
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" серпня 2010 р.Справа № 6/1369-10
За позовом Славутського міжрайонного прокурора м. Славута в інтересах держави в особі в Хмельницькій області
до Спеціалізованого лісокомунального підприємства „Великоскнитське” с. Великий Скнит Славутського району
про стягнення 9455,00 грн. шкоди, заподіяної самовільною порубкою лісу
Суддя Танасюк О. Є.
За участю представників сторін:
позивача : Сліпчук О.П. по довіреності від 28.04.2010р.
відповідача: Самолюк С.А. –керівник СЛП „Великоскнитське” (згідно розпорядження №3 від
13.01.2009р.)
За участю прокуратури: Параскевич О.Г. –прокурор відділу прокуратури області
Суть спору: Прокурор у позові просить господарський суд стягнути з відповідача на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області 9455,00грн. 521 529,00грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу самовільною порубкою дерев. В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки від 26.04.2010р., розрахунок розміру шкоди), ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 86, 89 Лісового кодексу України, ст. 1166 Цивільного кодексу України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить суд про задоволення позову із вищевикладених підстав.
Відповідач у відзиві на позов, а також його представник в засіданні суду позовні вимоги визнав в повному об’ємі, а також зазначив про те, що більшість населення на території навколишніх сіл виживає за рахунок підсобного господарства, що стало причиною самовільній вирубці сухостійних дерев.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький, як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа зареєстрована виконавчим комітетом Хмельницької ради 01.03.2007р., включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області № 170608 від 05.02.2008р.
Спеціалізоване лісокомунальне підприємство „Великоскнитське” с. Великий Скнит Славутського району, як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа зареєстрована Славутською районною державною адміністрацією 20.02.2001р., включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки Хмельницького обласного управління статистики № 674 від 02.03.2001р.
Відповідно до розпорядження Славутської райдержадміністрації №259-р від 06.08.2003р. Спеціалізованому лісокомунальному підприємству „Великоскнитське” с. Великий Скнит Славутського району видано державний акт на право постійного користування землею серія ІІ-ХМ № 002059 від 20.08.2003р., відповідно до якого землекористувачу надано у постійне користування 501,47 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування. Даний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №4.
Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства спеціалізованим лісокомунальним підприємством „Великоскнитське” за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 001594 від 26.04.2010р.
В акті перевірки зафіксовано самовільну вирубку 39 сухостійних дерев (породи граб, дуб, ясен, вільха) в 6кв. вид.1 лісового масиву вздовж нафтопроводу „Дружба”. Відповідно до наданого керівником підприємства Самолюком С.А. пояснення від 18.05.2010р. лісниками Пашко М.М. та Лопух М.А. було виявлено самовільно зрізаних дерев (сухостою), у кількості 39 штук, які були зрізані в різні періоди часу.
Відповідно до розрахунків, проведених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008р. за № 665 „ Про затвердження такс для обчисленняі розміру шкоди, заподіяної лісу” та постанови Кабінету Міністрів України №44 від 20.01.1997р. „Про затвердження такс на деревину лісових порід, що відпускається на пні і на живицю”, розмір шкоди склав 9455,00грн.грн.
Оскільки відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу самовільною порубкою дерев в сумі 9455,00грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.
Відповідно до ст.ст. 2, 29 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.
Прокурор, згідно ст. 121 Конституції України самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
На органи прокуратури України покладаються повноваження щодо представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом та здійснення нагляду за додержанням законів.
Під представництвом інтересів держави в суді треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи повноваження щодо захисту інтересів держави, вчиняє в суді процесуальні дії, які включають звернення прокурора до суду з позовною заявою, участь у справах, порушених за його заявою, у разі коли це передбачено законом або за ініціативою прокурора, що цього вимагає захист інтересів держави.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 "Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі "покладено на Державну екологічну інспекцію.
Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Статтею 19 Лісового кодексу передбачено, що постійні лісокористувачі зобов'язані:
- забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку;
- дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів;
- вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення;
- вести первинний облік лісів;
- дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель;
- забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства;
- своєчасно вносити плату за спеціальне використання лісових ресурсів;
- забезпечувати безперешкодний доступ до об'єктів електромереж, інших інженерних споруд, які проходять через лісову ділянку, для їх обслуговування.
Згідно ст.ст.105,107 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у знищенні або пошкодженні лісу внаслідок підпалу або недбалого поводження з вогнем, порушенні інших вимог пожежної безпеки в лісах. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
З метою посилення охорони лісів, збереження лісових ресурсів і підвищення ефективності їх використання постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008р. за № 665 „ Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу” затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту.
Відповідно до додатку №1 до постанови № 665 від 23.07.2008р. встановлюється порядок визначення розмірів відшкодування шкоди заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубування та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства спеціалізованим лісокомунальним підприємством „Великоскнитське” за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 001594 від 26.04.2010р., в якому зафіксовано факт самовільної порубки дерев (сухостою) різних порід (граб, дуб, ясен, вільха) в 6кв. вид.1 лісового масиву вздовж нафтопроводу „Дружба”, допущене в зв’язку з невиконанням обов’язків постійного лісокористувача спеціалізованого лісокомунального підприємства „Великоскнитське” с. Великий Скнит Славутського району щодо охорони насаджень та невжиттям належних заходів щодо збереження лісів від незаконних рубок.
Відповідно до розрахунків, проведених позивачем на підставі акту перевірки та розраховану згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008р. за № 665 „ Про затвердження такс для обчисленняі розміру шкоди, заподіяної лісу” та постанови Кабінету Міністрів України № 44 від 20.01.1997р. „Про затвердження такс на деревину лісових порід, що відпускається на пні і на живицю”, розмір шкоди склав 9455,00грн.грн.
Пунктом 15 ст. 48 Закону України „Про державний бюджет України на 2009р.” передбачено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009р. є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували заявлені позовні вимоги та про відшкодування заявленої до стягнення шкоди суду не подано.
У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст.1,12,33, 44, 49, 82, 84,85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В :
Позов Славутського міжрайонного прокурора м. Славута в інтересах держави в особі в Хмельницькій області до Спеціалізованого лісокомунального підприємства „Великоскнитське” с. Великий Скнит Славутського району про стягнення 9455,00 грн. шкоди, заподіяної самовільною порубкою лісу задоволити.
Стягнути з Спеціалізованого лісокомунального підприємства „Великоскнитське” с. Великий Скнит Славутського району (код ЄДРПОУ 31329135) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) 9455,00 грн. (дев’ять тисяч чотириста п’ятдесят п’ять гривень 00 коп.) шкоди заподіяної самовільною порубкою дерев.
Стягнути з Спеціалізованого лісокомунального підприємства „Великоскнитське” с. Великий Скнит Славутського району (код ЄДРПОУ 31329135) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 102 грн. (сто дві гривні 00 копійки) та в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, ГУДКУ у Хмельницькій області код 23565225) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).
Видати накази.
Суддя