Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2022 року м. Київ № 640/26537/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» № 2327 від 20.07.2021, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.12.2019 перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» №2327 від 20.07.2021, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що був звільнений з органів внутрішніх справ та відповідно ст. 21 Закону № 2262-ХП позивачу призначено пенсію за вислугу років.
Додає, що відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХП, постанови КМ України від 15.11.2015 року № 988, постанови КМ України від 21.02.2018 року №103 Пенсійним фондом України в м. Києві проведено з 1 січня 2016 перерахунок раніш призначених пенсій працівникам міліції за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
В подальшому, з урахуванням низки судових рішень у справах №826/3858/18, №826/12704/18 визнано протиправними низку положень Постанови КМУ № 103, зокрема, пункт 3.
Таким чином, з 19.11.2019 року, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, інших нормативних актів, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, на теперішній час відсутні.
Позивач зазначає, що за захистом свого права позивач звернувся з позовом до Територіального медичного об`єднання МВС України по місту Києву, який є структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту відповідно до наказу МВС України №291 від 16.04.2021
Позивач додає, що вказаною установою було надіслано до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Надалі позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки.
Позивач зазначає, що йому було відмовлено у задоволенні заяви у зв`язку з тим, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України №2262 від 09.04.1992 пенсій проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи Законів України. При зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Відповідач зазначив, що після проведення останнього перерахунку пенсії, Кабінет Міністрів України не приймав нормативно правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, після набрання Рішення суду законної сили, щодо скасування п. З Постанови КМУ №103.
Позивач, вважає протиправними дії Відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії і такими, що порушують вимоги статей 3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та гарантоване йому статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.
Позиція відповідача.
Відповідач заперечив проти задоволення позову, надавши відзив на позов від 02.12.2021.
Зазначає, що нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262, після дати набрання вищезгаданим рішення суду законної сили не приймалося. У зв`язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови №103, виплата пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах.
Звертає увагу, що у зв`язку із скасуванням пунктів 1, 2 постанови №103 неможливо здійснити жодні перерахунки.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалу від 26.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами ст. 263 КАС України.
Встановлені судом обставини.
Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення пенсії позивачу як пенсіонеру МВС, проведення з 01.01.2016 перерахунку пенсії за прирівняною посадою поліцейського.
Матеріалами справи також підтверджується формування та отримання ГУ ПФУ нової (оновленої) довідки від 20.07.2021 № 2327 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 (згідно постанови КМУ № 988) для перерахунку пенсії позивачу (за прирівняною посадою - командир батальйону СПП м. Києва; підполковник поліції), де загалом розмір грошового забезпечення визначений на рівні 24391,25 грн.
Вказана довідка отримана ГУ ПФУ, залучена до матеріалів пенсійної справи позивача, однак, - без виконання, виходячи з наведених вище тез ГУ ПФУ.
При цьому, позивач звертався до ГУ ПФУ із заявою «Про визнання права», однак не зазначено якого, між тим, у заяві міститься прохання про перерахунок пенсії на підставі нової довідки.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон 2262-ХІІ).
Так, виходячи з положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХП усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМ України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1, 2 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Рішенням ОАС м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, суд визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Як вбачається із змісту рішення суду, воно стосується додатку № 2 в редакції Порядку № 45 після внесення змін Постановою № 103, тобто відносно довідок для військовослужбовців.
Додаток № 3 у новій редакції (в редакції Постанови № 103) після набрання законної сили зазначеним судовим рішенням (відносно МВС) залишився незмінним та містить розширений перелік видів грошового забезпечення, більший ніж щодо військовослужбовців.
Рішенням у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та нечинним пункт 3 Постанови № 103, який стосується спірних відносин (пенсіонерів МВС).
До цього, 11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
Відповідно до статті 94 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).
Між тим, щодо власне довідок про розмір грошового забезпечення, слід зазначити, що відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (в редакції Постанови № 103) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У даному випадку таким органом є вищезгадана державна установа, повноваження якої підтверджуються наказом МВС України від 16.04.2021 № 221.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
З урахуванням положень пунктів 23, 24 цього Порядку, слід зазначити, що підставою для перерахунку є відповідна довідка, яка і видана відносно позивача та направлена до ГУ ПФУ.
Відтак, наявність нової довідки, видача якої зумовлена набранням законної сили вищезгаданими судовими рішеннями, що зумовлює виконання урядового рішення - але у правовому полі України, та виникненням у зв`язку з цим підстав для перерахунку пенсії, обумовлює виникнення у позивача права на отримання з 01.12.2019 пенсії, виходячи з розміру складових станом на листопад 2019, а у відповідача - обов`язок прийняти довідку та провести на її підставі перерахунок пенсії.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази щодо оскарження ГУ ПФУ дій уповноваженого органу щодо видачі довідки, звернення у зв`язку з цим до Уряду, Мінсоцполітики чи до правоохоронних органів відносно можливого вчинення уповноваженим органом кримінального правопорушення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відмова ГУ ПФУ щодо проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.12.2019 відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення - є протиправною, що зумовлює необхідність зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 на підставі вищезгаданої довідки про розмір грошового забезпечення, та задовольнити позовні вимоги.
В силу ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір.
При цьому, суд не вбачає підстав для перерахунку у резолютивній частині рішення всіх НПА, які згадує позивач у прохальній частині позову, оскільки це не передбачено ч. 5 ст. 246 КАС України.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) щодо відмови ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» № 2327 від 20.07.2021.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) з 01.12.2019 перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» №2327 від 20.07.2021, з відрахуванням при виплаті раніше сплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 908,00 грн. на відшкодування судового збору, сплаченого за квитанцією №ПН203338С1 від 11.10.2021.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до приписів статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 111 «Перехідні положення»).
Суддя О.А. Кармазін