Рішення № 107607905, 01.12.2022, Самарський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
01.12.2022
Номер справи
206/3780/22
Номер документу
107607905
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 206/3780/22

Провадження № 2-о/206/438/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.12.2022 м.Дніпро

Самарський районний суд м.Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Нестеренко Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Кравченка М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заінтересована особа: Самарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

01 грудня 2022 року, заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою в порядку окремого провадження, в якій просить суд: встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України. В обґрунтування заяви зазначено, що24 червня 2022 року між заявницею та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в місті Дніпро, Дніпропетровської області адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 зареєстровано шлюб про що в Самарському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) складено актовий запис №204. Водночас відповідно до вимог мобілізаційної директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 22.02.2022 року №32/321/649/21т на підставі директиви Головнокомандувача Збройних Сил України зі стратегічного розгортання від 2і.02.2022 року №Д-39/304/116/10т, розпорядження Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з оперативного розгортання від 21.02.2022 року №2/73т/сд на виконання наказу Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України від 22,02.2022 року №2, військовою частиною НОМЕР_1 розпочато призов резервістів на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. 24.02.2022 року Законом України № 2102-ІХ затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на тридцять діб, який станом на теперішній час продовжено відповідно до нормативно-правових актів України.25 лютого 2022 року чоловіка заявниці було призвано ІНФОРМАЦІЯ_3 , та направлено для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 (м.Дніпро), військове звання - сержант. З іншого боку із 08.08.2021 року військова частина НОМЕР_1 виконувала завдання оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ОТУ) операції об`єднаних сил (ООС). Згідно наказу командувача ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 08.06.2022 року №113 дек. ОТУ «Схід» перейшло в склад ОТУ «Донецьк». ІНФОРМАЦІЯ_5 об 11 год. 00 хв. в результаті мінометного обстрілу спостережного посту в районі населеного пункту Шевченкове Покровського району Донецької області де виконував обов`язки військової служби чоловік заявниці в складі першої розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 , останній отримав поранення несумісні із життям, що призвело до його загибелі. Викладені обставини підтверджуються актом службового розслідування проведеного у військовій частині НОМЕР_1 від 13 жовтня 2022 року та актом про настання смерті від 01 листопада 2022 року. З огляду на вогневе враження (вогневий контроль) противником спостережного посту евакуювати тіло чоловіка заявниці з місця загибелі не являється можливим. У зв`язку із необхідністю отримання свідоцтва про смерть чоловіка для подальшого його використання в цивільно-правових відносинах згідно законодавства України, оформлення пільг та компенсацій, заявниця вимушена звернутись до суду із заявою про встановлення факту смерті мого чоловіка - ОСОБА_2 . Враховуючи вищевикладені обставини, заявниця просила встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уроженця міста Дніпро, Дніпропетровської області, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 oб 11 год. 00 хв. неподалік населеного пункту Шевченкове Покровського району Донецької області, виконуючи бойове завдання. Допустити негайне виконання рішення суду. Копію рішення суду невідкладно направити до Самарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) для державної реєстрації смерті особи.

Заявниця ОСОБА_1 у судове засідання через канцелярію суду 30.11.2022 надала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, доводи, наведені в обґрунтування заяви підтримала, просила суд задовольнити в повному обсязі (а.с. 17).

Представник заінтересованої особи Самарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) в судове не з`явився. 01.12.2022 електронною поштою в.о. начальника відділу Жилка Т. направила заяву, відповідно до якої просила розгляд справи проводити за її відсутності. Разом з тим, зазначила, що проти вимог заяви не заперечує та просила винести рішення згідно чинного законодавства України (а.с.18).

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, письмові заяви сторін, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з ст. 293 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Судом встановлено, заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб виданого повторно 15.11.2022 Самарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, актовий запис № 204 (Серія НОМЕР_2 ) (а.с.4).

Відповідно до копії акту про настання смерті від 01.11.2022 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 о 12 год. 00 хв. в результаті мінометного обстрілу спостережного посту в районі н.п. Шевченкове, Донецької області, отримавши поранення несумісні з життям (а.с.5). Вказане також підтверджуються, актом службового розслідування від 13.10.2022 (а.с.6-11).

В своїй заяві ОСОБА_1 просить встановити факт смерті свого чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Статтею першою 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

Згідно зі ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Згідно із ст. 18 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно із п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення, заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

За роз`ясненнями п. 13 вказаної Постанови, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Відповідно до ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану від 01 липня 2010 року № 2398-VI державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб.

Згідно із Законом України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України від 15 квітня 2014 року будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними якщо ці органи створені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (документ), виданий цими органами є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 18 травня 2022 року, затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 (в редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 травня 2022 року № 100), Маріупольська міська територіальна громада визнається такою, яка знаходиться в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Вирішуючи питаннящодо допустимостіта належностідоказів,суд приймаєдо увагидосліджені усудовому засіданнідокази,а самеакт пронастання смертіта акт службового розслідування, та приходить до висновку, що смерть ОСОБА_2 , дійсно настала ІНФОРМАЦІЯ_6 за вказаних у заяві обставин.

Крім того, застосовуючи Рішення Європейського Суду, як джерело живого права, суд також зазначає, що в ситуаціях, подібним тим, що приводяться у вказаній справі, обов`язок ігнорувати, не приймати до уваги дії існуючих de facto інститутів далекий від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території життя продовжується. І це життя потрібно зробити більш стерпним і терпимим, воно повинно бути захищено від влади de facto, включаючи і їх суди, і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданих властей, що мають відношення до сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами в тому числі і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавляти проживаючих на цій території людей всіх їх прав кожного разу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать.

Така позиція висловлена у Рішенні Європейського Суду по справі Кіпр проти Туреччини від 10 травня 2001 року (де також у п. 93 Суд нагадує, що в своєму Консультативному Висновку по Намібії Міжнародний Суд заявив наступне (1971 ICJ Reports, p. 56, § 125): "Загалом непризнання північно-африканської адміністрації цієї Території не повинно привести позбавлення народу Намібії вигод від міжнародної співпраці. Зокрема в той час як дії офіційного характеру, які здійснюються урядом Північної Африки від імені або по відношенні Намібії після спливу відомого мандата, являються незаконними та такими, що не мають сили, ця неспроможність не може бути розповсюджена на такі дії, як наприклад реєстрація народження, смерті, шлюбу, наслідки подібних дій можуть бути проігноровані в погіршення мешканців цієї ОСОБА_10 .

Виходячи з аналізу чинного законодавства та встановлених обставин справи, оцінивши представлені в силу положень ст. 81 ЦПК України докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що факт смерті ОСОБА_2 знайшов своє підтвердження у ході судового слідства.

За наведених обставин, враховуючі досліджені судом докази, а також те, що визнання вказаного факту породжує юридичні наслідки, суд приходить до висновку, що вимоги заявника є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 317 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Враховуючи, що Покровська міська територіальна громада є тимчасово окупованою територією України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання цього рішення суду.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 263-265, 293, 315, 317, 319 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заінтересована особа: Самарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановитифакт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уроженця міста Дніпро, Дніпропетровської області, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_5 oб 11 год. 00 хв. неподалік населеного пункту Шевченкове Покровського району Донецької області, виконуючи бойове завдання.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошеннядо Дніпровського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя Т.В. Нестеренко