Рішення № 107849553, 09.12.2022, Миколаївський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
09.12.2022
Номер справи
945/531/21
Номер документу
107849553
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Справа № 945/531/21

Провадження № 2/945/262/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

09 грудня 2022 року Миколаївський районний суд Миколаївської області в складі головуючого судді Войнарівського М.М., за участю секретаря судового засідання Фути О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.

Свої вимоги обґрунтував тим,що 08.08.2014 року ОСОБА_1 звернулася до управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту про призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям на дитину.

У Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідач зазначила, що доходів сім`я не мала. Виходячи із інформації, наданої в заяві та декларації віповідачці було призначено державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям. В результаті перевірки було виявлено, що відповідачка подала неповну інформацію про доходи сім`ї, а саме не повідомила, що її чоловік отримував дохід,заробітну плату яку він отримував в ФОП ОСОБА_2 , що вплинуло на визначення розміру державних соціальних допомоги та спричинило надмірну виплату бюджетних коштів відповідачу, а саме: допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 963,18гривень. На пропозицію позивача добровільно повернути надміру виплачені кошти відповідач не реагує. У зв`язку з чим, позивач просить стягнути з відповідача надміру виплачених коштів по допомозі на дітей одиноким матерям в сумі 963,18гривень та понесені судові витрати в сумі 2270,00 гривень.

Ухвалою Миколаївського районного суду Миколаївської області від 02.06.2021 року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

В судове засідання представник позивача не з`явився, але надав суду заяву в якій просив провести розгляд справи за відсутності представника, наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі. У разі неявки відповідача не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Причини неявки суду не повідомила, відзив на позов не надала.

Згідно до положення ч. 3 ст. 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.

З огляду на викладене, враховуючи, що відповідач належним чином повідомлена про дату, час та місце судового засідання, доказів про поважність неявки до суду не надала, також не подала відзив на позовну заяву та позивач не заперечує проти проведення заочного розгляду справи тому у відповідності з вимогами ст. 280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача, постановивши по справі заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст. 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши надані докази, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

14.03.2019року відповідачка звернулася до органу праці та соціального захисту населення Заводського району із заявою про призначення державної соціальної допомоги про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми".

Разом із заявою про призначення допомоги відповідачем надавалася декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, в якій ОСОБА_1 зазначила, що за період з 01.09.2018 до 28.02.2019року її сім`я доходів не мала.

Відповідачці була призначена державна соціальна допомога одиноким матерям з 01.03.2019 року по 30.06.2019 року в сумі 1411,00грн. щомісяця,з 01.07.2019 року по 31.08.2019 року в сумі 1484,00грн.

13.09.2019року відповідачка звернулася до органу праці та соціального захисту населення Заводського району із заявою про призначення державної соціальної допомоги про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми".

Разом із заявою про призначення допомоги відповідачем надавалася декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, в якій ОСОБА_1 зазначила, що за період з 01.03.2019 до 31.08.2019року її сім`я доходів не мала.

Особистим підписом в заявах від 14.03.2019 та від 13.09.2019 року відповідачка підтвердила, що усвідомлює наслідки подання неповних чи недостовірних відомостей.

Під час проведеної перевірки , встановлено, що у Декларації про доходи та майновий стан, відповідачка подала неповну інформацію про доходи сім`ї, а саме не повідомила, що її чоловік за період з 01.09.2018року по 28.02.2019року та з 01.03.2019року по 31.08.2019 року отримував дохід в ФОП ОСОБА_3 у розмірі 18109,14грн.

Згідно копії розрахунку переотриманої суми державної соціальної допомоги сім`ям заборгованість за період з 01.03.2019 по 31.12.2019 року складає 4117,60 гривень.

Відповідачу було вручено особисто повідомлення про необхідність повернути переплачені суми у встановлений термін. Станом на час розгляду справи відповідачем вказані суми в добровільному порядку повернуті частково,залишок заборгованості складає 963,18грн.

Згідно з Законом "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та Постанови Кабінету міністрів України від 24.02.2003 року N 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям", допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Згідно Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року N 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.

Відповідно до п. 14 вищезазначеного Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Згідно з п. 25 вищезазначеного Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 18-1, ч. 2 ст. 22 Закону України "Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року N 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімум для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Згідно з ч. 4 ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року N 250, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Разом з тим, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, не може бути повернута сума надмірно перерахована (виплачена) державна соціальна допомога зокрема тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку відповідача як набувача державної соціальної допомоги. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов`язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.

Зважаючи на те, що відповідач для отримання державної соціальної допомоги свідомо надала недостовірну інформацію про доходи, факт недобросовісності набувача суд вважає доведеним, а тому кошти, виплачені їй як державна соціальна допомога підлягають поверненню.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до висновку про обґрунтованість і доведеність позовних вимог та необхідності у їх задоволенні в повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені та документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2270 гривень.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 77, 81, 141, 259, 264, 268, 280-282 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ;паспорт № НОМЕР_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ;зареєстрована: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради(ЄДРПОУ 03194499; м.Миколаїв, вул. М.Морська,19) надміру виплачені кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 963,18грн, перерахувавши на р/р UA258201720343170062000032971,код класифікації 2501030 ЄДРПОУ 03194499; Держказначейська служба України, м. Київ).

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ;паспорт № НОМЕР_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ;зареєстрована: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради(ЄДРПОУ 03194499; м.Миколаїв, вул. М.Морська,19) судовий збір у розмірі 2270грн.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з положеннями ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Відповідно до ст. 289 ЦПК України заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Відповідно до ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Згідно з положеннями ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції - Миколаївського апеляційного суду.

Суддя М.М.Войнарівський