Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про прийняття звіту щодо виконання рішення
09 грудня 2022 року Справа №200/9849/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виконання рішення суду
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 33/25-1191 від 04.06.2021 року, виготовленою ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» № 33/25-1191 від 04.06.2021 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення у загальній сумі 16165,76 гривень із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій за період з 01.12.2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року набрало законної сили 07 грудня 2021 року відповідно до ухвали Першого апеляційного адміністративного суду, якою апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повернуто.
10 серпня 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2022 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року у справі № 200/9849/21 задоволено.
Застосовано судовий контроль за виконанням судового рішення у справі № 200/9849/21 шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року у справі № 200/9849/21 у строк - один місяць з дня набрання чинності ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2022 року у справі № 200/9849/21.
Ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2022 року набрала законної сили 06 вересня 2022 року.
07 вересня 2022 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов звіт щодо виконання рішення суду в якому зазначено, що здійснено перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки №33/25-1191 від 04 червня 2021 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» та сформовано розмір доплати за судовим рішенням за період з 01 грудня 2019 року по 31 січня 2022 року у загальному розмірі 194866,76 гривень. Також зазначено, що доплата за рішенням суду потребує додаткового фінансування, як така, що не передбачена бюджетом Головного управління та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2022 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області встановлено новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 200/9849/21 до 01 грудня 2022 року. Копію ухвали направлено учасникам справи та Пенсійному фонду України для виконання рішення.
21 листопада 2022 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов звіт щодо виконання рішення суду в якому зазначено, що здійснено перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки №33/25-1191 від 04 червня 2021 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» та сформовано розмір доплати за судовим рішенням за період з 01 грудня 2019 року по 31 січня 2022 року у загальному розмірі 194866,76 гривень. Також зазначено, що доплата за рішенням суду потребує додаткового фінансування, як така, що не передбачена бюджетом Головного управління та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу. Наголошує, що в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля виконало в повному обсязі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.09.2021 року у справі № 200/9849/21.
21 листопада 2022 року на адресу суду від Пенсійного фонду України надійшов лист від 18 листопада 2022 року №2800-0603-7/49208 в якому зазначено наступне.
Відповідно до ст. 72, 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України, їх використання на цілі, не передбачені цим Законом, забороняється.
Частиною 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Верховний Суд в постанові від 29.09.2020 у справі № 263/14242/17 вказав, що аналіз частини другої статті 19 Конституції України дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Відповідно до п. 7 розд. ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 126, на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 360,0 млн. грн., які використано в повному обсязі станом на 25.06.2021. Забезпечено погашення заборгованості з пенсійних виплат, які здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, за судовими рішеннями з датою надходження їх до боржників по 11.11.2019 включно. У бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1167, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду передбачено кошти з державного бюджету в сумі 360 млн. грн. Пенсійний фонд України неодноразово у 2021 та у 2022 роках звертався до Міністерства соціальної політики України, як головного розпорядника бюджетних коштів за бюджетною програмою КПКВК 2506080, про збільшення асигнувань з державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, зокрема: листами від 25.06.2021 №2800-04-5/30473, від 04.08.2021 №2800-040101-5/37720, від 13.01.2022 №2800-040101-5/2320, від 06.06.2022 №2800-040103-5/21867 та від 19.10.2022 №2800- 040101-5/43590. Таким чином, виплата коштів, нарахован
З 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, який станом на 09 грудня 2022 року продовжує діяти.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов`янськ Донецької області.
У зв`язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, системних ракетних обстрілів населених пунктів області, у тому числі м. Слов`янськ, які в свою чергу створюють суттєву загрозу життю та здоров`ю людей, керівництво Донецької обласної державної адміністрації через засоби масової інформації закликало мешканців області евакуюватись до більш безпечних регіонів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану» від 12 квітня 2022 року №440 відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та статті 17 Закону України «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України установлено, що у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов`язків.
Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
В таких умовах керівництвом Донецького окружного адміністративного суду задля збереження життя та здоров`я працівників та відвідувачів суду прийнято рішення про подальшу організацію роботи установи в дистанційному режимі.
При цьому, ураховуючи рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, у зв`язку з введенням воєнного стану, постійними обстрілами міста Слов`янська та веденням активних бойових дій на території Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров`ю і безпеці учасників справи:
- на час існування небезпеки для учасників справи, пов`язаної з перебуванням останніх у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, судові засідання за особистої участі учасників судового процесу не проводяться.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розгляду звіту у письмовому провадженні.
Розглянувши наданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіт щодо виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки №33/25-1191 від 04 червня 2021 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» та сформовано розмір доплати за судовим рішенням за період з 01 грудня 2019 року по 31 січня 2022 року у загальному розмірі 194866,76 гривень.
Таким чином, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля здійснило заходи направленні на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року.
Щодо невиплати доплати за судовим рішенням, суд зазначає наступне.
Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 (далі Положення №28-2), Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.
Згідно з пунктом 1 Положення №28-2 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об`єднаними управліннями (далі управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Пунктом 3 Положення №28-2, встановлені основні завдання головного управління Фонду: - реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; - забезпечення ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; - виконання інших завдань, визначених законом.
Відповідно до абз. 6 підпункту 3 пункту 4 Положення №28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань організовує роботу управлінь Фонду, зокрема, щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства.
Таким чином, виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Згідно зі статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, заборгованість по пенсії за період з 01 грудня 2019 року по 31 січня 2022 року сформована та нарахована до сплати, проте у зв`язку з тим, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України видатки на фінансування, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, які було передбачені використані в повному обсязі, а додаткові кошти на фінансування погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду Міністерством соціального захисту України не було виділено, відсутні кошти для погашення заборгованості перед ОСОБА_1 у розмірі 194866,76 гривень.
Суд зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області систематично спрямовувались до розпорядника коштів (Пенсійного фонду України, а Пенсійним фондом України до Міністерства соціальної політики України) інформації про необхідність виділення коштів на виконання рішення суду, проте кошти на фінансування виплатної відомості не надходили. Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області вжито конкретні заходи з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду.
Аналізуючи доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, лист Пенсійного фонду України, суд приходить до переконання, що невиконання судового рішення в частині виплат грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24 січня 2018 року у справі № 404/3663/13-а (К/9901/1598/18).
Суд зазначає, що дійсно, у даній справі спостерігаються серйозні розбіжності між законом і правом. Тому верховенство права може бути практично реалізоване тільки тоді, коли правові закони поєднуються з певною формою організації державної влади. Ця взаємообумовленість пояснюється тим, що навіть найкращі і найдосконаліші закони мають, по-перше, реалізуватись, а по-друге, повинні існувати такі внутрішні юридичні механізми, які були б запобіжним чинником щодо можливості прийняття «неправових законів» (підзаконних нормативно-правових актів). Законотворення часто оминає професійних розробників-юристів, і тому нерідко закони стають утіленням політичної волі. Враховуючи це, слід зазначити, що досить часто визнають суперечності між «духом» та «буквою» закону. Якщо ж закон є відображенням, віддзеркаленням певного рівня наукової, доктринальної правосвідомості, то таких розбіжностей не виникатиме на практиці.
Відповідно до частини 2 статті 382 КАС України з наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За встановлених обставин з урахуванням листів Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, суд вбачає підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду від 24 вересня 2021 року у справі № 200/9849/21, оскільки невиконання судового рішення в частині невиплати суми нарахованої пенсії за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 200/9849/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Повний текст ухвали складено та підписано 09 грудня 2022 року.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя Л.Б. Голубова