Єдиний державний реєстр судових рішень
Єдиний унікальний номер справи 335/11276/21
Номер провадження 2/333/2520/22
РІШЕННЯ
Іменем України
21 листопада 2022 року місто Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого - судді Стоматова Е.Г., за участю: секретаря судового засідання Іщенко А.О., представника позивача - адвоката Вельможко О.О., представника відповідача адвоката Малімон А.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Запоріжжя, в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до АТ «Запоріжгаз» (вул. Заводська, буд. 7, м. Запоріжжя, 69035) про захист прав споживачів, -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 27 жовтня 2021 року цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до АТ «Запоріжгаз» про захист прав споживачів, передана за підсудністю до Комунарського районного суду м. Запоріжжя.
В обґрунтування позову зазначено, що позивачка є власницею 14/25 часток житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Вiдповiдно до договору АТ «Запоріжгаз» здійснює постачання природного газу до вказаного будинку, на ім`я позивачки відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 .
21.07.2020р. працівниками АТ "Запоріжгаз" було складено Акт про порушення № відсутній, в якому вказано наступне порушення:3 Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 12. Пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або работа комерцiйного ВОГ його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерцiйним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Дані про лічильник згiдно даного акту Gallus G-4, заводський номер 0015574 ? рiк випуску 1996, покази на лічильнику: 69607,696.
21.07.2021 р. року працівниками АТ «Запоріжгаз» було демонтовано лічильник споживання газу в будинку позивачки (Акт № 029616, покази лічильника на момент демонтажу 69607,696; дата повірки, ремонту 2014; даних про пакування та номер пломби на пакунку в акту не вказано).
21.07.2021р. складено протокол про направлення та направлено на експертизу Gallus G-4 номер лічильника 00155742, пока и на лічильнику 69607,696.
29 липня 2021 р. було проведено експертизу лічильника газу Gallus 2000 тип G-4, заводський номер U00155742 рiк випуску 1996. За результатами експертизи складено Акт № 0855 вiд 29 липня 2021р. Висновок комісії: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спецiальних технiчних заходiв, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементiв вихiдного патрубка лічильника в вхідному патрубку лічильника наявний стороннiй отвір (не передбачений конструкцією заводу-виробника, розташований на вертикальній площині)), внаслідок чого об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність змін показань при фактичнiй витраті). Лічильник не придатний для подальшої експлуатації, підлягає заміні... Даних про складання довiдки про непридатність ЗВТ цей акт не містить. Склад даної комісії не відповідає вимогам.
Позивач вважає, що даний лічильник в будинку було поставлено після чергової повірки у 2014 році. Ніякого документу про те, що встановлений лічильник та пломби на ньому було передано позивачці, чи колишньому власнику на збереження не складалось.
Періодичну повірку даного лічильника не провадили до 21.07.2021 р. включно. збереження не складалося.
Згідно технічної документації міжповірочний iнтервал експлуатацiї складає не більше 5 років. Таким чином, станом на 21.07.2020 р. має факт прострочення періодичної повірки вказаного лічильника саме з провини АТ «Запоріжгаз».
Відповідно до пункт 11 глави з розділу XI Кодексу не мали права за актом про порушення здiйснювати розрахунок за перiод пiсля дати прострочення перiодичної повірки, а саме після 16.03.2018 року.
В вересні 2021 р. позначка отримала: Лист від 07.09.2021р. про необходиiсть погашення 67 695,31 грн донарахованого обсягу газу за невідомий період; Акт-розрахунок не облікованого (донараховшого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості (без дати та номеру, без перiоду та складових розрахунку) на суму 67 695,31 грн. Рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного суму 67 695,31 грн.
Таким чином, безумовно те, що вiдповiдачем рiшенням Комісії з розгляду актів про порушення Акт №1154 вiд 21.07.2021 р. про порушення було задоволено, та вирішено виставити позивачці рахунок на суму 67 695,31 грн донарахованого обсягу газу за період 22.08.2020p. no 20.07.2020p.
