Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/16299/22
У Х В А Л А
про продовження процесуальних строків
16 грудня 2022 року Суддя Львівського окружного адміністративного суду Чаплик І.Д. перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Львівській області, Державною судової адміністрації України про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до суду до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Львівській області, Державною судової адміністрації України, в якій просить:
визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Львівській області, зобов`язати його видати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді з розрахунком посадового окладу в розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року 2022 р. в розмірі 2481 грн. з врахуванням надбавки за вислугу років.
зобов`язати відповідача 2 належним чином фінансувати відповідача 1 та контролювати його діяльність на відповідність її вимогам чинного законодавства України.
Ухвалою від 15.11.2022 суд залишив позовну заяву без руху, зобов`язав уточнити позовні вимоги, привівши їх у відповідність із нормами п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України.
На виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху позивачем подано заяву 14.12.2022, якою уточнено позовні вимоги. Зокрема, позовні вимоги викладені в наступній редакції:
визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Львівській області, зобов`язати ОСОБА_1 , довідку про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді з розрахунком посадового окладу в розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено Законом України «Про державний бюджет України на 2022 рік на 1 січня календарного 2022 р. в розмірі 2481 гри. з врахуванням надбавки за вислугу років;
зобов`язати Державну судову адміністрацію України, як головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення діяльності усіх судів, контролювати дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Львівській області, відповідно як суб`єкта владних повноважень, рішеннями/діями якого порушено право позивача, щодо правильного встановлення посадових окладів та видачі судді у відставці довідки про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді, відповідно до вимог чинного законодавства України.
Однак, зі змісту уточнених позовних вимог не вбачається усунення позивачем виявлених судом недоліків.
Суд зазначає, що зміст позову - це звернена до суду вимога позивача про здійснення судом дій із зазначенням способу судового захисту, яка повинна узгоджуватися із нормами ст. 5 КАС України.
Способи захисту прав та інтересів позивача у публічно-правовому спорі визначені у частині першій статті 5 КАС України, якою передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Разом із тим, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу згідно вищезазначеної ч. 1 ст. 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильно сформованого змісту позовних вимог залежить і ефективність судового захисту, позаяк суд розглядає адміністративні справи лише в межах позовних вимог.
При цьому слід зазначити, що обов`язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України.
Тобто, визначитися з предметом спору має саме позивач, оскільки він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.
Аналогічні правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 826/16958/17.
За змістом позовних вимог позивач просить визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Львівській області, проте, не зазначає, які дії є протиправними.
Також, позивач просить зобов`язати Державну судову адміністрацію України, як головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення діяльності усіх судів, контролювати дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Львівській області, відповідно як суб`єкта владних повноважень, рішеннями/діями якого порушено право позивача, щодо правильного встановлення посадових окладів та видачі судді у відставці довідки про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді, відповідно до вимог чинного законодавства України, однак, такого способу захисту не передбачено статтею 5 КАС України.
Відтак, вищенаведене вказує на невідповідність позовної заяви нормі п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, відповідно до вимог якої у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
З метою приведення позовних вимог у відповідність із нормами п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, позивачу слід чітко зазначити які саме дії позивач вважає протиправними та конкретизувати, які дії слід вчинити кожному з зазначених у вступній частині позову відповідачів з метою відновлення прав, які позивач вважає порушеними.
Крім цього, частиною 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом (стаття 2 Закону України «Про судовий збір»).
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з абз.4 ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 №1928-ІХ, у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, для працездатних осіб, станом на 01.01.2021 встановлено у розмірі - 2481,00 грн.
Відтак, з урахуванням уточнених позовних вимог, які складаються із двох немайнових вимог, сума судового збору за подання позовної заяви становить 1984, 80 грн.
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі Судовий збір, а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору в розумінні вищевказаного Закону, є квитанція установи банку або відділення зв`язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення (оригінал).
При вирішенні вказаного питання судом враховано, що згідно з вимогами ч. 2 ст. 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, враховуючи наведене, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків відповідно до ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
постановив:
продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Львівській області, Державної судової адміністрації України про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій.
Встановити позивачу строк, протягом десяти днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити, що у випадку неусунення у встановлений строк недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Чаплик І.Д.