Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.11.2022 Справа № 914/2281/22
Господарський суд Львівської області у складі судді Кидисюка Р.А. за участю секретаря судового засідання Зусько І.С. розглянув в порядку загального позовного провадження справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго», м. Львів
до відповідача Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області, с. Сороки-Львівські Львівського району Львівської області
про стягнення 64559,86 грн недорахованої електричної енергії за порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії
за участю представників:
від позивача: О.Л. Горбунова
від відповідача: В.Ф. Башинський
Судові процедури
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області про стягнення 64559,86 грн недорахованої електричної енергії за порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 20.09.2022 справу №914/2281/22 передано на розгляд судді Кидисюку Р.А.
Ухвалою суду від 26.09.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 16.08.2022.
В судовому засіданні 16.08.2022 оголошено перерву до 15.11.2022.
В судовому засіданні 15.11.2022 закрито підготовче провадження, суд перейшов до розгляду справи по суті.
Представник позивача в судове засідання 15.11.2022 з`явився, позовні вимоги підтримав, просив позов задоволвьнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання 15.11.2022 з`явився, проти задоволення позову заперечив повністю.
Позиція позивача
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що не перебуваючи в договірних відносинах з ПрАТ «Львівобленерго» щодо освітлення місць загального користування та підвалів та не маючи засобів комерційного обліку електричної енергії, споживаючи електричну енергію безоплатно для своїх потреб, Мурована сільська рада зобов`язана відшкодувати вартість безпідставно набутої та використаної електричної енергії в сумі 64599,86 грн.
У відповіді на відзив (вх.№21553/22 від 19.10.2022) позивач зазначив, що доводи відповідача та письмові докази, які долучені Мурованською сільською радою до відзиву, не спростовують позовних вимог ПрАТ «Львівобленерго», оскільки як вбачається з відзиву спірний будинок 17 по вулиці Шевченка у селі Муроване перебував на балансі відповідача до 21.12.2021 року.
У поясненнях (вх.№22661/22 від 01.11.2022) позивач вказав, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі укладеного договору та установлення на відповідному об`єкті споживання розрахункових засобів обліку. Недотримання цих вимог тягне за собою правові наслідки, передбачені ПРРЕЕ. Щодо заперечень відповідача щодо ніби-то неукладення працівниками ПрАТ «Львівобленерго» договору та встановлення приладів лічильників в законному порядку, то такі дії та обставини і не повинні встановлюватися ПАТ "Львівобленерго", оскільки в силу норм розділу 2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, ініціатором укладення як договору споживача про надання послуги з розподілу електричної енергії, так і договору постачання є споживач. В даному випадку значення має лише факт необлікованого споживання електричної енергії на об`єкті, який перебуває у власності (чи на іншому правовому титулі) споживача такої енергії. До повноважень ПАТ "Львівобленерго" не належить визначення конкретної особи, яка вчинила необхідні фактичні дії для необлікованого споживання електричної енергії та які обставини цьому передували.
У додаткових поясненнях (вх.№23408/22 від 10.11.2022) позивач пояснив, що Мурованська сільська рада територіальної громади Львівського району Львівської області не є побутовим споживачем в силу визначень, що містяться в п.1.1.2 ПРРЕЕ. Освітлення місць загального користування, коридорів, підвалів, гаражів, зовнішнього освітлення у житловому багатоквартирному будинку не належить до побутових потреб індивідуального мешканця будинку, а відноситься до сфери відповідальності власника чи балансоутримувача такого будинку, який у свою чергу зобов`язаний забезпечити мешканців-фізичних осіб відповідними послугами. Однак, жодних письмових доказів та технічної документації щодо законного забезпечення електроживленням загальнобудинкових потреб житлового багатоквартирного будинку № 17 по вулиці Шевченка у селі Муроване, наявності договірних відносин на послуги з розподілу електричної енергії між позивачем та відповідачем не існує, також не надано жодних письмових доказів, з яких вбачалось б встановлення на такі цілі засобів комерційного обліку та опломбування їх в законному порядку.
Щодо розрахунку необлікованої електричної енергії, то слід звернути увагу на вимоги пункту 8.4.9 ПРРЕЕ, де зазначено, що розрахунковий обсяг необлікованої електричної енергії зменшується на обсяг електричної енергії, спожитої споживачем лише у випадку виявлення порушень підпунктів 1-4 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ (відсутність та зрив пломб, тощо). В інших випадках розрахунковий обсяг необлікованої електричної енергії не зменшується.
