Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"31" травня 2010 р.Справа № 24/27-10-988 За позовом: Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси”;
до відповідача: Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України;
про скасування рішення
та за зустрічним позовом: Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України;
до відповідача: Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси”;
про стягнення 17000 грн.
Суддя О.Ю. Оборотова
Представники:
від позивача: Бережанський С.А. на підставі довіреності № 01/11-174 від 19.02.2010 р.;
від відповідача: Городянський А.Л. на підставі довіреності № 387-08/2010 від 01.03.2010 р.;
Козирєва Г.В. на підставі довіреності № 961-08/2010 від 11.05.2010 р.;
Суть спору: Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси” звернулось з позовною заявою до Господарського суду Одеської області до Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України про скасування рішення.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 03.03.2010 р. порушено провадження у справі № 24/27-10-988.
Відповідачем було надано відзив на позовну заяву від 13.03.2010 р. № 513-08/2010 (вх. 7066 від 19.03.2010 р.) відповідно до якого відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог та просить у задоволенні позову відмовити.
Від позивача до Господарського суду Одеської області 19.04.2010 р. надійшли пояснення до позовної заяви (вх. 19.04.2010 р.) у яких позивач наполягає на позовних вимогах та просить скасувати рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України від 24.12.2009 р. № 47-рш.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.04.2010 р. прийнято для спільного розгляду зустрічний позов Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України до відповідача Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси” про стягнення 17000 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 28.04.2010 р. строк розгляду справи було продовжено до 01.06.2010 р.
Розглянув матеріали справи, оцінивши докази, що мають значення для справи, заслухавши представників сторін, - суд встановив:
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” від 26.11.1993 р. N 3659-XII Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Згідно ст. 3 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” від 26.11.1993 р. N 3659-XII основним завданням Антимонопольного комітету України є, зокрема, участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно до п. 2 Статуту КП „Теплопостачання міста Одеси” (нова редакція) основною метою діяльності Підприємства є здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою та електричною енергією, одержання прибутку для здійснення діяльності Підприємства. Таким чином, відповідно до ст. 1 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, КП „Теплопостачання міста Одеси” є суб’єктом господарювання.
Адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, було відкрито справу № 41-01/2009 про порушення КП „Теплопостачання міста Одеси” законодавства про захист економічної конкуренції, у вигляді невиконання рішення органів Антимонопольного комітету або виконання в неповному обсязі.
Під час розгляду даної справи Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України встановило, що за результатами розгляду справи № 09-01/2009, яка була відкрита за результатом розгляду колективних заяв від мешканців міста Одеси щодо сплати комісійної винагороди при оплаті за послуги з централізованого теплопостачання населенням через банківські установи, територіальні відділення було прийнято рішення № 21-рш від 14.05.2009 р. (копія рішення міститься у матеріалах справи), яким було визнано: 1. КП „Теплопостачання міста Одеси” діє на ринку послуг централізованого теплопостачання у м. Одесі в частині теплових мереж, що експлуатуються КП „Теплопостачання міста Одеси” та в 2008 році займає на цьому ринку монопольне становище з часткою 100%. 2. Дії КП „Теплопостачання міста Одеси”, які призвели до оплати населенням двічі за послуги банківських установ, що пов’язані із справлянням платежів за теплову енергію – через тариф за послуги з централізованого теплопостачання та безпосередньо при сплаті у банківських установах за отримані послуги з централізованого теплопостачання зі застосуванням автоматизованої системи прийому та обліку комунальних платежів (АСОКП) є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції” у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем шляхом встановлення таких умов реалізації товару (послуги), які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку. 3. Керуючись ст. 52 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, за вчинені правопорушення, накласти на КП „Теплопостачання міста Одеси” штраф у розмірі 5000 грн. 4. Здійснити заходи щодо усунення порушення, визначеного в п. 2 рішення, про що повідомити територіальні відділення в 2-х місячний термін з дня отримання рішення.
Дане рішення оскаржене не було та вступило в законну силу. Встановлений штраф у розмірі 5000 грн. КП „Теплопостачання міста Одеси” було сплачено у добровільному порядку, а інформації по питанню здійснення відповідних заходів щодо усунення порушення, визначеного в п. 2 рішення територіальному відділенню у визначений строк не була надана, тобто п. 4 рішення № 21-рш від 14.05.2009 р. –невиконаний.
Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов’язковими до виконання.
Таким чином, невиконання КП „Теплопостачання міста Одеси” п. 4 рішення № 21-рш від 14.05.2009 р. стало підставою для прийняття Адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України рішення № 47-рш від 24.12.2009 р.
Вище зазначеним рішенням Адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України було визнано, дії КП „Теплопостачання міста Одеси” у вигляді невиконання п. 4 рішення № 47-рш від 24.12.2009 р. порушенням законодавства та накладено на позивача штраф у сумі 17 000 грн.
