Ухвала суду № 108138261, 22.12.2022, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
22.12.2022
Номер справи
922/3220/20
Номер документу
108138261
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

________________

УХВАЛА

"22" грудня 2022 р. м. ХарківСправа № 922/3220/20

Господарський суд Харківської області у складі:

суддя Аюпова Р.М.

при секретарі судового засідання Красовському В.С.

розглянувши справу

за позовом Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01601), до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут" (вул. Москалівська, 57/59, м. Харків, 61004) про стягнення коштів в розмірі 2 210 043 064, 96 грн. за участю представників:

позивача - Орел С.С., адвокат;

відповідача - Кіпоть І.Г., адвокат (присутня під час оголошення вступної та резолютивної частини ухвали).

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ, звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут", м. Харків, про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу природного газу № 18-550-Н від 05.11.2018, в розмірі 2 210 043 064, 96 грн. Також просить суд покласти на відповідача понесені позивачем, при зверненні до господарського суду, судові витрати.

Ухвалою господарського суду від 09.10.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу № 922/3220/20 до розгляду в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 04.11.2020 об 11:45 год.

Під час розгляду даного спору, провадження у справі неодноразово зупинялось.

Рух справи також висвітлено у відповідних ухвалах господарського суду.

Так, зокрема, ухвалою господарського суду від 16.12.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу № 922/3220/20 до судового розгляду по суті на 20.12.2021 о 16:00 год.

Ухвалою господарського суду від 29.08.2022 призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 30.08.2022 об 11:40 год.

У судових засіданнях під час розгляду справи по суті, неодноразово оголошувалась перерва.

28.11.2022 відповідачем надано до суду клопотання про закриття провадження у справі (вх. № 14965).

15.12.2022 позивачем надано до суду заперечення на клопотання відповідача про закриття провадження у справі (вх. № 16452).

У судовому засіданні 22.12.2022, яке проводилось в режимі відеоконференції, представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та заперечував проти поданого відповідачем клопотання про закриття провадження у справі, з підстав, викладених у відповідних запереченнях, наданих до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, клопотання відповідача про закриття провадження у справі, подані сторонами докази, в обґрунтування своїх правових позицій по суті спору, заслухавши доводи позивача, суд виходить з наступного.

В обґрунтування заяви про закриття провадження у справі, відповідач зазначив, що Постановою НКРЕКП від 06.09.2022 №1088 ТОВ " Харківгаз Збут" було включено до реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу, обсяг заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" в сумі, яка відповідає заборгованості, яку просить стягнути позивач.

Отже, відповідач вважає, що згідно положень Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" та Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних, теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" його обов`язок перед АТ "НАК "Нафтогаз України" зі сплати основного боргу, який виник внаслідок приведення обсягів споживання до стандартних умов та вартості обсягів, які виникли у зв`язку з визнанням судом незаконними та нечинними актів Кабінету Міністрів України про затвердження норм споживання природного газу населенням без лічильників є припиненим та підлягає списанню, провадження у даній справі закриттю на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський за відсутністю предмету спору.

Позивач, в свою чергу, в запереченнях зазначає, що посилання відповідача на надання до НКРЕКП підтвердженого суб`єктом аудиторської діяльності розрахунку заборгованості, згідно з яким, підлягає врегулюванню заборгованість в розмірі 2 464 019 тис. грн, на думку позивача, жодним чином не підтверджує факту затвердження НКРЕКП вказаної заборгованості в сумі 2 464 019 тис. гривень, а відтак, не свідчить про майбутнє можливе врегулювання Державою заборгованості відповідача саме в зазначеному розмірі. Також позивач посилався на положення ст. 4-5 Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" та відзначав, що жодного договору про організацію взаєморозрахунків або договору про реструктуризацію заборгованості за договором купівлі-продажу природного газу № 18-550-Н від 05.11.2018 не було укладено. Враховуючи викладене у запереченнях, позивач вважає, що Законом №1639-ІХ не передбачено автоматичного врегулювання та реструктуризації заборгованості, стягнення якої є предметом позову у даній справі; між сторонами у справі наявний спір щодо розміру заборгованості; вірогідне судове рішення у справі жодним чином не протирічить Закону № 1639-ІХ, оскільки заборгованість, в тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили; а тому відсутні правові підстави для закриття провадження у справі.

Суд зазначає, з матеріалів справи вбачається, що відповідач звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із заявою за № 617-Сл-1456-0522 від 06.05.2022 про включення ТОВ «Харківгаз Збут» до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу (далі - Реєстр підприємств), та про затвердження обсягу заборгованості, що підлягає врегулюванню.

