Постанова № 10747553, 06.07.2010, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2010
Номер справи
2-а-2195/10/1970
Номер документу
10747553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-2195/10/1970

"06" липня 2010 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Саадулаєва А.І. при секретарі Ліщинській М.М.

за участю представників сторін:

від позивача: Креховець В.І., довіреність №19-09-12-15/21 від 11.01.2010 року;

від відповідача: ОСОБА_2 директор, ОСОБА_3 довіреність від 06.07.2010 року;

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду у місті Тернополі адміністративну справу

за позовною заявою: Контрольно ревізійного управління в Тернопільській області;

до: Державного підприємства «Тернопільський геодезичний центр»;

про: стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Контрольно ревізійне управління в Тернопільській області(далі-позивач) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Тернопільський геодезичний центр»(далі-відповідач) про стягнення коштів у сумі 108859,92 грн. в дохід Державного бюджету України.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.06.2010 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.

В судовому засіданні, яке відбулося 06 липня 2010 року, представник позивача позов підтримав і просив задовольнити позовну заяву у повному обсязі.

У запереченні проти позову від 29.06.2010 року, представник відповідача не визнав позовні вимоги з огляду на їх необґрунтованість.

Представники відповідача в судовому засідання позовні вимоги не визнали, просили відмовити у задоволенні позову Контрольно ревізійного управління в Тернопільській області до відповідача про стягнення коштів у сумі 108859,92 грн. в дохід Державного бюджету України.

Заслухавши представника позивача, свідка та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2010 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 05.02.2010 року № 87 та направлення від 08.02.2010 року № 90, виданих Контрольно ревізійним управлінням в Тернопільській області, позивачем проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за 2007-2009 рік.

За наслідками проведеної ревізії позивачем складено Акт від 26.03.2010 року № 07-20/26(а. с. 7-13).

Проведеною позивачем ревізією встановлено, що для виконання положень Порядку безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 року № 844, відповідачем, як одержувачем бюджетних коштів на 2009 рік затверджено План використання бюджетних коштів на 2009 рік за бюджетною програмою 2408060 «Безоплатні оформлення та видача громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки», з подальшим його погодженням з Головним управлінням Держкомзему у Тернопільській області.

Відповідно до Плану використання бюджетних коштів на 2009 рік(а. с. 18), відповідачу було затверджено асигнувань у сумі 3169 340,00 грн.

Як вірно зазначає позивач, для обслуговування відповідача, при виконанні робіт за бюджетною програмою, в ГУДК у м. Тернопіль на реєстраційний рахунок було зараховано бюджетні кошти в сумі 754 324,56 грн.

За виконані роботи з виготовлення технічної документації із землеустрою, на розрахунковий рахунок відповідача перераховано бюджетні кошти на загальну суму 358 264,56 грн.

Станом на 30.12.2009 року, невикористані бюджетні кошти, в сумі 396 060,00 грн., у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.12.2009 №1511- р «Про здійснення попередньої оплати робіт з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельну ділянку», зараховані відповідачу на спеціальний рахунок, відкритий в Головному управлінні Держказначейства в Тернопільській області, як попередня оплата для виконання робіт з розроблення технічної документації із землеустрою.

Для зарахування на спеціальний рахунок попередньої оплати, у відповідності до роз'яснення Державного комітету України із земельних ресурсів, відповідачем направлено Головному управлінню Держкомзему в Тернопільській області лист від 30.12.2009р. № 140(а. с. 14), в якому зазначено, що відповідачем укладено 3500 договорів на проведення безоплатної приватизації, які виконуватимуться в 2010 році, в звязку з чим відповідач просить перерахувати кошти в сумі 396 060,00 грн. в якості авансу. Вказаний лист погоджено з начальником Головного управління Держкомзему в Тернопільській області ОСОБА_5

До зазначеного листа було додано Розрахунок попередньої оплати, який розроблено на підставі даних Плану використання бюджетних коштів і кількості укладених договорів(а. с. 17). Як вірно зазначає позивач, що до Розрахунку не було подано реєстру укладених договорів.

Разом із вказаними листами, до управління Держкомзему були подані Реєстр зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 30.12.2009 року № 3(а. с. 16) та Реєстр фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 30.12.2009 року № 3(а. с. 15), які теж погоджені з начальником Головного управління Держкомзему в Тернопільській області ОСОБА_5

При цьому, позивачем зазначено, що в вище перераховані реєстри внесені лише дані Планів використання бюджетних коштів.

Як вбачається з матеріалів справи, інші документи (розрахунок попередньої оплати, договори, або їх реєстри) до органу Державного казначейства не подавалися, тобто фінансові зобов'язання були зареєстровані казначейством по Реєстрах, складених на базі Планів використання бюджетних коштів.

