Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/11002/22
провадження № П/380/11088/22
У Х В А Л А
25 листопада 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп`як О.О., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ОБ`ЄДНАНА ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ЄВРОПЛЮС" до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування розпорядження ,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю Об`єднана Торговельна Компанія Європлюс (вул. Звіринецька, 63, м. Київ, 01014; код ЄДРПОУ 30217001) звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (вул. Стрийська, буд. 35, м. Львів, 79003; код ЄДРПОУ 43968090) про визнання протиправним та скасування розпорядження від 09.08.2022 № 539-РЛ про анулювання ліцензії.
Представником відповідача на адресу суду подано заяву про закриття провадження у справі на підставі п.8 ч.1 ст.238 КАС України, оскільки 15.08.2022 року ГУ ДПС у Львівській області виправлено порушення шляхом видання ТОВ ОТК Європлюс нової ліцензії № 13070308202204832. Вважає, що жодних перешкод щодо провадження діяльності в позивача немає і є діюча нова ліцензія на те саме місце торгівлі, що і в анульваній ліцензії згідно спірного розпорядження.
Представником позивача на адресу суду подано заперечення на клопотання (заяву) в якому просить відмовити в задоволення заявленої заяви про закриття провадження у справі № 380/11002/22. На думку представника позивача відповідачем не було виправлено оскаржуване порушення, так як розпорядження від 09.08.2022 року № 539-РЛ про анулювання ліцензії № 13070308202107457 залишається не скасованим, що аж ніяк не свідчить про виправлення порушення. Також вказують, що обставина отримання позивачем нової ліцензії не являється наслідком волі відповідача щодо виправлення оскаржуваного порушення, а є результатом дій позивача для забезпечення можливості провадження господарської діяльності до моменту вирішення позову у цій справі.
Ухвалою суду від 15 серпня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Розглянувши клопотання відповідача, заперечення позивача на клопотання, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю об`єднана торговельна компанія Європлюс (код ЄДРПОУ 3017001)зареєстроване як юридична особа 30.11.1998 року, основний вид діяльності згідно КВЕД 47.91 роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет.
Відповідно до наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 16.05.2022 року №1005-ПП та направлень на перевірку, посадовими особами контролюючого органу з метою посилення контролю щодо обігу алкогольних напоїв, запобігання порушень у сфері оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями здійснено виїзди (з 21.06.2022 р. по 24.06.2022 р.) для проведення фактичної перевірки ТОВ ОТК ЄВРОПЛЮС за місцем фактичного провадження діяльності за адресою: м. Львів, просп. В. Чорновола, буд.57.
За результатами перевірки складено Акт перевірки №4480/13/01/РРО/30217001, в якому встановлено, що згідно інформації IP Е-акциз щодо реквізитів погашення марок акцизного податку алкогольних напоїв, надісланої листом Департаменту податкового аудиту ДПС України від 02.06.2022 №4495/7/99-00-07-04- 02-07 ТОВ ОТК ЄВРОПЛЮС при реалізації алкогольних напоїв використовували одну і ту саму марку акцизного податку на різні види та назви алкогольних напоїв, а саме: згідно фіскального №400094976 ПРРО 14.04.2022р. о 15:18 год. реалізовано Вино Torres San Valentin біле напівсухе 0,75 л 10,5%, акцизна марка якого ДВ ДС 817030 та 21.05.2022р. о 12:12 год. реалізовано Вино Vinho Verde Urbe Augusta Summer Branco Blanc White біле напівсухе 0,75 л. 9,5%, акцизна марка якого ДВ ДС 817030, чим порушено абзац 3 частини четвертої ст. 11 Закону України від 19.12.1995 р. №481/95-ВР.
21.07.2022 року Головним управлінням ДПС у Львівській області на підставі акта перевірки №4480/13/01/РРО/30217001, прийнято податкове повідомлення-рішення №4695/13-01-07-09, яким до позивача за порушення абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону №481/95-ВР застосовано штрафні санкції у сумі 17000 грн.
Розпорядженням Головного управління ДПС у Львівській області від 09.08.2022 року № 539- РЛ Про анулювання ліцензії, керуючись статтею 15 Закону України від 19.12.1995 року № 481 Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сидератах, та пального, анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями/тютюновими виробами, стосовно ТОВ ОТК ЄВРОПЛЮС.
Позивач, уважаючи зазначене розпорядження відповідача протиправним та таким, що його належить скасувати, звернувся з цим позовом до суду.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності розпорядження Головного управління ДПС у Львівській області № 539-РЛ від 09.08.2022 року про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями/тютюновими виробами, виданої ТОВ ОТК ЄВРОПЛЮС.
Основні засади державної політики, зокрема щодо регулювання роздрібної торгівлі пальним, а також посилення боротьби з незаконним обігом пального на території України визначає Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
Відповідно до ст. 1 Закону № 481 у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
- місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання;
- Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться податковими органами і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників;
- анулювання ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії;
- ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;
- Єдиний державний реєстр суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва та оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів з виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах), - перелік суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва та оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
Єдиний реєстр ліцензіатів з виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та розміщується у вільному доступі;
Єдиний реєстр ліцензіатів з виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, містить відомості про:
1) ліцензіатів (для юридичних осіб - найменування, код ЄДРПОУ, для фізичних осіб - суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - прізвище, ім`я, по батькові, номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті), для спільної діяльності без створення юридичної особи - найменування, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за ведення обліку спільної діяльності, для іноземного суб`єкта господарювання - найменування постійного представництва, реєстраційний номер постійного представництва;
2) місця виробництва, оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, місця роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах (адреси);
3) дату видачі/анулювання та термін дії ліцензії на право виробництва, оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
- Податкові органи - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи.
Порядок видачі, анулювання ліцензій оптової торгівлі тютюновими виробами регулюється статтею 15 Закону №481/95ВР, якою передбачено, що імпорт, експорт алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності без наявності ліцензії. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Ліцензії на всі види діяльності, передбачені цією статтею, видаються за умови обов`язкової реєстрації об`єкта оподаткування відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України.
Встановлено річну плату за ліцензії на право оптової торгівлі, зокрема, тютюновими виробами у розмірі 500000,00 гривень.
Ліцензії на право оптової торгівлі видаються терміном на п`ять років уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади оптової торгівлі, а за відсутності місць оптової торгівлі - за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Плата за ліцензії справляється органом, що видає ліцензії, у розмірах, встановлених цим Законом, і зараховується до місцевих бюджетів.
Відповідно до ч. 52 ст. 15 Закону №481/95ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі:
- заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
- рішення про скасування державної реєстрації суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
- несплати чергового платежу за ліцензію;
- встановлення факту незаконного використання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку (стосовно імпортерів);
- встановлення факту торгівлі суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;
- рішення суду про встановлення факту переміщення суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;
- порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях;
- отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;
- встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії;
- встановлення факту здійснення роздрібної торгівлі через реєстратори розрахункових операцій (книги обліку розрахункових операцій), не зазначені в ліцензії;
- встановлення факту відсутності суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії;
- порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії;
- відмови, без законодавчих підстав, від доступу представника контролюючого органу до проведення перевірки відповідно до вимог статей 80, 81 Податкового кодексу України, на підставі акта, складеного посадовими (службовими) особами податкового органу, який засвідчує факт відмови.
Згідно ч.53 ст.15 Закону №481/95ВР ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв`язку.
Питання щодо закриття провадження у справі врегульовані ст. 238 КАС України.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Так, для закриття провадження відповідно до вказаної норми необхідним є настання сукупності наступних обставин: самостійне виправлення суб`єктом владних повноважень оскаржуваних порушень після звернення позивача до суду з відповідним позовом, а також можливість повного відновлення законних прав та інтересів позивача внаслідок виправлення оскаржуваних порушень, без визнання судом рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 800/369/17, зазначено, що у розумінні п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі. При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з`ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.
Тобто, для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів. Зокрема, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб`єктом владних повноважень, а також мають бути відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправними.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою для звернення з цим позовом до суду євизнання протиправним та скасування Розпорядження № 539-РЛ від 09.08.2022 року винесеного Головним управлінням ДПС у Львівській області Про анулювання ліцензії, яким анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями/тютюновими виробами, стосовно ТОВ ОТК ЄВРОПЛЮС, юридична адреса вулиця Звіринецька, буд. 63, м. Київ, Печерський район, місце торгівлі: Україна, Львівська область, м. Львів, Шевченківський район, проспект Чорновола В, будинок 57, магазин 41 кв.м., у зв`язку із встановленням факту торгівлі суб`єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку.
Судом встановлено, що 15 серпня 2022 року Головним управлінням ДПС у Львівській області видано розпорядження за № 552 РЛ, Про видачу ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю об`єднана торговельна компанія Європлюс юридична адреса вулиця Звіринецька, буд. 63, м. Київ, Печерський район, місце торгівлі: Україна, Львівська область, м. Львів, Шевченківський район, проспект Чорновола В, будинок 57, магазин 41 кв.м. реєстраційний № ліцензії № 13070308202204832, термін дії з 17 серпня 2022 року по 17 серпня 2023 року.
Однак, відповідачем не подано доказів скасування спірного розпорядження.
Відтак, судом приймається до уваги посилання представника позивача, що розпорядження від 09.08.2022 року № 539-РЛ про анулювання ліцензії № 13070308202107457 залишається не скасованим, що на його думку аж ніяк не свідчить про виправлення порушення. Відповідачем не подано доказів того, що отримання позивачем нової ліцензії є наслідком дій суб"єкта владних повноважень щодо самостійного виправлення порушень, допущених при прийнятті спірного розпорядження. Натомість, позивач стверджує, що отримання ним нової ліцензії є результатом саме його дій для забезпечення можливості провадження господарської діяльності до моменту вирішення позову у цій справі.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для закриття провадження, визначених п. 8 ч.1 ст. 238 КАС України, тому клопотання відповідача не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.238, 241-243, 248 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви відповідача про закриття провадження відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на судове рішення, винесене за результатами розгляду справи.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна