Єдиний державний реєстр судових рішень
1Справа № 335/6622/22 2-а/335/142/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2022 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Калюжної В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Запорізької міської ради про визнання протиправною та скасування постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Запорізької міської ради від 20.09.2022 року № 659 про притягнення до адміністративної відповідальності,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 в особі свого представника адвоката Русакова О. О. звернувся до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя із позовом до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Запорізької міської ради про скасування постанови від 20.09.2022 року № 659 про притягнення до адміністративної відповідальності.
В обґрунтуванням позову позивач зазначив наступне. 20.09.2022 року Відповідачем винесено постанову № 659, якою визнано Позивача винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 156 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн. Зі змісту постанови вбачається, що нібито 31.08.2022 року о 21.40 у АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 здійснив продаж пива «Чорнобаївка», чим порушив вимоги виконавчого комітету Запорізької міської ради № 253 від 24.06.2022 року, а також наказу Запорізької обласної військової адміністрації № 65 від 18.06.2022 року.
Позивач вважає постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Запорізької міської ради від 20.09.2022 № 659 протиправною, безпідставною та такою, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Як зазначає позивач, матеріали справи про адміністративне правопорушення, які перебували на розгляді в адміністративній комісії не містять доказів порушення ОСОБА_1 вимог ч.2 ст. 156 КУпАП. Так, в матеріалах справи відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 перебуває на посаді продавця, відсутній чек, під час складення протоколу достеменно не з`ясовано характер трудових відносин у ОСОБА_1 . Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення, на який посилалась адміністративна комісія при виконавчому комітеті Запорізької міської ради при винесенні постанови № 659 не є беззаперечним доказом вчинення Позивачем правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 156 КУпАП.
З цих підстав позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Запорізької міської ради від 20.09.2022 № 659 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 156 КУпАП та закрити провадження у справі.
Ухвалою судді від 18.10.2022, відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін, встановлено Відповідачу строк для подання відзиву. Визначено дату судового засідання - 08.11.2022 року.
Ухвалою судді від 08.11.2022 року відкладено розгляд справи через відсутність підтверджень отримання позову Відповідачем, визначено провести розгляд справи після спливу 5-ти днів з дня надходження повідомлення про отримання відповідачем позову без повідомлення (виклику) сторін.
23.11.2022 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначено, що під час розгляду матеріалів адміністративної справи встановлено, що 31.08.2022, о 21:40 годині у АДРЕСА_1 у магазині-кафе « ІНФОРМАЦІЯ_1 » продавець ОСОБА_1 здійснював продаж пива «Чорнобаївка» в пластиковій тарі у заборонений час, чим порушив вимоги виконавчого комітету Запорізької міської ради № 253 від 24.06.2022 року, а також наказу ЗОДА № 65 від 18.06.2022 року.
Зазначені обставини адміністративного правопорушення підтверджуються долученими до матеріалів справи доказами, заперечень від ОСОБА_1 під час розгляду справи про адміністративне правопорушення не надходило. За наслідками розгляду справи ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ч.2 ст. 156 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн.
Крім того, представник відповідача у відзиві зазначив про пред`явлення позову до неналежного відповідача, оскільки не надано доказів того, що адміністративна комісія при виконавчому комітеті Запорізької міської ради наділена адміністративною процесуальною правосуб`єктністю, має статус юридичної особи, тощо.
Посилаючись на вищевикладені обставини, представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, а судові витрати покласти на позивача.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані суду докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як передбачено ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, відповідно до висновку Великої палати Верховного Суду, викладеного в постанові від 25 червня 2020 року по справі № 520/2261/19, визначений статтею 77 КАС України обов`язок відповідача суб`єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов`язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад.
Адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ч. 2 ст. 156 КУпАП (ч.1 ст.218 КУпАП).
Згідно оспорюваноїпозивачем ОСОБА_1 постанови від20.09.2022№ 659, 31.08.2022, о 21:40 годині у АДРЕСА_1 ОСОБА_1 здійснював продаж пива «Чорнобаївка» в пластиковій тарі, чим порушив вимоги Наказу виконавчого комітету Запорізької міської ради № 253 від 24.06.2022 року та наказ військового командування ЗОВА № 65 від 18.06.2022 року «Про заборону торгівлі алкогольними напоями на території Запорізької області», відповідальність за що передбачена ч. 2 ст. 156 КУпАП. Цією постановою позивача ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.156 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 6800,00 грн.
