Рішення № 107512452, 14.11.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2022
Номер справи
380/10822/22
Номер документу
107512452
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2022 року

справа №380/10822/22

провадження № П/380/10905/22

зал судових засідань № 12

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого суддіКузана Р.І.,

секретар судового засіданняЯщишин І.А.,

за участю:

представника позивачаВолощука Б.І.,

представника відповідачаГаламаги Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицької ОТГ в особі Дрогобицької міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Дрогобицької ОТГ в особі Дрогобицької міської ради (місцезнаходження: 82100, Львівська область, м. Дрогобич, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055972) (далі відповідач, Дрогобицька міська рада), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Дрогобицької міської ради щодо розгляду (повторного) заяви від 29.06.2021 ОСОБА_1 , поданої міському голові Дрогобича про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 1,5779 га у с. Унятичі Дрогобицької ОТГ Львівської області, із земель запасу кадастровий номер: 4621288400:02:000:0405;

- зобов`язати Дрогобицьку міську раду повторно розглянути заяву позивача від 29.06.2021 і надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованими площами 1,5779 га у с. Унятичі Дрогобицької ОТГ Львівської області, із земель запасу кадастровий номер: 4621288400:02:000:0405.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначає, що 03.08.2021 звернулась до міського голови м.Дрогобича із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,579 га у с.Унятичі Дрогобицької ОТГ Львівської області із земель запасу кадастровий номер 4621288400:02:000:0405. До заяви долучила всі необхідні документи. Дрогобицька міська рада повідомила позивачку, що її заява була розглянута на черговій сесії міської ради 09.09.2021, проте проект рішення не набрав достатньої кількості голосів. Тому, позивачка в жовтні 2021 року повторно звернулась до відповідача з заявою, в якій просила повторно розглянути її клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки. Листом від 07.02.2022 №3-24/1190 відповідач повторно повідомив, що питання про надання позивачці дозволу на виготовлення проекту землеустрою повторно розглядалось на сесії міської ради 14.01.2022, проте проект рішення знову не набрав потрібної кількості голосів.

Позивачка вказує, що нормами Земельного кодексу України передбачено порядок та строки розгляду клопотань про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, а також конкретні підстави для відмови у наданні такого дозволу. Відповідач не прийняв жодного рішення за клопотанням позивачки у встановлені законодавством строки, а тому ОСОБА_1 вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, у зв`язку з чим звернулась до суду з даним позовом. Просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою від 12.08.2022 суддя залишив позовну заяву без руху.

Ухвалою від 05.09.2022 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач 28.09.2022 подав відзив на позовну заяву в якому повідомив, що 15.09.2022 на сесії Дрогобицької міської ради розглянуто клопотання ОСОБА_1 та прийнято рішення про відмову у наданні їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Тому, оскільки Дрогобицька міська рада самостійно усунула порушення, які зумовили звернення позивачки до суду, та розглянула подане нею клопотання, відповідач просить закрити провадження у справі на підставі п.8 ч.1 ст.238 КАС України.

Від позивачки 28.09.2022 надійшла уточнена позовна заява, в якій просить визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт п. 1.155. рішення ХХХІІ сесії восьмого скликання Дрогобицької міської ради від 15.09.2022 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства», в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Ухвалою від 14.11.2022 суд повернув без розгляду заяву позивачки про уточнення позовних вимог.

Представник позивачки в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Вказав, що в прохальній частині позовної заяви допущено технічну помилку щодо дати звернення позивачки, а саме 29.06.2021 замість правильної 03.08.2021. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 03.08.2021 звернулась до Дрогобицької міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,579 га у с.Унятичі Дрогобицької ОТГ Львівської області із земель запасу кадастровий номер 4621288400:02:000:0405. До заяви долучила графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки, копію паспорта, копію картки про присвоєння РНОКПП.

Зі змісту позовної заяви та пояснень представника позивачки суд встановив, що заява ОСОБА_1 винесена на розгляд сесії Дрогобицької міської ради 0.09.2021, однак проект рішення не набрав необхідної кількості голосів.

Листом №3-24/1190 від 07.02.2022 Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради повідомив ОСОБА_1 , що її звернення щодо надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки винесено на розгляд сесії Дрогобицької міської ради 14.01.2022, проте проект рішення не набрав достатньої кількості голосів, тому прохання позивачки не задоволено.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо неприйняття рішення за її заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,5779 га для особистого селянського господарства, позивачка звернулася за захистом своїх прав до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Частиною першою статті 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту «б» частини першої статті 81 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

За правилами пункту «б» частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2,0 гектара.

Стаття 118 ЗК України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Частинами шостою, сьомою статті 118 ЗК України (в редакції, чинній на час подання позивачкою заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою) встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналіз наведених норм ЗК України дає підстави суду для висновку, що клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність має бути розглянуте органом місцевого самоврядування протягом одного місяця. За результатами розгляду клопотання в будь якому випадку має бути прийняте рішення: про надання чи відмову у наданні дозволу на розроблення такого проекту землеустрою. При цьому, ЗК України передбачає вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Суд встановив, що за заявою позивачки від 03.08.2021 відповідачем до моменту звернення ОСОБА_1 до суду з даним позовом жодного рішення прийнято не було.

Тому, з урахуванням наведених вище норм ЗК України, суд вважає таку бездіяльність Дрогобицької міської ради щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 03.08.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 1,5779 га у с. Унятичі Дрогобицької ОТГ Львівської області, із земель запасу кадастровий номер: 4621288400:02:000:0405 протиправною.

У зв`язку з цим, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в цій частині.

При вирішенні позовної вимоги зобов`язати Дрогобицьку міську раду повторно розглянути заяву позивача від 03.08.2021 і надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства суд враховує, що рішенням Дрогобицької міської ради №1241 від 15.09.2022 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства» відмовлено громадянам згідно з переліком, в тому числі ОСОБА_1 (п.1.155 рішення) у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.

Вказане рішення відповідача на момент розгляду справи є чинним.

Тобто, заява позивачки на момент розгляду справи вже розглянута та відповідачем по ній прийнято рішення.

З цих підстав суд вважає необґрунтованими позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов`язання відповідача розглянути заяву від 03.08.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тому в цій частині в задоволенні позову необхідно відмовити.

Щодо доводів відповідача про необхідність закриття провадження у справі у зв`язку з самостійним усуненням Дрогобицькою міською радою порушення, які зумовили звернення позивачкою до суду суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Тобто, суд закриває провадження у справі щодо оскарження дій чи бездіяльності органу владних повноважень у разі самостійного усунення ним порушення прав позивача лише в тому випадку, якщо відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

В контексті спірних правовідносин у межах даної справи суд враховує, що розгляд та вирішення заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 03.08.2021 проведено відповідачем більше ніж через рік після звернення і лише після подання нею позовної заяви. Це при тому, що строк розгляду та вирішення таких звернень становить один місяць.

Таке тривале зволікання органом місцевого самоврядування у розгляді та вирішенні заяв громадян щодо земельних питань жодним чином відповідачем не обґрунтоване та, на переконання суду, свідчить про неналежне виконання міською радою в цілому та кожним з депутатів зокрема своїх повноважень. Тому, сам факт прийняття відповідачем рішення за заявою ОСОБА_1 не може свідчити про повне відновлення порушених прав позивачки.

З цих підстав суд дійшов висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до часткового задоволення.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивачки з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Дрогобицької міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.08.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 1,5779 га у с. Унятичі Дрогобицької ОТГ Львівської області, із земель запасу кадастровий номер: 4621288400:02:000:0405.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Дрогобицької ОТГ в особі Дрогобицької міської ради (місцезнаходження: 82100, Львівська область, м. Дрогобич, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055972) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 496 (чотириста дев`яносто шість) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складене та підписане 24.11.2022.

Суддя Кузан Р.І.