Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2022 року Справа№200/467/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова, 86, ЄДРПОУ 40109058) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
11.01.2022 року ОСОБА_1 (далі - Позивач), звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - Відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просив суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області яка полягає у нездійсненні нового нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, - ОСОБА_1 з розрахунку місячного грошового забезпечення із включенням до його складу індексації грошового забезпечення та не проведення виплати з урахуванням попередньо сплаченої суми допомоги.
зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області включити індексацію грошового забезпечення до одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, здійснити її перерахунок та виплату із врахуванням раніше виплаченої суми ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову позивач зазначає, що в період з 15.08.2005 року по 19.03.2021 року проходив службу в підрозділах МВС та Національної поліції України. Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі ГУ НП в Донецькій області) від 19 березня 2021 року №175о/с відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) із визначенням вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні 15 років, 07 місяців, 25 діб був звільнений зі служби в поліції з 19 березня 2021 року. 20.07.2021 року Головним управлінням Національної Поліції в Донецькій області позивачу нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби. З метою з`ясування походження вказаною суми та її цільового призначення, Позивач 15.10.2021 року звернувся до Відповідача з запитом, в якому просив надати інформацію щодо розрахунку при звільненні та надати розрахункові листи по грошовому забезпеченню. Листом від 27 жовтня 2021 № 571зі/26/02-2021 Відповідачем було надано інформацію щодо розрахунку та розрахункові листи. Ознайомившись з відповідною інформацією та розрахунковим листом за березень 2021 року (місяць звільнення) по грошовому забезпеченню Позивачем було виявлено, що до одноразової грошової допомоги при звільненні не була включена індексація грошового забезпечення, яка входила до місячного грошового забезпечення. 05.11.2021 року Позивач звернувся до Відповідача із звернення в якому просив здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні включивши до неї індексацію грошового забезпечення та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги. Листом від 01.12.2021 року № К-261,262/26/02-2021 було відмовлено у перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні включивши до неї індексацію грошового забезпечення, оскільки індексація не є складовою частиною грошового забезпечення поліцейських, і включення її до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні суперечить вимогам чинного законодавства. Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що прушують його конституційні права.
Ухвалою суду від 17 січня 2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позов Головне управління зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог, обґрунтовуючи це наступним.
Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 19.03.2021 № 175 о/с позивач був звільнений зі служби в поліції за п. 7 ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) з 19 березня 2021 року. Цим же наказом позивачу була встановлена вислуга років на день звільнення, в тому числі для виплати одноразової грошової допомоги: 15 років 07 місяців 05 днів, що не спірним між сторонами. Позивачу на підставі вказаного наказу була нарахована та виплачена одноразова грошова допомога, що також не є спірним.
Пунктом 1 постанови № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно із п. 3 розділу 1 Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженогоНаказом МВС України від 6 квітня 2016 року № 260, до складу грошового забезпечення поліцейських входить: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії, одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 1 розділу VI Порядку № 260 встановлено, що поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров`я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
Відповідно до норм, що регулюють спірні відносини, індексація не відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Таким чином, нормами спеціального законодавства прямо не передбачено, що одноразова грошова допомога при звільненні нараховується з урахуванням індексації. У зв`язку з чим Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Позивачем було надано відповідь на відзив в якій він зазначив, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення поліцейських, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, вона підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті, тому позиція Конституційного суду викладена в рішенні від 15.10.2013 у справі № 9-рп/2013 повинна буди врахована, і заперечення відповідача з цього приводу є безпідставними.
Відповідачем було надано клопотання про зупинення провадження у справі.
Ухвалою суду від 12 грудня 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Національної поліції в Донецькій області про зупинення провадження у справі.
Відповідностатті 258 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Разом з цим, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом УкраїниПро затвердження Указу Президента УкраїниПро введення воєнного стану в Українівід 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Станом на час розгляду справи воєнний стан триває. Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
Відповідно до ст. 12-2 Закону УкраїниПро правовий режим воєнного станувід 12.05.2015 № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначеніКонституцією Українита законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24.02.2022 №9, з урахуванням положеньстатті 3 Конституції Українипро те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Згідно п. 4 Рекомендацій Ради суддів України, опублікованих 02.03.2022, щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов`янськ Донецької області.
У зв`язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров`ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26.02.2022 прийнято наказ №14/І-гПро запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі. Позивач з відповідним рапортом не звертався.
З огляду на викладене, у встановленийКАС Українистрок рішення по справі з об`єктивних причин не було прийнято, справу розглянуто у розумний строк після виникнення можливості для цього.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 .
Відповідач, Головне управління Національної поліції в Донецькій області, код ЄДРПОУ 401109058, зареєстроване місцезнаходження: 87517, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Нахімова, буд. 86, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 68).
Наказом ГУНП в Донецькій області від 19.03.2021 року № 175о/с відповідно дорозділу VII Закону України «Про Національну поліцію»майора поліції ОСОБА_1 (0112506), старшого оперуповноваженого відділу розкриття злочинів проти особи управління карного розшуку Головного управління Національної поліції в Донецькій області, звільнено зі служби в поліції відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням); вислуга років на 19 березня 2021 року у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складає: 15 років 07 місяців 05 днів, у пільговому обчисленні 24 роки 00 місяців 11 днів.
