Рішення № 107951374, 20.12.2022, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2022
Номер справи
300/3405/22
Номер документу
107951374
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" грудня 2022 р. справа № 300/3405/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шумея М.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправними та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності та наказу про звільнення зі служби поліції, зобов"язання до вчинення дій.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Луганській області в якому просив: визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Луганській області від 13.06.2022 року № 1150 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських ГУНП в Луганській області" в частині, що стосується накладення на сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2 " ГУНП в Луганській області дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції; визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Луганській області від 27.06.2022 року № 253 о/с "По особовому складу", в частині, що стосується звільнення зі служби в поліції, сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2" ГУНП в Луганській області з 30.06.2022 року; поновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РГІОКПП: НОМЕР_1 ) на службі в поліції на посаді поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2 " ГУНП в Луганській області з 01.07.2022 року; стягнути із Головного управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ: 40108845) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) за час вимушеного прогулу (вимушеної відсутності на службі) з 01.07.2022 року по день прийняття рішенням суду про поновлення на службі з утриманням з цієї суми податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Позовні вимоги мотивовані тим, що наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 27.06.2022 року № 253 о/с "По особовому складу" позивача сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2 " ГУ НП в області було звільнено із служби в поліції за ст. 77 ч. 1 п. 6 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) з 30.06.2022. Підставою для прийняття такого рішення слугував наказ ГУНП в області від 13.06.2022 року № 1150 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських ГУНП в Луганській області". Даним наказом ГУНП в області від 13.06.2022 року № 1150 за особисту недисциплінованість, безвідповідальне ставлення до виконання своїх службових обов`язків, грубе порушення вимог п.п. 1, 2, 4, 5, 6 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-УІІІ, п.п. 1, 2, 6 ч. 1 ст. 18, п. 24 ч. 1 ст. 23, ч. 2 ст. 24 Закону України "Про Національну поліцію", п. 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, наказу керівництва ГУНП в області щодо прибуття поліцейських до місця тимчасової дислокації Головного управління, Присяги поліцейського, що виразилося у невиконанні завдань покладених на органи Національної поліції України під час дії воєнного стану в державі, що суперечить сутності і призначенню правоохоронних інституцій, підривають авторитет та рівень довіри громадян до поліції, на позивача - сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2 " ГУ НП в області - накладено дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

05.10.2022 Головне управління національної поліції в Луганській області подало до суду через систему "Електронний суд" відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечує та зазначає, що відповідачем під час притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності та реалізації дисциплінарного стягнення діяв виключно на підставі діючого законодавства та у спосіб встановлений нормативно-правовими актами. Просить відмовити у задоволенні позову.

05.10.2022 Головне управління національної поліції в Луганській області подало до суду через систему "Електронний суд" заяву про залишення позову без розгляду у зв"язку з пропуском строку для звернення до суду.

08.11.2022 представником позивача подано до суду відповідь на відзив, у якій представник позивача не погоджується із відзивом відповідача та просить суд задовольнити позов.

08.11.2022 представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

08.11.2022 представник позивача подав до суду заперечення на заяву про залишення позовної заяви без розгляду. Просить відмовити у задоволенні заяви відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.

14.11.2022 Головне управління національної поліції в Луганській області через систему "Електронний суд" подало до суду заперечення на відповідь на відзив).

17.11.2022 представник позивача подав до суду клопотання про виклик свідка та його допит в режимі відеоконференції.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 27.06.2022 року № 253 о/с "По особовому складу" позивача, сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2 " ГУ НП в області було звільнено із служби в поліції за ст. 77 ч. 1 п. 6 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) з 30.06.2022. Підставою для прийняття такого рішення слугував наказ ГУНП в області від 13.06.2022 № 1150 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських ГУНП в Луганській області".

Даним наказом ГУНП в області від 13.06.2022 року № 1150 за особисту недисциплінованість, безвідповідальне ставлення до виконання своїх службових обов`язків, грубе порушення вимог п.п. 1, 2, 4, 5, 6 ч. З ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-УІІІ, п.п. 1, 2, 6 ч. 1 ст. 18, п. 24 ч. 1 ст. 23, ч. 2 ст. 24 Закону України "Про Національну поліцію", п. 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, наказу керівництва ГУНП в області щодо прибуття поліцейських до місця тимчасової дислокації Головного управління, Присяги поліцейського, що виразилося у невиконанні завдань покладених на органи Національної поліції України під час дії воєнного стану в державі, що суперечить сутності і призначенню правоохоронних інституцій, підривають авторитет та рівень довіри громадян до поліції, на позивача, сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2 " ГУ НП в області - накладено дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції.

