Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 760/18341/22
Провадження №3/760/9338/22
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2022 року м. Київ
Суддя Солом`янського районного суду міста Києва Аксьонова Н.М., з участю представника Київської митниці Державної митної служби України Келеберденка В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , відправника міжнародного поштового відправлення №EА580090261UA, адреса: АДРЕСА_1 ,
за порушення митних правил, передбачене ст.473 МК України,
В С Т А Н О В И В :
28 липня 2022 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці на території ДОПП АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення №EA580090261UA, яке пересилалося з України (гр. ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 ; тел. НОМЕР_1 ) до США ( ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_3, tel: НОМЕР_2), згідно з актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 28 липня 2022 року, виявлено прилад для несанкціонованого відкриття замків з маркуванням «Rotor pick», в комплекті, в дерев`яній коробці - 10 шт.
У митній декларації форми CN23 в графах «Докладний опис вкладення»/«Кількість»/«Вага нетто»/«Вартість» вміст відправлення задекларовано як «Инструменти»/10/3000/300usd.
Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 17 серпня 2022 року №142000-3302-0206 надані на дослідження пристрої ідентифіковано як спеціальні механічні засоби відмикання замикаючих пристроїв для проникнення у приміщення, сховища, транспортні засоби тощо, а саме: комплект універсальних інструментів-відмичок «ROTOR PICK», виробництва «Rotor Pick» Україна, що також можуть бути використані для здійснення аварійного відкриття або сервісного обслуговування замикаючих пристроїв.
Наданий на дослідження комплект універсальних інструментів має ознаки інструменту для здійснення аварійного відкриття або сервісного обслуговування замикаючих пристроїв, зазначеного в позиції 5А903.e.1 Єдиного списку товарів подвійного використання, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 року №86 (далі - Єдиного списку товарів подвійного використання).
Будь-яка документація (паспорт, висновок СБУ, висновок попередньої ідентифікації в сфері державного експортного контролю, дозвіл Держекспортконтролю на міжнародне переміщення товарів, що відповідають наявному маркуванню зразків) відсутня.
Загальна вартість десяти механічних засобів відмикання замикаючих пристроїв «Rotor Pick», з урахуванням знижки, становить 269865,00 грн.
Статтею 5 Всесвітньої поштової конвенції (учиненої в м. Доха 11 жовтня 2012 року) передбачено, що будь-яке поштове відправлення належить відправнику допоки воно не видане адресату.
У поштових регламентах («Регламент поштових посилок» та «Регламент письмової кореспонденції», заключні протоколи, Берн, 2013 р., ст.ст. РП 125, РП 151, РК 125, РК 156) зазначено: кожне відправлення повинно мати митну декларацію (CN 22, CN 23, бланка-пачки CP72) із обов`язковим зазначенням прізвища та адреси відправника; вкладення відправлення має бути детально вказано в митних деклараціях CN 22, CN 23, бланка-пачки CP72, а зазначення вкладення назвами загального характеру не допускаються; за заповнення декларації несе відповідальність виключно відправник відправлення.
У ст.12 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» встановлено, що попередня ідентифікація товарів, які підлягають державному експортному контролю, а також здійснення необхідних заходів, пов`язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів, є обов`язком суб`єкта господарювання, державного замовника у сфері оборони та суб`єктів, зазначених у ч. 3 ст. 15 даного Закону.
Висновок щодо належності/неналежності товарів до інструменту для здійснення аварійного відкриття або сервісного обслуговування замикаючих пристроїв надається СБУ відповідно до примітки до частини 3 розділу 5 Єдиного списку товарів подвійного використання.
Для одержання дозволу (висновку) Держекспортконтролю на експорт (тимчасове вивезення) та імпорт (тимчасове ввезення) товарів, наведених у частині третій розділу 5, експортер (імпортер) разом із заявою до Держекспортконтролю подає погодження СБУ.
Відповідно до Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України.
Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб`єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб`єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов`язаний надати відповідний суб`єкт.
Статтями 196, 197 Митного кодексу України регламентовано порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Відповідно до частини першої статті 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів;
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Пунктами 1, 2, 3 частини першої статті 235 МК України регламентовано заборону щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; товарів, відправлених з порушенням митних правил; товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Частиною другою статті 235 МК України визначено заборону на переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до законодавства України та актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв`язку.
Згідно з частиною першою статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Таким чином, відправник міжнародного поштового відправлення громадянин ОСОБА_1 , здійснив вкладення до міжнародного поштового відправлення №EA580090261UA товарів, а саме: 10 комплектів універсальних інструментів-відмичок «ROTOR PICK», що підлягають державному експортному контролю, без надання дозвільних документів та без надання точних відомостей про товари, а лише загальною назвою, тобто відправив їх у посилці з порушенням митних правил.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ст.473 Митного кодексу України, як пересилання через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
У судовому засіданні представник митного органу підтримав позицію митного органу та обставини, викладені в протоколі, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації товарів.
ОСОБА_1 до суду не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого 473 Митного кодексу України.
Його вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, зокрема
- протоколом ПМП №2055/10000/22 від 11 листопада 2022 року,
- описом предметів від 11 листопада 2022 року;
- копією CN23 з документами;
- копіями листів Київської митниці від 07 жовтня 2022 року №7.8-1/20/7/15828 та від 22 листопада 2022 року №7.8-6/20/10/17842.
Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію заборонених до такого пересилання товарів.
Таким чином необхідно накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації зазначених у протоколі про порушення митних правил товарів.
Крім того, на підставі ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 01 січня 2022 року становить 496,20 грн.
Керуючись статтями 3, 235, 236, 257, 467, 472, 473 МК України, статтями 8, 36, 247, 265, 283, 284, 294 КпАП України,
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним ОСОБА_1 у порушенні митних правил, передбачених статтею 473 Митного Кодексу України.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації товарів, а саме:
- комплект універсальних інструментів-відмичок «Rotor Pick», виробництва «Rotor Pick» Україна, у кількості 10 однакових дерев`яних коробок з маркуванням «Rotor Pick, Locksmith tools for Mul-t-lock, R-profile, L-profile, Design Rotorpick, Made in Ukraine», в яких містяться пристрої з маркуванням «MTL&RB, Made in Ukraine, Rotor pick USA», в комплекті з запасними частинами (комплектуючими) та інструментом.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496 (чотириста девяносто шість) гривень 20 копійок.
Судовий збір необхідно сплатити за такими реквізитами: рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 .
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Солом`янського районного
суду міста Києва Н.М. Аксьонова