15.10.2021 року Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Донецькій області з запитом, в якому просив надати інформацію щодо розрахунку при звільненні та надати розрахункові листи по грошовому забезпеченню.
Листом від 27 жовтня 2021 № 571зі/26/02-2021 Головне управління Національної поліції в Донецькій області надало витяги з наказів, розрахункові листи за період з листопада 2015 року по липень 2021 року, копію платіжного доручення.
Згідно довідкиГоловного управління Національної поліції в Донецькій області № 229 від 04.02.2022 року, одноразова грошова допомога при звільненні ОСОБА_1 у розмірі 53411,21 грн. розрахована з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2600,00 грн., оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 1380,00 грн., доплата за теємність (15%) 390,00 грн., доплата за специфічні умови проходження служби (45%) - 2691,00 грн., премія (57,19%) 5181,99 грн. 20.07.2021 року одноразова грошова допомога при звільненні із відрахуванням обов`язкових податків і зборів в сумі 52610,05 грн. була перерахована на особистий картковий рахунок ОСОБА_1 відкритий в АТ КБ «Приватбанк».
05.11.2021 року Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Донецькій області із звернення в якому просив здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні включивши до неї індексацію грошового забезпечення та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги.
Листом від 01.12.2021 року № К-261,262/26/02-2021 Головне управління Національної поліції в Донецькій області повідомило, що порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським регламентуються Законом України «Про Національну поліцію» (далі - Закон) та постановою КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Пунктом 2 статтею 94 Закону визначено, що порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України,
Так, наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення, поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок).
Відповідно до п. 3 Розділу 1 Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, складовими грошового забезпечення поліцейських є: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійних характер), премії, одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, індексація не є складовою частиною грошового забезпечення поліцейських.
Згідно з пунктом 2 розділу VI Порядку, поліцейським які звільняються із служби за власним бажанням, та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно з пунктом 6 розділу VI Порядку, нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні Із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених на день звільнення.
Таким чином, оскільки індексація не є складовою частиною грошового забезпечення поліцейських, включення її до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні суперечить вимогам чинного законодавства.
Будучи не згодним із відмовою відповідача здійснити нове нарахування грошової допомоги при звільненні та її виплату (з врахуванням раніше сплачених сум) позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
За приписами ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
За правилами ч. 3ст. 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто, протягом розумного строку.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначеноЗаконом України від 2 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію"(далі - Закон України «Про Національну поліцію»,Закон № 580-VIII).
Відповідно до ч. 1ст. 3 Закону № 580-VIIIполіція у своїй діяльності керуєтьсяКонституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно доКонституціїта законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно п. 4 ч. 10ст. 62 Закону № 580-VIII поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідност. 102 Закону № 580-VIIIвиплата одноразової грошової допомоги поліцейським після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 1ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII(даліЗакон № 2262-ХІІ) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров`я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію"проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п`яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно п. 1 розділу VI Порядку № 260 поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров`я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Відповідно до п. 6 даного розділу нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
Аналогічні приписи містяться і у п. 1 Постанові № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», відповідно до якого грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно п. 23 Порядку N 260 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення. При цьому до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, антитерористичних операціях та інших заходах в умовах особливого періоду. Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.
Частиною 5ст. 94 Закону № 580-VIIIпередбачено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Згідност. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІіндексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно дост. 2 цього Законуіндексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІвизначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокремаЗакону № 580-VIII,Закону № 2262-ХІІта Порядку № 260, якими визначаються види (складові) грошового забезпечення, в тому числі поліцейських, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється в тому числі грошова допомога при звільненні, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема,Закону № 2017-ІІІ,Закону № 1282-ХІІта Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення поліцейського для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених зі служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 3 квітня 2019 року у справі № 638/9697/17, постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19 березня 2020 року у справі № 820/5286/17.
Враховуючи положення наведених вище норм, суд дійшов висновку про те, що індексація має бути врахована у складі грошового забезпечення позивача для розрахунку грошової допомоги при звільненні.
Як було встановлено судом, індексація грошового забезпечення не була включена до складу грошового забезпечення, з якого нараховувалась та виплачувалась одноразова грошова допомога при звільненні.
За таких підстав, суд дійшов висновку, щодо неправомірності дійГоловного управління Національної поліції в Донецькій областіщодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення.
Згідно ч. 2ст. 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно дост. 9 КАС Українирозгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2ст. 77 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1ст. 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першоїстатті 382 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, а також приписистатті 14 Кодексу адміністративного судочинства Українищодо обов`язковості судових рішень та відсутності об`єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 5 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір"позивач є звільненим від сплати судового збору.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому в силу вимогст. 139 КАС Українипитання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст.2,6,9,12,72-77,94,139,192-193,242-246,255,262,293,295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова, 86, ЄДРПОУ 40109058) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області яка полягає у нездійсненні нового нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, - ОСОБА_1 з розрахунку місячного грошового забезпечення із включенням до його складу індексації грошового забезпечення та не проведення виплати з урахуванням попередньо сплаченої суми допомоги.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області (87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова, 86, ЄДРПОУ 40109058) включити індексацію грошового забезпечення до одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, здійснити її перерахунок та виплату із врахуванням раніше виплаченої суми ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.В. Череповський