Відповідно до даної заяви, відповідач просив включити його до Реєстру підприємств та затвердити обсяг заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до ст. 4 Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" № 1639-1Х від 14.07.2021 (далі - Закон № 1639-1Х) в сумі 2 210 043 064, 96 грн.

Виходячи з правової позиції Верховного Суду у постанові від 19.08.2022 у справі № 908/2287/17, від 01.09.2022 у справі № 904/5326/19, визначальною умовою для поширення норм Закону про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ, на заборгованість відповідача є його включення до Реєстру.

Згідно Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики ти комунальних послуг № 1088 від 06.09.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут" (код ЄДРПОУ 39590621) включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу.

Сам Реєстр підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу розміщений на офіційному сайті НКРЕКП за наступним посиланням https://www.nerc.gov.ua/sferi-diyalnosti/prirodnij-gaz/reyestr-pidpriyemstv-yaki-berut-uchast-u-proceduri-vregulyuvannya-zaborgovanosti-subyektiv-rinku-prirodnogo-gazu/reyestr-pidpriyemstv-yaki-berut-uchast-u-proceduri-vregulyuvannya-zaborgovanosti.

29.08.2021 набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", яким було внесено зміни до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" (Закон №1730-УІ1І).

Статтею 1 Закону №1639-1Х передбачено, що заборгованість (грошові зобов`язання) суб`єктів ринку природного газу, що підлягає (підлягають) врегулюванню відповідно до цього Закону, а саме: заборгованість постачальників природного газу, в тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами купівлі-продажу (постачання) природного газу для постачання побутовим споживачам (у тому числі суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ або за прострочення її сплати), не сплачена станом на розрахункову дату;

Також положення ст. 1 Закону №1639-1Х визначають поняття реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу (далі - Реєстр), як відкритого загальнодоступного переліку підприємств та організацій, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання видів заборгованості (грошових зобов`язань), визначених у статті 1 цього Закону, суб`єктів ринку природного газу, що включені до Реєстру (ст. 2 Закону №1639-1Х).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону 1639-1Х законодавець визначив, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) суб`єкти ринку природного газу включаються до Реєстру, який веде Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Ч. 1 ст. 4 Закону 1639-1Х визначено, що взаєморозрахунки в цілях погашення заборгованості та грошових зобов`язань, що визначені статтею 1 цього Закону, здійснюються за рахунок видатків державного бюджету для врегулювання неоплаченої вартості обсягів природного газу, відображеної в обліку постачальників природного газу у період з 1 жовтня 2014 року до розрахункової дати у зв`язку з визнанням судами незаконними та нечинними актів Кабінету Міністрів України про затвердження норм споживання природного газу населенням без лічильників, - в цілях погашення заборгованості включених до Реєстру суб`єктів ринку природного газу, у тому числі підтвердженої судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами купівлі-продажу (постачання) природного газу для постачання побутовим споживачам, укладеними з НАК "Нафтогаз України", а також за договорами про надання послуг з транспортування природного газу перед особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, та/або особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року.

Разом з цим, Закон України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" передбачає фінансове забезпечення заходів з врегулювання заборгованості, передбачених Законом України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" за рахунок джерел, визначених пунктами 9 і 10 статті 11 цього Закону (п. 24 стаття 14 цього Закону), а саме надходження від сплати дивідендів (доходу), що нараховуються на акції акціонерною товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", що належать державі, за результатами фінансово-господарської діяльності цього товариства у 2022 році (п. 9 статті 11 цього Закону) та авансовий внесок з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів згідно з пунктом 9 цієї статті (п. 10 ст. 11 Закону).

Господарський суд зауважує, що забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу переслідує публічний та приватний інтерес.

Захист публічного інтересу, зокрема, знаходить свій вияв у недопущенні штучного накопичення боргів перед кредиторами операторів газорозподільних мереж у зв`язку з визнанням судами незаконними та нечинними актів Кабінету Міністрів України про затвердження норм споживання природного газу населенням без лічильників.

Захист приватного інтересу, в свою чергу, полягає в максимальному задоволенні вимог контрагентів, в даному випадку сторін договору купівлі-продажу природного газу № 18-550-Н від 05.11.2018.

Однією з функцій господарського суду під час провадження у справі є дотримання балансу захисту публічного та приватного інтересів.

Проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що Держава, визнаючи неможливість підприємств паливно-енергетичного комплексу забезпечити свої розрахунки, із прийняттям Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" вчиняє дії, спрямовані на врегулювання такої заборгованості, зокрема, шляхом проведення взаєморозрахунків за рахунок видатків державного бюджету, реструктуризації заборгованості за природний газ та послуги з його транспортування та списання неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість з оплати природного газу та послуги з його транспортування, що в свою чергу свідчить про можливість врегулювання заборгованості цих підприємств саме у спірних відносинах та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу.

Аналогічних висновків притримується і Касаційний господарський суд в постанові від 05.11.2021 у справі № 911/944/21.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГК України господарське зобов`язання припиняється: виконанням, проведеним належним чином; зарахуванням зустрічної однорідної вимоги або страхового зобов`язання; у разі поєднання управненої та зобов`язаної сторін в одній особі; за згодою сторін; через неможливість виконання та в інших випадках, передбачених цим Кодексом або іншими законами. До відносин щодо припинення господарських зобов`язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Ст. 598 ЦК України визначено, що зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

Отже, з урахуванням імперативних норм, передбачених Законом № 1639-1Х, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут" перед АТ "НАК "Нафтогаз України" за договором купівлі-продажу природного газу № 18-550-Н від 05.11.2018 підлягає врегулюванню, з метою погашення за рахунок видатків державного бюджету, а залишок боргу - реструктуризації згідно з визначеним Законом механізмом.

Отже, підстави припинення даного зобов`язання визначені в Законі, що узгоджується з положеннями згаданих вище норм ЦК України та ГК України.

З метою забезпечення вимог Закону, Кабінет Міністрів України Постановою від 12 жовтня 2022 року №1179 затвердив Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансового забезпечення заходів з врегулювання заборгованості, визначених Законом України Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу (далі по тексту Порядок), яким зокрема затверджений Примірний договір про організацію взаєморозрахунків.

Пунктом 8 Порядку передбачено, що для проведення взаєморозрахунків їх учасники (крім одержувачів бюджетних коштів) в установленому законодавством порядку відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки.

На виконання вищезазначених приписів Порядку, на теперішній час ТОВ «Харківгаз Збут» включене до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 22.12.2011 № 1691 «Порядок формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів» для проведення фінансування з присвоєнням коду 055512, готує проект договору про організацію взаєморозрахунків.

Відповідно до вимог Закону очікується проведення фінансування та повних розрахунків між учасниками ринку природного газу до завершення поточного року, що дасть можливість повністю врегулювати питання фінансових взаємовідносин між ТОВ «Харківгаз Збут» і АТ «НАК «Нафтогаз України».

Виходячи з вищевикладеного, вбачається, що Державою шляхом прийняття низки спеціальних Законів вже врегульовано механізм та джерела відшкодування позивачу грошових коштів в тому числі й коштів, що є предметом розгляду даної справи.

Відповідно до ст. 4 ГПК України юридичні особи мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до ч. 1ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, зокрема якщо відсутній предмет спору.

Так, господарський суд закриває провадження у справі з підстав відсутності предмета спору, якщо наявними в матеріалах справи доказами підтверджується відсутність предмета спору, зокрема, у випадку припинення його існування, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань.

Як зазначено Верховним Судом у постанові від 22.02.2022 у справі № 917/957/20 закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після відкриття провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи. Господарський суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань або самими сторонами врегульовано спірні питання.

Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми Господарського процесуального кодексу України можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення провадження у справі, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не закриття провадження у справі.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 30.05.2018 у справі № 905/1582/15, від 18.07.2018 у справі № 905/1587/15, від 05.06.2018 у справі № 905/1585/15.

Постановою Верховного Суду у складі суддів палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду від 10 грудня 2019 року по справі № 906/1290/15 передбачена підстава для припинення предмету спору законодавчий припис, зокрема внаслідок прийняття нового нормативно правового акту (п.58).

Згідно ст. 73 ГПК України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Отже, за наявності підстав припинення зобов`язання щодо стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу природного газу № 18-550-Н від 05.11.2018 в сумі 2 210 043 064, 96 грн в силу закону, суд дійшов висновку, що предмет спору в межах даної справи відсутній, у зв`язку з чим провадження у справі № 922/3220/20 підлягає закриттю, згідно вимог п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.

Керуючись ст. 73, 74, 86, 231, 233-235 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут" про закриття провадження у справі (вх. № 14965) - задовольнити.

Закрити провадження у справі № 922/3220/20, на підставі п. 2 ч. 1 ст.231 ГПК України, у зв`язку з відсутністю предмета спору.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею та може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст. 255 ГПК України та п. 17.5) Перехідних положень ГПК України.

Повний текст ухвали підписано 27.12.2022

СуддяР.М. Аюпова

справа № 922/3220/20