Рішення № 107464959, 22.11.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.11.2022
Номер справи
640/18064/22
Номер документу
107464959
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2022 року м. Київ № 640/18064/22

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шувалової Т.О. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач -1), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - по тексту - відповідач -2), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати позивачу разової грошової допомоги до 05 травня 2022 року в розмірі, який не відповідає статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати і виплатити позивачу разову грошову допомогу до 05 травня за 2022 рік виходячи з п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше проведених виплат.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подати у місячний строк звіт про виконання судового рішення відповідно до частини першої статті 382 КАС України.

Позов мотивовано протиправними діями відповідачів, за наявності у позивача права на одноразову грошову допомогу до 5 травня у 2022 році, як учаснику бойових дій, та виплату належних позивачу сум у розмірі нижче, ніж визначено Законом №3551-XII.

Ухвалою суду від 21 жовтня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не звертались.

Відповідачі правом на подання письмового відзиву у термін, встановлений судом, не скористались.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 (а.с.10-13).

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_3 від 02 жовтня 2003 року, виданим МНС України (а.с.26).

У 2022 році позивачу було виплачено щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 1 491,00 грн, що визнається сторонами.

07 липня 2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про нарахування та виплату йому недоплаченої суми допомоги з посиланням на норми статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зразкове рішення Верховного Суду від 29.09.2020 року по справі № 440/2722/20 (а.с.16-18).

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві скерувало на адресу позивача листа від 11 липня 2022 року за № 14401-13865/С-02/8-2600/22, в якому повідомило позивача про виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року у розмірі 1 491, 00 грн (а.с.19-20).

16 вересня 2022 року позивач звернувся до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат з заявою про нарахування та виплату йому недоплаченої суми допомоги з посиланням на норми статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зразкове рішення Верховного Суду від 29.09.2020 року по справі № 440/2722/20 (а.с.21-24).

Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат скерував на адресу позивача листа від 22 вересня 2022 року за № 051-044-С-1131-12, в якому повідомив позивача, що у 2022 році виплата грошової допомоги особа, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію, здійснюється органами Пенсійного фонду України шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій (а.с.25).

Вважаючи дії відповідачів протиправними щодо невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

В силу вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовий статус ветеранів війни визначає та створення належних умов для їх життєзабезпечення забезпечує Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII).

Відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону № 3551-XII, у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року № 367-XIV, (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 28 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 02 грудня 2021 року №1928-IХ встановлено, що станом на 01 січня мінімальна пенсія за віком складає 1934,00 грн.

Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у 2022 році, у відповідності до Закону № 3551-XII, мав становити 9 670, 00 грн (1 934, 00 грн х 5).

3 березня 2022 року Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» № 2118-IX були внесені зміни до розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України.

Так, абзац третій підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України було викладено в наступній редакції: в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування.

На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 07.05.2022 № 540 (далі - Постанова № 540) якою затвердив Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - Порядок).

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Постанови № 540, Кабінет Міністрів України визначив, що виплата щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснюється у 2022 році у розмірах не менше, ніж у 2021 році.

Підпунктом 2 пункту 2 Постанови № 540 Кабінет Міністрів України встановив, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється:

органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 року, шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсі;

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад - особам, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби, а особам, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького та рядового складу, - на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках.

В додатку до Порядку зазначено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2022 році виплачується в таких розмірах, зокрема:

особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:

- I групи - 4421 гривня;

- II групи -3906 гривень;

- III групи - 3391 гривня;

- учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 гривня.

Таким чином, на реалізацію наданих Уряду повноважень на прийняття рішень щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів, Кабінет Міністрів України визначив разову грошову допомогу до 5 травня у 2022 році у фіксованому розмірі, при цьому меншому, ніж визначено Законом № 3551-XII.

Керуючись нормами Постанови КМУ №540, відповідач нарахував та виплатив позивачу разову грошову допомогу до 5 травня у 2022 році у розмірі - 1491,00 грн, тобто меншому, ніж визначено частиною п`ятою статті 12 Закону № 3551-XII, що призвело до звуження прав позивача, гарантованих Законом № 3551-XII.

Відповідач не врахував, що приписи Закону № 3551-XII щодо розміру разової грошової допомоги до 5 травня не були змінені у 2022 році, тобто є діючими, тому нарахування та виплата цих сум має здійснюватися виходячи із норм діючого законодавства.

Суд зауважує, що до спірних правовідносин неможливо застосувати постанову Кабінету Міністрів України, якими встановлений порядок застосування і розмірів державних соціальних стандартів, з огляду на таке.

Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент Верховна Рада України, до повноважень якого належить прийняття законів.

У свою чергу, Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.

Водночас, за змістом конституційних норм, Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само, як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.

Конституційне поняття Закон України, на відміну від поняття законодавство України, не підлягає розширеному тлумаченню. За загальним правилом закон це нормативно-правовий акт вищої юридичної сили, який приймається відповідно до особливої процедури парламентом та регулює найважливіші суспільні відносини. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін.

У свою чергу, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, тому не можуть звужувати чи скасовувати права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили, зокрема, у сфері спірних правовідносин, врегульованих Законом № 3551-XII.

Отже, суд, виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вважає, що для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2022 році слід керуватися Законом № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.

Оскільки разову грошову допомогу за 2022 рік нараховано та виплачено позивачу у меншому розмірі, ніж передбачено статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд дійшов висновку про порушення прав позивача на отримання допомоги у належному розмірі.

Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Судом встановлено, що виплата позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.

Відтак, є підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо виплати позивачу разової грошової допомоги до 05 травня 2022 року в розмірі, який не відповідає статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Вимоги позивача до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не підлягають задоволенню, оскільки зазначені виплати ним не проводилися.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов`язковості судових рішень та відсутності об`єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, доказів понесення ним інших судових витрат матеріали справи не містять, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 9, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, вул. Бульварно - Кудрявська буд.16, місто Київ, код ЄДРПОУ 42098368), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, пр-т. Любомира Гузара 7, місто Київ, код ЄДРПОУ 22886300) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня 2022 року в розмірі, який не відповідає статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, вул. Бульварно - Кудрявська 16, місто Київ, код ЄДРПОУ 42098368) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяті днів з дня складання повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено та підписано 22 листопада 2022 року.

Суддя Т.О. Шувалова