Постанова № 10807428, 11.08.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2010
Номер справи
2а-18208/10/0570
Номер документу
10807428
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2010 р. справа № 2а-18208/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12-25 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Зекунова Е. В.

при секретаріКузнецової К.В., Щербак О.Г.

за участю:

представника позивача Жигулін О.Л. за довір. від 02.09.2009р.

представника відповідача не зявився.

представник третьої особи Мочкаєв Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «ЕОМінформ» до Управління Державної Автомобільної Інспекції Головного управління МВС України в Донецькій області, третя особа Державна податкова інспекція у м. Торезі, про зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Відкрите акціонерне товариство «ЕОМінформ» 15.07.2010 року звернувся з адміністративним позовом до УДАІ Головного управління МВС України в Донецькій області (далі - УДАІ) про визнання дій протиправними та зобовязання винити певні дії.

Ухвалою суду від 02.08.2010р. було залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державна податкова інспекція у м. Торезі.

Заявою від 11.08.2010 року позивач змінив свої вимоги, та просить суд залишити без розгляду позовні вимоги щодо визнання протиправними дій УДАІ Головного управління МВС України в Донецькій області.

В обґрунтування свого позову зазначив, що постановою Господарського суду Донецької області від 11.03.2010 року по справі №42/91Б Відкрите акціонерне товариство «ЕОМінформ» визнане банкрутом, відносно нього відкрита ліквідаційна процедура строком на 12 місяців до 11.03.2011 року, ліквідатором призначений арбітражний керуючий Несвіт Л.П.

З метою формування ліквідаційної маси позивач листом від 26.05.2010 р. звернувся до Відповідача - ВРЕР м. Тореза при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області з клопотанням про вибракування транспортного засобу ЗІЛ 431410 АН державний номер АН 3683 ВК, зняття з обліку транспортних засобів: ВАЗ 21070 державний номер АН 4927 АХ, Богдан DF 30 державний номер АН 1663 ВМ, ЗІЛ ММЗ 45021 державний номер 3045 ДОЧ, причеп ГКБ 8535 державний номер 4827 ДЕ, зареєстрованих за ВАТ «ЕОМінформ», без сплати податку з власників транспортних засобів.

Листами №а/15-1031 від 02.06.2010 року та №9/6425 від 18.06.2010 року відповідач відмовив зняти з обліку вищевказані транспорті засоби, з посиланням на норми Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991 р. .Nl963-XIІ та сповістив позивача, що питання стосовно зняття з обліку автомобілів без надання документів про сплату податку з власників транспортних засобів, необхідно узгодити з Державною податковою інспекцією в м. Торезі.

Позивач не заперечує, що станом на 26.05.2010 р. ВАТ «ЕОМінформ» має заборгованість з податку з власників транспортних засобів, проте відповідно до ст.31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів, у порядку, встановленому цією статтею. Вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) задовольняються у третю чергу, поточні вимоги кредиторів, що виникли із зобов'язань у процедурі розпорядження майном боржника чи в процедурі санації боржника задовольняються у четверту чергу.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заявою від 04.08.2010 року відповідач просив розглянути справу без його участі.

Представник третьої особи проти позову заперечував. Зазначив, що у разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, зняття з обліку транспортного засобу не проводиться. Підстави для звільнення від сплати податку з власників транспортних засобів у ВАТ «ЕОМінформ» відсутні, отже відмова УДАІ ГУМВС України в Донецькій області в вибракуванні та знятті з реєстрації транспортних засобів є правомірною.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що постановою Господарського суду Донецької області від 11.03.2010 року по справі №42/91Б Відкрите акціонерне товариство «ЕОМінформ» визнане банкрутом, відносно нього відкрита ліквідаційна процедура строком на 12 місяців до 11.03.2011 року, ліквідатором призначений арбітражний керуючий Несвіт Л.П.

За змістом статей 23, 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» арбітражний керуючий ліквідатор здійснює повноваження щодо управління боржником, в тому числі повноваження щодо реалізації майна банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом.

Листом від 26.05.2010 року позивач з метою формування ліквідаційної маси звернувся до Відповідача - ВРЕР м. Тореза при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області з клопотанням про вибракування транспортного засобу ЗІЛ 431410 АН державний номер АН 3683 ВК, зняття з обліку транспортних засобів: ВАЗ 21070 державний номер АН 4927 АХ, Богдан DF 30 державний номер АН 1663 ВМ, ЗІЛ ММЗ 45021 державний номер 3045 ДОЧ, причеп ГКБ 8535 державний номер 4827 ДЕ, зареєстрованих за ВАТ «ЕОМінформ», без сплати податку з власників транспортних засобів (а.с. 11 ).

Відповідач листом №а/15-1031 від 02.06.2010 р. відмовив зняти з обліку вищевказані транспорті засоби, з посиланням на норми Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991 р. .Nl963-XIІ.

Крім того, листом №9/6425 від 18.06.2010 р. Управління державної автомобільної і інспекції Головного управління МВС України в Донецькій області сповістило Позивача, що питання стосовно зняття з обліку автомобілів без надання документів про сплату податку з власників транспортних засобів, необхідно узгодити з Державною податковою інспекцією в м. Торезі (а.с. 12 ).

Згідно зі статтею 34 Закону України “Про дорожній рух”, державна реєстрація і облік транспортних засобів здійснюється органом Державної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, а їх порядок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок державної реєстрації, перереєстрації й обліку транспортних засобів і видачі реєстраційних документів і номерних знаків установлений Правилами державної реєстрації й обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів всіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.98 (далі Правила), і Інструкцією про проведення державної реєстрації, перереєстрації й обліку транспортних засобів, оформлення й видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них і здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 335 від 10.04.2002 (далі Інструкція).

Пункт 8 Правил визначає, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Пунктом 43 Правил встановлено, що у разі ліквідації юридичних осіб транспортні засоби знімаються з обліку на підставі документів, зазначених в абзаці другому пункту 34 цього Порядку, який встановлює що перереєстрація транспортних засобів, що у зв'язку з ліквідацією юридичних осіб передаються іншим юридичним або фізичним особам, проводиться на підставі свідоцтва про реєстрацію та засвідчених в установленому порядку копій прийнятих власниками або судом рішень про ліквідацію.

У відповідності пункту 3.5 Інструкції працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками ТЗ, у тому числі податку з власників ТЗ, збору на обов'язкове пенсійне страхування.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11 грудня 1991 року N 1963-XII (далі Закон №1963) платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Статтею 4 Закону №1963 визначений перелік осіб які звільняються від сплати податку, до кола яких ВАТ «ЕОМінформ» не входить. Стаття 5 вказаного Закону №1963 встановлює, що у разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.

Ухвалою Господарського суду Донецькій області від 01.06.2009 р. по справі №42/19Б був затверджений реєстр вимог кредиторів ВАТ «ЕОМінформ», згідно з яким до реєстру вимог кредиторів включені:

вимоги кредиторів першої черги - ПАТ «Донгорбанк» в сумі 2 115 221,2 гри., накопичена заборгованість із заробітної плати в сумі 138 375,86 грн.;

вимоги кредиторів третьої - Виконавча дирекція Донецького обласного відділення ФСС по тимчасовій втраті працездатності в сумі 809,54 грн., Торезький міський центр зайнятості - 748.25 грн., Відділення виконавчої дирекції ФСС від нещасних випадків на виробництві - 498,12 грн.

вимоги кредиторів четвертої черги - TOB «СНС-ЛТД» - 210 430,6 грн., TOB «Евробуд» - 27 778,35 грн.

Крім цього, згідно розрахунку ДПІ у м. Торезі сума кредиторських вимог по ВАТ «ЕОМінформ» включених до реєстру станом на 11.03.2010 року складає 206267,52 грн., з них основний платіж по податку на прибуток, податок на додану вартість, орендна плата з юридичних осіб 13588, 92 грн., пеня 180,86 грн. За довідкою ДПІ у м. Торезі поточна заборгованість, що виникли із зобов'язань у процедурі санації боржника, яка не включена до реєстру вимог кредиторів по податку з власників транспортних засобів та станом на 03.08.2010 року складає 1224,44 грн.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів, у порядку, встановленому цією статтею. Так вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) задовольняються у третю чергу, у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою, у тому числі і вимоги кредиторів, що виникли із зобов'язань у процедурі розпорядження майном боржника чи в процедурі санації боржника.

З огляду на наведене, на підставі зазначених норм та наявних у справі матеріалів суд вважає, що зареєстровані за ВАТ «ЕОМінформ» транспортний засіб ЗІЛ 431410 АН державний номер АН 3683 ВК підлягає вибракуванню та транспортні засоби ВАЗ 21070 державний номер АН 4927 АХ, Богдан DF 30 державний номер АН 1663 ВМ, ЗІЛ ММЗ 45021 державний номер 3045 ДОЧ, причеп ГКБ 8535 державний номер 4827 ДЕ, підлягають зняттю з обліку без сплати податку з власників транспортних засобів на час вчинення реєстраційних дій, а вимоги ДПІ у м. Торезі по зазначеному податку підлягають задоволенню у порядку визначеному статтею 31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд бере до уваги положення ст. 94 КАС України згідно якого, присуджує з відповідача субєкта владних повноважень всі документально підтверджені понесенні позивачем судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов відкритого акціонерного товариства «ЕОМінформ» до Управління Державної Автомобільної Інспекції Головного управління МВС України в Донецькій області, третя особа Державна податкова інспекція у м. Торезі, про зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Зобовязати Управління державної автомобільної інспекції Головного управління МВС України в Донецькій області здійснити вибракування транспортного засобу ЗІЛ 431410 АН державний номер АН 3683 ВК, зняти з обліку транспортні засоби: ВАЗ 21070 державний номер АН 4927 АХ, Богдан DF 30 державний номер АН 1663 ВМ, ЗІЛ ММЗ 45021 державний номер 3045 ДОЧ, причеп ГКБ 8535 державний номер 4827 ДЕ, зареєстровані за ВАТ «ЕОМінформ», без сплати податку з власників транспортних засобів.

Стягнути з Державного бюджету України (код бюджетної класифікації доходів 22090200 Державне мито, р/р 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО834016, Банк Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області) на користь ВАТ «ЕОМінформ» (ЄДРПОУ 057003158) судовий збір в розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 11 серпня 2010 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо справа розглядається судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, суд не надсилає копії такого рішення, а лише повідомляє суб'єкту владних повноважень у порядку, передбаченому частиною першою статті 38 цього Кодексу, про можливість отримання копії судового рішення безпосередньо в суді.

Суддя Зекунов Е. В.