Ніякого порушення позивачка не скоювала, її провини у тому, що щось не так iз внутрiшньою складовою лічильна пломби на якому не було пошкоджено, встановлено не було, факт несанкціонованого споживання газу не встановлено, вiдповiдно законних підстав оплачувати вказану суму не було і позивачка його не сплатила.
19.10.2021 р. позивачкою отримано рекомендованим листом Повідомлення припинення розподілу природного газу № 690-СЛ-14631-1021 вiд 08.10.2021р., в якому позивачку повідомляють, що у відповідності до підпункту 9 пункту 1 глава 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем відповідач припиняє її розподіл природного газу 01.11.2021р. та вимагає сплати 67 695,31 грн.
Таким чином, на поточний час вiдповiдач здiйснив ряд незаконних дій включно з підготовкою незаконного припинення постачання позивачцi природного газу з метою вимусити її сплатити незаконно нараховану суму за «донарахований обсяг природного газу", який вона не спожила.
Працівниками відповідача не було доведено наявність факту саме втручання позивачки в конструкцію лічильника газу, а також не встановлено того, що отвір у вихідному патрубку був утворений в результаті її неправомірних дій, що свідчить про недоведеність наявності усіх трьох складових, передбачених п. п. 37 п. 4 глави 1 Кодексу газорозподільних систем (дiю, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складовi комерцiйного вузла обліку, спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або змiни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); та наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерцiйним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та iншi дiї, що призводять до викривлення даних обліку природного газу), які необхідно вчинити для кваліфікації порушення, як несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Рiшення комiсiї з розгляду актiв про порушення про задоволення Акту про порушення № 1154 вiд 21.07.2021 р. та складання Акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартостi в розмірі 67 695,31 грн донарахованого обсягу газу прийнято з порушеннями вимог Кодексу ГС, за період після прострочення чергової повірки лічильника, та без документу, що підтверджус прийняття позивачкою на зберігання лічильника та пломб на ньому) та неправомочним складом комісії.
Незаконне залишення позивача без постачання природного газу крім порушення її прав як споживача за Договором, може призвести до погіршення стану її здоров`я та фактичної неможливості користуватися її будинком, в наслідок залишення його без опалення у опалювальний період, оскільки будинок опалюється газовим котлом, а пічного та електричного опалювання не має.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 27 жовтня 2021 року цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до АТ «Запоріжгаз» про захист прав споживачів, передана за підсудністю до Комунарського районного суду м. Запоріжжя.
Ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 23 червня 2022 року було залишено без руху та надано термін для усунення недоліків.
Ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 23 червня 2022 року було повернуто заяву про забезпечення позову.
Ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 18 липня 2022 року було відкрито провадження у справі та призначений її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження, сторонам встановлений строк для надання заяв по суті справи.
Відповідач скористався своїм правом та надав відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення даного позову пославшись на таке. 21 07 2022 року працiвниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об`єкті споживання, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, робота ЗВТ у позаштатному режимі.
З урахуванням виявлеих порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача, складено акт про порушення №1154 від 21.07 2021 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано прецiвниками АТ «Запоріжгаз» та споживачем без зауважень.
На виконання вимог пункту в глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до акту про порушення внесено інформацію щодо:
1)мiсцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52 каб 202;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 11 08.2021 року з 13:00 до 17:00.
Пунктом 1 розділу 10 Глави Х Кодексу ГРС изначено, якщо пiд час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляд вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Експертиза засобу вимiрювальної техники/експертиза пломб - комплекс заходiв які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу», з метою отримання данних щодо відповідності засобу вимiрювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання (п. 4 глави 1 розділу I Кодексу газорозподільних систем).
Зважаючи на виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ Оператором грм ініційовано проведення експертизи ЗВТ у порядку визначеному главою 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем.
21.07.2021 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №001572 про направлення засобу вимiрювальної техніки на експертизу, який підписано представниками Оператора ГРМ та представником споживача. За фактом підписання протоколу зауважень споживачем до протоколу не внесені.
Пiд час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає ким буде здiйснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної дiяльностi, дiяльнiсть якого регулюеться Законом України "Про судову експертизу").
У випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної дiяльностi, дiяльнiсть яких регулюеться Законом України «Про судову експертизу» передача такого ЗВТ та/або пломби здiйснюється у строк, який не повинен перевищувати десяти робочих днів з дня складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Експертиза 3ВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної дiяльностi, дiяльнiсть яких регулюється Законом Укратни «Про судову експертизу»).
Сторона, вiдповiдальна за доставку ЗВТ та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі Оператором ГРМ) Сторона, відповідальна за доставку 3ВТ та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цiлiснiсть пломби, встановленої на пакеті (тарі). (Пункту 2 розділу 10 Глави Х Кодексу ГРМ).
Пiсля зняття ЗВТ запаковано транспортувальну тару - пакет з поліетилену, який опломбовано пломбою з уникальним номером 0251119. При цьому представником Оператора ГРМ, в протокол про направлення засобу вимiрювальноi технiки на експертизу, на виконання п 2 глави 10 розділу X Кодексу газорозподiльних систем зазначено:
- поштову адресу місця проведення експертизи - м. Запорожжя, вул. Південне носе, 52 каб. 4;
- дату проведення експертизи - 29.07.2021 року;
- контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення iнформацiї щодо проведення експертизи) - 2135028;
- сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ на експертизу визначено АТ «Запоріжгаз»;
-дату останньої повірки ЗВТ - 2014 рік.
У відповідності до 4 розділу 10 Глави х Кодексу ГРС споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довiльній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженоi ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи 3ВТ та/або пломби проводиться без його участі.
У відповідності до пункту 5 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподiльних систем, під час проводения експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.
За результатами проведеної експертизи, комісією створеною у порядку глави 10 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем, виявлено: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ у порядку прихронними заходами в наслідок яких здійснюється не облікована (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонні отвір (не передбачений конструкцією завода-виробника, розташований на вертикальній площині), внаслідок чого об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упакована в пакет, опломбування пломбою № R 32959055, повернений споживачу.
Акт підписаний всіма членами та споживачем без зауважень, клопотання про проведення додаткової експертизи не заявлено. Після проведення експертизи проведено позачергову повірку лічильника, за результатами повірки лічильника непридатним до подальшої експлуатації, що відображено у протоколі повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 0855 від 29.07.2021 року та довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-0632-21 від 29.07.2021 року.
Так, у відповідності до протоколу повірки відносна похибка лічильника при об`ємній витраті природного газу 0,041 м3/год складає - (мінус) 100%. Тобто лічильник витрату природного газу у зазначених параметрах не обліковує взагалі. Відносна похибка лічильника при об`ємній витраті природного газу 1,2 м3/год складає - 29,61%, а при об`ємній витраті природного газу 5,8 м3/год складає - (мінус) 8,42%, що вказує на частковий облік природного газу у зазначених параметрах.
Всі вищезазначені обставини підтверджують вірність та обґрунтованість висновку комісії, що наслідком несанкціонованого втручання пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника є некоректний облік природного газу.
Згідно п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем: за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
З урахуванням виявленням факту несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, комісією AТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення Акту про порушення № 1154 від 21 07.2021 року що відображено у протоколі номер 1900/1 від 11.08.21 року.
У відповідності до пункту 2.3. Типового договору розподілу природного газу при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподiльних систем.
У відповідності до частини 1 ст. 50 ЗУ «Про ринок природного газу» суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу. несуть відповідальність згідно із законом.
Частиною 2 ст. 59 3У «Про ринок природного газу» визначено, що правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є несанкціонований вiдбiр природного газу.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподiльних систем, до порушень споживача, як кваліфікуються, як несанкціонований вiдор природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здiйсносться нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевiрки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Вiдповiдно до абзацу 5 пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексу ГРС, якщо на певний період, зокрема в неопалювальний перiод споживач не планує використовувати природний газ та бажає, щоб за його об`єктом чи окремим газовим приладом не здiйснювалося нарахування за нормами споживання він має письмово звернутися з заявою до Оператора ГРМ про припинення розподілу природного газу на об`єкт споживача або на окремий газовий прилад.
У разі отримання такої заяви Оператор ГРМ протягом п`яти робочих днів у міській місцевості та десяти робочих днів у сільській місцевості з дня реестрації заяви зобов`язаний здійснити вiдповiдне припинення (обмеження) розподiлу природного газу на об`єкт (газовий прилад) споживача шляхом закриття та опломбування в установленому законодавством порядку запірних пристроїв.
У відповідності до пункту 5 розділу 7 Глави VI Кодексу ГРС припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здiйснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристрота або встановлення iнвентарної заглушки та їх опломбування.
Абзацом 3 пункту 7 розділу 7 Глави VI Кодексу ГРС постачання/розподiл природного газу вважається припиненим за умови наявност пломб Оператора ГРМ на запірних пристроях інвентарних заглушках тощо, що зафіксовано відповідним актом.
Враховуючи, що споживач не звертався до товариства з відповідною заявою, АТ «Запоріжгаз» розрахунок вартостi донарахованого об`єму в неопалювальний перiод здійснено з урахуванням 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний перiод.
Споживачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 Кодексу ГРМ) з 22.08.2020 року по 20.07.2021 року з урахуванням усіх газових приладів (плита газова 1 шт., двоконтурний котел - 1 шт), зареєстрованих осіб (заресстровано 4 особи ) та опалювальної площі (87,9 м?).
Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу ХI Кодексу газорозподiльних систем розрахунок здійснено за цінами закупiвлi природного газу протягом періоду не облiкованого природного газу. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу склала 67 695,31 грн.
07.09.2021 року АТ «Запоріжгаз на адресу Вiдповiдача рекомендованим листом з повiдомленням направлено Акт розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату. На сьогоднішній день в добровільному порядку Вiдповiдачем борг не сплачено.
Правом надати відповідь на відзив позивач та представник позивача не скористалися.
В судовому засіданні представники позивача, позовні вимоги підтримав і просив задовольнити, викладаючи мотиви аналогічні за змістом тексту позовної заяви.
У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову категорично заперечує, зазначивши, що підстав для визнання рішення комісії незаконним немає. Підтримує доводи зазначені у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підставі ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 83 ЦПК України, сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Згідно ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Судом встановлені факти, що ОСОБА_1 є абонентом та споживачем природного газу і споживачем послуг АТ «Запоріжгаз» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Столярна, буд. 44.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується постачати споживачеві природний газ належної якості у кількості та порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленим стандартами та нормативно-правовими актами.
Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується регулятором та регулюється в установленому порядку.
Права та обов`язки постачальників та споживачів визначаються цим законом, Цивільним та Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Пунктом 11 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, що відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені Кодексом.
Відповідно до пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (в редакції чинній на момент розгляду акту про порушення).
Пунктом 9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Пунктом 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Згідно з пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Абзацом 2 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Пунктом 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
Взаємовідносини між оператором ГРМ та споживачем щодо розподілу природного газу, підстави проведення донарахування об`ємів природного газу та їх вартості, врегульовано спеціальними актами законодавства - Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.
У відповідності до приписів законодавства з 01 липня 2015 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» ( до перейменування - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз») на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем АТ «Запоріжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи.
За правилами часини 2, 3 статті 18 Закону України «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб`єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до пункту 39 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» суб`єкт ринку природного газу - це оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Відповідно до пункту 33 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу - це сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG.
Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи - це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Відповідно до пункту 35 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Відповідно до пункту 23 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» побутовий споживач - це фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Відповідно до пункту 37 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.
Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за N 1379/27824 (далі - Кодекс газорозподільних систем) розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу».
Цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до розділу III Правил постачання, підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є:
- наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального - ЕІС-коду, як суб`єкту ринку природного газу;
- наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов.
Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 затверджено Типовий договір розподілу природного газу, який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам, до об`єктів споживачів.
У відповідності до п. 1.2 та п. 1.3 розділу 1 Типового договору розподілу природного газу, умови цього договору одинакові для всіх споживачів та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРС. Даний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договору є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ або документально підтверджене споживання природного газу.
В розділі III Правил постачання також вказано, що договір постачання природного газу споживачу розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Згідно п. 11 розділу III Правил постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється за вільними цінами, крім ціни постачальника із спеціальними обов`язками, яка встановлюється відповідно до законодавства.
Відповідно до глави 4 розділу IХ Кодексу ГРС визначення фактичного об`єму споживання природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Операторами ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника газу з урахуванням вимог Кодексу ГРС та договору.
Отже, умови приєднання ОСОБА_1 до Типового договору виконано. Фактом приєднання до умов Типового договору є фактичне споживання природного газу та його оплата.
Відтак, згідно розділу VIII Типового договору розподілу природного газу позивач зобов`язаний виконувати його умови та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх обов`язків.
Пунктом 2.3 Типового договору розподілу природного газу передбачено, що окрім договору, сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.
Підпунктами 1 та 4 пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі вразі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопостачання.
Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб`єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
За матеріалами справи 21.07.2020 року працівниками АТ «Запоріжгаз» було здійснено вихід за адресою: АДРЕСА_2 , з метою огляду системи газопостачання та виявлено втручання в роботу ЗВТ, робота ЗВТ у позаштатному режимі.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" засоби вимірювальної техніки - засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
Отже, засіб вимірювальної техніки - це технічних засіб, який застосовується під час вимірювань фізичних величин і має нормовані метрологічні характеристики.
Частиною першою статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" передбачено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Згідно з пунктом 3.3.1 Положення про проведення експертизи лічильників газу експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчого органу влади у сфері метрології.
29 липня 2021 року комісією затвердженою наказом Оператора ГРМ - АТ «Запоріжгаз» № 01 На-73-0818 від 03 серпня 2018 року у складі: інженера з метрології 2 категорії ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» ОСОБА_2 , інженер з метрології відділу інспектування АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_3, фахівець з фінансово-економічної безпеки 1-категорії відділу економічної безпеки АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_4, інженер з метрології відділу лабораторних вимірів АТ «Запоріжгаз» ОСОБА_5, та у присутності споживача ОСОБА_1 прийши до висновку: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами внаслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідного патрубку лічильника наявність сторонній отвір (непередбачений конструкції заводу-виробника, розташований на вертикальній площині), внаслідок чого об`єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Ппозаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичний витраті). Лічильник непридатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R32959055, повернений споживачу.
Споживач був присутній під час проведення експертизи, будь-яких заперечень не мала щодо порядку проведення експертизи та висновків комісії.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, наведені терміни, які вживаються у таких значення.
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
Засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики.
Експертиза засобу вимірювальної техніки / експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
Лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.
Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання.
Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевiрки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Вiдповiдно до абзацу 5 пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексу ГРС, якщо на певний період, зокрема в неопалювальний перiод споживач не планує використовувати природний газ та бажає, щоб за його об`єктом чи окремим газовим приладом не здiйснювалося нарахування за нормами споживання він має письмово звернутися з заявою до Оператора ГРМ про припинення розподілу природного газу на об`єкт споживача або на окремий газовий прилад.
У разі отримання такої заяви Оператор ГРМ протягом п`яти робочих днів у міській місцевості та десяти робочих днів у сільській місцевості з дня реестрації заяви зобов`язаний здійснити вiдповiдне припинення (обмеження) розподiлу природного газу на об`єкт (газовий прилад) споживача шляхом закриття та опломбування в установленому законодавством порядку запірних пристроїв.
У відповідності до пункту 5 розділу 7 Глави VI Кодексу ГРС припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здiйснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристрота або встановлення iнвентарної заглушки та їх опломбування.
Абзацом 3 пункту 7 розділу 7 Глави VI Кодексу ГРС постачання/розподiл природного газу вважається припиненим за умови наявност пломб Оператора ГРМ на запірних пристроях інвентарних заглушках тощо, що зафіксовано відповідним актом.
Враховуючи, що споживач не звертався до товариства з відповідною заявою, АТ «Запоріжгаз» розрахунок вартостi донарахованого об`єму в неопалювальний перiод здійснено з урахуванням 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний перiод.
Споживачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 Кодексу ГРМ) з 22.08.2020 року по 20.07.2021 року з урахуванням усіх газових приладів (плита газова 1 шт., двоконтурний котел - 1 шт), зареєстрованих осіб (заресстровано 4 особи ) та опалювальної площі (87,9 м?).
Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу ХI Кодексу газорозподiльних систем розрахунок здійснено за цінами закупiвлi природного газу протягом періоду не облiкованого природного газу. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу склала 67 695,31 грн.
З матеріалів справи вбачається, що представниками АТ «Запоріжгаз» дотримано процедуру проведення експертизи побутового приладу обліку газу.
Всі дії проведені відповідачем із дотриманням положень Кодексу ГРС, яким він і керується у своїй господарській діяльності та, зокрема, у відносинах з побутовими споживачами.
Суд вважає, що позивачем не спростовано, що експертизу лічильника газу відповідачем проведено не у відповідності до вимог глави 10 розділу X Кодексу ГРМ.
Матеріали справи не містять письмових заяв позивача або доказів її звернення з клопотаннями про призначення судової експертизи демонтованого лічильника.
Відповідно до п. 4 глави 6 розділу X Кодексу за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.
Відповідно до пункту 2, 3 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини; забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.
Згідно з пунктом 3 частини 2, частини 3 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом. Суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Враховуючи викладене, в діях споживача природного газу, на якого покладено обов`язок збереження цілісності засобу вимірювальної техніки, наявні ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що призвело до необлікованого споживання природного газу (Постанова Верховного суду від 11.12.2019 року у справі 321/1287/18).
Згідно пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідач надав розрахунок, який відповідає нормам, що регулюють вказане питання. Позивачем не спростована вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, розрахована відповідачем.
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно п. 2 ч. 3 Розділу 11 Кодексу, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціоноване втручання в роботу лічильника або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об`єм природного газу визначається за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до пунктів 2, 3, 8, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється, у тому числі, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов`язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Встановлено, що позивачем дотримана процедура щодо виявлення порушення, фіксування виявленого порушення, щодо демонтажу газового лічильника, проведення експертизи і складання та розгляду акту про порушення і вказані документи повністю узгоджуються між собою, є правомірними, а матеріалами справи встановлено факт порушення, а саме наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а тому підстав для визнання рішення Комісії з розгляду актів про порушення від 21.07.2021 р. неправомірним та дій Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» щодо складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості в розмірі 67 695,31 грн не встановлено.
Позивач не надав належних і допустимих доказів на підтвердження того, що дії, які вважаються несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ, вона не вчиняла, як і не надала доказів на підтвердження фактів порушення чинного законодавства під час проведення відповідачем експертизи даного лічильника.
Позивачем не доведено неправомірності дій працівників АТ «Запоріжгаз» при проведенні перевірки приладу обліку, його експертизи, нарахуванні вартості необлікованого об`єму та обсягу природного газу. Натомість, судом встановлено, що дії працівників АТ « «Запоріжгаз» відповідали вимогам чинного законодавства, в тому числі положенням Кодексу газорозподільних систем.Тоді як у діях позивача як споживача природного газу, на якого законом покладено обов`язок збереження цілісності засобу вимірювальної техніки, встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, що призвело до необлікованого споживання природного газу.
Ч.1 ст.81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом.
Ч.1 ст.89 ЦПК України передбачає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безсторонньому дослідженні наявних у справі доказів.
Отже, оцінюючи всі перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до переконання про недоведеність позовних вимог позивачем, а відтак, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно ст.141 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
У зв`язку з відмовою позивачу у задоволенні його вимог, судові витрати (судовий збір) не підлягають стягненню з відповідача і підлягають покладенню на позивача.
Керуючись ст. ст. 2,4,5,12,13,81,89,261,263-265,268,273, 280-283 ЦПК України ,
УХВАЛИВ:
В задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до АТ «Запоріжгаз» (вул. Заводська, буд. 7, м. Запоріжжя, 69035) про захист прав споживачів - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Веб-адреса цього документу у Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua/ з посиланням на номер справи.
Повний текст судового рішення складено буде 28 листопада 2022 року.
Суддя Комунарського районного суду
міста Запоріжжя Е.Г.Стоматов