Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2022 року ЛуцькСправа № 140/5560/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді ВалюхаВ.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі УМВС України у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 , до початку здійснення процедури ліквідації територіальних органів МВС України як юридичних осіб, обіймав посаду інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу УМВС України у Волинській області. Позивач був звільнений наказом УМВС України у Волинській області від 05.11.2015 №322 о/с, який в судовому порядку визнаний протиправним, а позивача було поновлено на попередній посаді.
Наказом УМВС України від 24.02.2021 № 3 о/с позивача повторно (вп`яте) звільнено зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів з тих же підстав, з яких був звільнений згідно із попередніми скасованими наказами відповідача.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №140/2651/21 визнано протиправним та скасовано наказ УМВС України у Волинській області від 24.02.2021 №3 o/c в частині повторного звільнення позивача та поновлено ОСОБА_1 на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського РВ УМВС України у Волинській області із 25.02.2021.
На виконання вказаної постанови апеляційного суду наказом від 25.02.2021 позивач поновлений на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського РВ УМВС України у Волинській області, цей наказ є чиним, на момент звернення до суду позивач не звільнений з органів внутрішніх справ.
Листом від 25.03.2021 № 1020/202/12/01/3-2021, відповідач у відповідь на заяву з приводу обчислення вислуги років, повідомив, що до вислуги років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, поновлених за рішеннями судів, зараховується лише період по 06.11.2015, тому вислуга років позивача станом на 06.11.2015 і станом на цей час становить в календарному обчисленні 18 років 08 місяців 06 днів. Тобто, зі змісту вказаного листа вбачається, що відповідач не зарахував до вислуги років період перебування позивача у вимушеному прогулі з моменту звільнення з 06.11.2015 до моменту звернення до суду.
З урахуванням встановленої рішеннями судів протиправності наказів про звільнення зі служби в органах внутрішніх справ та їх скасування, позивач вважається таким, що знаходився у вимушеному прогулі, що фактично прирівнюється до проходження служби в органах внутрішніх справ, тому строку перебування у вимушеному прогулі підлягає до зарахування до вислуги років.
Позивач вказує, що наявність підтверджуючих документів про визначення вислуги років перебування позивача на службі, в т. ч. за період вимушеного прогулу, дає підстави звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про нарахування та виплату пенсії, а відсутність довідки про вислугу років, відсутність трудової книжки унеможливлюють вчинення таких дій. Тому безпідставна та необґрунтована відмова відповідача у видачі довідки про встановлення вислуги років є протиправною.
17.05.2022 та 14.06.2022 позивач звертався до відповідача із заявами, у яких просив надати довідку про вислугу років, проте фактично такої довідки надано не було. Крім того, у листах відповідача не містяться посилання про можливість та обов`язок виплатити кошти за час вимушеного прогулу.
Позивач просить визнати протиправними дії УМВС України у Волинській області щодо відмови у видачі довідки про вислугу років та не зарахування до вислуги років трудового стажу за час вимушеного прогулу за період з 06.07.2015 по день звільнення, та зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу час вимушеного прогулу за період з 06.07.2015 до дня звільнення з обов`язковим внесенням відповідних записів до трудової книжки, зобов`язати перерахувати належні виплати з урахуванням вислуги років, посадових окладів згідно штатного розкладу та підвищення тарифних ставок відповідно актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), включаючи премії та інші виплати, індексація заробітної плати за період з 06.11.2015 до дня звільнення.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.63).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 14.09.2022 №42/26/01-2022 (а. с. 67-70) представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з тих мотивів, що визначальною підставою у питанні можливості обчислення вислуги років є звільнення зі служби, та зважаючи, що позивач службу в органах внутрішніх справ не припинив, тому підстав для розрахунку вислуги років у відповідача немає, позовна вимога про зобов`язання УМВС України у Волинській області зарахувати до трудового стажу час вимушеного прогулу є передчасною.
В поданій до суду відповіді на відзив (а.с.74-75) позивач доводи відзиву заперечив та підтримав позовні вимоги.
Ухвалою суду від 27.09.2022 відмовлено в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи в судовому засіданні (а.с.79).
