Постанова № 10761951, 09.06.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2010
Номер справи
2а-11761/09/0470
Номер документу
10761951
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ц

справа № 2а-11761/09/0470

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 червня 2010 року м.Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Павловського Д.П.

при секретарі Шевченко Ю.В.

за участі представника позивача Маркової О.Е.

представника відповідача Нікулиці Л.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Інтерпайп Ніко Тьюбдо Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и в :

14 вересня 2009р. до суду надійшов вищезазначений адміністративний позов, у якому позивач, з урахуванням уточнень до позову, просить скасувати повідомлення-рішення №0000032200/3/36957 від 31.08.2009р. видане Нікопольською обєднаною державною податковою інспекцією.

Позовні вимоги обґрунтовано адміністративним позовом від 14.09.2009р.

Представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила задовольнити позов за викладених у ньому підстав.

Представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на заперечення на позовну заяву, наявне у матеріалах справи, вх.№8806 від 17.02.2010р., яким обґрунтована така позиція.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення та доводи сторін, суд встановив наступні обставини.

12 лютого 2009 року Нікопольською ОДПІ було проведено планову виїзну перевірку ТОВ "ІНТЕРПАЙП НІКО ТЬЮБ" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 26.l2.07p. по 30.09.08р.

Перевіркою встановлено, зокрема, порушення п.13.2 ст.13, п.16.13 ст.16 Закону України від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме при виплаті доходів у вигляді процентів із джерелом їх походження з України на користь нерезидентів, несвоєчасно сплачено податок з доходів нерезидентів в сумі 94946,16 грн.

Також, у судовому засіданні були досліджені письмові докази, а саме: копії акту № 231/231.35537363 від 12.02.2009 р. про результати планової виїзної перевірки ТОВ " ІНТЕРПАЙП НІКО ТЬЮБ", податкового повідомлення-рішення №0000032200/0/8646 від 20.02.09, скарги до Нікопольської ОДПІ № 04/622 від 23.02.2009 р., рішення про результати розгляду первинної скарги №14437/10/22-020 від 31.03.2009 року, податкового повідомлення-рішення №0000032200/1/14290 від 31.03.09, скарги до ДПА у Дніпропетровській області від 08.04.2009, рішення про результати розгляду повторної скарги № 15104/10/25-008 / від 09.06.09, податкового повідомлення-рішення № 0000032200/2/26648 від 17.06.2009 р., скарги до ДПА України від 13.06.2009 року, рішення про результати розгляду повторної скарги № 8069/6/25-0115 від 19.08.2009 р., податкового повідомлення-рішення № 0000032200/3/36957 від 31.08.2009 р.

Так, ТОВ ІНТЕРПАЙП НІКО ТЬЮБпри виплаті доходів у вигляді процентів на користь первинних кредитодавців КВС Groep N.V. (Belgium), Investkredit Bank AG (Austria), VTB Bank France (France) податок з доходів нерезидентів за ставкою 2 % на загальну суму 94946,16 грн. сплачено на код платежу 11020500 "податок з доходів нерезидентів" р/р №31117005700029 не під час виплати доходів (19.05.08, 20.05.08, 28.05.08, 05.06.08), а після виплат таких доходів (23.07.08р.-58450,16грн., 18.08.08р. - 36496,00грн.).

Зазначене є порушенням п.13.2 ст.13, п.16.13 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон №334/94-ВР), згідно з якими резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності. Відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку на доходи громадян, сум внесків На соціальні заходи, податків, зазначених у пункті 7.8, пункті 10.2 та статті 13 цього Закону, несуть платники податку, які провадять відповідні виплати: Перерахування податків, зазначених в пункті 7.8 та статті 13, здійснюється до/або разом із здійсненням таких виплат.

Відповідно до пп.17.1.9 п.17.1 ст.17 Закону №2181 у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).

