Постанова № 10747752, 09.08.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2010
Номер справи
2а-3767/10/2370
Номер документу
10747752
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-3767/10/2370 09.08.2010 р. м. Черкаси

16 год. 01 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваленка В.І.,

при секретарі Поповій Ю.Є.,

за участю представників:

від позивача Шевченко А.Л., за довіреністю,

від відповідача Гавриленко Т.Ф., за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги про стягнення 10680 грн. 18 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області звернулася до суду з адміністративним позовом до третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги про стягнення 10680 грн. 18 коп., посилаючись на те, що позивачем винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 18.08.2009 року № 124 стосовно діяльності відповідача, згідно якого до відповідача застосовано економічні санкції в розмірі 10680 грн. 18 коп.

Представник позивача в судовому засіданні зазначила, що позивачем проводилася перевірка відповідача з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на платні послуги, що надаються лікувальним закладам.

Крім того, представник позивача повідомила суд про те, що вищевказаною перевіркою встановлено, що відповідачем застосовувалася до споживачів необґрунтована плата за проживання в гуртожитку, що суперечить Закону України «Про житлово комунальні послуги»та постановам КМУ від 12.07.2005 року №560 та від 20.05.2009 року №529.

Факт порушення зафіксовано в акті перевірки від 17.08.2009 року № 1977. На підставі вищевказаного акту, позивачем винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 18.08.2009 року № 124 про стягнення з відповідача 10680 грн. 18 коп.

Представник позивача в судовому засіданні просить задовольнити її вимоги у повному обсязі та стягнути з відповідача економічні санкції в розмірі 10680 грн. 18 коп.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила повністю.

Заслухавши пояснення та доводи представників позивача та відповідача, вивчивши подані документи і матеріали, всебічно оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, судом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області на підставі посвідчення від 05 серпня 2009 року №1977, виданого Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області, провідними державними інспекторами Вальтер І.А. та Ганенко О.В. на виконання плану роботи інспекції в серпні 2009 року проведена перевірка третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на платні послуги, що надаються лікувальним закладом.

Судом встановлено, що відповідач є юридичною особою, здійснює свою діяльність на основі Статуту, затвердженого, рішенням Черкаської міської ради від 13.12.2007 року №4-150.

Зокрема, судом встановлено, що відповідно до рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси від 15.01.2008 року № 26/15-116 відповідач внесений до Реєстру неприбуткових організацій.

Крім того, судом встановлено, що дану перевірку проведено з відома виконуючого обовязки головного лікаря Задериголови Дмитра Андрійовича, за участю головного бухгалтера Колодніцької Людмили Адамівни та економіста централізованої бухгалтерії Кравченко Наталії Миколаївни.

Перевірка розпочата 05 серпня 2009 року, а закінчена 17 серпня 2009 року за період з 01.01.2008 року по 01.08.2009 року, про що зроблено запис у журналі реєстрації перевірок за № 48 від 05.08.2009 року.

Судом встановлено, що на балансі третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги знаходиться гуртожиток по вул. Я. Галана, 7.

Відповідно до п.1 ст.29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»та рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 21.10.2003 року № 1134 встановлено статус гуртожиток для проживання сімей.

Судом встановлено, що при нарахуванні квартирної плати мешканцям гуртожитку протягом 2008 року і на час перевірки відповідач застосовував тарифи, затвердженні рішеням міськвиконкому Черкаської міської ради від 17.07.2006 року №970 у розмірі 1,06 грн. за м.кв., як для будинків з ліфтами. Розмір загальної площі, яку займають мешканці гуртожитку, визначено з площі займаної кімнати та додаткових площ.

Відповідно до постанов КМУ від 12.07.2005 року №560 та від 20.05.2009 року №529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибуткових територій»розмір тарифів (нормативних витрат, повязаних з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій) визначається залежно від кількісних показників фактичного надання послуг.

Отже, фактична собівартість 1 кв.м. загальної площі гуртожитку у 2008 році склала 0,95 грн. з ПДВ=41100 грн./12 міс.=3425 грн., де 41100 грн. фактичні витрати по гуртожитку у 2008 році; 3425 грн. середньомісячні витрати по гуртожитку у 2008 році; 3425/3596,02 грн. за 1 м.кв.

В період з 01.08.2008 року по 01.08.2009 року сума зайво нарахованих коштів склала 4746 грн. 75 коп.= (1,06 грн. 0,95 грн.)*3596,02 м.кв. * 12 міс.