Також зазначив, що жодних багатоквартирних житлових будинків ніколи не передавались ні ЖКП «Муроване», ні КП «ЕкоУстрій». Ці фірми завжди виконували функції локальних місцевих водоканалів, займались забором, очищенням та постачанням води, будівельними та ремонтними роботами, загальним прибиранням будинків та прибудинкових територій та жодного відношення не мали до освітлення місць загального користування будинку №17 по вул.Шевченка у селі Муроване Львівської області.
Заперечення відповідача
Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у відзиві (вх.№20830/22 від 07.10.2022). Зазначив, що у відповідності до ст. 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні та п. 3 ст. 4 Закону України Про житлово-комунальні послуги Мурованська сільська рада територіальна громада не є виконавцем (надавачем) комунальних послуг. Повноваження Мурованської сільської ради ТГ в області житлово-комунального господарства, встановлені ст. 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні та п. 3 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
По-друге, зазначив, що рішенням сесії № 903 Мурованської сільської ради від 21 грудня 2021 року будинок по вул. Шевченка, 17 с. Муроване є списаний з балансового обліку Мурованської сільської ради.
По-третє, у Договорі про постачання електричної енергії № 1972000 від 14.02.2018 року в пункті 1 чітко вказано що Постачальник передає електричну енергію Споживачу, а в нашому випадку це Мурованська сільська рада ТГ для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю зазначеною в додатку № 9 Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії. В даному додатку вказані точки обліку електричної енергії, за які сумлінно та вчасно сплачує Мурованська сільська рада, як споживач. Жодних багатоквартирних будинків, як точок обліку в даному додатку немає.
По-четверте, на думку відповідача, безоблікове споживання електричної енергії виникло через халатне ставлення працівників Львівобленерго до своїх функціональних обов`язків, оскільки зі сторони територіальної громади в особі надавача послуг було звернення з проханням укласти договір на облікове споживання електричної енергії, а саме лист до ПРАТ «Львівобленерго», який було скеровано 20 грудня 2018 року за № 020 з проханням заключити Договір на постачання електричної енергії на об`єкти, включаючи багатоквартирні будинки. Договір було укладено на каналізаційно насосні станції № 1 та №4, водонасосну станцію та адмін. приміщення за адресою вул. Шевченка, 18 с. Муроване, а багатоквартирні будинки не включено.
У додаткових поясненнях (вх.№22304/22 від 27.10.2022) відповідач зазначив, що за адресою с. Муроване, вул. Шевченка, буд. № 17 розташований житловий багатоквартирний та багатоповерховий будинок, який відноситься до об`єкта побутового споживача. Підключення сходового та підвального освітлення житлового багатоквартирного будинку за адресою вул. Шевченка, буд № 17, с. Муроване, Львівського району не є самовільним, так як всі дозволи на подачу електричної енергії отримані при вводі даного будинку в експлуатацію. Сільська рада не має інформації, що по буд. № 17, вул. Шевченка, с. Муроване, Львівського району, було проведене відключення сходового та підвального освітлення спеціалістами позивача, а також не володіє інформацією про те, що мешканці вказаного будинку не платять за використану електроенергію для освітлення сходових кліток та підвалів. Слід зазначити, що внутрішньо будинкові мережі поділяються на два види.
Для забезпечення електричною енергією роботи ліфтів, освітлення місць загального користування, підвалів, підкачування води між суб`єктом господарювання, який є виконавцем житлово-комунальних послуг, та енергопостачальником відповідно до пункту 1.2.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії (в подальшому ПРРЕЕ) укладається договір про постачання електричної енергії. Позивачем такий договір з виконавцем послуг ЖКП «МУРОВАНЕ» та КП «ЕкоУстрій не укладений.
Позивач звертає увагу суду, що:
-відповідно до п. 1.1.2. ПРРЕЕ житлові будинки відносяться до побутових споживачів. Побутові споживачі електричної енергії, використаної для задоволення умов постійного або тимчасового проживання, проводять оплату за використану електричну енергію самостійно. (Закон України «Про житло-комунальні послуги»).