Підставою накладення на позивача даного дисциплінарного стягнення слугували матеріали та Висновок службового розслідування за фактом можливого порушення службової дисципліни окремими працівниками ГУНП в Луганській області, який затверджений начальником ГУНП в області 04.06.2022 року.

Позивач не погоджуючись із такими діями відповідача, звернувся до суду за захистом свої порушених прав та законних інтересів.

Вирішуючи спірні правовідносини, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України Про Національну поліцію від 02.07.2015 № 580-VIII, Дисциплінарним статутом Національної поліції України, затвердженим Законом України Про Дисциплінарний статут Національної поліції України від 15.03.2018 № 2337-VIII та Порядком проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженим наказом МВС України 07.11.2018 № 893, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.11.2018 за № 1355/32807 (далі - Порядок № 893).

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України Про Національну поліцію від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII).

Відповідно до вимог ч.1 ст.1 Закону №580-VIII, Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Згідно з вимогами ст.17 Закону №580-VIII, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Поліцейський має службове посвідчення та спеціальний жетон. Зразки та порядок видання службових посвідчень та спеціальних жетонів затверджує Міністр внутрішніх справ України.

Частиною 1 ст.18 Закону № 580-VIII встановлено, що поліцейський зобов`язаний:

1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

2) професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва;

3) поважати і не порушувати прав і свобод людини;

4) надавати невідкладну, зокрема до медичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров`я;

5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв`язку з виконанням службових обов`язків;

6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Відповідно до вимог ч.1 ст.19 Закону № 580-VIII, у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Вимогами ч.2 ст.19 Закону №580-VIII передбачено, що підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження визначені Дисциплінарним статутом Національної поліції України (далі - Дисциплінарний статут).

Відповідно до вимог ст.1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов`язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов`язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу.

Службова дисципліна, крім основних обов`язків поліцейського, визначених ст.18 Закону України Про Національну поліцію, зобов`язує поліцейського: бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов`язки; поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов`язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов`язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп`яніння.

Статтею 11 Дисциплінарного статуту передбачено, що за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

За вчинення адміністративних правопорушень поліцейські несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до цього Статуту, крім випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності згідно з цим Статутом.

Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом МВС України від 07.11.2018 № 893 Про реалізацію окремих положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України затверджено Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України (далі - Порядок № 893).

Крім того суд звертає увагу, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 було введено воєнний стан в Україні з 24.02.2022 та Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 17.05.2022 № 341/2022, продовжено строк дії воєнного стану з 05 годин 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.

В свою чергу згідно ч. 1 ст. 26 Дисциплінарного статуту, у період дії воєнного стану службове розслідування проводиться з дотриманням вимог цього Статуту з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Службове розслідування призначається та проводиться у формі письмового провадження.

Частиною 3 ст. 26 Дисциплінарного статуту визначено, що службове розслідування має бути завершене протягом 15 календарних днів з дня його призначення уповноваженим керівником. У разі потреби цей строк може бути продовжений керівником, який призначив службове розслідування, але не більш як на 15 календарних днів.

Наказом ГУНП в Луганській області від 06.05.2022 № 843 було призначено проведення службового розслідування за фактом можливого порушення службової дисципліни з боку окремих працівників поліції ГУНП в Луганській області.

Підставою видання наказу відповідача від 06.05.2022 № 843 послугувала доповідна записка начальника УГІ ГУНП в Луганській області підполковника поліції Кутового В.В. (№ 53/111/10-2022 від 06.05.2022) "Про результати вивчення матеріалів та висновків службових розслідувань проведених підрозділами ГУНП в Луганській області".

