Рішення № 107928484, 13.12.2022, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2022
Номер справи
260/3849/22
Номер документу
107928484
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

13 грудня 2022 рокум. Ужгород№ 260/3849/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання Кустрьо В.М.

за участю:

представника позивача Романюк Д.В.,

представника відповідача Попович М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Хустської окружної прокуратури в інтересах держави до Білківської сільської ради Хустського району про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 13 грудня 2022 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 19 грудня 2022 року.

Хустська окружна прокуратури в інтересах держави звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Білківської сільської ради Хустського району, якою просить: 1) Визнати протиправною бездіяльність Білківської сільської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлю будинку культури с.Луково за адресою: вул.Набережна,43, с.Луково, Хустського району, Закарпатської області; 2) Зобов`язати Білківську сільську раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю будинку культури с.Луково загальною площею 750 кв.м, вартістю 12 040672,5 грн., що знаходиться за адресою: вул.Набережна,43, с.Луково, Хустського району, Закарпатської області .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на території Білківської сільської ради за адресою: с. Луково, буд. 43 Хустського району, Закарпатської області знаходиться сільський клуб с. Луково. Згідно з рішенням І сесії VIII скликання четвертого пленарного засідання Білківської сільської ради від 29 січня 2021 року № 61, затверджено акт приймання-передачі будинку культури Луківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області з оперативного управління сектору культури, молоді та спорту Іршавської райдержадміністрації на баланс Білківської . Білківською сільською радою, як власником та вищим органом управління закладів культури на території об`єднаної територіальної громади, протягом тривалого часу не вжито жодних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю будинку культури клубу с. Луково, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Відповідач 12.12.2022 року надіслав на адресу суду заперечення на позовну заяву, у яких просить частково відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки не вбачає в діях Білківської сільської ради бездіяльності та просить суд зобов`язати відділ освіти, охорони здоров`я, культури молоді та спорту Білківської сільської ради замовити та виготовити технічну документацію на будинок культури, шляхом укладання договору з Комунальним підприємством «Іршавське Бюро технічної інвентаризації».

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача, у судовому засіданні проти позову заперечив, оскільки не вбачає бездіяльності у діях Білківської сільської ради.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що на території Білківської сільської ради за адресою: с. Луково, буд. 43, Хустського району, Закарпатської області знаходиться будинок культури, що підтверджується копією акту обстеження від 12 серпня 2022 року, затвердженого рішенням виконавчого комітету Білківської сільської ради № 48 від 17 серпня 2022 року. Відповідно до вказаного акту загальна площа будівлі клубу становить 750 кв.м.

Рішенням Білківської сільської ради Хустського району від 29 січня 2021 року № 61 «Про затвердження акту прийому-передачі майна будинку культури Луківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області з оперативного управління сектору культури, молоді та спорту Іршавської райдержадміністрації на баланс Білківської сільської ради» затверджено акт прийому-передачі будинку культури Луківської сільської ради.

Відповідно до вказаного акту прийому-передачі Білківська сільська рада є правонаступником майна Луківської сільської ради, зокрема приміщення будинку культури в с. Луково, буд. 43 Хустського району, Закарпатської області.

Ринкова вартість нежитлової будівлі будинку культури, загальною площею 750 кв. м., який знаходиться на території Білківської сільської ради за адресою: с. Луково, буд. 43, Хустського району, Закарпатської області становить 12 040672,5 грн., що підтверджується висновком про вартість об`єкта оцінки від 23 серпня 2022 року.

Відповідно до листа Білківської сільської ради від 15 липня 2022 року № 02-06/761 заходи щодо виготовлення правовстановлюючих документів на будівлю с. Луково, буд. 43, Хустького району, Закарпатської області не вживалися.

Відповідно до листа комунального підприємства «Іршавське бюро технічної інвентаризації» від 26 липня 2022 року № 253 інвентаризаційна справа на будинок культури за адресою с. Луково, буд. 43 Хустського району не виготовлялася.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості щодо права власності на сільський клуб, розташований за адресою с. Луково, 43 Хустського району Закарпатської області відсутні.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України "Про прокуратуру" та статтею 53 КАС України.

Частиною другою статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з частиною четвертою статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Відповідно до частини п`ятої статті 53 КАС України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ст. 29 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад. Права суб`єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.

Відповідно до пункту 2.1 Положення про будинок культури села Луково, затвердженого рішенням I сесії VIII скликання Білківської сільської ради № 61 від 29.01.2021 метою діяльності будинку культури с. Луково є задоволення потреби мешканців громади у культурно-мистецькому розвитку та іншій самодіяльній творчій ініціативі, створення умов для їх дозвілля та відпочинку, реалізація державної, регіональної політики у сфері культури.