Інших заяв по суті справи на адресу суду від учасників справи не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) цю справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що наказом УМВС України у Волинській області від 05.11.2015 №322 о/с «По особовому складу» згідно із пунктами 10, 11 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі Закон №580-VIII) та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114 (далі Положення №114), звільнено з 06.11.2015 у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів) прапорщика міліції ОСОБА_1 , інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу. Вказаний наказ позивач оскаржив у судовому порядку.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2016 у справі №803/3850/15 (№876/730/16) за позовом ОСОБА_1 до УМВС України у Волинській області, Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі ГУ НП у Волинській області), Ліквідаційної комісії при УМВС України у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2015 у справі №803/3850/15 скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ по УМВС України у Волинській області за №322о/с від 05.11.2015 про звільнення прапорщика міліції ОСОБА_1 інспектора патрульної служби Любомльського районного відділу з 06.11.2015, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 81-86).
Згідно із наказом УМВС України у Волинській області від 30.05.2016 №7 о/с «Про внесення змін до наказів УМВС України в області» було скасовано наказ УМВС України у Волинській області від 05.11.2015 №322 о/с в частині звільнення позивача з органів внутрішніх справ через скорочення штатів, поновлено ОСОБА_1 на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу з 06.11.2015 та згідно із пунктами 10, 11 розділу ХІ Закону №580-VIII, відповідно до Положення №114 звільнено у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів) прапорщика міліції ОСОБА_1 , інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу з 06.11.2015.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01.08.2016 (в апеляційному порядку оскаржена не була) у справі №803/922/16 за позовом ОСОБА_1 до УМВС України у Волинській області, ГУ НП у Волинській області, ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, Любомльського РВ УМВС України у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ УМВС України у Волинській області від 30.05.2016 №7 о/с «Про внесення змін до наказів УМВС України в області» в частині звільнення прапорщика міліції ОСОБА_1 , інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу з 06.11.2015, поновлено ОСОБА_1 на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу з 06.11.2015, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 87-89).
Згідно з наказом УМВС України у Волинській області від 16.09.2016 №12 о/с «По особовому складу» скасовано наказ УМВС України у Волинській області від 30.05.2016 №7 о/с в частині звільнення позивача з органів внутрішніх справ через скорочення штатів, поновлено ОСОБА_1 на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу з 06.11.2015 та згідно із пунктами 10, 11 розділу ХІ Закону №580-VIII, відповідно до Положення №114 звільнено у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів) прапорщика міліції ОСОБА_1 , інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу з 06.11.2015.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.06.2019 у справі №803/1508/16 (в апеляційному порядку не переглядалося) за позовом ОСОБА_1 до УМВС України у Волинській області, Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, ГУ НП у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ УМВС України у Волинській області від 16.09.2016 №12 о/с «По особовому складу» в частині звільнення прапорщика міліції ОСОБА_1 , інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу з 06.11.2015, поновлено ОСОБА_1 на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу з 06.11.2015, стягнуто з УМВС України у Волинській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 06.11.2015 по 06.06.2019 в сумі 88957,08 грн, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а. с. 9-16).
Наказом голови ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області № 1 о/с від 21.06.2019 «По особовому складу» скасовано наказ УМВС України у Волинській області №12 о/с від 16.09.2016 в частині звільнення прапорщика міліції ОСОБА_1 , поновлено на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу із 06.11.2015 прапорщика міліції ОСОБА_1 .
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 у справі №140/2988/19 (в апеляційному порядку не переглядалося) за позовом ОСОБА_1 до УМВС України у Волинській області, Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, ГУ НП у Волинській області про визнання протиправним наказу, зобов`язання вчинити дії, поновлення на посаді, стягнення коштів позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ УМВС у Волинській області №2 о/с «По особовому складу» від 02.09.2019 в частині звільнення прапорщика міліції ОСОБА_1 , інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу із 03.09.2019, поновлено ОСОБА_1 на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського РВ УМВС України у Волинській області із 04.09.2019, стягнуто із УМВС України у Волинській області на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу із 04.09.2019 по 17.12.2019 у сумі 6877,58 грн, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а. с. 90-95).
Зазначене рішення суду виконане у спосіб прийняття наказу УМВС України у Волинській області від 21.06.2019 №1 о/с, яким: скасовано наказ УМВС в області від 16.09.2016 №12 о/с в частині звільнення з органів внутрішніх справ за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів) Положення №114 інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу прапорщика міліції ОСОБА_1 , поновлено позивача на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу.