Зі змісту вищезазначеної доповідної записки слідує, що за результатами вивчення службових розслідувань щодо неприбуття окремих поліцейських до місця тимчасової дислокації Головного управління, проведених керівниками територіальних підрозділів ГУНП в Луганській області та галузевих служб Головного управління, виявлено часткове недотримання положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII (в редакції станом на 22.04.2022). Зокрема, в матеріалах проведених службових розслідувань відсутні пояснення працівників притягнутих до дисциплінарної відповідальності, що на той час являлося обов`язковою складовою службового розслідування (частина 1 статті 18 Дисциплінарного статуту НПУ).

За результатами вищезазначених службових розслідувань наказом ГУНП в Луганській області від 22.04.2022 № 754 окремих поліцейських було притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а саме звільнено зі служби в поліції, який було реалізовано наказом ГУНП в Луганській області від 22.04.2022 № 189 о/с, з 23.04.2022.

Суд зазначає, що наказом ГУНП в Луганській області від 06.05.2022 № 838 було скасовано наказ ГУНП в Луганській області від 22.04.2022 № 754 про притягнення окремих поліцейських у тому числі позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції, а також скасовано наказ ГУНП в Луганській області від 22.04.2022 № 189 о/с яким було реалізовано зазначене дисциплінарне стягнення.

Відтак, зазначена обставина спростовує твердження позивача про те, що його притягнуто повторно за один той же дисциплінарний проступок.

Наказом ГУНП в Луганській області від 20.05.2022 № 975 було продовжено строк проведення службового розслідування призначеного наказом від 06.05.2022 № 843.

Згідно ч. 6 ст. 26 Дисциплінарного статуту, службове розслідування вважається завершеним у день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка його заміщує, висновку за результатами службового розслідування.

04.06.2022 начальником ГУНП в Луганській області полковником поліції Олегом Григоровим було затверджено висновок за результатами службового розслідування призначеного наказом ГУНП в Луганській області від 06.05.2022 № 843.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що службове розслідування за фактом можливого порушення позивачем службової дисципліни було призначено та проведено у строк відповідно до норм діючого законодавства та нормативно- правових актів.

Відповідно до ст.1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України зобов`язує поліцейського: бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України, знати закони, інші нормативно - правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов`язки, безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону, вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов`язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника.

Згідно ст. 64 Закону України "Про Національну поліцію", поліцейський, усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягає вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов`язки.

Частиною 1 статті 4 Дисциплінарного статуту, наказ є формою реалізації службових повноважень керівника, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа. Наказ має бути чітко сформульований і не може допускати подвійного тлумачення.

Частиною 3 статті 4 Дисциплінарного статуту передбачено, що наказ може віддаватися усно чи видаватися письмово, у тому числі з використанням технічних засобів зв`язку.

Крім того слід зазначити, що згідно ч. 1 ст. 5 Дисциплінарного статуту, поліцейський отримує наказ від керівника в порядку підпорядкованості та зобов`язаний неухильно та у визначений строк точно його виконувати. Забороняється обговорення наказу чи його критика.

Частиною 2 ст. 5 Статуту визначено, що за відсутності можливості виконати наказ поліцейський зобов`язаний негайно повідомити про це безпосередньому керівнику з обґрунтуванням причин невиконання і повідомленням про вжиття заходів до подолання перешкод у виконанні

В свою чергу дисциплінарним проступком згідно ст. 12 Дисциплінарного статуту визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов`язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Дисциплінарного статуту, дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

Нормами ч.3 передбачено, що до поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.

Порядок застосування до поліцейського дисциплінарних стягнень визначено розділом ІІІ Дисциплінарного статуту, який передбачає, що такому передує службове розслідування, що спрямоване на своєчасне, повне та об`єктивне з`ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Відповідно до частин 1-4 статті 14 Дисциплінарного статуту, службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.

Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Згідно з частинами 1, 15 статті 15 Дисциплінарного статуту проведення службових розслідувань за фактом порушення поліцейським службової дисципліни здійснюють дисциплінарні комісії.

За результатами проведеного службового розслідування дисциплінарна комісія приймає рішення у формі висновку.

Відповідно до частин 1-4 статті 16 Дисциплінарного статуту, службове розслідування проводиться та має бути завершено не пізніше одного місяця з дня його призначення керівником.

У разі потреби за вмотивованим письмовим рапортом (доповідною запискою) голови дисциплінарної комісії, утвореної для проведення службового розслідування, його строк може бути продовжений наказом керівника, який призначив службове розслідування, або його прямим керівником, але не більш як на один місяць. При цьому загальний строк проведення службового розслідування не може перевищувати 60 календарних днів.