-у зв`язку з реорганізацією (перерозподілом функціональних обов`язків) між комунальними підприємствами Мурованської сільської ради ТГ (ЖКП «МУРОВАНЕ» та КП «ЕкоУстрій»), два підприємства письмово звернулись до позивача про розірвання та укладання договорів на постачання електроенергії, в тому числі і до будинку №3а по вул. Меліоративна, с. Муроване, Львівського району.
Позивачем було укладено договір з КП ЕкоУстрій № 1946300 від 22.01.2019 року Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на частину електроустановок без побутових споживачів. Відповідно договір № 21211 від 19 червня 2006 року на постачання електричної енергії між ПрАТ Львівобленерго та Житлово-комунальним підприємством МУРОВАНЕ дійсний.
Сільська рада є органом місцевого самоврядування, яка функціонує за рахунок бюджетного фінансування і не є надавачем чи виконавцем житлово-комунальних послуг. Для цього Мурованською сільською радою ТГ створені спеціалізовані госпрозрахункові комунальні підприємства, яким передано в господарське відання комунальне майно та житловий фонд. Відповідно при перерозподілу функціональних обов`язків (зміна надавача послуг) вказані підприємства на виконання п. 2.1.3. ПРРЕ звернулись до позивача (ПАТ «ЛЬВІВОБЛЕНЕРГО) з заявою про укладання договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії. В той же час Позивачем заявка комунальних підприємств була виконана частково, а саме було укладено договір споживача на частину об`єктів вказаних в заявці.
Обставини справи
11.10.2021 в ході перевірки представниками енергоінспекції ПрАТ «Львівобленерго» складено Акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії № 035761 за адресою Львівська область, село Муроване, вулиця Шевченка, 13 багатоквартирний житловий будинок - встановлено факт самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку (пункти ПРРЕЕ: 8.4.2, 1.2.1.,2.3.3, 7.6, 8.2.4, 8.2.5, 5.5.5.).
Договір з оператором системи розподілу електричної енергії ПрАТ «Львівобленерго» між відповідачем та позивачем по даній точці обліку відсутній, прилади загальнобудинкового обліку електричної енергії відсутні.
Самовільне підключення виконано споживачем не приховано. Для виявлення такого здійснювався огляд ВРП (ввідно-розподільчого пристрою) житлового будинку та схему живлення сходових кліток та підвалів, які підключені до ВРП житлового будинку без засобів комерційного обліку.
Відмову споживача (представника споижвача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача) підписувати акт про порушення засвідчив свідок Андрушко М.М. своїм підписом на другій сторінці акту про порушення ПРРЕЕ №035761 від 11.10.2021.
Акт про порушення № 035761 від 11.10.2021 та запрошення на засідання комісії позивача скеровано відповідачу рекомендованим листом № 209-07-4298 від 25.10.2021 з повідомленням. Отримано відповідачем 28.10.2021.
26.11.2021 комісією позивача з розгляду актів про порушення в присутності уповноваженого представника Мурованської сільської ради Башинського В.Ф. вирішено перенести засідання комісії на 10.12.2021 на 10.00.
10.12.2021 комісією позивача з розгляду актів про порушення в присутності уповноваженого представника Мурованської сільської ради Башинського В.Ф. розглянуто акт про порушення № 035761 від 11.10.2021 та прийнято рішення, оформлене протоколом №035761-6, провести нарахування відповідно до пункту 8.4.12 ПРРЕЕ, а саме - розрахунок недоврахованої електричної енергії здійснений за період 12 місяців по силі струму, визначеній виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів) та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ (І=27А).
Протокол та розрахункові документи отримано представником відповідача, в яких зазначено, що останній не згідний з проведеними нарахуваннями.
Листом вих.№ 1528 від 24.11.2021 Мурованська сільська рада повідомила позивача, що з метою забезпечення електроенергією для освітлення місць загального користування та підвалів житлових будинків на вулицях Шевченка та Меліоративна в селі Муроване, керуючись пунктом 1.3 ПКЕЕ пропонує комунальному підприємству «ЕкоУстрій», який є виконавцем житлово-комунальних послуг по Муроваиській сільській раді ТГ та єнергопостачальнику укласти договір про постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування та підвалів.
Таким чином, відповідачем підтверджено, що станом на 11.10.2021 та на момент виникнення спірних правовідносин, договору на постачання електричної енергії та договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії щодо освітлення місць загального користування та підвалів багактоквартирного житлового будинку 13 по вулиці Шевченка в селі Муроване не було.