В подальшому, наказом голови Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 02.09.2019 № 2 о/с «По особовому складу» прапорщика міліції ОСОБА_1 , інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу звільнено за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів) із 03.09.2019, та вказаний наказ також було оскаржено в судовому порядку.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 у справі №140/2651/21 за позовом ОСОБА_1 до УМВС України у Волинській області, ГУ НП у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та зобов`язання вчинити дії в задоволенні позову відмовлено (а.с. 17-28).
Проте, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 у справі №140/2651/21 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ УМВС України у Волинській області від 24.02.2021 №3 o/c в частині повторного звільнення прапорщика міліції ОСОБА_1 з посади інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу відповідно до пункту 63 «з» Положення №114 з 24.02.2021, поновлено ОСОБА_1 на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського РВ УМВС України у Волинській області із 25.02.2021, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 29-36).
Наказом УМВС України у Волинській області від 24.11.2021 №7 о/с «По особовому складу», на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №140/2651/21, поновлено прапорщика міліції ОСОБА_1 на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу, з 25.02.2021 (а. с. 71), про що позивача повідомлено листом від 26.11.2021 № 3/3-4836 (вручено позивачу 29.11.2021), яким також запропоновано ОСОБА_3 .З прибути до ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області для ознайомлення з наказом про поновлення та проведення заходів з попередження про наступне вивільнення через скорочення штатів (а. с. 40, 72, 72 зворот). З матеріалів справи вбачається, що позивач по цей час не звільнений з УМВС України у Волинській області.
Листом від 25.03.2021 № 1020/102/12/01/3-2021 ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області повідомила позивача, що до вислуги років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, поновлених за рішеннями судів, зараховується лише період по 06.11.2015, тому вислуга років позивача станом на 06.11.2015 становить в календарному обчисленні 18 років 08 місяців та 06 днів (а. с. 39).
17.05.2022 позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області із заявою про надання довідки про вислугу років станом на 17.05.2022, враховуючи службу в армії, службу в міліції, а також час вимушеного прогулу з 06.11.2015 по цей час, зважаючи, що усі накази УМВС України у Волинській області щодо звільнення в судовому порядку визнані протиправними та скасовані (а. с. 52).
Листом від 03.06.2022 №3/3-58/с-лікв ліквідаційна комісія УМВС України повідомила позивача про те, що йому необхідно прибути для проведення заходів з попередження про наступне вивільнення через скорочення штатів та ознайомлення з довідкою про вислугу років (а. с. 53-54).
14.06.2022 позивач звернувся із повторною заявою, у якій повторно просив видати довідку про вислугу років, з урахуванням служби в армії, служби в міліції, а також час вимушеного прогулу, оскільки усі накази УМВС України у Волинській області щодо звільнення в судовому порядку визнані протиправними та скасовані (а.с. 55-57).
Листом від 29.06.2022 №3/3-78-с/лікв ліквідаційна комісія УМВС України повторно повідомила позивача про те, що йому необхідно прибути для проведення заходів з попередження про наступне вивільнення через скорочення штатів та ознайомлення з довідкою про вислугу років (а. с. 58-59).
Отже, з матеріалів справи вбачається виникнення між сторонами публічно-правового спору щодо зарахування до вислуги років часу вимушеного прогулу та видачі довідки про вислугу років для її подання до органів ПФУ для призначення пенсії.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із частиною першою статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII) особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Пунктом «б» статті 1-2 Закону №2262-XII передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно з пунктом «б» частини першої статті 17 Закону №2262-XII особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «з» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
За приписами частини четвертої статті 17 Закону №2262-XII при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 17-1 Закону №2262-XII).
Абзацом третім пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17.07.1992 № 393 (далі Постанова № 393) установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» і «з» статті 1-2такого Закону, до вислуги років зараховуються: служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.
Відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі Порядок №3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Згідно із пунктом 7 Порядку №3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:
заява про призначення пенсії (додаток 1);
грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону;
довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;
копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»;
копія паспорта.
Пунктом 12 Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
За приписами пункту 17 Порядку №3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Згідно із підпунктом 1 пункту 1 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 №760, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604 (далі Інструкція №760), ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з: оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції №760 у цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:
облікова справа - справа, яка містить документи щодо проходження служби (роботи) особою, якій оформлюється пенсія або якій призначено пенсію, розрахунок вислуги років (страхового стажу), копії документів та копії довідок, які були підставою для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, копії посвідчень, що дають право на пільги;
органи, які призначають пенсії,- головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Підпунктами 1, 4 пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 передбачено, що уповноважені структурні підрозділи: організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
За приписами пункту 1 розділу ІІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи:
1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком.
Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії;
2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії;
3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів;
4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу).
Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється;
5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи;
6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.
Згідно із пунктом 3 розділу ІІІ Інструкції №760 підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:
1) обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років) (додаток 3).
До розрахунку вислуги років додаються такі документи:
витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв`язку зі смертю із зазначенням вислуги років;
копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника);
копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності);
копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи);
2) ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;
3) надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.
В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.
Отже, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262-XII, до вислуги років для призначення пенсії зараховується служба в органах внутрішніх справ, для призначення пенсії особи, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із вказаним Законом, подають заяву та необхідні документи до уповноважених структурних підрозділів, а підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що наказом від 24.11.2021 №7 о/с «По особовому складу», на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №140/2651/21, позивач поновлений на посаді інспектора патрульної служби Любомльського районного відділу з 25.02.2021 (а. с. 71) та на цей час не звільнений з органів внутрішніх справ.
Враховуючи, що відповідно до наведених вище нормативно-правових актів розрахунок вислуги років для призначення пенсії здійснюється після звільнення з органів внутрішніх справ на підставі поданої особою, яка набула право на пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, до уповноважених структурних підрозділів заяви про призначення пенсії та документів згідно з Порядком №3-1, тому відсутні правові підстави для видачі відповідачем позивачу довідки чи інших документів щодо вислуги років для подання до органів ПФУ для призначення пенсії.
Разом з тим, з листа УМВС України у Волинській області від 25.03.2021 №1020/102/12/01/3-2021 вбачається, що до вислуги років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, поновлених за рішеннями судів, зараховується лише період по 06.11.2015, тому вислуга років позивача станом на 06.11.2015 становить в календарному обчисленні 18 років 08 місяців та 06 днів (а. с. 39).
Тобто, період вимушеного прогулу з 06.11.2015 до вислуги років позивача не зарахований, а у зверненні позивача до відповідача щодо зарахування до вислуги років періоду вимушеного прогулу фактично відмовлено.
Пунктом 24 Положення №114 передбачено, що у разі незаконного звільнення або переведення на іншу посаду особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають поновленню на попередній посаді з виплатою грошового забезпечення за час вимушеного прогулу або різниці в грошовому забезпеченні за час виконання службових обов`язків, але не більш як за один рік.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 неодноразово був звільнений з органів внутрішніх справ у запас відповідно до наказів УМВС України від 05.11.2015 №322 о/с «По особовому складу», від 30.05.2016 №7 о/с «Про внесення змін до наказів УМВС України в області», від 16.09.2016 №12 о/с «По особовому складу», від 02.09.2019 № 2 о/с «По особовому складу», від 24.02.2021 №3 o/c, проте усі зазначені накази визнані протиправними та скасовані в судовому порядку, та позивача було поновлено на посаді інспектора патрульної служби групи патрульної служби Любомльського районного відділу відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2016 у справі №803/3850/15 (№876/730/16) (а.с.81-86), постанови Волинського окружного адміністративного суду від 01.08.2016 у справі №803/922/16 (а.с.87-89), рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.06.2019 у справі №803/1508/16 (а.с.9-16), рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 у справі №140/2988/19 (а. с. 90-95), постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №140/2651/21 (а.с. 29-36).
Отже, поновлення на посаді означає, що у період вимушеного прогулу особа проходила службу в органах внутрішніх справ, тому відповідний період має зараховуватися до вислуги років, а втрата чинності Законом України «Про міліцію» не впливає на обов`язок відповідача зарахувати позивачу до вислуги років періоду вимушеного прогулу з 06.11.2015 (день першого звільнення позивача зі служби відповідно до наказу УМВС України від 05.11.2015 №322 о/с «По особовому складу») по 23.11.2021 (день, що передує виданню наказу УМВС України від 24.11.2021 №7 о/с «По особовому складу», яким позивача востаннє поновлено на посаді на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі № 140/2651/21).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскільки відсутні правові підстави для видачі відповідачем позивачу довідки чи інших документів щодо вислуги років для подання до органів ПФУ для призначення пенсії, проте позивачу протиправно відмовлено у зарахуванні до вислуги років періоду вимушеного прогулу з 06.11.2015 по 23.11.2021, тому взаємопов`язані позовні вимоги про визнання протиправними дій УМВС України у Волинській області щодо відмови у видачі довідки про вислугу років та не зарахування до вислуги років трудового стажу за час вимушеного прогулу за період з 06.07.2015 по день звільнення та зобов`язання відповідача зарахувати до страхового стажу час вимушеного прогулу за період з 06.07.2015 до дня звільнення з обов`язковим внесенням відповідних записів до трудової книжки належить задовольнити частково у спосіб прийняття судом рішення про визнання протиправними дій УМВС України щодо відмови у зарахуванні до вислуги років позивача періоду вимушеного прогулу з 06.11.2015 по 23.11.2021 та зобов`язання відповідача зарахувати до вислуги років вказаний період вимушеного прогулу із внесенням відповідних записів до трудової книжки позивача та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.