До строку проведення службового розслідування не зараховується документально підтверджений час перебування поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, у відрядженні, на лікарняному (у період тимчасової непрацездатності) або у відпустці.

Службове розслідування вважається завершеним у день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка його заміщує, висновку за результатами службового розслідування. Якщо закінчення строку проведення службового розслідування припадає на вихідний чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Згідно матеріалів службового розслідування 25.02.2022 наказом начальника ГУНП в Луганській області № 505 від 25.02.2022 було введено в дію план евакуації підрозділів ГУНП в Луганській області та встановлено місце тимчасової дислокації в м. Дніпро.

Наказ ГУНП в Луганській області щодо евакуації підрозділів поліції Головного управління до місця тимчасової дислокації (м. Дніпро) не виконали деякі поліцейські БПСПОП "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2 " ГУНП в Луганській області у тому числі сержант поліції ОСОБА_1 які не виконали наказ ГУНП в Луганській області від 25.02.2022 № 505 та не прибули до місця тимчасової дислокації Головного управління до м. Дніпро для подальшого виконання функцій, покладених на поліцейських, відповідно до вимог ЗУ "Про Національну поліцію" та функціональних обов`язків, зазначених у посадових інструкціях.

Зазначені обставини знайшли своє підтвердження у поясненнях наданих під час проведення службового розслідування командира БПСПОП "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2" ГУНП в Луганській області капітана поліції Твердохліба О.М. пояснення заступника командира БПСПОП "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2" ГУНП в Луганській області підполковника поліції Яцуна С.В, інспектора штабу БПСПОП "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2" ГУНП в Луганській області Русакова Т.Г.

Враховуючи наведене, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання представника позивача про виклик свідка ОСОБА_6 та його допит в режимі відеоконференції.

Частинами 1 та 2 статті 18 Дисциплінарного статуту передбачено, що під час проведення службового розслідування поліцейський має право на захист, що полягає в наданні йому можливості надавати письмові пояснення щодо обставин вчинення дисциплінарного проступку та докази правомірності своїх дій.

Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право: 1) надавати пояснення, подавати відповідні документи та матеріали, що стосуються обставин, які досліджуються; 2) подавати клопотання про отримання і залучення до матеріалів розслідування нових документів, отримання додаткових пояснень від осіб, які мають відношення до справи; 3) ознайомлюватися з матеріалами, зібраними під час проведення службового розслідування, робити їх копії за допомогою технічних засобів з урахуванням обмежень, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, законами України Про захист персональних даних, Про державну таємницю та іншими законами; 4) подавати скарги на дії осіб, які проводять службове розслідування; 5) користуватися правничою допомогою.

Згідно частиною 3 статті 18 Дисциплінарного статуту, поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право відмовитися від надання пояснень. Факт такої відмови фіксується шляхом складення акта, що підписується членом дисциплінарної комісії, присутнім під час відмови, та іншими особами, присутніми під час відмови.

Відповідно до частин 6-11 статті 18 Дисциплінарного статуту у разі відсутності поліцейського на службі дисциплінарна комісія викликає його для надання пояснень.

Згідно пояснень від 02.06.2022 ОСОБА_1 наданих під час проведення службового розслідування призначеного наказом від 06.05.2022 № 843 останній пояснив: що 24.02.2022 він отримав вогнепальну зброю, а саме автомат Калашнікова, боєкомплект до нього, ПМ, боєкомплект до нього та засоби індивідуального захисту. 25.02.2022 від командира БПСПОП "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2" ГУНП в Луганській області капітана поліції Твердохліба О.М. надійшла вказівка щодо евакуації з м. Сєвєродонецька до м. Дніпро. 25.02.2022 він разом з родиною виїхав на службовому автомобілі до м. Дніпро, прибув до м. Дніпро 26.02.2022. В день виїзду 25.02.2022 він віддав вогнепальну зброю, яку отримав та засоби індивідуального захисту співробітнику збройної кімнати Калашникову , тому що попередньо повідомляли евакуюватися потягом. 26.02.2022 він звернувся до командира капітана поліції Твердохліба О.М. про те, що бажає написати рапорт про звільнення зі служби в поліції за власним бажанням, через те, що його не відпускали відвести його родину подалі від м. Дніпра. Він прийшов до співробітників кадрів батальйону та бажав написати рапорт про звільнення зі служби в поліції за власним бажанням, однак співробітники кадрів повідомили йому що писати рапорт на звільнення не потрібно, в цей же день 26.02.2022 він забрав родину та поїхав до м. Івано-Франківськ, де перебував до теперішнього часу. 24.05.2022 в месенджері "Вацап" прийшло повідомлення про необхідність прибуття до м. Дніпро для надання пояснення. Після чого він прибув до міста Дніпро для надання пояснень в рамках проведення службового розслідування.

Аналізуючи викладене, позивач самостійно 26.02.2022 залишив тимчасове місце дислокації підрозділу у м. Дніпро, відмовився виконувати функції, покладені на поліцейських, відповідно до вимог ЗУ "Про Національну поліцію" та функціональні обов`язки згідно посадової інструкції та тривалий час був відсутній за місцем несення служби в умовах воєнного стану.

Частиною 3 статті 19 Дисциплінарного статуту передбачено, що під час визначення виду стягнення дисциплінарна комісія враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

Відповідно до частини 7 статті 19 Дисциплінарного статуту у разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції.

Згідно з частиною 7 статті 19 Дисциплінарного статуту, у разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції.

Згідно з частиною 8 статті 19 Дисциплінарного статуту під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

З урахуванням викладеного дисциплінарна комісія на підставі матеріалів службового розслідування дійшла обґрунтованого висновку, що позивачем грубо порушено вимоги п.п. 1, 2, 4, 5, 6 ч. 3, ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII, п.п. 1, 2, 6, ч. 1 ст. 18, п. 24 ч. 1 ст. 23, ч. 2 ст. 24 Закону України "Про Національну поліцію", п. 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, наказу керівництва ГУНП в Луганській області щодо прибуття поліцейських до місця тимчасової дислокації Головного управління, Присяги поліцейського, що виразилося у невиконанні завдань покладених на органи Національної поліції України під час дії воєнного стану в державі, що суперечить сутності і призначенню правоохоронних інституцій, підривають авторитет та рівень довіри громадян до поліції.

Тобто невиконання Наказів призвело до того, що фактично позивач на даний час не виконує покладені на нього посадові обов`язки та не може бути залучений до їх виконання.

При цьому, слід зауважити, що дійсно запровадження воєнного стану, наявність бойових дій на території України, дійсно створює загрозу для життя та здоров`я людей, які перебувають на території України.

Відповідно до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про оборону України" участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв`язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.

В свою чергу Національна поліція України та її територіальні підрозділи в умовах воєнного стану разом із Збройними силами України здійснюють відсіч збройної агресії і самовільне залишення місця служби позивачем є таким, що порушує Присягу на вірність Українському народові.

Разом з тим, позивач погодившись проходити службу в поліції добровільно погодився на усі ризики пов`язані з проходженням такої служби, як і взяв на себе зобов`язання мужньо і вправно служити народу України, але фактично на даний час взяті на себе обов`язки не виконує.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону, що визначено ст. 65 Конституції України.

Сама по собі наявність небезпеки в умовах військового стану не є виправданням для невиконання поліцейським наказів начальників.

Крім того вчинений дисциплінарний проступок є суттєвим, оскільки він полягає не лише у не виконанні Наказів, а і у самоусуненні від виконання службових обов`язків, невиході на службу, неможливості використання позивача на службі в умовах воєнного стану, коли існує велика потреба у правоохоронних органах.

Верховний Суд у своїх постановах неодноразово наголошував на тому, що службова дисципліна полягає у виконанні (дотриманні) законодавчих та підзаконних актів із питань службової діяльності та бездоганному і неухильному додержанні порядку та правил, що такими нормативними актами передбачені. Службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов`язує кожного працівника поліції, зокрема дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги, статутів і наказів начальників; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють. Невиконання чи неналежне виконання поліцейським службової дисципліни є дисциплінарним проступком, вчинення якого є підставою для дисциплінарної відповідальності. Порушення Присяги - це несумлінне, недобросовісне виконання обов`язків поліцейським. Про несумлінність дій (бездіяльності) поліцейського свідчить невиконання обов`язків умисно або внаслідок недбалого ставлення до них (постанова Верховного Суду від 28 жовтня 2021 року у справі №520/1578/2020).

