Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/11281/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 7998,04 грн,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області (Позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» (Відповідач), в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» у дохід державного бюджету України за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін суми адміністративно-господарської санкції у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 3999,02 грн та штраф у розмірі 3999,02 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що супровідним листом Головного управління ДПС у Волинській області від 11 травня 2022 року № 2246/5/03-20-09-02-05 на адресу Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області надіслано акт № 03/1618/09-01/44512082 від 10 травня 2022 року про результати фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» із додатками. Згідно з інформацією, яка вказана у цьому акті перевірки, за результатами її проведення встановлено порушення відповідачем вимог пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236. Також в цьому акті перевірки зазначено, що необґрунтовано отримана відповідачем виручка у зв`язку із порушенням законодавства становить 3999,02 грн.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону України від 21 червня 2012 року № 5007-VI «Про ціни і ціноутворення» (далі Закон № 5007) до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки. При цьому вказаним законом не передбачено строків застосування адміністративно-господарських санкцій, тому при їх застосуванні застосовуються строки, встановлені частиною 1 статті 250 Господарського кодексу України.
Зважаючи на викладене, Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області в межах повноважень, передбачених пунктом 6 частини 1 статті 18 Закону № 5007, прийнято рішення № 05-Р від 18 травня 2022 року про застосування адміністративно-господарських санкцій до відповідача у вигляді вилучення у нього у дохід державного бюджету необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 3999,02 грн та штрафу у розмірі 3999,02 грн (100 відсотків від необґрунтовано одержаної виручки) із зазначенням терміну його виконання 15-денний строк. Згадане рішення відповідач отримав 26 травня 2022 року. Документи, які б підтверджували оскарження відповідачем рішення № 05-Р від 18 травня 2022 року або ж його виконання відсутні.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 18 Закону № 5007 уповноважений орган має право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Оскільки відповідач у добровільному порядку не сплатив суму адміністративно-господарських санкцій, загальний розмір яких становить 7999,04 грн, то позивач звернувся з цим адміністративним позовом про їх стягнення з відповідача у судовому порядку.
З огляду на викладене адміністративний позов просить задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 19 серпня 2022 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін та роз`яснено відповідачу його право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Вказану ухвалу відповідач отримав 17 жовтня 2022 року, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 7901831011508 від 09 листопада 2022 року.
Проте станом на момент прийняття судом рішення у цій справі відповідач відзиву на позовну заяву не подав.
Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ураховуючи наведене, а також беручи до уваги те, що встановлений ухвалою судді від 19 серпня 2022 року про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі п`ятнадцятиденний строк на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, минув, суд відповідно до вимог частини шостої статті 162 КАС України вирішує цю справу на підставі наявних у її матеріалах доказів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З 13 год. 50 хв. 29 квітня 2022 року по 16 год. 10 хв. 06 травня 2022 року посадовими особами Головного управління ДПС у Волинській області на підставі наказу № 462-П від 28 квітня 2022 року та направлень на перевірку від 29 квітня 2022 року № 773/03-20-09-02-12, № 774/03-20-09-02-12 проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» (АЗС № 1, адреса: вул. Київська, 114а, с. Піддубці, Луцький район) з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 03/1618/09-01/44512082 від 10 травня 2022 року, у якому встановлено недотримання відповідачем вимог пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі Постанова № 1236), а саме реалізація пального за цінами, вищими від граничних цін та граничної торгівельної надбавки. В результаті порушення вимог законодавства, а саме неналежного формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Товариством з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» необґрунтовано одержано виручку у сумі 3999,02 грн.
В акті перевірки № 03/1618/09-01/44512082 від 10 травня 2022 року зроблено висновок про порушення відповідачем пункту 41-4 Постанови № 1236.
Вказаний акт разом з іншими матеріалами перевірки скерований Головним управлінням ДПС у Волинській області супровідним листом від 11 травня 2022 року № 2246/5/03-20-09-02-05 на адресу Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області для прийняття рішення про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
18 травня 2022 року Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області прийнято рішення № 05-Р про застосування адміністративно-господарських санкцій, яким вирішено застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» адміністративно-господарські санкції у вигляді:
1) вилучення необґрунтовано одержаної виручки у сумі 3999,02 грн у дохід державного бюджету;
2) штрафу у розмірі 3999,02 грн (100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки) у дохід державного бюджету.
Загальна сума застосованих адміністративно-господарських санкцій згідно з рішенням № 05-Р від 18 травня 2022 року становить 7998,04 грн.
Термін виконання рішення 15 днів.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 06 000 184 011 74 від 08 червня 2022 року рішення № 05-Р від 18 травня 2022 року про застосування адміністративно-господарських санкцій Товариство з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» отримало 26 травня 2022 року.
У визначений рішенням термін відповідач добровільно адміністративно-господарські санкції не сплатив, рішення про їх застосування у встановлений строк не оскаржив.
Зміст спірних правовідносин полягає у тому, що за недотримання відповідачем вимог пункту 41-4 Постанови № 1236 позивачем застосовано до нього адміністративно-господарські санкції у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки у сумі 3999,02 грн та штрафу у розмірі 3999,02 грн (100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки) у дохід державного бюджету, у передбачений рішенням термін відповідач добровільно адміністративно-господарські санкції не сплатив, тому такі підлягають стягненню з відповідача у судовому порядку.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення регулює Закон України від 21 червня 2012 року № 5007-VI «Про ціни і ціноутворення».
Органи державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначені статтею 16 Закону № 5007.
Так, відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 16 Закону № 5007 органом державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами.
Пунктом 6 частини 1 статті 18 Закону № 5007 передбачено, що уповноважений орган має право приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667 затверджено Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі Положення № 667).
Згідно з пунктом 1 Положення № 667 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику, зокрема з контролю за цінами.
Відповідно до підпункту 11 пункту 4 Положення № 667 Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Абзацом 1 пункту 7 Положення № 667 установлено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Наказом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 24 лютого 2020 року № 146 затверджено Положення про Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області (далі Положення № 667).
Згідно з абзацом 1 пункту 1 Положення № 146 Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області (далі Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.
Відповідно до пункту 3 Положення № 146 завданням Головного управління є реалізація повноважень Держпродспоживслужби на території Волинської області.
Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку про те, що Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці (Волинської області) є органом, уповноваженим приймати рішення про застосування адміністративно господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Суд відзначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Надалі згідно з Указами Президента України № 133/2022 від 14 березня 2022 року та № 259/2022 від 18 квітня 2022 року строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Законом України від 01 квітня 2022 року № 2173-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 16 квітня 2022 року, внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» доповнено підпунктом 69.27, згідно з яким:
«Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, податкові органи здійснюють державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» з урахуванням особливостей, встановлених цим пунктом.
Податкові органи здійснюють контроль за дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) шляхом проведення фактичних перевірок.
Фактична перевірка проводиться за наявності хоча б однієї з таких підстав:
отримання у встановленому законодавством порядку від державних органів або органів місцевого самоврядування інформації, що свідчить про можливі порушення платником податків законодавства про ціни і ціноутворення;
отримання письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Під час проведення фактичної перевірки податкові органи мають право отримувати від суб`єктів господарювання документи та/або інформацію, які підтверджують вартість придбання товару, що є предметом перевірки.
У разі виявлення порушень законодавства про ціни і ціноутворення за результатами проведення фактичної перевірки такі порушення зазначаються в окремому акті про результати фактичної перевірки, який надсилається до органу, уповноваженого приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
У разі якщо платник податків не погоджується з виявленими під час фактичної перевірки порушеннями законодавства про ціни і ціноутворення, він надсилає свої зауваження до органу, уповноваженого приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін».
Аналіз наведеної норми права дає підстави дійти висновку, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення відповідно до Закону № 5007 здійснюють податкові органи. При цьому контроль за дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) податкові органи здійснюють шляхом проведення фактичних перевірок за результатами яких (у разі виявлення порушень законодавства про ціни і ціноутворення) складається окремий акт, в якому зазначається про наявність таких порушень, та який надсилається до органу, уповноваженого приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Суд встановив, що за результатами проведеної фактичної перевірки відповідача складено акт № 03/1618/09-01/44512082 від 10 травня 2022 року, у якому встановлено недотримання відповідачем вимог пункту 41-4 Постанови № 1236, а саме реалізація пального за цінами, вищими від граничних цін та граничної торгівельної надбавки. В результаті порушення вимог законодавства, а саме неналежного формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Товариством з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» необґрунтовано одержано виручку у сумі 3999,02 грн.
Вказаний акт разом з іншими матеріалами фактичної перевірки скерований Головним управлінням ДПС у Волинській області супровідним листом від 11 травня 2022 року № 2246/5/03-20-09-02-05 на адресу Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області для прийняття рішення про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 12 Закону № 5007 державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб`єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
За змістом частини першої статті 13 Закону № 5007 державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, зокрема шляхом установлення обов`язкових для застосування суб`єктами господарювання граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди).
Пунктом 41-4 Постанови № 1236 (в редакції, чинній на момент проведення фактичної перевірки позивача) установлено на період дії карантину граничний рівень торговельної надбавки в розмірі: не більше 5 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива; не більше 4,55 гривні з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону № 5007 до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.
Абзацом першим частини другої статті 20 Закону № 5007 встановлено, що суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
Відповідно до частини третьої статті 20 Закону № 5007 порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.
Частиною першою статті 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Суд встановив, що 18 травня 2022 року Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області прийнято рішення № 05-Р про застосування адміністративно-господарських санкцій, яким вирішено застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» адміністративно-господарські санкції у вигляді:
1) вилучення необґрунтовано одержаної виручки у сумі 3999,02 грн у дохід державного бюджету;
2) штрафу у розмірі 3999,02 грн (100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки) у дохід державного бюджету.
Вказане рішення відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 06 000 184 011 74 від 08 червня 2022 року відповідач отримав 26 травня 2022 року, однак у встановлений рішенням 15-денний термін застосовані до нього адміністративно-господарські санкції не сплатив.
Також у матеріалах справи відсутні докази подання відповідачем зауважень щодо виявлених під час фактичної перевірки порушень законодавства про ціни і ціноутворення до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області відповідно до положень абзацу восьмого підпункту 69.27 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а також докази оскарження рішення № 05-Р від 18 травня 2022 року про застосування адміністративно-господарських санкцій до суду.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 18 Закону № 5007 уповноважений орган має право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Беручи до уваги встановлені обставини справи та наведені вище норми права, суд доходить висновку, що позивачем дотримано процедуру та строки застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Таким чином, позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» у дохід державного бюджету України за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін суми адміністративно-господарської санкції у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 3999,02 грн та штраф у розмірі 3999,02 грн підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п.3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області (вул. Поліська Січ, 10, м. Луцьк, 43020) до Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» (вул. Демнянська, 18/58, м. Львів, 79058) про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 7998,04 грн задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КІНГ РІТЕЙЛ» (вул. Демнянська, 18/58, м. Львів, 79058, код ЄДРПОУ 44512082) у дохід державного бюджету України (ГУК у Волин.обл/с.Підгайці/21081100, код отримувача 38009371, UA168999980314050542000003542, код бюджетної класифікації 21081100 адміністративні штрафи та інші санкції) за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін суми адміністративно-господарської санкції у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 3999,02 грн та штраф у розмірі 3999,02 грн.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено 25 листопада 2022 року.
Суддя Клименко О.М.