ПрАТ «Львівобленерго» вважає, що акт порушень складено правомірно у відповідності з законодавством та вимогами Правил, нарахування недоврахованої електричної енергії здійснено вірно, а тому просить суд стягнути з Мурованської сільської ради 64599,86 гри. недорахованої електричної енергії.
Позиція суду
Відносини господарюючих суб`єктів в сфері електроенергетики регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії (затв. постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р.. далі - ПРРЕЕ), публічним договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (дачі - Договір розподілу).
Відповідно до вимог Закону України Про ринок електричної енергії" та на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої постановою НКРЕКП від 23.11.2018 р. № 1479, з 01.01.2019 р. ПрАТ «Львівобленерго» виконує функцію оператора системи розподіл) (ОСР) на території Львівської області. Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності (п. 56 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Пункт 1.2.1 ПРРЕЕ зазначає, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання використання електричної енергії для потреб електроустановок споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі. Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
На роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку (пункт 2.3.1.)
Відповідно до п. 2.3.3 ПРРЕЕ, електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими "засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.
Пунктом 5.1.1 ПРРЕЕ передбачено права оператора системи, зокрема: проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.
Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ, визначено обов`язки споживача, зокрема: споживач зобов`язаний користуватися електричною енергією, виключно на підставі договору (договорів).
Відповідно п.7.6 ПРРЕЕ, у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини потужності понад величину, визначену умовами договору з оператором системи, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами комерційного обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок оператора системи та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, оператор системи має право без попередження повністю припинити споживачу електроживлення після оформлення у встановленому ПРРЕЕ порядку акта про порушення.
У разі виявлення факту приєднання споживачем струмоприймачів поза розрахунковими засобами комерційного обліку оператор системи має право припинити електроживлення лише безоблікового приєднання до електричних мереж. Якщо неможливо усунути безоблікове приєднання під час оформлення акта про порушення, припиненню електроживлення підлягає об`єкт споживача в цілому, про що зазначається в акті.
Згідно з положеннями пункту 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки оформлюється акт про порушення.
Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.
На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків (п. 8.2.6 ПРРЕЕ).
Згідно з визначенням, наведеним у п. 1.1.2 ПРРЕЕ, необлікована електрична енергія -обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
Самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі і після відключення) електроустановок, струмоприймачів, електропроводки до електричної мережі, що є підставою оформлення акта про порушення та визначення обсягу не облікованої електричної енергії внаслідок такого підключення ( пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).
У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень або зриву пломб та/або індикаторів, установлених в місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає сплаті здійснюється відповідно до порядку, визначеною главою 8.4 цього розділу.
Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (п. 8.2.7 ПРРЕЕ).
Стаття 77 Закону України «Відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії» передбачає, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушенням на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Пунктом 72 Постанови Верховного Суду від 14.01.2020 р, в справі № 910/17955/17 роз`яснено, що нарахування за недораховану електроенергією є платою за поставлену електричну енергію. Отже, стягнення за актом про порушення є вартістю електричної енергії, яка була фактично спожита, але не врахована засобами обліку.
Таким чином, оскільки електроенергія споживачу фактично була поставлена, відповідач її використав для своїх потреб, але внаслідок порушення вимог ПРРЕЕ мав місце недооблік електричної енергії, нарахування за фактично спожиту, але не враховану засобами обліку електричну енергію, здійснене у відповідності з ПРРЕЕ.
Відповідно до статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до статті 1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно, відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду справи про повернення майна.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо самовільного, незаконного та без укладення відповідного договору споживача на розподіл електричної енергії використання електричної енергії підтверджено та не спростовано відповідачем Мурованською сільською радою ТГ Львівського району Львівської області.
Так, Рішенням № 903 від 21.12.2021 Мурованська сільська рада вирішила списати (безоплатна передача) з балансового обліку багатоквартирні житлові будинки відповідно до процедури, передбаченої постановою КМУ № 301 від 20.04.2016 «Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків», згідно із Додатком № 1, у тому числі будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирних будинків та розташовані на прибудинковій території до 10 березня 2022 року.
В Додатку № 1 до Рішення № 903 від 21.12.2021 «Перелік багатоквартирних будинків, які підлягають списанню з балансу Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області» зазначений спірний будинок 17 по вулиці Шевченка у селі Муроване.
Таким чином, будинок перебував на балансі відповідача до 21.12.2021 року.