З Акта Контрольно ревізійного управління в Тернопільській області від 26.03.2010 року № 07-20/26 вбачається, що в ході ревізії проведено інвентаризацію наявності договорів, укладених станом на 30.12.2009 року управліннями Держкомзему в районах з відповідачем на виготовлення технічної документації із землеустрою, які стали підставою для реєстрації в казначействі зобов'язань в сумі 396 060,00 грн. з подальшим їх зарахуванням на спеціальний рахунок.

Проведеною інвентаризацією встановлено, що із пред'явлених 3500 договорів, 2538 договорів були укладені відповідачем безпосередньо з управліннями Держкомзему в районах та, відповідно, під укладені договори було зареєстровано зобов'язань на суму 287 200,00 грн.

Решта пред'явлених договорів в кількості 962, які були передані відповідачу для виконання, згідно актів прийому-передачі від 21-29.12.2009р., укладені управліннями Держкомзему в районах з іншими юридичними особами, зокрема: Тернопільською філією «Центр державного земельного кадастру»передано 509 договорів, з яких до розрахунку включено 444 договори, ДП «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»передано 1477 договорів, з яких до розрахунку включено 518 договорів.

Таким чином, як вірно встановлено в Акті Контрольно ревізійного управління в Тернопільській області від 26.03.2010 року № 07-20/26, в порушення вимог п. 2.13 Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004 №136 (з внесеними змінами), до Реєстру зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та Реєстру фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, зобов'язань були внесені недостовірні дані, чим завищено зареєстровані в казначействі зобов'язання на суму 108 860,00 грн., і, як наслідок, зазначена сума бюджетних коштів була зайво перераховано відповідачу на його на спеціальний рахунок.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на підставі п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (із змінами), відповідачу було предявлено вимогу - лист «Про усунення порушень фінансової дисципліни»від 14.04.2010 № 19-07-13-14/1581(а. с. 19). Відповідно до пункту 5 даного листа, відповідача зобов'язано повернути до Державного бюджету України зайво перераховані бюджетні кошти, внаслідок завищення зареєстрованих в органах Державного казначейства зобов'язань на суму 108 859,92 грн. Позивачем зобовязано відповідача надати до 14.05.2010 року інформацію про вжиті заходи та виконання вимог.

Матеріалами справи встановлено, що у зазначений термін, відповідачем п. 5 вимоги листа «Про усунення порушень фінансової дисципліни»від 14.04.2010 № 19-07-13-14/1581 не виконано.

Згідно з п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (із змінами), контрольно-ревізійним управлінням в областях надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до Державного бюджету України відповідач у встановлені, листом-вимогою «Про усунення порушень фінансової дисципліни»від 14.04.2010 року № 19-07-13-14/1581, строки не сплатив, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день винесення рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У запереченні проти позову від 29.06.2010 року № 192/02-06 відповідач зазначає, що зайво отримані бюджетні кошти в сумі 108859,92 грн. останнім отримано в складі загальної суми коштів, перерахованих як попередня оплата за виконані роботи відповідно до раніше укладених договорів.

Відповідно до розяснення Державного казначейства України від 02.06.2010 року № 17-04/1920-9659, стосовно авансування проведених робіт з виготовлення технічної документації із землеустрою, зазначено, що реєстрація зобовязань регламентується Порядком обліку зобовязань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004 року № 136. Згідно із зазначеним Порядком, для реєстрації зобовязань (фінансових зобовязань) з попередньої оплати, розпорядники (одержувачі) бюджетних коштів подають до відповідного органу Державного казначейства України Реєстр зобовязань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів і оригінали документів та/або їх копії, засвідченні в установленому порядку, що підтверджує факт взяття зобовязання (фінансових зобовязання) та у яких передбачено вимоги стосовно попередньої оплати. Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем для отримання коштів попередньої оплати за виконані роботи, до управління Державного казначейства України в м. Тернополі подані лише Реєстри зобовязань, без долучення документів, які б підтверджували узяття відповідачем зобовязань, тобто, розрахунки попередньої оплати договорів або їх реєстрів, що в даному випадку є порушення вимог Порядку обліку зобовязань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004 року № 136.

Отже, вимоги відповідача, які викладені у запереченні проти позову від 29.06.2010 року № 192/02-06 не підтверджуються та спростовуються матеріалами справи.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись: Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 року № 2939-ХІІ ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства «Тернопільський Геодезичний центр»(вул. Лисенка, 20, м. Тернопіль, 46002, ід. к. №30454073) кошти в сумі 108859 (сто вісім тисяч вісімсот пятдесят девять) грн. 92 коп. в дохід Державного бюджету України за реквізитами: одержувач УДК в м. Тернополі, ід. к. 23588119, код класифікації доходів бюджету 21080500, р/р №31116090700002, призначення платежу «Інші надходження».

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддяСаадулаєв А.І.

копія вірна

СуддяСаадулаєв А.І.