Єдиний державний реєстр судових рішень
Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/503/22
Провадження № 3/506/495/22
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.12.2022 року суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Чеботаренко О. Л., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли від відділу поліцейської діяльності №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає по АДРЕСА_1 , громадянки України, раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності,
за ст.156 ч.3 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
21 вересня 2022 року близько 18.00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи вдома за адресою: АДРЕСА_1 , реалізувала з рук пляшку пива «Київске», за ціною 30 грн., без марок акцизного збору, чим порушила п. 11 ч. 1 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
ОСОБА_1 неодноразово викликалася у судове засідання, про що була сповіщена належним чином ( а.с.10, 12,15), однак до суду не з`являлася і про причини неявки суд не повідомляла.
Крім того, відомості щодо дати та часу судових засідань наявні у відкритому доступі як на сайті Красноокнянського районного суду Одеської області в розділі «Список справ, призначених до розгляду», так і на сайті Судової влади України в розділі «Інформація щодо стану розгляду справ».
Отже, судом були здійснені всі можливі заходи для належного сповіщення ОСОБА_1 про необхідність прибуття до суду для розгляду вказаної справи.
Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Смірнов проти України» від 08.11.2005 року зазначив, що в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Таким чином, ОСОБА_1 було відомо, що відносно неї складено протокол про адміністративне правопорушення, а судом були здійснені всі можливі заходи для належного сповіщення ОСОБА_1 про необхідність прибуття до суду для розгляду справи, однак остання розглядом справи не цікавилася, в судове засідання не з`явилася, про причини неявки не повідомила і клопотань про відкладення розгляду справи від неї до суду не надходило. Тому справа розглянута у відсутність ОСОБА_1 , що не суперечить вимогам ст. 268 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251 , 252, 280 КУпАП, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ст.1 КУпАП, завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Частиною 3 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
КУпАП визначено форму і основні елементи протоколу про адміністративне правопорушення та змісту постанови, що приймається в конкретній справі. У них повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення та відомості, необхідні для розгляду справи, зокрема, дані про час, місце вчинення адміністративного правопорушення, його суть, дані про свідків і потерпілих, їх пояснення, а якщо правопорушенням спричинено матеріальну шкоду, про це також зазначається у процесуальних документах, тобто всі обставини правопорушення, отримані на підставі дослідження та оцінки доказів в їх сукупності, обґрунтування наявності складу правопорушення.
Так, протокол про адміністративне правопорушення - це відповідним чином оформлений уповноваженою особою процесуальний документ про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП.
Саме складання протоколу - це процесуальна дія суб`єкта владних повноважень, яка спрямована на фіксацію адміністративного правопорушення та, в силу положень ст.251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, дільничним офіцером поліції ВПД №2 Подільського РУНП складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №067578 від 22.09.2022 року відносно ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.256 КУпАП, оскільки останній містить усі необхідні елементи протоколу.
Зокрема, у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення чітко зазначена (конкретизована) суть адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 156 КУпАП, а саме фабула правопорушення відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеному у статті КУпАП, за якою складено протокол та роз`яснено права та обов`язки передбачені ст.ст. 55,56,59,63 Конституції України та ст. 268 КУпАП. / а.с.1/
Будьяких пояснень, заперечень ОСОБА_1 щодо складання протоколу не зазначила, відмовившись у присутності свідків від підписання протоколу.
Відповідно до ч. 3 ст. 256 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Однак інформації щодо оскарження ОСОБА_1 дій працівників поліції , як і будь-яких заперечень проти складання протоколу або проти обставин, викладених в протоколі, суду не надано.
Відповідно до довідки старости Маяківського старостинського округу, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає по АДРЕСА_1 / а.с.5/ .
Підставою для складання протоколу слугувала заява ОСОБА_2 про те, що ОСОБА_1 21 вересня 2022 року продала її неповнолітній доньці ОСОБА_3 пиво «Київське» / а.с.2/.
У письмових поясненнях неповнолітньої ОСОБА_4 , відібраних у присутності матері ОСОБА_5 , зазначено, що неповнолітня разом з ОСОБА_6 прийшли додому до ОСОБА_7 і купили в неї дві пляшки пива «Київське» на загальну суму 70 грн. При цьому, ОСОБА_8 повідомила, що і раніше неодноразово купувала у ОСОБА_1 пиво /а.с. 3/.
Аналогічні пояснення надані неповнолітньою ОСОБА_9 / а.с.4/.
Вислухати пояснення свідків у судовому засіданні не вдалося через їх відсутність за місцем проживання.
Відповідно до витягу з бази «Адмінпрактика», ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності станом на 22 вересня 2022 року за ч.3 ст.156 КУпАП не притягувалася /а.с.6/;
За таких обставин, приходжу до висновку, що у діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ст.156 ч.3 КУпАП і, з врахуванням обставин справи та особи правопорушника, яка раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності, вважаю, що стягнення відносно неї слід обрати у виді штрафу.
Підстави для застосування до ОСОБА_1 додаткового адміністративного стягнення у виді конфіскації предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, яке санкцією ч.3 ст.156 КУпАП передбачене як обов`язкове, відсутні, у зв`язку з відсутністю будь-яких предметів, які підлягали б конфіскації.
Крім того, відповідно до ч.7 ст.283 КУпАП, ст.ст.3 ч.1 п.4, 4 ч.2 п.5 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В :
Притягнути ОСОБА_1 /РНОКПП невідомий / до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП, та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі чотирьохсот мінімумів доходів громадян, що складає 6800 грн., без конфіскації предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, яка санкцією ч.3 ст.156 КУпАП передбачена як обов`язкова, у зв`язку з відсутністю будь-яких предметів, які підлягали б конфіскації.
Стягнення штрафу проводити на р/р UA248999980313000106000015626, отримувач коштів: ГУК в Од.обл/отг смт Окни/21081100, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат), ЄДРПОУ 37607526; МФО 899998, код платежу: 21081100, призначення платежу: штрафи від населення.
Стягнути з ОСОБА_1 /РНОКПП невідомий / судовий збір в сумі 496,20 грн. в дохід держави на рахунок: Отримувач коштів; ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 (Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом 15 днів з моменту набрання постановою законної сили, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу 13 600 грн.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, захисником, потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови, а прокурором - в межах повноважень, визначених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя Чеботаренко О. Л.