Рівень сплати мешканців становив 75% від загальної суми вартості проживання.

Судом також встановлено, що в період з 01.08.2008 року по 01.08.2009 року сума необґрунтовано отриманої виручки склала 3560,06 грн.=4746,75грн. *75%.

Крім того, судом встановлено, що дебіторська заборгованість мешканців гуртожитку перед відповідачем станом на 01.08.2009 року становить 18404 грн. 41 коп.

Згідно з посадовою інструкцією економіста третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги, відповідальність за правильність формування та застосування тарифу квартирної плати в гуртожитку покладена на економіста лікарні Кравченко Наталію Миколаївну, на яку складено протокол про адміністративне правопорушення від 17.08.2009 року № 0116.

Крім того, при дослідженні акту №1977 від 17.08.2009 року, судом встановлено, що з даним актом ознайомлені виконуючий обовязки головного лікаря третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги Задериголова Д.А., заступник головного бухгалтера Колодніцька Л.А., економіст Кравченко Н.М. Судом також встановлено, що вищевказані особи проти акту №1977 від 17.08.2009 року не заперечували.

При дослідженні письмових матеріалів справи, судом встановлено, що перевіркою нарахування плати мешканцям гуртожитку встановлено, що застосовувалася до споживачів необґрунтована плата за проживання в гуртожитку, а саме, 1,06 грн. за 1 кв.м. замість 0,95 грн. за 1 кв.м, що суперечить Закону України «Про житлово комунальні послуги»та постановам КМУ від 12.07.2005 року №560 та від 20.05.2009 року №529.

За період з 01.08.2008 року по 01.08.2009 року сума зайво нарахованих коштів склала 4746 грн. 75 коп.

Необґрунтовано отримана виручка становить 3560 грн. 06 коп.

Факт порушення зафіксовано в акті перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області № 1977 від 17.08.2009 року. За матеріалами перевірки, керуючись пунктами 1.3, 1.4 та 2.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої наказом Мінекономіки та Мінфіну України від 03.12.2001 року № 298/519, позивачем винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 18.08.2009 року №124 та разом із листом вимогою щодо усунення виявлених порушень від 18.08.2009 року № 2280 надіслано відповідачу.

Судом встановлено, що на момент розгляду справи, рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 18.08.2009 року № 124 про стягнення з відповідача 10680 грн. 18 коп. відповідачем не виконано і у встановленому законом порядку не оскаржено.

Суд зазначає, що відповідно до положень частини 1 статті 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, а також штраф у двократному розмірі необґрунтованої виручки підлягає вилученню в доход бюджету.

Згідно статті 4 Закону України «Про ціни та ціноутворення», Кабінет Міністрів України: забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій, електроенергетики, централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Відповідно до вимог статті 8 вищевказаного Закону, державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. В разі надмірного зростання цін, раніше виведених з-під контролю за рішенням Кабінету Міністрів України, виконавчих комітетів обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад, допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів. Урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.

Положенням статті 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» зазначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.

Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ), крім повноважень, передбачених пунктами 6-9 статті 11 вказаного Закону.

Господарські суб'єкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін.

Суд зазначає, що згідно вимог статті 14 вищевказаного закону, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.

Ціни і тарифи, затверджені з порушенням цього Закону і рішень Уряду республіки по ціноутворенню, скасовуються Комітетом цін при Кабінеті Міністрів України.

Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Згідно постанови КМУ від 20 травня 2009 р. N 529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Даний Порядок визначає механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - послуги) і поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги (далі - виконавці), суб'єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями (далі - субпідрядники), органи місцевого самоврядування, власників житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).

Тарифи (нормативні витрати, пов'язані з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій) розраховуються окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників фактичного надання послуг з урахуванням забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням типового переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій згідно з додатком (далі - типовий перелік).

Виконавець доводить розрахунок тарифів до відома власників житлових будинків (гуртожитків), власників квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках) та інших споживачів послуг шляхом проведення щодо кожного будинку громадських слухань.

За результатами громадських слухань перелік послуг за кожним будинком може бути зменшено виконавцем порівняно з типовим переліком за умови одержання у строк до 30 днів з дати проведення громадських слухань оформленого письмово в установленому законодавством порядку рішення власників житлових будинків (гуртожитків), власників квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках) про забезпечення надання послуг, запропонований виконавцем перелік яких зменшено.

У разі коли перелік послуг зменшується, виконавець перераховує тарифи і подає новий розрахунок тарифів відповідному органові місцевого самоврядування, що приймає рішення про його затвердження (погодження).

З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - договір про надання послуг), що передбачає надання послуг, перелік яких визначений за результатами громадських слухань згідно з типовим переліком.

Послуги надаються відповідно до затвердженого (погодженого) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.

3. Під час установлення тарифу на послуги необхідно забезпечувати прозорість визначення вартості усіх послуг з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири, житлового приміщення у гуртожитку та нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку).

4. Нормативні витрати з надання послуг для гуртожитків, що призначаються для проживання одиноких громадян (житловими приміщеннями спільно користуються кілька осіб, які не перебувають у сімейних стосунках), розраховуються згідно з цим Порядком.

Вартість послуг у розрахунку на ліжко-місце визначається як добуток тарифу на норму житлової площі для однієї особи в гуртожитку.

5. Калькуляційною одиницею є 1 кв. метр загальної площі квартири (житлового приміщення у гуртожитку), нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку). У статті 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» 24 червня 2004 року N 1875-IV зазначено, що державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах: 1) доступності житлово-комунальних послуг для всіх споживачів та рівності правових гарантій; 2) нормативного регулювання надання житлово-комунальних послуг споживачам за цінами/тарифами, затвердженими в установленому законом порядку; 3) відповідності рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво; 4) відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства; 5) відповідності оплати житлово-комунальних послуг їх наявності, кількості та якості; 6) відповідальності виконавців/виробників за недотримання вимог стандартів, нормативів, норм, порядків та правил; 7) гарантії соціального захисту населення при оплаті за житлово-комунальні послуги та випередження зростання доходів населення над зростанням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.

Положеннями статті 31 вищевказаного Закону визначено порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг, а саме: виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

При встановленні цін/тарифів на послуги, які виробляються суб'єктами природних монополій, регулювання діяльності яких здійснюється Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України та Національною комісією регулювання електроенергетики України відповідно до законодавства, повноваження органів місцевого самоврядування поширюються виключно на тариф (складову тарифу), який (яка) не підлягає встановленню Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України.

У разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із встановленням тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, фінансуються за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво без відповідного відшкодування не допускається і може бути оскаржено в суді.

Центральні органи виконавчої влади несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, що змінюються ними відповідно до їхніх повноважень.

У разі зміни цін/тарифів на послуги/товари центральними органами виконавчої влади, які призвели до непередбачених витрат виконавців/виробників, центральні органи виконавчої влади зобов'язані відшкодувати в повному обсязі збитки, зумовлені такими змінами, протягом поточного фінансового року та до затвердження нового бюджету.

Спори щодо формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, а також відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, вирішуються в судовому порядку.

Суд зазначає, що відповідно до вимог статті 32 вищевказаного закону:

1. Плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору.

2. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

3. Розмір плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою.

4. У платіжному документі мають бути передбачені графи для зазначення поточних та попередніх показань засобів обліку споживання комунальних послуг, різниці цих показань або затверджених норм, ціни/тарифу на даний вид комунальних послуг і суми, яка належить до сплати за надану послугу.

5. У разі зміни вартості житлово-комунальні послуг виконавець/виробник не пізніше ніж за 30 днів повідомляє про це споживача з визначенням причин зміни вартості та наданням відповідних обґрунтувань з посиланням на погодження відповідних органів.

Крім того, судом встановлено, що постанова КМУ від 12 липня 2005 р. N 560 втратила чинність на підставі Постанови КМУ N 529 від 20.05.2009, проте на момент здійснення перевірки діяльності відповідача 17 серпня 2009 року вона була дійсною, тому суд вважає, що нарахування економічних санкцій за порушення державної дисципліни за 01.08.2008 року по 01.05.2009 року є законним.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі вищесказаного та керуючись ст.ст.11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги, що знаходиться за адресою: 18028, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Р. Люксембург, 210, ідентифікаційний код 05503705 на користь бюджету через Державну інспекцію з контролю за цінами в Черкаській області, що знаходиться за адресою: 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, ідентифікаційний код 22791597, 10680 (десять тисяч шістсот вісімдесят) грн. 18 коп.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена згідно порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст виготовлено та підписано 10 серпня 2010 року.

СуддяВ.І. Коваленко