Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 304/1584/22 Провадження № 3/304/1039/2022
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2022 року м. Перечин
Суддя Перечинського районного суду Закарпатської області Гевці В.М.,
за участі секретаря судового засідання Ковач М.Ф.,
розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 1 Ужгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, тимчасово непрацюючого,
за ч. 1, 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И Л А:
Тринадцятого серпня 2022 року о 17 годині 50 хвилин у с. Сімер по вул. Зарічній ОСОБА_1 керував автомобілем марки «ВАЗ 21061», номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння зі згоди водія проводився у встановленому порядку із застосуванням технічного приладу «Драгер», що зафіксовано поліцейським за допомогою технічного засобу відеофіксації, чим порушив п. 2.9. «а» Правил дорожнього руху.
Також,п`ятнадцятого серпня2022року о13 годині40хвилин ОСОБА_1 між селамиСімер іТ.Реметакерував автомобілеммарки «ВАЗ21061»,номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі водій відмовився, що зафіксовано поліцейським за допомогою технічного засобу відеофіксації, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Крім цього, дев`ятнадцятого вересня 2022 року о 22 годині 25 хвилин у с. Сімер по вул. Тичини ОСОБА_1 керував автомобілем марки «ВАЗ 21061», номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння зі згоди водія проводився у встановленому порядку із застосуванням технічного приладу «Драгер», що зафіксовано поліцейським за допомогою технічного засобу відеофіксації, чим порушив п. 2.9. «а» Правил дорожнього руху.
Також, двадцять дев`ятого вересня 2022 року о 16 годині 40 хвилин у с. Сімер по вул. Зарічній ОСОБА_1 керував автомобілем марки «ВАЗ 21061», номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння зі згоди водія проводився у встановленому порядку із застосуванням технічного приладу «Драгер», що зафіксовано поліцейським за допомогою технічного засобу відеофіксації, чим порушив п. 2.9. «а» Правил дорожнього руху.
У судові засідання, призначені суддею Перечинського районного суду Закарпатської області на 12 вересня, 21 жовтня, 16 листопада та 13 грудня 2022 року, ОСОБА_1 не з`явився, не зважаючи на те, що суд належним чином повідомляв останнього про дату, час і місце судових засідань. Разом із цим, ОСОБА_1 пропричини неявкине повідомив,клопотань провідкладення судовихзасідань неподавав.Також наофіційному сайтіПеречинського районного судуЗакарпатської області(https://pr.zk.court.gov.ua/sud0708/gromadyanam/csz/),у розділі«Громадянам» увкладці «Списоксудових справ,призначених дорозгляду» змоменту призначенняцієї справидо розглядубуло зазначенодату,час тамісце розглядусправи.При цьому, ОСОБА_1 був обізнаним про складання щодо нього протоколів про адміністративне правопорушення та про те, що ці справи будуть слухатися в Перечинському районному суді Закарпатської області, оскільки власноручно підписався в самих протоколах про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП України, справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно з вимогами ст. 268 КУпАП України участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи за ст. 130 КупАП України не є обов`язковою.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України» згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням п. 1 ст. 6 даної Конвенції.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративне правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Розгляд справи у розумні строки з одного боку забезпечує можливість своєчасного відновлення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у випадку необґрунтованості та безпідставності провадження у справі стосовно неї, а з іншого своєчасне вжиття заходів спрямованих на запобігання іншим правопорушенням, у випадку наявності підстав застосування адміністративного стягнення з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття (стаття 23 КУпАП України). У будь-якому випадку відповідні дії мають бути вчинені своєчасно, з метою недопущення негативних наслідків, пов`язаних із тривалим розглядом справи та не вирішенням її по суті.
Відтак, суддя відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП України вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що сприятиме досягненню завдань, визначених ст. 245 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень стверджується дослідженими та перевіреними в судовому засіданні доказами, а саме:протоколами проадміністративне правопорушеннясерії ААБ№ 237191від 13серпня 2022року,№ 027422від 15серпня 2022року,№ 027423від 19вересня 2022року та№ 027434від 29вересня 2022року,письмовими поясненнями ОСОБА_1 , актами огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, результатом тестуванняна алкоголь№ 3160приладу «DragerARВL-0607»,за результатамиякого вкрові ОСОБА_1 виявлено 1,56‰,результатом тестуванняна алкоголь№ 3249приладу «DragerARВL-0607»,за результатамиякого вкрові ОСОБА_1 виявлено 3,81‰,і результатомтестування наалкоголь №3230приладу «DragerARВL-0607»,за результатамиякого вкрові ОСОБА_1 виявлено 2,08‰, направленнями на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, постановами про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАВ № 300986 від 15 серпня 2022 року, № 300904 від 13 серпня 2022 року, № 300916 від 29 вересня 2022 року та № 304344 від 19 вересня 2022 року, довідкою № 6010/106/25/2-2022 від 15 серпня 2022 року, постановою Перечинського районного суду Закарпатської області від 13 вересня 2021 року та відеоматеріалами відносно ОСОБА_1 , які не викликають в судді сумніви та узгоджуються між собою.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановленийПравилами дорожнього руху, затвердженимипостановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001.
Відповідно доп.2.5 Постанови КабінетуМіністрів України№ 1306від 10жовтня 2001року «ПроПравила дорожньогоруху» водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. 2.9 «а»вказаної постанови, водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 11 частини першоїстатті 23 Закону України «Про Національну поліцію»визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманнямПравил дорожнього рухуйого учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до частини п`ятоїстатті 14 Закону України «Про дорожній рух»учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цьогоЗакону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
У пункті 1.9Правил дорожнього рухувстановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Частина 1 статті 130 КУпАПпередбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 2 вказаної вище статті передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Таким чином, дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ч. 1, 2ст. 130 КУпАП.
За такихобставин,встановлюючи наявністьадміністративних правопорушеньв діяхособи,щодо якоїскладено протоколи,та даючиоцінку фактичнимданим,наявним вматеріалах справи,за своїмвнутрішнім переконанням,що ґрунтуєтьсяна всебічному,повному іоб`єктивномудослідженні всіхобставин справив їхсукупності,керуючись закономі правосвідомістю,суддявважає,що вина ОСОБА_1 у вчиненніправопорушень,передбачених ч.1,2ст.130 КУпАП, повністю доведена дослідженими в судовому засіданні доказами.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суддя дійшла такого висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки санкція ч. 2 ст. 130 КУпАП передбачає більш серйозний вид адміністративного стягнення, ніж санкція ч. 1 ст. 130 цього Кодексу, тому суддя вважає, що стягнення обиратиметься в межах санкції ч. 2 ст. 130 КУпАП, що буде достатнім для досягнення мети, передбаченої ст. ст. 1, 23 КУпАП.
Відповідно дост. 23 КУпАПадміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Крім того суддя враховує, що відповідно до практики Європейського суду рішення у справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства», від 29.06.2007 року, зазначено, що особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Отже, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння не може вважатись малозначним правопорушенням, оскільки зазначені дії наражають оточуючих на небезпеку.
Таким чином, врахувавши тяжкість та обставини вчинення правопорушень, особу правопорушника, суддя вважає за доцільне накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Крім цього, відповідно до п. 28 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23 грудня 2005 року N 14 Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 грудня 2008 року N 18, позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати тільки як основне адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 121, ч. 4 ст. 122, ст. 122-2, ч. 3 ст. 123, статтями 124 і 130 КУпАП. Суди не вправі застосовувати його й тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.
За вказаних обставин, оскільки ОСОБА_1 посвідчення водія на право керування транспортними засобами не видавалося, тому суддя вважає, що до нього не може бути застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст.40-1КУпАП сплаті підлягає також судовий збір у розмірі встановленому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011
Тому, керуючись статтями 36, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
П О С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Призначити йому адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в дохід держави (отримувач ГУК у Закар.обл./Закарп.обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37975895, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN) UA538999980313030149000007001, призначення платежу: адміністративний штраф у сфері забезпечення дорожнього руху, код 21081300) в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі несплати штрафу у зазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби у порядку, передбаченому ст. 308 КУпАП. У порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN) UA908999980313111256000026001, призначення платежу: судовий збір на користь держави, код 22030106) 496 (чотириста дев`яносто шість) гривень 20 копійок судового збору.
Постанова в справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Закарпатського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя:Гевці В. М.