Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2022 р. справа № 400/3167/22 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачівГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, вул. Кравчука, 22-В, м. Луцьк, Волинська область, 43003,
провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (надалі - відповідач 2), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача 2, що полягають у незаконній відмові у призначенні пенсії позивачу;
2) визнати протиправними дії відповідача 1, що полягають у невірному застосуванні норм закону при обчисленні пенсії за віком позивачу;
3) зобов`язати відповідача 1 провести перерахунок та виплату пенсії за віком у вiдповiдностi до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсiйне страхування" iз застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено cтpaxoвi внески за 2019, 2020, 2021 роки, а також здiйснити вiдповiднi виплати з урахуванням ранiше виплачених сум, починаючи з 25.01.2022 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 2006 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262). Набувши право на пенсію за віком, 25.01.2022 року позивач звернувся із заявою про призначення/переранунок пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058), але відповідач 2 відмовив у призначенні пенсії, оскільки розмір пенсії зменшиться. На повторну заяву позивача, відповідачем 1 переведено позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, при цьому, розраховано розмір пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2014-2016 роки. На думку позивача, при зверненні особи, якій призначено пенсію за вислугу років в порядку Закону № 2262 із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону № 1058.
Відповідач 1 подав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову з огляду на наступне. На день звернення із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону № 1058, пенсія позивачу вже була призначена відповідно до Закону № 2262, оскільки пенсія вже призначалась, то в цьому випадку можливий лише перехід з одного виду пенсії на інший. Відповідач 1 застосував показник середньої заробітної плати (доходу) за 2014-2016 роки, так як Закон № 1058 зобов`язує, а не надає право застосувати при переведенні з одного виду пенсії на інший показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Таким чином, вимога позивача щодо зобов`язання з 25.01.2022 року здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленого як середній показник за 2019, 2020, 2021 роки є необґрунтованою та не підлягає задоволенню. Відтак, відповідачем 1 правомірно переведено позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком у солідарній системі із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Від відповідача 2 до суду відзив не надходив.
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 КАС України без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Як вказує позивач, з 2006 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262.
25.01.2022 року позивач звернувся із заявою про призначення/перерахунок пенсії на підставі Закону № 1058.
Рішенням відповідача 2 від 31.01.2022 року № 143050002907 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки розмір пенсії зменшиться.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до відповідача 1 через сервісний центр Южноукраїнського відділу обслуговування громадян з заявою, в якій просив, серед іншого, виплатити пенсію у будь-якому розмірі, так як виплату пенсії за вислугу років припинено, а пенсію за віком не призначено.
Листом від 05.04.2022 року відповідач 1 повідомив про відсутність технічної можливості опрацювання заяви позивача від 25.01.2022 року про призначення пенсії за віком. Також вказав, що для порушення питання переведення з виду на вид з 25.01.2022 року або поновленню виплати пенсії за вислугy poкiв, позивачу необхiдно звернутись до органiв пенсiйного фонду за мiсцем проживання з вiдповiдною заявою.
06.04.2022 року позивач повторно звернувся із заявою про призначення/перерахунок пенсії на підставі Закону № 1058, в якій наполягав на призначенні пенсії за віком з 25.01.2022 року.
Рішенням відповідача 1 від 18.04.2022 року № 143050003077 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, розмір якої розраховано із застосуванням середньої заробітної плати за 2014-2016 роки у таких розмірах: з 14.11.2021 року по 30.11.2021 року в сумі 2679,33 грн., з 01.12.2021 року по 04.01.2022 року в сумі 2679,33 грн., з 05.01.2022 року по 24.01.2022 року в сумі 2684,13 грн. та з 25.01.2022 року і довічно в сумі 2684,13 грн.
Вважаючи протиправними дії відповідачів, позивач звернувся до суду.
Згідно з ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
За визначенням ст. 1 Закону № 1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 1058, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
На підставі ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1058, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів за її вибором.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону № 1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом на інший. В цьому випадку показник середньої заробітної плати, який застосовується при визначенні заробітку для обчислення пенсії, має бути незмінним.
Як вбачається з позову, з 2006 року (відповідач 1 у відзиві не заперечив дату призначення пенсії) позивачу призначено пенсію за нормами Закону № 2262, яким передбачені інші умови і порядок призначення та обчислення пенсії.
При цьому, суд зазначає, що на момент звернення до відповідача 1 позивач набув право не на переведення з одного виду пенсії на інший на підставі статті 45 Закону № 1058, а на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням у відповідності до приписів ст. 40 Закону № 1058, оскільки за таким призначенням він звернувся вперше 25.01.2022 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
З огляду на зазначене, а також враховуючи приписи ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, суд дійшов висновку, що при призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 згідно його заяви від 25.01.2022 року, мав застосовуватись показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки, а не здійснюватися перерахунок пенсії через перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки.
Відтак, дії відповідача 1 щодо застосування показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, є протиправними.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 року у справі № 876/5312/17.
Щодо вимоги позивача визнати протиправними дії відповідача 2, що полягають у незаконній відмові у призначенні пенсії позивачу, суд звертає увагу, що дії суб`єкта владних повноважень можуть бути самостійним предметом судового оскарження у випадку, коли самі дії мають правові наслідки і порушують права позивача.
В даному спорі сторін, дії відповідача 2 знайшли своє відображення в рішенні від 31.01.2022 року № 143050002907, тобто у випадку, якщо дії суб`єкта владних повноважень призвели до прийняття ним відповідного рішення, предметом оскарження повинно бути рішення, а не дії.
Задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовуючи повноваження передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправним та скасувати рішення відповідача 2 від 31.01.2022 року № 143050002907.
За наведених обставин, а також з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача 1 здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2019, 2020, 2021 роки, а також здiйснити виплату пенсії, з урахуванням ранiше виплачених сум, починаючи з 25.01.2022 року.
Позов задовольнити.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір в розмірі 992,40 грн. З урахуванням задоволення позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача в сумі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (вул. Кравчука, 22-В, м. Луцьк, Волинська область, 43003, ЄДРПОУ 13358826) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (вул. Кравчука, 22-В, м. Луцьк, Волинська область, 43003, ЄДРПОУ 13358826) від 31.01.2022 року № 143050002907 про пенсійне забезпечення ОСОБА_1 .
3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) щодо застосування показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії за віком у вiдповiдностi до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсiйне страхування", починаючи з 25.01.2022 року, iз застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено cтpaxoвi внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, обчисленої як середній показник за 2019, 2020, 2021 роки, та здiйснити виплату пенсії з урахуванням ранiше виплачених сум.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у виді судового збору в розмірі 496,20 грн. (чотириста дев`яносто шість гривень двадцять копійок).
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (вул. Кравчука, 22-В, м. Луцьк, Волинська область, 43003, ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у виді судового збору в розмірі 496,20 грн. (чотириста дев`яносто шість гривень двадцять копійок).
7. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз