Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2022 року м. Київ № 640/15626/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Військової частини НОМЕР_1 до Солом`янського відділу Державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови від 26.06.2022 року ВП № 69155037,-
В С Т А Н О В И В :
Військова частина НОМЕР_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Солом`янського відділу Державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), у якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 22.06.2022 року, винесену головним державним виконавцем Солом`янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Годованюком С.П. під час примусового виконання виконавчого листа № 640/22338/20, виданого 28.01.2022 року Окружним адміністративним судом м. Києва в рамках виконавчого провадження № 69155037.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, позаяк, її було прийнято не неодночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження, як цього вимагає ч. 4 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.10.2022 поновлено позивачу строк звернення до суду з даним позовом, відкрито провадження в справі та призначено судове засідання на 27.10.2022. Витребувано у відповідача завірені належним чином матеріали ВП № 69155037.
08.11.2022 до суду від відповідача надійшли завірені належним чином засвідчена копія ВП № 69155037.
Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.
27.10.2022 розгляд справи було відкладено на 10.11.2022.
10.11.2022 розгляд справи було відкладено на 24.11.2022.
У судовому засіданні 24.11.2022судом ухвалено завершити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне звернути увагу на таке.
Як вбачається із матеріалів даної справи, 10.09.2022 року до військової частини НОМЕР_1 надійшла постанова про стягнення виконавчого збору від 22.06.2022 року, винесена головним державним виконавцем Солом`янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Годованюком С.П. під час примусового виконання виконавчого листа № 640/22338/20, виданого 28.01.2022 року Окружним адміністративним судом м. Києва в рамках виконавчого провадження № 69155037. Зазначеною Постановою вирішено стягнути з боржника - Військової частини НОМЕР_1 виконавчий збір в розмірі 26000,00 гривень.
Позивач вважає, що постанова від 22.06.2022 винесена з грубим порушенням вимог Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII та такою, що підлягає скасуванню, що зумовило звернення до суду з даним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Спеціальним Законом, що здійснює регулювання правовідносин, які склалися в процесі судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів є Закон України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02.06. 2016 (далі - Закон № 1404-VIII).
У силу змісту статей 1, 5 Закону № 1404-VIII, виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, законами та нормативно-правовими актами.
Частиною першою статті 13 Закону № 1404-VIII, передбачено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до норм частини другої статті 74 Закону № 1404-VIII, рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Згідно змісту частини першої статті 18 Закону № 1404-VІІІ, виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Частинами 5, 6 статті 26 Закону №1404-VIII, передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до норм частини 1 статті 27 Закону №1404-VIII, виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби.
Згідно з частиною 3, 4 статті 27 Закону № 1404-VIII, за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Випадки, коли виконавчий збір не стягується визначені ч. 5 ст. 27 Закону № 1404-VIII.
Згідно з частиною 9 статті 27 Закону № 1404-VIII, виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Положеннями частини 3 статті 40 Закону № 1404-VIII, передбачено, що у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
З наведеного слідує, що обов`язковими умовами стягнення виконавчого збору є: 1) фактичне виконання виконавчого документа; 2) вжиття державним виконавцем заходів примусового виконання рішень. За своїм змістом виконавчий збір є винагородою за вчинення заходів примусового виконання рішення, за умови, що такі заходи привели до виконання рішення.
Як видно з матеріалів справи, постановою державного виконавця від 07.06.2022 року відкрито виконавче провадження, проте не було вирішено про стягнення з боржника виконавчого збору, а постановою від 22.06.2022 було стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 26000 грн.
Разом з тим, суд ще раз звертає увагу, що за змістом частини п`ятої статті 26 Закону № 1404-VIII, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Аналіз наведеного свідчить про те, що виконавчий збір стягується при відкритті виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору.
У даному випадку, оскаржувана постанова про стягнення виконавчого збору у вказаному виконавчому провадженні винесена 26.06.2022, тобто, всупереч вимогам встановленим ст. 26 Закону № 1404-VIII. При цьому, державним виконавцем не вживались жодні заходи з метою примусового виконання виконавчого документа.
Враховуючи викладене, у державного виконавця не було підстав для винесення постанови про стягнення виконавчого збору саме 22.06.2022, оскільки постанова про відкриття виконавчого провадження була винесена 07.06.2022, а тому, такі дії державного виконавця та постанова про стягнення виконавчого збору не відповідають вимогам Закону № 1404-VIII та підлягає визнанню протиправною та скасуванню.
Під час розгляду даного спору, відповідачем жодним чином не було спростовано наведеного вище та не надано пояснень щодо правомірності своїх дій при прийняття оскаржуваної постанови у строк, не передбачений нормами Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до частин першої та другої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні гуди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, серед іншого, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги, у даному випадку, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При відкритті провадження у справі, ухвалою суду від 18.10.2022 було відстрочено позивачу сплату судового збору за подання даного позову до ухвалення судового рішення вданій справі, тож, судовий збір підлягає стягненню з Солом`янського відділу Державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у розмірі 2481 грн. на рахунок Державної судової адміністрації України.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 242 - 246, 255, 287 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В И Р І Ш И В :
Задовольнити адміністративний позов Військової частини НОМЕР_1 до Солом`янського відділу Державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови від 26.06.2022 року ВП № 69155037.
Визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 22.06.2022 року, винесену головним державним виконавцем Солом`янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Годованюком С.П. під час примусового виконання виконавчого листа №640/22338/20, виданого 28.01.2022 року Окружним адміністративним судом м. Києва в рамках виконавчого провадження № 69155037.
Стягнути з Солом`янського відділу Державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) судовий збір у розмірі 2481 грн. на реквізити Державної судової адміністрації: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача (код ЄДРПОУ) - 37993783; Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001;Код класифікації доходів бюджету - 22030106.
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне найменування сторін:
Позивач: Військова частина НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 )
Відповідач: Солом`янський відділ Державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (ЄДРПОУ 35008087, 03036, м.Київ, проспект Повітрофлотський, 76а)
Суддя В.І. Келеберда