Справа №2-5305/2010р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2010 року
Краматорський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Груіцької Л.О., при секретарі Панасюк К.П., за участі позивачки ОСОБА_1, розглянув в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною, зобовязання здійснити нарахування та виплату щомісячної соціальної державної допомоги, як дитині війни, -
ВСТАНОВИВ:
До Краматорського міського суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною, зобовязання здійснити нарахування та виплату щомісячної соціальної державної допомоги, як дитині війни.
Згідно позовної заяви ОСОБА_1 видно, що згідно зі ст.1 Закону України №2195-IV від 18.11.04. «Про соціальний захист дітей війни» він має статус «дитина війни». У зв`язку з цим йому повинні з 1 січня 2005 року виплачувати підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Однак, ця доплата до пенсії не проводилася. Просить суд визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську в частині не нарахування їй грошового підвищення до пенсії з 01.01.2007 року за нормами, встановленими для дітей війни, зобовязати нарахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії за періоди: 01.01.2009р. по 31.05.2010р.
В судовому засіданні позивачка уточнила заявлені вимоги та просила суд визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську в частині не нарахування їй грошового підвищення до пенсії з 01.01.2007 року за нормами, встановленими для дітей війни, зобовязати нарахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії за періоди: 01.01.2009р. по день розгляду справи.
У судове засідання представник відповідача УПФУ у м. Краматорську не зявився, однак надав письмові заперечення на позов, а також просив провести судовий розгляд справи у його відсутність.
Згідно письмових заперечень відповідача, ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Щомісячна надбавка «дітям війни» виплачувалася у розмірі 49,80 грн., розмір якої протягом 2009 року та 2010 року законами України не змінювався. На підставі наведеного, позовні вимоги позивача УПФУ у м. Краматорську вважає необґрунтованими. Просить в позові відмовити.
Суд, вислухавши позивачку, дослідивши вимоги та обґрунтування позову, доводи заперечень, надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , що вбачається з її паспорту громадянки України, має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням.
Позивачка вимагає поновлення їй прав на отримання щомісячної соціальної допомоги як дитина війни за період з 01.01.2009 року по день розгляду справи.
Зазначені позовні вимоги заявлені в межах строку загальної позовної давності згідно ст.257 ЦК України.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10% мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 року №835-VI було надане право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009-2010 роках дітям війни підвищення до пенсії повинно здійснюватися відповідно до норми ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
З наведених підстав, а також за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходе до висновку, що при визначенні розміру підвищення до пенсії позивачу застосуванню підлягають ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" , а не наведена відповідачем постанова КМУ №530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
При визначенні мінімальної пенсії за віком слід виходити з положень ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 року №1646-VІ, згідно яким мінімальна пенсія за віком з січня по жовтень 2009 року - 498грн., з 01.11.2009 року - 573грн.
Як вбачається з заперечень УПФУ у м. Краматорську на позовну заяву фактично щомісячна надбавка «дітям війни» позивачу протягом 2009 року в розмірі 49,80грн., тобто в меншому розмірі, ніж визначено ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» .
На підставі наведеного та в межах предявленого позову, суд вважає необхідним поновити порушене право позивача на отримання пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та обовязати відповідача зробити перерахунок за рахунок коштів державного бюджету України недоплаченого позивачу підвищення до пенсії як «дитині війни» за 2009 рік, за 01.01.2010р. по 02.08.2010 рік відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст.88 ЦПК України у звязку з обґрунтованістю предявленого позову, судові витрати в розмірі 45,50грн., що сплачені позивачем в граничних сумах, визначених законом, слід відшкодувати останньому за рахунок держави, оскільки відповідач УПФУ у м. Краматорську на підставі п.34 ст.4 Декрету КМУ «Про державне мито», ст.81 ч.4 п.5 ЦПК України від сплати судових витрат звільнений.
Керуючись ст.ст.3, 10, 14, 61, 205, 212-215 ЦПК України, Законами України «Про державні бюджети на відповідні роки», Законом України «Про соціальний захист дітей війни», суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання бездіяльності неправомірною, зобовязання здійснити нарахування та виплату щомісячної соціальної державної допомоги, як дитині війни - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність управління неправомірною, зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з урахуванням фактично здійснених виплат за наступні періоди: за 2009 рік, за 01.01.2010р. по 02.08.2010 рік.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 08,50грн. (р/р №31411537700059, отримувач місцевий бюджет м. Краматорська, ЄДРПОУ 34686652, МФО 834016, банк ГУ ДКУ у Донецькій області), та витрати на інформаційно-технічний розгляд справи в розмірі 37грн. (р/р №31216259700004, отримувач Державний бюджет Ворошиловського району м. Донецька, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686537, банк ГУ ДКУ у Донецькій області).
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через суд м. Краматорська протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Якщо апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених ст.294 ЦПК України, залишається без розгляду, якщо апеляційний суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя
Рішення постановлено та надруковано в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.
Суддя