Справа № 2а-98
2009 рік
ПОСТАНОВА
іменем України
06 квітня 2009 року о 13 годині 30 хвилин
Олександрівський районний суду Донецької області
у складі: головуючий суддя Молчанов В.А.
при секретарі Держепільській Т.М.,
з участю прокурора Пятун Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с Олександрівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області та Головного Управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій Олександрівського районного управління праці та соціального захисту населення неправомірними і стягнення заборгованості з виплати допомоги на оздоровлення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач вказав, що був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, внаслідок чого захворів і став інвалідом II групи, має право на щорічну виплату на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, як особа, що має право на такі виплати перебуває на обліку в УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації, але у 2008 році недоплачена сума виплат на оздоровлення складає 3025. Звертався до відповідача з письмовою заявою про виплату, але отримав відмову, яку вважає незаконною, такою що не відповідає ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Просить стягнути з відповідача на його користь грошові кошти на оздоровлення.
У судове засідання не з*явився проте надав суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутність у якій позов повністю підтримав.
Представник відповідача у судове засідання не з*явився, згідно поданих заперечень відповідач позов не визнав і просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що нарахування та виплата грошових коштів на оздоровлення позивачу здійснювалися у відповідності до розмірів та порядку визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Окрім того до УПСЗН надійшло роз'яснення Міністерства юстиції України від 21 вересня 2005 року № 21-9-9743 в якому чітко вказані норми, якими слід користуватися управлінням для здійснення компенсаційних виплат.
На підставі пояснень сторін та письмових доказів: заяви до УПСЗН Олександрівського райдержадміністрації, листа-відмови з УПСЗН, копії паспорту, копії воєнного квитку, копії посвідчення про інвалідність, копій довідок МСЕК встановлено наступне:
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції внаслідок чого став інвалідом II групи, перебуває на відповідному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення
Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області і згідно ст. 48 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, але йому за 2008 рік було здійснено виплату у розмірі 120 гривень. Право позивача на щорічну допомогу на оздоровлення відповідачем не оспорюється, тому на підставі ч. 3 ст. 72 КАС України не підлягає доказуванню. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати, враховуючи те, що відповідачем взагалі не проводились виплати у 2008 році, розмір мінімальної заробітної плати слід враховувати на грудень 2008 року, а саме 605 гривень.
Таким чином сума ненарахованої та невиплаченої допомоги склала 605 гривень х 5 - 120 гривень = 2905 гривень.
Суд не може прийняти до уваги доводи відповідача про те, що фактичний розмір виплат на оздоровлення визначався із встановленого Кабінетом Міністрів розміру з наступних мотивів:
Відповідно до вимог ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Постанови, положення, порядки готуються на підставі законів України, актів чи доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, рішень урядових комітетів, доручень Прем'єр - міністра, Першого віце - прем'єр - міністра, віце - прем'єр -міністрів (пункт 10 розділу VI Тимчасового регламенту Кабінету Міністрів України від 05 червня 2000 року № 915). Таким чином, нормативно - правові акти КМУ повинні відповідати актам вищої юридичної сили.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу у відповідності до п. 2 Указу Президента України "Про Єдиний державний реєстр нормативних актів" від 27 червня 1996 року стосовно преюдиції нормативних актів.
Відповідно до вимог ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст.ст. 21-23 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. У звязку з тим що фінансування витрат, повязанних з введенням в дію ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, тобто здійснення виплат недоотриманої допомоги повинно проводитись за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 14, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати відмову Олександрівського районного Управління праці та соціального захисту населення у виплаті ОСОБА_1 недоотриманої суми на оздоровлення неправомірною.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області (с. Олександрівка Олександрівського району Донецької області вул. Жовтнева, 2; р/р 35212015001486, код ЄДРПОУ 24812369
МФО 834016 УДК в Олександрівському районі) за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, який мешкає у АДРЕСА_1 грошові кошти на оздоровлення за 2008 рік у сумі 2905 (дві тисячі девятсот п*ять) гривень.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження у Апеляційний суд Донецької області через Олександрівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання такої заяви.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.