Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 750/5993/22
Провадження № 2-а/750/75/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2022 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
судді - Рахманкулової І.П.,
секретаря Мойсієнко К.А.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,
третя особа-інспектор зРПП №1Прилуцького РВПстарший лейтенантполіції КлимоваАльона Миколаївна,
в с т а н о в и в:
у вересні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про скасуванняпостанови серіїБАВ №639846від 06вересня 2022року пронакладення адміністративногостягнення посправі проадміністративне правопорушенняу сферізабезпечення безпекидорожнього руху,передбаченого ч.2ст.126КУпАП., згідно якої позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн.
Позивач обґрунтував свій позов тим, що його безпідставно було притягнуто до адміністративної відповідальності, оскільки оскаржувана постанова не відповідає фактичним обставинам справи та вимогам закону, є необґрунтованою, безпідставною, а тому підлягає скасування. Зокрема, позивач посилається на те, що у відповідності до п. 1.1 постанови КМУ від 03.03.2022 № 184 «Про деякі питання допуску водіїв до керування транспортними засобами» установлено, що у період дії воєнного стану до керування транспортними засобами категорії «С», «С1» на території України допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії «В». Згідно посвідчення водія позивач має категорії «А», «А1», «В», «В1», «С», «С1», «ВЕ», «СЕ», «С1Е», а тому мав право керувати вказаним автомобілем.
Крім того, представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 було зупинено безпідставно, адже він не порушив правил дорожнього руху, а тому оскаржувана постанова є незаконною.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 20жовтня 2022року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Головне управління Національної поліції в Чернігівській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач керував транспортним засобом без відповідних документівна правокерування такимтранспортним засобом,чим порушиввимоги ст.126КУпАП,у зв`язкуіз чимбув притягнутийдо адміністративноївідповідальності.
У судовому засіданні позивач позов підтримав та просив суд його задовольнити.
Представник позивача на електронну адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.
Інші учасники справи у судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені завчасно та належним чином, причин неявки суду не повідомили.
Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 06.09.2022 серії БАВ № 639846 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн. за ч. 2 ст. 126 КУпАП., оскільки він 06 вересня 2022 року близько 08 год. 50 хв. по вул. Незалежності, 67 в смт Срібне керував транспортним засобом марки FORD TRANSIT, д.н.з. НОМЕР_1 , без відповідних документів на право керування таким типом транспортного засобу.
Так, відповідно до свідоцтва про реєстрацію серії НОМЕР_2 від 02.04.1996, автомобіль FORD TRANSIT, д.н.з. НОМЕР_1 є автобусом (а.с. 6).
Згідно інформаціїРегіонального сервісногоцентру ГСЦМВС вЧернігівській областівід 25.11.2022,наданої назапит суд,слідує,що транспортнийзасіб FORDTRANSIT,д.н.з. НОМЕР_1 ,шасі № НОМЕР_3 ,належить громадянину ОСОБА_1 на підставісвідоцтва прореєстрацію серії НОМЕР_2 від 02.04.1996, згідно якого тип транспортного засобу «Автобус». Інших реєстраційних операцій з даним транспортним засобом не виявлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожньогоруху (ПДР), затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожньогоруху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Пунктами 1.3 та 1.9 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (із змінами і доповненнями) (далі ПДР) встановлено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно частини другої статті 126 КУпАП, забороняється керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування таким транспортним засобом або не пред`явила їх для перевірки, або стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Згідно із пунктом 1-1 Постанови Кабінету Міністрів України № 184 від 03.03.2022 «Деякі питання допуску водіїв до керування транспортними засобами», установлено, що у період воєнного стану до керування транспортними засобами категорії C, C1 на території України допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії B.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженим Законом Українивід 24лютого 2022року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ, та Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ, Указом від 12 серпня 2022 року №573/2022, затверджено Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX), в Україні введено воєнний стан та строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
З копії посвідчення водія ОСОБА_2 , вбачається, що він має право на керування транспортними засобами категорії «А», «А1», «В», «В1», «С», «С1», «ВЕ», «СЕ», «С1Е» (а.с. 6 на звороті).
Відповідно до копії Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу FORD TRANSIT, д.н.з. НОМЕР_1 , яким керував позивач 06 вересня 2022 року близько 08 год. 50 хв. по вул. Незалежності, 67 в смт Срібне, вказаний автомобіль належить до категорії «D» (автобус) (а.с. 6).
За таких обставин, положення постанови Кабінету Міністрів України № 184 від 03.03.2022 «Деякі питання допуску водіїв до керування транспортними засобами», на яку посилається позивач, в даному випадку не застосовуються, адже позивач, керуючи транспортним засобом, який відповідно до реєстраційних документів є автобусом, не мав права на керування таким типом транспортного засобу і вказана вище постанова не дозволяє на період дії воєнного стану допускати до керування автобусом водіїв, які не мають відповідної категорії.
Доводи позивача про те, що його безпідставно було зупинено жодним чином не спростовують факту вчинення правопорушення та не звільняють його від відповідальності.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що факт вчинення правопорушення доводиться належними та допустимими доказами, а тому постанова серії БАВ № 639846 від 06 вересня 2022 року є законною та не підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6-10, 72, 77, 90, 241-246, 255, 286, 292, 295 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
у задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 ) до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (місцезнаходження: пр-т Перемоги, 74; код ЄДРПОУ - 40108651)про скасуванняпостанови пронакладення адміністративногостягнення посправі проадміністративне правопорушення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя І.П. Рахманкулова