За результатами перевірки на підставі акту №231/231/35537363 з урахуванням адміністративного оскарження Нікопольською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення №0000032200/0/8646 від 20.02.09, №0000032200/1/14290 від 31.03.09р., №0000032200/2/26648 від 17.06.09р., №00000322200/3/36957 від 31.08.09р., якими Позивачу визначена штрафна (фінансова) санкція з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у сумі 189892,32 грн. на підставі підпункту 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону №2181. ; Згідно з п.13.1 ст.13 Закону №334/94-ВР будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, ідо ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цієї статті під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, слід розуміти, зокрема: проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за борговим зобов'язаннями випущеними (виданими) резидентом (підпункт "а" п.13.1 ст.13 Закону №334/94-ВР). Згідно з п.13.2 ст.13 вказаного Закону резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13 1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності. Пунктом 18.1 ст.18 Закону №334/94-ВР встановлено, що якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору. Згідно з п.16.13 ст.16 Закону №334/94-ВР відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податків, зазначених у статті 13 цього Закону, несуть платники податку, які проводять відповідні виплати.

Перерахування податку, зазначеного в ст.13 Закону №334/94-ВР, здійснюється до/або разом із здійсненням таких виплат.

Відповідальність платника податку відповідно до пп.17.1.9 п.17.1 ст.17 Закону №2181 настає при сукупності чотирьох необхідних умов, а саме у даному випадку: платник податків здійснив грошові виплати; платник податків здійснив грошові виплати без попереднього нарахування податку; платник податків здійснив грошові виплати без сплати податку; відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такої виплати.

Зобов'язання платника зі сплати податку вважається виконаною якщо його сплачено у належний спосіб та у належний термін.

Пояснення Позивача у позовній заяві, а також положення акту перевірки про те, що при виплаті доходів у вигляді процентів на користь первинних кредитодавців КВС Groep N.V. (Belgium), Investkredit Bank AG (Austria), VTB Bank France (France), податок з доходів нерезидентів за ставкою 2% на загальну суму 94946,16грн. сплачено на код платежу 11020500 "податок з доходів нерезидентів" не під час виплат доходів (19.05.08, 20.05.08, 28.05.08, 05.06.08), а після виплат таких доходів (23.07.08 -58450,16грн., 18.08.08 - 36496,00грн.) свідчать про відсутність сплати податку під час здійснення грошових виплат та сплату податку у неналежний термін.

Враховуючи здійснення платником податків грошових виплат нерезиденту без сплати відповідного податку, відповідальність за перерахування якого та обов'язковість сплати передбачені, зокрема, пунктом 16.13 №334/94-ВР, Нікопольська ОДПІ мала право застосовувати штрафні санкції відповідно до вищевказаних норм Закону №2181.

Посилання Позивача на те, що штрафні санкції, передбачені пп.17.1.9 п.17.1 ст.17 зазначеного Закону, не застосовуються у тому випадку, якщо платник податків, що здійснює грошові виплати, попередньо нарахував або попередньо сплатив відповідну суму податку є неправильним тлумаченням вимоги закону, оскільки штрафи, передбачені підпунктом 17.1.9 статті 17 Закону №2181, застосовуються лише по тих видах податків (зборів, платежів), щодо справляння яких чинним законодавством передбачено дві обов'язкові передумови здійснення господарських та інших операцій - попереднє нарахування та сплата податку (збору, обов'язкового платежу), які є взаємопов'язаними. Тобто якщо не виконана одна із зазначених передумов (податок нарахований, але в момент виплати доходу нерезиденту - не сплачений до бюджету) вважаються невиконаними загальні вимоги пп.17.1.9 п.17.1 ст.17 Закону N2181, що тягне за собою відповідальність у вигляді штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку.

Твердження Позивача про те, що сплачені кошти однаково у встановлений термін надійшли до Державного бюджету України, як того вимагають положення Закону України Про оподаткування прибутку підприємств, і на єдиний казначейський рахунок, як того вимагає Бюджетний кодекс, не зважаючи на те, що податок на доходи нерезидентів був перерахований на інший рахунок бюджетної класифікації, є необґрунтованими з огляду на наступне.