Не погоджуючись з винесеним рішенням позивач зазначає, що вони не мають відношення до організації та обліку платежів за наданні послуги з теплопостачання населенню, що з метою виконання діючого розпорядження міського голови № 1271-01 від 06.11.2001 р. „Про впровадження автоматизованої системи прийому та обліку платежів” КП „Теплопостачання міста Одеси” уклало договір № 061130/ТГО-51 від 30.11.2006 р. про надання послуг автоматизованої системи прийому та обліку комунальних платежів з організації прийому платежів населення в розрахункових пунктах АСОКП з ТОВ „ГЕРЦ”, яке у свою чергу уклало договори з банківськими установами, які безпосередньо здійснювали прийом комунальних платежів по системі АСОКП ТОВ „ГЕРЦ”.
Однак, даний довід на думку суду не приймається до уваги, оскільки відповідно до п.1 ч. 1 ст.21 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” КП «Теплопостачання м. Одеси»як виробник має право розробляти і подавати на затвердження уповноваженим органам ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.
Постановою КМ України від 10.07.2006 р. № 955 «Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води»визначений механізм формування тарифів на надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води підприємствами сфери теплопостачання.
Відповідно до пункту 17 вищенаведеної Постанови - до складу витрат із збуту теплової енергії включаються відрахування коштів банківським та іншим установам за надані послуги, пов'язані із справлянням платежів за теплову енергію.
Наказом Міністерства економіки України від 07.03.2007 р. № 67 «Про затвердження Порядку надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.03.2007 р. за № 222/13489, передбачене звернення виконавців/виробників до вповноваженого органу щодо перегляду тарифів за наявності висновків Державної інспекції з контролю за цінами щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг.
КП «Теплопостачання міста Одеси»своїм листом від 06.04.2009 № 01/11-462 надало до територіального відділення висновки Державної інспекції по контролю за цінами № 464 від 03.12.2008 р. щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат тарифу на послуги з теплопостачання, які надаються населенню.
Таким чином, згідно діючого законодавства, споживачі при сплаті за послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води по тарифам, які розраховуються теплопостачальною організацією, повністю відшкодовують витрати теплових організацій щодо відрахувань коштів банківським та іншим установам за надані послуги, пов'язані із справлянням платежів за теплову енергію.
А саме, відповідно до листа КП «Теплопостачання міста Одеси»від 25.03.2009 № 01/11-420, копія якого міститься у матеріалах справи, витрати банківським та іншим установам за послуги, які пов'язані зі збором платежів від населення, у собівартості послуг з централізованого теплопостачання, складають 1,85 % до розміру встановленого тарифу.
Таким чином, споживачі при оплаті за отримані послуги з централізованого теплопостачання через пункти обслуговування ТОВ «ГЕРЦ» або через установи банку, відшкодовують витрати КП «Теплопостачання міста Одеси»банківським та іншим установам за послуги по збору платежів з абонентів за отримані послуги з централізованого теплопостачання та також ще й розмір прибутку на ці витрати.
ТОВ «ГЕРЦ», який згідно укладеного договору з КП «Теплопостачання міста Одеси»повинен виконувати роботу по організації збору платежів через пункти обслуговування ТОВ «ГЕРЦ», самостійно не надає послуги по збору платежів з абонентів за отримані комунальні послуги. Цю послугу фактично надають банківські установи, з якими з ТОВ «ГЕРЦ»уклало договори, предметом яких є здійснення прийому комунальних платежів через пункти обслуговування ТОВ «ГЕРЦ» зі застосуванням автоматизованої системи прийому та обліку комунальних платежів населення .
При цьому, ТОВ «ГЕРЦ» отримує від КП «Теплопостачання міста Одеси»кошти за роботу по організації збору платежів, які закладені у тарифі на послуги з централізованого теплопостачання, та частину сплачує банківським установам за збір комунальних платежів згідно укладених договорів.
Банківські установи, які здійснюють збір платежів від населення через пункти обслуговування ТОВ «ГЕРЦ» зі застосуванням автоматизованої системи прийому та обліку комунальних платежів населення та не мають договірних відносин з КП «Теплопостачання міста Одеси», при здійсненні збору платежів за послуги з централізованого теплопостачання, стягують додаткову комісію з населення, що підтверджено листами банківських установ (у матеріалах справи містяться копії листів банківських установ ВАТ «МТБ»від 26.02.2009 № 390 та АКБ «Імексбанк»від 25.02.2009 № 1348).
Таким чином, КП «Теплопостачання міста Одеси»здійснило організацію збору платежів за надані послуги з централізованого теплопостачання таким чином, при якої населення сплачує двічі за послуги банківських установ, що пов'язані із справлянням платежів за теплову енергію - через тариф за послуги з централізованого теплопостачання та безпосередньо при сплаті у банківських установах за отримані послуги з централізованого теплопостачання зі застосуванням автоматизованої системи прийому та обліку комунальних платежів (АСОКП).
Отже, твердження Позивача відносно того, що він не має відношення до організації та обліку платежів за наданні послуги з теплопостачання населенню не відповідають дійсності.
Заперечуючи позовні вимоги, позивач також зазначає, що він знаходиться під оперативно-виробничим управлінням уповноваженого органу міської влади –Управлінням ЖКГ та ПЕК Одеської міської ради, відповідно до Розпорядження Одеського міського голови №1989-01р від 09.10.2009 р.
Однак дослідивши наявні у матеріалах справи документи, судом встановлено, що строк у який КП «Теплопостачання м. Одеси»повинно було виконати п. 4 рішення № 21-рш від 14.05.2009 р. сплинув 20.07.2009 р., а дане Розпорядження винесене 09.10.2009 р. Таким чином, позивач мав змогу виконати Рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України ще до винесення даного Розпорядження Одеського міського голови, а відповідно до свого Статуту, саме Позивач несе відповідальність за наслідки своєї діяльності відповідно до чинного законодавства, а не уповноважений орган. Також, всупереч своїм твердженням про неспроможність заключати договори з банківськими установами на прийом платежів за комунальні послуги з централізованого опалення без дозволу Одеської міської ради КП «Теплопостачання м. Одеси»своїм листом № 05/03-271 повідомило Одеське обласне тервідділення АМК України, що уклало вищенаведені договори з АКІБ «Укрсіббанк», ВАТ КБ «Хрещатик», тобто договори укладені без дозволу Одеської міської ради.
Під час прийняття рішення суд вирішує окрім питання, чи мали місце обставини якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами це підтверджується, зокрема, і наявність фактичних даних, які мають значення для вирішення справи, та доказів на їх підтвердження.
Приймаючи до уваги, що предметом оскаржуваного у судовому порядку рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України № 47-рш від 24.12.2009 р. є не дії КП «Теплопостачання м. Одеси», які призвели до оплати населенням двічі за послуги банківських установ, а саме невиконання рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Адміністративна колегія Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України звернулась до господарського суду Одеської області з зустрічною позовною заявою до Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси” про стягнення штрафу у розмірі 17000 грн.
Пунктом 3 частини першої статті 12 ГПК України встановлено, що справи за заявами органів Антимонопольного комітету України з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції підвідомчі господарським судам.
Вказаний зустрічний позов було прийнято ухвалою суду від 27.04.2010 року для розгляду с первісним.
Адміністративна колегія Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України розглянувши справу № 41-01/2009 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси»прийняла рішення № 47 - рш від 24.12.2009 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції»рішення територіальних відділень є обов’язковими до виконання. Згідно з ч. З ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення порушником. Станом на 22.04.2010 року штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції відповідно до рішення № 47- рш від 24.12.2009 року не сплачений, що и спричинило звернення Адміністративна колегія Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України з зустрічною позовною заявою до Господарського суду Одеської області.
Згідно п. 2 ст. 25 Закону України «Про антимонопольний комітет України»з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені.
Оскільки, згідно з ч. З ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції»прийняття господарським судом до розгляду заяви про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України не зупиняє його виконання, суд вважає, що зустрічні позовні вимоги Адміністративна колегія Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Згідно ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь–які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. В процесі розгляду справи відповідачем до суду не було доведено обставини та подано будь які докази які б спростували позовні вимоги позивача.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, оцінюючи надані документальні докази та доводи сторін, суд вважає, що позовні вимоги по первісному позову Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси” задоволенню не підлягають, а зустрічні позовні вимоги Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України підлягають задоволенню.
Судові витрати за первісним позовом віднести на позивача, судові витрати за зустрічним позовом віднести на відповідача за зустрічним позовом, у відповідності з ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні первісного позову Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси” до Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України про скасування рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України від 24.12.2009 р. № 47-рш –відмовити.
2. Зустрічний позов Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України до Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси” про стягнення штрафу у розмірі 17000 грн. –задовольнити.
3. Стягнути з Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси” (65110, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б) до Державного бюджету України (на рахунок ГУДК в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, МФО 828011, р/р 31111106700008, код за бюджетним класифікатором 21081100 вид платежу „Адміністративні штрафи та інші санкції” символ банку 106 Державний бюджет) штраф у сумі 17000 грн.
4. Стягнути з Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси” (65110, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б) до Державного бюджету України (одержувач ГУДКУ у Одеській області МФО 828011, р/р 31114095700008, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, ЄДРПОУ 23213460) витрати по сплаті державного мита у розмірі 170,00 грн.
5. Стягнути з Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси” (65110, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б) до Державного бюджету України (одержувач ГУДКУ у Одеській області р/р 31217259700008, МФО 828011, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області ЄДРПОУ 23213460) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Суддя