Зазначений проступок свідчить про те, що позивачем не було дотримано вимоги п.1 ст.18 Закону України "Про Національну поліцію", яка покладає на поліцейського обов`язки, зокрема: неухильного дотримання положень Конституцій України, Законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.

П. 1 розділу VII Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2018 року №893, передбачено, що у разі якщо за результатами розгляду матеріалів службового розслідування (справи) дисциплінарна комісія встановить наявність у діях (бездіяльності) поліцейського дисциплінарного проступку, керівнику, який призначив службове розслідування, вносяться пропозиції щодо накладення на поліцейського дисциплінарного стягнення.

Уповноважений керівник, враховуючи характер проступку, обставини, за яких він був учинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби, визначає вид дисциплінарного стягнення, що підлягає застосуванню до поліцейського, та видає письмовий наказ про його застосування.

Застосування до поліцейського, винного в учиненні дисциплінарного проступку, дисциплінарних стягнень та їх виконання здійснюються з урахуванням вимог статей 19-22 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Так, згідно ч. 3 ст. 19 Дисциплінарного статуту під час визначення виду стягнення дисциплінарна комісія враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

При цьому, обставинами, що пом`якшують відповідальність поліцейського, в розумінні ч. 4 ст. 19 Дисциплінарного статуту є: 1) усвідомлення та визнання своєї провини у вчиненні дисциплінарного проступку; 2) попередня бездоганна поведінка; 3) високі показники виконання повноважень, наявність заохочень та державних нагород; 4) вжиття заходів щодо запобігання, відвернення або усунення негативних наслідків, які настали або можуть настати внаслідок вчинення дисциплінарного проступку, добровільне відшкодування завданої шкоди; 5) вчинення проступку під впливом погрози, примусу або через службову чи іншу залежність; 6) вчинення проступку внаслідок неправомірних дій керівника.

Для цілей застосування конкретного виду дисциплінарного стягнення можуть враховуватися й інші, не зазначені у частині четвертій цієї статті, обставини, що пом`якшують відповідальність поліцейського (ч. 5 ст. 19 Дисциплінарного статуту).

Відповідно до ч. 8 ст. 19 Дисциплінарного статуту, під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

У разі притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейського, який має дисциплінарне стягнення і вчинив дисциплінарний проступок, дисциплінарне стягнення, що застосовується, повинно бути суворішим, ніж попереднє (ч. 12 ст. 19 Дисциплінарного статуту).

Жодних обставин, що пом`якшують відповідальність поліцейського дисциплінарною комісією не встановлено.

Відповідно до ч. 7 ст. 19 Дисциплінарного статуту, у разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції.

З проведеного правового аналізу законодавчих норм, що регулюють порядок застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення, суд дійшов висновку, що обрання конкретного виду такого заходу дисциплінарного впливу перебуває у площині дискреційних повноважень суб`єкта його накладення, який, приймаючи рішення про обрання конкретного виду дисциплінарного стягнення, повинен урахувати, зокрема, тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, попередню поведінку особи, її ставлення до виконання посадових обов`язків тощо.

Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 12 грудня 2019 року у справа №816/70/16, від 01 квітня 2020 року у справа №806/647/15, від 21 січня 2021 року у справі № 826/4681/18.

Згідно висновку Верховного Суду, викладеного в постанові від 20.12.2019 по справі №804/2054/17, застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби є крайнім заходом дисциплінарного впливу, проте його застосування здійснюється на розсуд уповноваженої особи з урахуванням певних обставин та не потребує наведення неможливості застосування інших видів дисциплінарних стягнень.

Частиною 1 ст. 30 Дисциплінарного статуту визначено, що у разі відсутності поліцейського, якого притягнуто до дисциплінарної відповідальності, без поважних причин на службі копія наказу про застосування до нього дисциплінарного стягнення надсилається поштовим зв`язком (у разі можливості) на адресу місця проживання, зазначену в його особовій справі, або з використанням електронної комунікації за контактними даними, які наявні в розпорядженні його безпосереднього керівника.

Частиною 2 ст. 30 Дисциплінарного статуту визначено, що поліцейський вважається таким, що ознайомлений з наказом про застосування дисциплінарного стягнення, після спливу чотирьох календарних днів з дня його відправлення поштовим зв`язком або після спливу двох календарних днів - у разі відправлення з використанням електронної комунікації.

Наказом ГУНП в Луганській області від 13.06.2022 року № 1150 сержанта поліції ОСОБА_1 поліцейського взводу № 2 роти № 1 БПСПОП "Луганськ-1 імені Героя України ОСОБА_2 " Головного управління Національної поліції в Луганській області притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення із служби в поліції.

В свою чергу позивач за допомогою месенджера "WhatsApp" 15.06.2022 належним чином був ознайомлений з наказом ГУНП в Луганській області від 13.06.2022 року № 1150 в частині притягнення її до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції.

Частиною 3 ст. 22 Дисциплінарного статуту передбачено, що дисциплінарні стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь та звільнення із служби в поліції виконуються (реалізуються) шляхом видання наказу по особовому складу

Наказом ГУНП в Луганській області від 27.06.2022 № 253 о/с на виконання наказу ГУНП в Луганській області від 13.06.2022 № 1150 позивача за п. 6 ч.1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення) звільнено з поліції з 30.06.2022.

В свою чергу за допомогою месенджера "WhatsApp" 30.06.2022 позивачеві було направлено листа від 30.06.2022 № 410/111/30-2022 яким повідомлялося ОСОБА_1 про звільнення із Національної поліції та надано витяг з наказу Головного управління від 27.06.2022 № 253 о/с в частині що стосується позивача.

Таким чином відповідач під час притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності та реалізації дисциплінарного стягнення діяв виключно на підставі діючого законодавства та у спосіб встановлений нормативно-правовими актами.

Щодо клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд зазначає, що судом під час відкриття провадження у справі взято до уваги клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду. Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.

Щодо клопотання представника позивача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, суд вказує наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї зі сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За правилами ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, а також якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, питання щодо виклику учасників справи для надання пояснень у справі вирішується судом з урахуванням необхідності заслуховування таких пояснень.

Суд зазначає, що під час провадження у даній справі не виникло ніяких питань, які не можна вирішити шляхом дослідження письмових доказів.

В даному випадку кожен з учасників справи може користуватися своїми процесуальними правами та обов`язками, визначеними ст. 44 КАС України із урахуванням норм, передбачених главою 10 "Розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження" КАС України.

Бажання сторін у справі викласти під час публічних слухань свої аргументи, висловлені ними в письмових та додаткових поясненнях, не зумовлюють необхідності призначення справи до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

З огляду на вищевикладене та беручи до уваги характер спірних правовідносин та предмет доказування, суд не вбачає необхідності у наданні пояснень сторонами у зазначеній справі та дійшов висновку, що підстави для її розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи відсутні. У зв`язку з чим відсутні і підстави для задоволення клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність встановленим пунктом 2 статті 2 КАС України критеріям, не втручається у вільний розсуд суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.

Відповідно до положень ст. 9 КАС України, адміністративне судочинства здійснюється, в тому числі, на принципі змагальності, що зобов`язує зацікавлену особу (як то позивача, так і відповідача) відстоювати свою позицією щодо предмету спору шляхом подання доказів, наведення своїх аргументів щодо суті спору та обставин, що мають значення для справи, на які посилаються в підтвердження своєї позиції, а також участі в розгляді справи (в разі здійснення її розгляду в судовому засіданні). Тобто змагальність є різновидом активної зацікавленості особи у результатах вирішення спору.

Вказане кореспондується з встановленим нормами ч. 1 ст. 77 КАС України обов`язком кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України.

Поряд з цим, враховуючи особливості адміністративного судочинства, зокрема, в специфічному суб`єктному складі сторін, ч. 2 ст. 77 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання вищезазначеного обов`язку Головне управління Національної поліції в Луганській області було надано суду належні та допустимі докази на підтвердження наявності підстав застосування до позивача дисциплінарного стягнення за результатами встановлення в ході проведення службового розслідування за скоєння останнім дисциплінарного проступку.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

відповідач: Головне управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ: 40108845 юридична адреса: 93406, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, 1,фактична адреса: 49001, м. Дніпро, вул. Троїцька. 20А).

Суддя Шумей М.В.