Згідно з Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженого наказом Державного казначейства України від 26.06.02р. №122, єдиний казначейський рахунок - це основний рахунок держави (сукупність бюджетних рахунків) для проведення фінансових операцій та ефективного управління коштами державного та місцевих бюджетів через систему електронних платежів Національного банку України, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у Системі електронних платежів Національного банку України. Єдиний казначейський рахунок об'єднує кошти субрахунків, що відкриті в Державному казначействі України (центральний рівень), управлінням Державного казначейства, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до пп.2.3 та 2.4 Порядку виконання державного бюджету за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000р. №131 та розробленого відповідно до ст.ст.48, 50 Бюджетного кодексу України, на балансі обласних управлінь Державного казначейства України для зарахування платежів відкриваються рахунки в розрізі районів та кодів бюджетної класифікації. Платники податків сплачують платежі до бюджету через установи банків, у яких вони обслуговуються, на зазначені вище рахунки, відкриті в органах Державного казначейства.

Основними документами, що підтверджують сплату платником податків відповідного платежу (погашення відповідного податкового зобов'язання) до бюджету та на підставі яких органи державної податкової служби здійснюють облік надходження платежів до бюджетів, є відомості про зарахування та повернення коштів з аналітичних рахунків за доходами у вигляді електронних документів - технологічних файлів та виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів. Якщо платник податків неправильно Заповнив реквізити платіжних документів або спрямував кошти на неправильний код бюджетної класифікації (тобто не на той код, за яким платник податків повинен погасити податкові зобов'язання), то такі кошти не надійдуть до відповідного бюджетного рахунку (тобто сума податкових зобов'язань не погаситься, і такі кошти не буде відображено в документах, що підтверджують погашення платником податкових зобов'язань).

Національний банк України відповідно до п.6 ст.7 Закону України Про Національний банк Українизгідно з покладеними на нього функціями визначає систему, порядок і форми платежів в Україні. Згідно з порядком проведення безготівкових розрахунків, визначеним Національним банком України, відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ і подала його до обслуговуючого банку.

Згідно з Порядком виконання державного бюджету за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000р. №13, розрахункові документи про сплату платежів до державного бюджету мають бути оформлені платниками згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку України.

Згідно з п.2.4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженого наказом ДПА України №276 від 20.05.02р., інформацію про реквізити відкритих рахунків для зарахування платежів до бюджетів органи державної податкової служби одержують від органів Державного казначейства України відповідно до Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та органами державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України, Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002р. №74/194. Інформацію про реквізити зазначених рахунків органи державної податкової служби доводять до платників податків шляхом їх розміщення на дошці податкових оголошень, установленій на доступному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу.

Якщо платник податків неправильно заповнив реквізити платіжних документів або спрямував кошти на неправильний код бюджетної класифікації (тобто не на код, за яким повинні бути погашені податкові зобов'язання), то кошти не надійдуть до відповідного рахунку відповідного району, а отже, не погаситься сума податкового зобов'язання платника податків. У випадку непогашення платником податків у встановлені терміни узгодженої суми податкового зобов'язання такий платник податків несе відповідальність, встановлену чинним законодавством.

Отже, оскільки через невиконання Позивачем усіх вимог законодавства щодо належної сплати податку, сума податкових зобов'язань Позивача з податку з доходів нерезидентів залишилася непогашеною, після закінчення встановлених термінів сплати податкових зобов'язань він має нести відповідальність, передбачену чинним законодавством за несвоєчасні розрахунки з бюджетом.

Таким чином, виходячи із вищевикладеного, суд доходить висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення, винесене відповідачем, є правомірним та відповідає вимогам чинного законодавства, а отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова складена у повному обсязі 14.06.2010р.

Суддя Д.П. Павловський