Згідно з вимогами ст. ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом; при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 156 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування як такі, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння заборонена, або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння через торгові автомати чи особами, які не досягли 18-річного віку, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особі, яка не досягла 18-річного віку, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби.
Відтак, однією із об`єктивних ознак складу даного адміністративного правопорушення є діяння, яке полягає у продажі, зокрема і алкогольних напоїв, у час доби, що заборонений відповідним рішенням органу місцевого самоврядування.
Суб`єктом даного правопорушення, виходячи із диспозиції даної норми, є працівник підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування.
Як встановлено судом, Наказом військового командування і Запорізької обласної військової адміністрації № 65 від 18.06.2022 року заборонено на території Запорізької області на час введення воєнного стану в Україні торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів) (далі алкогольні напої): з 18:00 до 10:00 всім суб`єктам господарювання, окрім закладів ресторанного господарства; з 21:00 до 10:00 закладам ресторанного господарства.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 253 від 24.06.2022 року заборонено на території м.Запоріжжя на час введення воєнного стану в Україні торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі (за винятком лікарських засобів, дозволених до застосування та включених до Державного реєстру лікарських засобів, та дезінфекційних засобів) (далі алкогольні напої): з 18:00 до 10:00 всім суб`єктам господарювання, окрім закладів ресторанного господарства; з 21:00 до 10:00 закладам ресторанного господарства.
Як вбачається із матеріалів справи, позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за продаж 31.08.2022 о 21:40 год., тобто у заборонений час, пива.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідачем досліджені протокол про адміністративне правопорушення, відеоматеріали, рапорт Кириченка М., пояснення ОСОБА_1 , пояснення ОСОБА_2 .
Зазначені докази у їх сукупності підтверджують наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 156 КУпАП.
Оскаржувана постанова у справі про адміністративне правопорушення містить відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; опис обставин, установлених при розгляді справи; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; зазначення реквізитів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Доводи позивача про відсутність доказів порушення ним вимог ч.2 ст. 156 КУпАП та недоведеність перебування його на посаді продавця спростовуються дослідженими матеріалами справи про адміністративне правопорушення, копія якої надана відповідачем. Інших доводів щодо неправомірності оскаржуваної постанови адміністративний позов не містить.
Отже, зважаючи, що під час розгляду судом цієї адміністративної справи встановлено законні підстави для притягнення позивача до відповідальності за порушення правил торгівлі, яке встановлене органом місцевого самоврядування та у відповідності до вимог закону, то суд прийшов до висновку про законність оскаржуваної постанови.
Доводи представника відповідача про те, що адміністративна комісія при Виконавчому комітеті Запорізької міської ради не є належним відповідачем у адміністративній справі, суд вважає неспроможними, виходячи з наступного.
За змістом ст. 43 КАС України здатність особисто мати та здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Представником відповідача разом із відзивом не надано доказів того, що адміністративна комісія при Виконавчому комітеті Запорізької міської ради не наділена адміністративною процесуальною правосуб`єктністю.
Відповідно до ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Оскаржувана постанова прийнята саме адміністративною комісією при виконавчому комітеті Запорізької міської ради, яка і має бути відповідачем у даній справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема: залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
Враховуючи викладене, судом не встановлено підстав для висновку про незаконність оспорюваної постанови, тому позовні вимоги ОСОБА_1 слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 9, 72, 73, 75, 77, 205, 241, 242, 244, 246, 286 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Запорізької міської ради про визнання протиправною та скасування постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Запорізької міської ради від 20.09.2022 року № 659 про притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Інформація відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 246 КАС України:
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 ;
Відповідач Адміністративна комісія при Виконавчому комітеті Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 02140892, адреса: пр. Соборний, б. 206, м. Запоріжжя.
Суддя: В.В.Калюжна