Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
09 грудня 2022 р. Справа № 120/4345/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулася ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що 15 березня 2022 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 05 травня 2022 року відповідач повідомив позивачку про те, що їй відмовлено в призначенні пенсії за віком, оскільки загальний страховий стаж її складає 13 років 04 місяці 17 днів. При цьому до страхового стажу не зараховано період її роботи з 01 січня 2004 року по 22 листопада 2012 року, оскільки дані реєстру застрахованих осіб відсутні.
На думку позивачки, така відмова є протиправною, тому звернулася до суду з позовом, у якому просить визнати протиправною відмову пенсійного органу в призначенні їй пенсії за віком, а також зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу період її роботи в філії Хмільник товариства з обмеженою відповідальністю Нібулон з 01 січня 2004 року по 22 листопада 2012 року та призначити пенсію за віком з 01 лютого 2022 року.
Ухвалою від 13 червня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Цією ж ухвалою витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області належним чином засвідчену копію рішення, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії.
24 червня 2022 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача заперечує щодо задоволення позовних вимог. У відзиві зазначено, що за приписами пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.
Відповідно до частини 1 статті 24 згадуваного Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. При цьому до страхового стажу не зараховано період роботи позивачки з 01 січня 2004 року по 22 листопада 2012 року з огляду на відсутність даних про сплату страхових внесків в реєстрі застрахованих осіб. Страховий стаж позивачки складає 13 років 04 місяці 17 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Відтак, враховуючи відсутність у позивача необхідного страхового стажу, пенсійний орган відмовив позивачці в призначенні пенсії за віком.
Разом із відзивом на позовну заяву відповідачем надано рішення про відмову в призначенні пенсії № 025750006708, що прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 29 березня 2022 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 15 березня 2022 року.
Ухвалою суду від 27 червня 2022 року до участі у справі як співвідповідача залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Цією ухвалою встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
09 серпня 2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що за результатами поданої 15 березня 2022 року позивачкою заяви про призначення пенсії пенсійним органом 29 березня 2022 року прийнято рішення № 025750006708 про відмову в призначенні їй пенсії. Таке рішення обгрунтоване тим, що до страхового стажу позивачки не зараховано період її роботи з 01 січня 2004 року по 22 листопада 2022 року, оскільки в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані стосовно застрахованої особи ОСОБА_1 .
Так, абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з частиною 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії зокрема враховується сума виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування.
Отже, розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально, залежно від набутого стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувались внески.
Оскільки у реєстрі застрахованих осіб відсутня інформація стосовно позивачки, тому їй не зараховано до страхового стажу період з 01 січня 2004 року по 22 листопада 2022 року та, як наслідок, відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку із недостатністю необхідного страхового стажу.
04 липня 2022 року до суду надійшла відповідь на відзив, проте така не береться судом до уваги, оскільки відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
15 березня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
До поданої заяви позивачкою долучено копії наступних документів: паспорту серії НОМЕР_1 , трудової книжки серії НОМЕР_2 , посвідчення, яким позивачці присвоєне почесне звання Мати-героїня, довідку про виховання дітей до 6-річного віку вих. №24-23/113 від 15 лютого 2022 року, свідоцтв про народження дитини серії НОМЕР_3 віл 04 червня 1990 року, НОМЕР_4 від 01 березня 2003 року, НОМЕР_5 від 26 березня 2001 року, IV-АМ411031 від 26 грудня 1992 року, НОМЕР_6 від 08 грудня 2008 року та НОМЕР_7 від 08 червня 2005 року, а також свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_8 від 10 вересня 1989 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 025750006708 від 29 березня 2022 року позивачці відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком у зв`язку із недостатністю необхідного страхового стажу, який в даному випадку становить не менше 15 років. Проте згідно з поданими документами страховий стаж заявниці складає 13 років 04 місяці 17 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком. До страхового стажу не зараховано період з 01 січня 2004 року по 22 листопада 2012 року, оскільки відсутні дані реєстру застрахованих осіб по ОСОБА_1 .
Листом вих. № 0200-0220-8/26630 від 05 травня 2022 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомило позивачку про результати розгляду її заяви від 15 березня 2022 року про призначення пенсії.
Надаючи правову оцінку рішенню пенсійного органу, яким позивачці відмовлено в призначенні пенсії, суд зважає на таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон).
Відповідно до статті 1 Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 24 Закону страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 статті 24 Закону передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно із статтею 20 Закону страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 106 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.
За змістом вищезазначених норм обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Відтак відповідальність за несплату страхових внесків несе роботодавець (страхувальник), оскільки він здійснює нарахування внесків та їх сплату (утримання) із заробітної плати застрахованої особи.
Так, судом установлено, що за результатами розгляду поданої 15 березня 2022 року позивачкою заяви про призначення пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 29 березня 2022 року прийнято рішення № 025750006708, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії.
Зі змісту прийнятого рішення слідує, що до страхового стажу заявниці не зараховано період з 01 січня 2004 року по 22 листопада 2012 року, оскільки відсутні дані в реєстрі застрахованих осіб стосовно ОСОБА_1 , що свідчить про недостатність необхідного страхового стажу (страховий стаж позивачки становить 13 років 04 місяці 17 днів з 15 років необхідних).
Отже, внаслідок невиконання страхувальником обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивачка позбавлена права на соціальний захист та отримання пенсійних виплат, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Таким чином, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків за відповідний період (з 01 січня 2004 року по 22 листопада 2012 року) не є підставою для позбавлення позивачки права на отримання пенсійних виплат.
Варто наголосити, що позивачка не повинна відповідати за неналежне виконання страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати внесків.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що викладена в постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі № 199/1852/15-а, від 17 липня 2019 року у справі № 144/669/17 та ряду інших.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з записами у трудовій книжці серії НОМЕР_9 ОСОБА_1 працювала в філії Хмільник товариства з обмеженою відповідальністю Нібулон з 26 травня 2001 року по 22 листопада 2012 року членом ланки рільничої бригади.
На переконання суду, записи у трудовій книжці позивачки містять чіткі та достатні відомості щодо роботи у такому підприємстві в спірний період, а тому позивачка не повинна відповідати за неналежне виконання страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати внесків.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що пенсійним органом протиправно відмовлено позивачці в зарахуванні до її страхового стажу періоду роботи в 01 січня 2004 року по 22 листопада 2012 року, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 025750006708 від 29 березня 2022 року слід скасувати та зобов`язати зарахувати такий період до страхового стажу позивачки.
Водночас відсутні підстави для визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в призначенні позивачці пенсії, адже, по-перше, саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовлено в призначенні позивачці пенсію за віком, а по-друге, така відмова оформлена рішенням № 025750006708 від 29 березня 2022 року.
При цьому лист Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницької області від 05 травня 2022 року не є рішенням в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а тому не може бути оскаржений в судовому порядку.
На думку суду, позов в цій частині підлягає задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення пенсійного органу, яким позивачці відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком.
Щодо вимоги про призначення ОСОБА_1 пенсії, то варто врахувати наступне.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону право на призначення дострокової пенсії за віком мають зокрема й жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.
Відповідно до п. 2.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 за № 22-1, при призначенні пенсій жінкам, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, а також, у разі відсутності матері або за її згодою, чоловікам, які здійснювали виховання п`ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку - на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини. У разі смерті дитини подається свідоцтво про смерть.
Так, судом установлено, що ОСОБА_1 є жінкою, яка народила шістьох дітей та виховала їх до шестирічного віку, що підтверджується наявними в матеріалах справи свідоцтвами про народження дітей, а також довідкою виконавчого комітету Хмільницької міської ради Вінницької області вих. № 24-23/113 від 15 лютого 2022 року.
Отже, слід дійти висновку, що позивачка має право на призначення дострокової пенсії за віком як жінка, яка народила та виховала до шестирічного віку більше п`ятьох дітей.
Оскільки суд дійшов висновку, що рішення про відмову в призначенні позивачці дострокової пенсії за віком є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, тому задоволенню підлягає також і похідна позовна вимога щодо зобов`язання пенсійний орган призначити позивачці дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону.
При цьому слід врахувати, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Оскільки позивачка досягла пенсійного віку 01 лютого 2022 року, а із заявою про призначення пенсії за віком звернулася до пенсійного органу 15 березня 2022 року, тобто в межах строку, визначеного пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону, тому слід зобов`язати призначити позивачці пенсію з 02 лютого 2022 року (тобто з наступного дня після досягнення позивачкою пенсійного віку).
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачкою, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зважає на те, що позивачем при зверненні до суду з позовною заявою сплачено судовий збір в розмірі 992,40 гривень, що підтверджується квитанцією від 02 червня 2022 року.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Водночас при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відтак з огляду на те, що позивачкою при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 992,40 гривень, а тому на її користь слід стягнути 496,20 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Отже, на користь позивачки слід пропорційно стягнути сплачений нею при поданні позовної заяви до суду судовий збір у розмірі по 248,10 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 243, 245, 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 025750006708 від 29 березня 2022 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити з 02 лютого 2022 року ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до страхового стажу період роботи в філії «Хмільник» товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «Нібулон» з 01 січня 2004 року по 22 листопада 2012 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області витрати, пов`язані з оплатою судового збору, в розмірі 248 (двісті сорок вісім) гривень 10 копійок.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області витрати, пов`язані з оплатою судового збору, в розмірі 248 (двісті сорок вісім) гривень 10 копійок.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_10 )
Відповідачі:
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427)
Рішення суду в повному обсязі складено 09.12.2022
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович