ц
справа № 2а-7718/08/0470
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 червня 2010 року м.Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Павловського Д.П.
при секретарі Шевченко Ю.В.
за участі представника позивача Малюка О.О.
представника відповідача-1 Іванової О.О.
представника відповідача-2 Нікульченко Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Екоінвестбуддо управління Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області, державного підприємства Центр державного земельного кадастру, третя особа Дніпропетровська міська рада, про скасування та визнання нечинним висновку та зобовязання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
11 серпня 2008р. до суду надійшов даний адміністративний позов, у якому позивач просить скасувати та визнати нечинним висновок №196.08/ВО-ю від 21.07.2008р. щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки; зобовязати управління земельних ресурсів у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області та державне підприємство Центр державного земельного кадаструзареєструвати договір оренди земельної ділянки, укладений 25.06.2008р. між ТОВ Екоінвестбудта Дніпропетровською міською радою.
Позовні вимоги обґрунтовано адміністративним позовом від 11.08.2008р.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов за викладених у ньому підстав.
Представники відповідачів 1, 2 просили відмовити у задоволенні позову, посилаючись на заперечення на позовну заяву вх.№8103 від 13.02.2009р. та вх. №23472 від 30.04.2010р. відповідно, якими обґрунтована така позиція.
Представник третьої особи у судове засідання не зявився, про дату та час розгляду адміністративної справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи. У матеріалах справи наявне письмове пояснення вх.№32128 від 26.11.2008р., у якому зазначено, що текст договору оренди від 25 червня 2008 року, був підготовлений відповідно до Закону України від 28.12.07 Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, в якому положення щодо земельного законодавства викладені в розділі 2 втратили чинність. Отже, для відповідності цього договору чинному законодавству та подальшої його державної реєстрації, необхідно укласти додаткову угоду щодо встановлення річної орендної плати за користування ділянками у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України Про оренду землі.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення та доводи осіб, які беруть участь у розгляді справи, суд встановив наступні обставини.
25 червня 2008р. ТОВ Екоінвестбудуклало з Дніпропетровською міською радою договір оренди земельної ділянки. На виконання вимог ст.ст.18, 20 ЗУ Про оренду земліТОВ Екоінвестбуд08 липня 2008р. звернулося до Держкомзему у м.Дніпропетровську Дніпропетровської області із заявою про реєстрацію вищезазначеного договору.
21 липня 2008р. ТОВ Екоінвестбудотримало відмову у реєстрації договору у вигляді висновку №196.08/ВО-ю від 21.07.08 щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.
Також, у судовому засіданні були досліджені письмові докази, а саме: копії договору оренди земельної ділянки від 25.06.2008р., договору №196.08/ВО-ю про підготовку висновку щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, висновку №196.08/ВО-ю від 21.07.2008р. щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008р. №39/35, акту приймання-передачі земельної ділянки від 25.05.2008р., акту обстеження земельної ділянки №4/9-0108, довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, рішення Дніпропетровської міської ради №90/25 від 28.11.2007р., №31/28 від 13.02.2008р., №203/16 від 17.06.2007р., акт №434 встановлення та узгодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі ТОВ Екоінвестбудвід 07.04.2006р., рішення Дніпропетровської міської ради №227/32 від 21.05.2008р.
Стосовно твердження позивача про порушення управлінням вимог Порядку реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.98 № 2073 та вимагання додаткових документів для отримання висновку щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Пункт 5 вказаного Порядку визначає перелік документів, необхідний для отримання згоди на державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки, серед яких є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання в оренду земельної ділянки, що перебуває у державній або комунальній власності.
Позивачем до управління було подано три екземпляри договору оренди земельної ділянки, укладеного на підставі рішення міської ради від 28.11.07 № 90/25 "Про передачу земельної ділянки по вул. Кам'янській, 33 в оренду ТОВ "Екоінвестбуд", код ЄДРПОУ 33856484, по фактичному розміщенню об'єкта незавершеного будівництва (будівля лабораторно-виробничого корпусу)" та від 21.05.08 № 227/32 "Про продовження строку укладання договорів оренди земельних ділянок".
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 28.11.07 № 90/25 земельну ділянку за адресою вул. Кам'янська, 33 було передано в оренду строком на три роки ТОВ "Екоінвестбуд". Пунктом 3.1.1 цього рішення позивача зобов'язано у тримісячний термін з моменту прийняття цього рішення укласти з міською радою в установленому законом порядку договір оренди земельної ділянки та звернутися до управління для забезпечення державної реєстрації нотаріально посвідченого договору оренди земельної ділянки. Згідно п. 4.1 зазначений тримісячний термін сплинув 28.02.08, після чого рішення міської ради від 28.11.07 № 90/25 втратило чинність.
Пункт 158 додатку до рішення міської ради від 21.05.08 № 227/32 "Про продовження строку укладання договорів оренди земельних ділянок" було продовжено строк укладання договору оренди землі на три місяця ТОВ "Екоінвестбуд" з моменту прийняття цього рішення. Слід звернути увагу на те, що вказаним рішенням міської ради не було продовжено терміну звернення до управління для забезпечення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, виходячи з чого управління дійшло висновку, що рішення міської ради втратило чинність.
Таким чином, позивачем не дотримано вимог п.5 Порядку реєстрації договорів оренди землі, в частині надання чинного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання в оренду земельної ділянки, що перебуває у державній або комунальній власності.
Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Держкомзему від 02.07.03 № 174, зареєстрованим в Мінюсті від 25.07.03 за № 641/7962, визначено, що державну реєстрацію договорів оренди землі за місцем розташування земельної ділянки здійснюють структурні підрозділи Центру Державного земельного кадастру (підпункт 9.4).
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1088 "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" визначено, що до створення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно Центр державного земельного кадастру проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель, адміністратором бази даних державного реєстру земель є Центр державного земельного кадастру.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.03 №1088 адміністратором Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно є Центр ДЗК, який здійснює його ведення. Проте, на даний час ще не створений Державний реєстр прав на землю та нерухоме майно, а тому відповідно до п.4 вказаної постанови Центр ДЗК проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель. Наказом Держкомзему України від 02.07.03 №174, зареєстрованим в Мінюсті 25.07.03 за №641/7962, затверджений Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель (надалі - Тимчасовий порядок), відповідно до якого адміністратором державного реєстру земель є Центр ДЗК, який вносить відомості до бази даних АС ДЗК та веде книгу записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
Таким чином Центр ДЗК та його структурні підрозділи, зокрема, Дніпропетровська регіональна філія здійснюють у межах своїх повноважень виключно тільки ті дії, що покладені на них законодавчими та нормативними актами.
Крім того, позивач не надав жодних доказів на підтвердження свого звернення з питання державної реєстрації договору оренди земельної ділянки укладеного 25.06.2008 року між ТОВ "Екоінвестбуд" та Дніпропетровською міською радою до державного підприємства Центр державного земельного кадастру.
Враховуючи вищевказане, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а також, суперечать положенням вищенаведених законодавчих актів, а тому не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова складена у повному обсязі 30.06.2010р.
Суддя Д.П. Павловський