Факт безоблікового споживання електричної енергії без приладів обліку та без укладення відповідного договору споживача про надання послуги з розподілу електричної енергії є доведеним і не спростованим відповідачем, а відповідальність прямо передбачена як Законом України «Про ринок електричної енергії», так і нормами Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Зважаючи на відсутність договірних відносин та відсутність приладу обліку на загальнобудинкові потреби у відповідача, його вимога зменшити обсяг та вартість необлікованої електричної енергії, яка визначена за формулами Правил роздрібного ринку електричної енергії на обсяг та вартість спожитої електричної енергії фізичними особами за індивідуальними поквартирними приладами обліку, є незаконною та не відповідає вимогам Правил.
Споживання електричної енергії можливе лише на підставі укладеного договору та установлення на відповідному об`єкті споживання розрахункових засобів обліку. Недотримання цих вимог тягне за собою правові наслідки, передбачені ПРРЕЕ.
З відзиву на позовну заяву, який міститься в матеріалах справи вбачається, що до 21.12.2021 року балансоутримувачем багатоквартирних будинків, зазначених в Переліку, в тому числі будинку № 17 по вулиці Шевченка у селі Муроване та належним відповідачем у справі № 914/2281/22 є Мурованська сільська рада ТГ Львівського району Львівської області.
Згідно з пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ комісія з розгляду актів про порушення визначає обсяг необлікованої електричної енергії саме на підставі акта про порушення. А тому такий акт акумулює в собі усю інформацію, зібрану (отриману) в ході перевірки, та є єдиною підставою для проведених нарахувань. У зв`язку з цим ПРРЕЕ встановлюють спеціальні правила, спрямовані з однієї сторони на повне фіксування змісту виявленого порушення, а з іншої на гарантування дотримання прав споживача, який перебуває у більш вразливому становищі. Суворе дотримання встановлених правил є запорукою охорони та захисту прав обох сторін у цих правовідносинах.
Пункт 8.2.5 ПРРЕЕ установлює обов`язкові вимоги, яким повинен відповідати акт про порушення. Так, цей документ підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. При цьому оператору системи для того, щоб акт про порушення вважався дійсним, надається можливість обрати один з таких варіантів його оформлення:
- Його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа за умови посвідчення цієї особи або
- Більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Позивач 11.10.2021 провів перевірку житлового будинку №13 на вул.Шевченка у с.Муроване, що перебуває на балансі відповідача, за результатами якої склав акт про порушення № 035761. Згідно з цим актом виявлено самовільне підключення до електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
У схемі-додатку до акту № 035761 від 11.10.2021 вказано, що несанкціовано освітлювалися сходові клітки і підвали (без обліку).
Відмову споживача підписати акт про порушення засвідчив свідок Андрушко М.М.
В силу визначення, що міститься у пункті 1.1.2 ПРРЕЕ самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи та/або без укладення договору з оператором системи.
Щодо заперечень відповідача щодо ніби-то неукладення працівниками ПрАТ «Львівобленерго» договору та встановлення приладів лічильників в законному порядку, то такі дії та обставини і не повинні встановлюватися ПАТ "Львівобленерго", оскільки в силу норм розділу 2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, ініціатором укладення як договору споживача про надання послуги з розподілу електричної енергії, так і договору постачання є споживач.
В даному випадку значення має лише факт необлікованого споживання електричної енергії на об`єкті, який перебуває у власності (чи на іншому правовому титулі) споживача такої енергії. До повноважень ПАТ "Львівобленерго" не належить визначення конкретної особи, яка вчинила необхідні фактичні дії для необлікованого споживання електричної енергії та які обставини цьому передували.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну (положення пункту 8.2.6 ПРРЕЕ).
В матеріалах справи № 914/2281/22 наявні докази належного повідомлення відповідача про час і місце проведення засідання комісії позивача з розгляду акту про порушення, а також письмові докази про присутність уповноваженого представника Мурованської сільської ради на цих засіданнях та отримання ним розрахункових документів.
Відтак, факт безоблікового споживання електричної енергії без приладів обліку та без укладення відповідного договору споживача про надання послуги з розподілу електричної енергії є доведеним і не спростованим відповідачем, а відповідальність прямо передбачена як Законом України «Про ринок електричної енергії», так і нормами Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Щодо тверджень відповідача про те, що відповідальність повинен понести не він, а КП «ЕкоУстрій», якому ніби-то був переданий спірний будинок 17 по вулиці Шевченка у селі Муроване, в той час коли ніби-то ПрАТ «Львівобленерго» не уклало з КП «ЕкоУстрій» договору, то слід зазначити наступне.
Так, між позивачем ПрАТ «Львівобленерго» та КП «ЕкоУстрій» укладений договір №1946300 від 22.01.2019 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії щодо його вузлів обліку, а саме - каналізаційно-насосна станція на вул.Січових Стрільців, 43 у с.Муроване, адмінприміщення (офіс) на вул.Шевченка, 18 в селі Муроване, водонасосна станція на вул.Будівельна в с.Муроване, каналізаційно-насосна станція № 4 на вул.Л.України в с.Муроване.
Однак, жодних багатоквартирних житлових будинків не передавались ні ЖКП «Муроване», ні КП «ЕкоУстрій». Ці фірми виконували функції локальних місцевих водоканалів, займались забором, очищенням та постачанням води, будівельними та ремонтними роботами, загальним прибиранням будинків та прибудинкових територій та жодного відношення не мали до освітлення місць загального користування будинку №17 по вул.Шевченка у селі Муроване Львівської області.
Відповідно до його Статуту, КП «ЕкоУстрій» може використовувати лише те майно, яке йому передасть по договору чи в інший спосіб (прийняття свого рішення, розпорядження) Мурованська сільська рада.
Матеріали справи не містять будь-яких доказів, які б могли підтвердити доводи відповідача щодо передачі житлових будинків села Муроване (в тому числі і спірний будинок № 13 по вул.Шевченка) КП «ЕкоУстрій» та уповноваження цієї організації на виготовлення технічної документації, закупівлі приладів обліку та співпрацю з ПрАТ «Львівобленерго» щодо встановлення, опломбування засобів обліку та доповнення уже існуючого договору точками обліку місць загального користування та підвальних приміщень спірних будинків.
Таким чином, факт безоблікового споживання електричної енергії без приладів обліку та без укладення відповідного договору споживача про надання послуги з розподілу електричної енергії є доведеним, а відповідальність прямо передбачена як Законом України «Про ринок електричної енергії», так і нормами Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ч. 1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Частиною 2 статті 86 ГПК України передбачено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частин 1, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Судові витрати
За звернення до суду з позовною заявою майнового характеру позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2481,00 грн, що підтверджується долученим до матеріалів справи платіжними дорученнями №14838 від 05.09.2022.
Пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Крім того, в позовній заяві позивачем зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат на професійну правничу допомогу становить 20000,00 грн.
На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу позивачем до заяви долучено копії Договору №22/9-21 про надання правничої допомоги від 01.09.2022, рахунку на оплату №22/149 від 09.09.2022 на суму 3200,00 грн, платіжного доручення №15339 від 13.09.2022 на суму 3200,00 грн.
Відповідно до п. 4.1. Договору №22/9-21 про надання правничої допомоги від 01.09.2022 вартість правничої допомоги становить: авансова оплата 3200,00 грн.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною аботретьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Водночас, відповідно до ч.4 ст.126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Тобто, суд не може на власний розсуд зменшувати розмір витрат на оплату правничої допомоги, який підлягає відшкодуванню. Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у додатковій постанові у справі №755/9215/15-ц (провадження 14-382цс19) від 19.02.2020 р.: «Саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній зі сторін без відповідних дій з боку такої сторони».
Суд дійшов висновку про підтвердження понесених позивачем витрат на професійну (правничу) допомогу адвоката та стягнення з відповідача на користь позивача 3200,00 грн.
Керуючись статтями 2, 12, 20, 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Мурованської сільської ради територіальної громади Львівського району Львівської області (81120, Львівська область, село Сороки-Львівські, вулиця Польова, будинок 65; ЄДРПОУ 04369707) на користь Приватного акціонерного товариства Львівобленерго (79026, м.Львів, вул.Козельницька, 3; ЄДРГІОУ 00131587) 64599,86 грн (шістдесят чотири тисячі п`ятсот дев`яносто дев`ять гривень 86 копійок) недоврахованої електричної енергії, 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривню) судового збору та 3200,00 (три тисячі двісті гривень) витрат на відшкодування правничої допомоги.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в Західному апеляційному господарському суді в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 25.11.2022.
СуддяКидисюк Р.А.