Крім того, необхідно відмовити у задоволенні позовних вимог щодо зобов`язання відповідача перерахувати належні виплати з урахуванням вислуги років, посадових окладів згідно штатного розкладу та підвищення тарифних ставок відповідно актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), включаючи премії та інші виплати, індексація заробітної плати за період з 06.11.2015 до дня звільнення, з огляду на таке.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.06.2019 у справі №803/1508/16 стягнуто з УМВС України у Волинській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 06.11.2015 по 06.06.2019 в сумі 88957,08грн, а рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 у справі №140/2988/19 стягнуто із УМВС України у Волинській області на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу із 04.09.2019 по 17.12.2019 у сумі 6877,58 грн (а. с. 90-95).
Тобто, питання щодо виплати позивачу грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за періоди з 06.11.2015 по 06.06.2019 та 04.09.2019 по 17.12.2019 вирішено у судовому порядку, а зарахування за цим рішенням суду періоду вимушеного прогулу до вислуги років не має наслідком перерахунку грошового забезпечення, присудженого за вказаними вище рішеннями судів.
З матеріалів справи вбачається, що період з 07.06.2019 по 20.06.2019 є періодом затримки виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.06.2019 у справі №803/1508/16, з 18.12.2019 по 11.03.2020 періодом затримки виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 у справі №140/2988/19, а з 21.10.2021 по 23.11.2021 періодом затримки виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі №140/2651/21, у зв`язку із чим позивач має право звернутися до суду із окремим позовом про оплату вимушеного прогулу при затримці виконання вказаних судових рішень про поновлення на роботі на підставі статті 236 КЗпП України.
Крім того, у матеріалах справи відсутні докази того, що у період з 21.06.2019 по 03.09.2019, з 12.03.2020 по 24.02.2021, з 24.11.2021 по цей час позивачу здійснювалося нарахування та виплата грошового забезпечення. Проте, оскільки за цим рішенням суду підлягає зарахуванню до вислуги років позивача період вимушеного прогулу з 06.11.2015 по 23.11.2021, вислуга років є складовою грошового забезпечення та впливає на її розмір, а позивач із відповідним рапортом щодо виплати йому грошового забезпечення не звертався, тому необхідно дійти висновку про те, що позовні вимоги у частині зобов`язання здійснити перерахунок з 21.06.2019 по 03.09.2019, з 12.03.2020 по 24.02.2021 та з 24.11.2021 заявлені передчасно, позаяк лише після проведення зарахування до вислуги років періоду вимушеного прогулу та подання позивачем відповідачу усіх документів, що впливають на розмір грошового забезпечення (зокрема, листків непрацездатності, відомостей щодо перебування за кордоном тощо) в досудовому порядку буде обчислено належне до виплати позивачу грошове забезпечення, та у випадку незгоди із розміром нарахованого та виплаченого грошового забезпечення або ж відмови у такій виплаті за відповідним рапортом, у позивача виникнуть правові та фактичні підстави для звернення до суду захистом порушеного права на отримання грошового забезпечення у належному розмірі.
Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений в сумі 992,40грн квитанцією від 19.08.2022 №37 (а.с.8, 62), пропорційно до задоволених вимог в розмірі 496,20 грн.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до вислуги років ОСОБА_1 періоду вимушеного прогулу з 06 листопада 2015 року по 23 листопада 2021 року.
Зобов`язати Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (43025, Волинська область, м.Луцьк, вул.Винниченка, 11, ідентифікаційний код 08592112) зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) період вимушеного прогулу з 06 листопада 2015 року по 23 листопада 2021 із внесенням відповідних записів до його трудової книжки.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (43025, Волинська область, м.Луцьк, вул.Винниченка, 11, ідентифікаційний код 08592112) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 496 гривень 20 копійок (чотириста дев`яносто шість гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх