Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 липня 2010 року <Час проголошення >№ 2а-10088/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі Попові В.С. за участю представників сторін:
від позивача: Парненко А.А., представник,
від відповідача: не зявився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ласка Лізинг»
до Відділу державної виконавчої служби Святошинського районного управління юстиції в м. Києві
про скасування постанови про відмову у відкритті провадження.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Ласка Лізинг»з позовом про визнання протиправною та скасування постанови відділу державної виконавчої служби Святошинського районного управління юстиції м.Києва від 08.06.10 про відмову у відкритті виконавчого провадження та зобовязання винести постанову про відкриття провадження.
Позовні вимоги ґрунтувались на тому, що відповідачем було безпідставно відмовлено у відкритті провадження, оскільки виконавчий документ відповідав всім вимогам, встановленим Законом України «Про виконавче провадження».
Представник відповідача в судове засідання не зявився, відзиву на позов та витребуваних матеріалів не надав.
Враховуючи скорочений строк розгляду скарг на дії державного виконавця, встановлений статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку, встановленому частиною четвертою статті 128 КАС України.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
22 березня 2007 року між ТОВ «Ласка Лізинг»(далі - позивач) та ТОВ «Трейд Лайн ЛТД» було укладено лізинговий договір №719/09/2007.
12 квітня 2010 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу на підставі статті 87 Закону України «Про нотаріат», статті 10 Закону України «Про фінансовий лізинг»та пункту 8 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1172, було вчинено виконавчий напис № 1191 (далі - виконавчий напис) про повернення від ТОВ «Трейд Лайн ЛТД»(код ЄДРПОУ 19482823) на користь ТОВ «Ласка Лізинг»(код ЄДРПОУ 33104543) майно, а саме легковий автомобіль Opel ASTRA H Hatchbak.
Зазначений виконавчий напис позивачем 28 квітня 2010 року було подано на виконання до Відділу державної виконавчої служби Святошинського районного управління юстиції м.Києва (далі - відповідач), на підставі якої державним виконавцем була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження від 28.05.2008р. щодо примусового виконання напису №1191.
08 червня 2010року державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Святошинського районного управління юстиції м.Києва на підставі проведеної перевірки була винесена постанова про відмову у відкритті виконавчого провадження (прийнятті на виконання) у звязку із порушенням вимог ст. 4, 11, 19 Закону України «Про виконавче провадження», а саме:
- в резолютивні частині виконавчого документа, зазначено «пропоную повернути майно», що в свою чергу, виключає можливість здійснення виконавчого провадження за відсутності заходів примусового виконання, що не відповідає вимогам ст. 2 ЗУ «Про виконавче провадження»;
- у виконавчому документі не вказано особу, яка зобовязується вчинити певні дії, тобто не зазначено боржника як сторони виконавчого провадження;
- виконавчий напис нотаріуса не містить дату набрання чинності рішення.
Статтею 19 Закону України «Про виконавче провадження»зазначено, що у виконавчому документі повинні бути зазначені: 1) назва документа, дата видачі та найменування органу, посадової особи, що видали документ; 2) дата і номер рішення, за яким видано виконавчий документ; 3) найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові за його наявності для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника за його наявності (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника за його наявності (для фізичних осіб - платників податків), а також інші відомості, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, такі як дата і місце народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника тощо; 4) резолютивна частина рішення; 5) дата набрання чинності рішенням; 6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання. Виконавчий документ має бути підписаний уповноваженою посадовою особою і скріплений печаткою.
Частиною третьою вищезазначеної правової норми встановлено, що Законом можуть бути встановлені також інші додаткові вимоги до виконавчих документів.
Отже, статтею 19 Закону України «Про виконавче провадження»визначено перелік вимог до виконавчих документів, та можливість встановлення інших вимог Законом.
Такі вимоги встановлені Законом України «Про нотаріат», зокрема, ст. 87 даного Закону, ст. 10 Закону України «Про фінансовий лізинг», стягувати з лізингоодержувача прострочену заборгованість у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Згідно статті 89 Закону України «Про нотаріат», у виконавчому написі повинні зазначатися: дата (рік, місяць, число) його вчинення, посада, прізвище, ім'я, по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис; найменування та адреса стягувача; найменування, адреса, дата і місце народження боржника, місце роботи (для громадян), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб); строк, за який провадиться стягнення; суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають витребуванню, в тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до стягнення; розмір плати, сума державного мита, сплачуваного стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника; номер, за яким виконавчий напис зареєстровано. Виконавчий напис скріплюється підписом і печаткою нотаріуса.
Також, ч. 2 ст.7 Закону України «Про фінансовий лізинг»передбачено, що лізингодавець має право відмовитись від договору лізингу та вимагати повернення предмета лізингу від лізингоодержувача у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо лізингоодержувач не сплатив лізинговий платіж частково або у повному обсязі та прострочення сплати становить більше 30 днів. Стягнення за виконавчим написом нотаріуса провадиться в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження». Тому, твердження державного виконавчого, що даний виконавчий напис нотаріуса не відповідає вимогам ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження», не відповідає дійсності.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий напис має бути предявлений до виконання до відділу державної виконавчої служби протягом року з дня його вчинення.
З врахуванням вищенаведеного вбачається, що не зазначення окремого пункту в виконавчому написі, а саме відсутність дати набрання його чинності, не тягне за собою негативних наслідків, передбачених ст. 26 Закону України “Про виконавче провадження”.
Натомість, Законом України «Про виконавче провадження»не передбачено можливості встановлення додаткових вимог до виконавчого документу підзаконними нормативними актами, зокрема, наказами Міністерства юстиції України, у звязку з чим судом вбачається необґрунтованою відмова у відкритті виконавчого провадження.
Крім того, суд доходить висновків, що нормами Закону України “Про виконавче провадження” не передбачено можливості винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження після винесення постанови про відкриття.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем правомірності прийнятого ним рішення не доведено.
У звязку з викладеним, позовні вимоги вбачаються судом обґрунтованими, та такими, що підлягають частковому задоволенню, з урахуванням вимог пункту 1 частини 2 статті 162 КАС України щодо прав суду при вирішенні справи.
Вимоги про зобовязання відкрити виконавче провадження та виконати виконавчий напис нотаріуса не підлягають задоволенню з огляду на те, що відкриття виконавчого провадження є дискреційними (виключними) повноваженнями державного виконавця.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.69, 70, 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Святошинського районного управління юстиції у м.Києві від 08.06.10р. №19689079 .
3. В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.К. Каракашьян