Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у адміністративній справі
12 грудня 2022 рокуСправа № 280/8326/21 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка В.О. про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
22 листопада 2021 року Запорізьким окружним адміністративним судом прийнято рішення, в якому позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволені у повному обсязі.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неперерахунку пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Запорізький області" № 33/28-1666 від 22.07.2021 про розмір грошового забезпечення.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, з 01.12.2019 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», визначеного в довідці Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Запорізький області" № 33/28-1666 від 22.07.2021, а саме: посадовий оклад - 3100,00 грн, оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2400,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2750,00 грн, надбавка за спеціфічні умови проходження служби в поліції (65,40%) 5395,50 грн, премія (60,96%) - 8318,30 грн; всього 21963,80 грн, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
11 квітня 2022 року рішення набрало законної сили.
24 червня 2022 року видані виконавчі листи.
25 жовтня 2022 року за вх. № 40494 до суду звернувся старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюк В.О. із заявою про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у адміністративній справі.
Судове засідання призначено на 22 листопада 2022 року об 11 год. 00 хв.
Заявник, сторони та їх представники у судове засідання не прибули. За таких обставин фіксування судового засідання відповідно до ст. 229 КАС України не здійснювалося.
На підставі викладеного, враховуючи неявку всіх учасників справи, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглядаючи заяву старшого державного виконавця управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про зміну способу і порядку виконання судового рішення від 22 листопада 2021 року в адміністративній справі №280/8326/21, суд не знайшов підстави для її задоволення, виходячи з наступного.
Як зазначено у ч. 3 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до ч. 1ст. 378 КАС Україниза заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
22 листопада 2021 року Запорізьким окружним адміністративним судом прийнято рішення, в якому позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено у повному обсязі.
Судове рішення набрало законної сили 11 квітня 2022 року.
На виконання рішення суду судом видано виконавчій лист по справі, за якими старшим державним виконавцем відкрито виконавче провадження.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 КАС України).
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
При цьому, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
В заяві старший державний виконавець управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) просить суд - встановити спосіб виконання рішення Запорізьким окружним адміпістративним судом від 22.11.2021, який видано 24.06.2022, по справі № 280/8326/21 з зобов`язані Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплачу пенсії, з 01.12.2019 у відповідності до вимої статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», визначеного в довідці Державної установи "Територіальне медичне поєднання Міністерства Внутрішніх справ України по Запорізький області" № 33/28-1666 від 22.07.2021, а саме: посадовий оклад - 3 100,00 грн, оклад за спеціальним званням - полковник поліції - 2400,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2750,00 грн, надбавка за спеціфічпі умови проходження служби в поліції (65,40%) - 5395,50 грн, премія (60,96%) - 8318,30 грн; всього 21963,80 грн, з урахуванням раніше виплачених сум, на стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ОСОБА_1 перерахунок пенсії, з 01.12.2019 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», визначеного в довідці Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Запорізький області" № 33/28-1666 від 22.07.2021, а саме: посадовий оклад - 3100,00 грн, оклад за спеціальним званням - полковник поліції - 2400,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2750,00 грн, надбавка за спеціфічпі умови проходження служби в поліції (65,40%) - 5395,50 грн, премія (60,96%) - 8318,30 грн; всього 21963,80 грн, з урахуванням раніше виплачених сум, у розмірі 259299,27 грн.
Тобто по суті з заяви випливає наявність нових позовних вимог, що не заявлялись при розгляді адміністративної справи, що в свою чергу є порушенням норм процесуального права.
Суд зауважує, що приписи ст.378 КАС України передбачають зміну чи встановлення порядку чи способу виконання рішення, яке було ухвалено судом у справі, а саме резолютивної частини постанови, яка містить висновки суду по суті позовних вимог, у зв`язку з чим, суд, здійснюючи зміну порядку чи способу виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.
Також, суд вважає, що обставини викладені у заяві старшого державного виконавця управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/8100/20 не обґрунтовують доцільність і необхідність встановлення чи зміни способу та порядку виконання рішення суду.
Відповідно до статтей 23та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Згідноз пп. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Також, суд вважає за необхідне звернути увагу на ту обставину, що механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, регулюється постановою Кабінету Міністрів України «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» від 22 серпня 2018 р. №649, яка на даний час є чинною та визначає, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховану суму пенсії не було виплачено стягувачу у зв`язку з відсутністю бюджетних призначень Пенсійного фонду України.
Фактично у своїй заяві старший державний виконавець просить суд змінити резолютивну частину рішення суду.
Тому, суд дійшов висновку, що заяву старшого державного виконавця управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про зміну порядку і способу виконання судового рішення не узгоджується з положеннями статті 378 КАС України, є необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 243, 248 та 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви старшого державного виконавця управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюка В.О. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/8326/21 від 22.11.2021 - відмовити.
Ухвала набрала законної сили 12 грудня 2022 року та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами встановленимистаттями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала в повному обсязі виготовлена та підписана суддею 12 грудня 2022 року.
Суддя Р.В.Сацький