Згідно з пунктом 1.5 засновником Комунального закладу «Будинок культури села Луково Білківської сільської ради і власником майна є Білківська територіальна громада в особі Білківської сільської ради.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.1998 № 1775 «Про нормативи забезпечення населення клубними закладами» передбачено, що на території кожної сільської, селищної, міської ради має функціонувати як мінімум один (базовий) клубний заклад. Кількість місць у ньому визначається відповідно до сумарної чисельності населення всіх населених пунктів, що знаходяться на території ради, та наведеного нормативу. До закладів культури клубного типу належать сільські, селищні, міські, районні, обласні будинки і палаци культури, клуби, народні доми, клуби технічної та художньої творчості, клуби-бібліотеки, центри дозвілля, клуби-кафе, культурно-спортивні центри тощо.

Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про культуру» об`єкти культурного призначення - цілісні майнові комплекси клубних закладів (клубів, будинків культури, палаців культури тощо), парків культури та відпочинку, бібліотек, музеїв, архівів історико-культурних заповідників, театрально-видовищних закладів (театрів, філармоній, концертних організацій, музичних колективів, ансамблів тощо), кінотеатрів, інших закладів культури; пам`ятки культурної спадщини, предмети колекцій, зібрання, фонди, будівлі, споруди культурного призначення та інші культурні цінності.

Згідно з ч. 2 ст. 22 Закону України «Про культуру» базова мережа закладів культури формується органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з дотриманням вимог державних соціальних нормативів у сфері обслуговування закладами культури, передбачених Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", та мінімальних стандартів забезпечення населення культурними послугами.

Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України «Про культуру» до базової мережі закладів у сфері культури місцевого рівня належать комунальні заклади культури (бібліотеки, музеї, галереї, заповідники, виставкові зали, театри, філармонії, концертні організації, мистецькі колективи, кінотеатри, кіновідеопрокатні підприємства, об`єднання, палаци і будинки культури, інші клубні заклади, студії, центри народної творчості, центри народної культури, центри культурних послуг, парки культури та відпочинку тощо), заклади освіти сфери культури (мистецькі школи, мистецькі ліцеї, фахові мистецькі коледжі, заклади вищої мистецької освіти).

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про культуру» суб`єктами діяльності у сфері культури є територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.ст. 32, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: управління закладами культури, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення, а також створення умов для розвитку культури, сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю.

Відповідно до ч.1,3 ст. 182 ЦК Державна реєстрація прав на нерухомість право власності та інші речові права па нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.

Згідно з ч.4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

У відповідності до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно.

В той же час, як встановлено судом, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості щодо права власності на будинок культури, розташований за адресою с. Луково, 43 Хустського району Закарпатської області відсутні.

При цьому, посилання відповідача на відсутність протиправної бездіяльності, оскільки між Білківською сільською радою та комунальним підприємством «Іршавське бюро технічної інвентаризації» укладено договір про замовлення та виготовлення технічної документації на будинок культури за адресою: Іршавський район, с. Луково, вул. Набережна, буд. 43 суд оцінює критично, оскільки вищевказані дії вчинені ще у 2021 році, однак станом на час розгляду справи правовстановлюючі документи на будівлю будинку культури не оформлено.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що така бездіяльність відповідача є протиправною та вважає за необхідне зобов`язати Білківську сільську раду Хустського району вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю будинку культури с. Луково, загальною площею 750 кв.м, що знаходиться за адресою: с. Луково, 43, Хустського району, Закарпатської області.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Керівником Ужгородської окружної прокуратури доведено правомірність звернення до суду з позовом та наявність підстав для задоволення позовних вимог, визнання позову відповідачем не порушує права, свободи та інтереси сторін та інших осіб, оскільки позовні вимоги підтверджені дослідженими в судовому засіданні належними і допустимими доказами, в зв`язку з чим визнання позову приймається судом та позов підлягає до задоволення повністю.

У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України: при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи те, що позивачем свідки у справі не залучались, експертизи не проводились, судові витрати з відповідача на стягуються.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Хустської окружної прокуратури (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, буд. 16) в інтересах держави до Білківської сільської ради Хустського району (Закарпатська область, Хустський район, с. Білки, вул. Центральна, буд. 13, код ЄДРПОУ 04349449) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Білківської сільської ради Хустського району щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлю будинку культури за адресою: вул. Набережна, 43, с. Луково, Хустського району, Закарпатської області.

3. Зобов`язати Білківську сільську раду Хустського району вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю будинку культури с. Луково загальною площею 750 кв.м, що знаходиться за адресою: вул. Набережна, 43, с. Луково, Хустського району, Закарпатської області.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяН.Д. Маєцька