Постанова № 10745470, 11.08.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2010
Номер справи
2а-5613/10/1270
Номер документу
10745470
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.12

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 серпня 2010 року Справа № 2а-5613/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі Головуючого судді: Чиркіна С.М.

секретаря судового засідання: Лисенко Є.М.

за участю:

представник позивача: не прибув,

представник відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області до Державного підприємства «Антрацит» в інтересах відокремленого підрозділу «Шахта «Крепінська» про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків у розмірі 10599,36 грн., -

ВСТАНОВИВ:

20 липня 2010 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області до Державного підприємства «Антрацит» в інтересах відокремленого підрозділу «Шахта «Крепінська» про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків у розмірі 10599,36 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності. В порушення ст. 47 ЗУ №1105 від 23.09.01 та підпунктів 4.12, 4.13,4.14 Інструкції «Про порядок перерахування,обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» затвердженої постановою Правління Фонду СНВ України від 12.07.2007 № 36, страхові внески відповідачем перераховані не в повному обсязі. Заборгованість перед Фондом, згідно розрахункової відомості за І півріччя 2010 року складає 3500961,96 грн. недоїмки та -152164,26 грн. - пені. Позивач звертає увагу, що загальну сума заявленої та стягнутої заборгованості за Постановами Луганського окружного адміністративного суду складає : 3490362,60 грн. недоїмка , 152164,26 грн. пеня. Таким чином стягненню підлягає недоїмка зі сплати страхових внесків у сумі 10599,36 грн., яка виникла за період з 01.04.2010 по 01.07.2010 року і яка не була стягнута у судовому порядку.

У звязку з чим позивач просить стягнути з відповідача недоїмку зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у розмірі 10599,36 грн.

Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав заяву, в якій зазначив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу без участі представника Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, місце та дату судового розгляду повідомлявся належним чином, причини не явки суду не відомі.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Пунктом 7 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що субєкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно із Законом України від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР «Основи законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування» страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообовязкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.

Статтею 46 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі Закон № 1105-XIV)регламентовано, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності, здійснює збір та акумулювання страхових внесків.

Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фондів соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідач Державне підприємство «Антрацит», і.к. 32226065,що має статус юридичної особи ( а.с.17).

Відокремлений підрозділ «Шахта «Крепінська» Державного підприємства «Антрацит» , і.к. 26403008, без права юридичної особи.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 Закону №1105-XIV юридичні особи або структурні підрозділи із відокремленим балансом є страхувальниками з обов'язкового страхування від нещасних випадків.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач у відповідності із вимогами статті 10 Закону 1105-XIV взятий на облік у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області як страхувальник, про що, зокрема, свідчать матеріали справи ( а.с.18,20).

Частиною 2 ст. 45 Закону встановлено, що роботодавець як страхувальник зобовязаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Згідно із ч. 8 статті 47 Закону страхувальник здійснює страховий внесок у Фонд соціального страхування від нещасних випадків у порядку і строки, які визначаються страховиком.

Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 серпня 2007 року за № 867/14134, затверджено Інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі Інструкція).

Розділом 4 Інструкції встановлено порядок обчислення та строки сплати страхових внесків до Фонду.

Страхові внески сплачуються - страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки. (п. 4.12 Інструкції).

Нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду (п. 4.13 Інструкції).

Згідно зі ст. 1, 2 Закону України 22 лютого 2001 року N 2272-III «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (із змінами і доповненнями) (далі Закон N 2272-III) структурним підрозділам встановлені страхові тарифи у розмірі фіксованих відсотків від фактичних витрат на оплату праці.

У відповідності до ст.1 Закону N 2272-III відповідачу встановлений страховий тариф (у відсотках до фактичних витрат на оплату праці найманих працівників) 13,5 %.

Відповідно до п.5.1 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.

При стягненні недоїмки за платежами до Фонду строки давності не застосовуються.

Згідно розрахункової відомості за І півріччя 2010 року, завіреною керівником підприємства та головним бухгалтером, Відокремлений підрозділ «Шахта «Крепінська» Державного підприємства «Антрацит» має недоїмку зі сплати страхових внесків перед відділенням ВД ФСНВ ВПЗ України в м.Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області у сумі 3500961,96 грн.( а.с.5)

З доводів зазначених в адміністративному позові та матеріалів справи ( а.с.7-14) вбачається, що постановами Луганського окружного адміністративного суду по справам № 2а-22672/09/1270, № 2а-25530/09/1270, №2а-727/10/1270, №2а-738/10/1270, № 2а-2047/10/1270, №2а-3437/10/1270 стягнуто недоїмку на загальну суму 3490362,60 грн.

Таким чином стягненню підлягає недоїмка зі сплати страхових внесків у сумі 10599,36 грн.( 3500961,96 3490362,60), яка не стягнута у судовому порядку.

Сума заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у розмірі 10599,36 грн. обґрунтована та підтверджена матеріалами справи.

Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.

Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.

Таким чином, відповідальність за несвоєчасне перерахування страхових внесків відокремленим підрозділом «Шахта «Крепінська» повинно нести ДП «Антрацит» як юридична особа.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

За таких обставин, позовні вимоги слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до пункту 34 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись Законом України ”№1105-XIV від 23.09.1999 „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, ст.ст. 2, 17, 87, 94, 112, 136, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області до Державного підприємства «Антрацит» в інтересах відокремленого підрозділу «Шахта «Крепінська» про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків у розмірі 10599,36 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Антрацит» в інтересах відокремленого підрозділу «Шахта «Крепінська» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області ( м.Антрацит, Луганська обл., вул. Ростовська,38, р/р 37174412001252 УДК м.Антрацит, МФО, і.к. 25938641) недоїмку зі сплати страхових внесків у сумі 10599,36 грн.(десять тисяч пятсот девяносто девять гривень тридцять шість копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяЧиркін С.М.