Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про вiдстрочення виконання судового рішення
14 листопада 2022 рокум. Ужгород№ 260/7367/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Микуляк П.П.,
при секретарі судового засідання Пшевлоцька К.І.,
за участі:
позивача: ОСОБА_1 - не з`явився,
відповідача: Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради, представник Стасів Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про відстрочку виконання рішення суду в частині виплати в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошується вступна та резолютивна частини Ухвали. Повний текст Ухвали виготовлено та підписано 18 листопада 2022 року.
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради, в якій просить, із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 10 грудня 2021 року:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради, щодо виплати до 5 травня за 2021 рік одноразової виплати в розмірі, що не відповідає Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради, викладене у листі від 30.11.2021 року №1924/0/83-21 щодо відмови у перерахунку одноразової виплати до 5 травня за 2021 рік;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради виплатити недоплачену суму одноразової виплати до 5 травня за 2021 рік з врахуванням норм Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради подати звіт про виконання рішення суду.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради було задоволено:
- визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради, щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі меншому, ніж передбачено ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- визнано протиправною відмову, викладену у листі Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради від 30.11.2021 року №1924/0/83-21, щодо проведення перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік;
- зобов`язано Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплачених коштів.
10 травня 2022 року Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради залишено без задоволення, а Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року у справі № 260/7367/21 - без змін.
07 жовтня 2022 року Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради подало до суду заяву про відстрочення виконання судового рішення в частині виплати.
Подана заява мотивована тим, що 22 вересня 2022 року відповідач отримав постанову про відкриття виконавчого провадження №69867809 від 16.09.2022 року, постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 16.09.2022 року та постанову про стягнення виконавчого збору від 16.09.2022 року з виконання виконавчого листа №260/7367/21, виданого 30.05.2022 року. Відтак, розпочато примусове виконання рішення суду. На виконання вищевказаного рішення суду Управління вжило певних заходів для його добровільного виконання, в межах своєї компетенції. Зокрема, 17.05.2022р. на виконання рішення суду у справі №260/7367/21 Управлінням добровільно було здійснено перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України Про державний бюджет на 2021 рік, з урахуванням раніше виплачених сум. Згідно довідки Управління №1159/01-07/7422 від 17.05.2025р. розмір донарахованої ОСОБА_1 на виконання рішення суду допомоги до 05 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій, становить 7354,00 грн.
Однак, щодо виплати суми перерахунку ОСОБА_1 відповідач, як боржник виконати не має змоги, оскільки в бюджетній програміна 2022 рік не передбачено коштів для даної операції.
Рішення суду в частині виплати допомоги можливо буде виконати в порядку черговості в межах наявних бюджетних асигнувань. Вказані обставини істотно ускладнюють виконання рішення в 2022 році та роблять його неможливим.
Відтак, відповідач просить суд відстрочити виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07.02.2022р. у справі №260/7367/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради в частині виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум, терміном на 1 (один) рік з дня ухвалення Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав подану заяву та просив суд її задовольнити.
Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
Відповідно до п.1 ч.3 та ч.9 ст.205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду, та розгляд заяви проведено за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження, у відповідності до ч.9 ст.205 КАС України.
Розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення, дослідивши необхідні для розгляду заяви матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про її задоволенні, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Судом встановлено, що Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року позовну заяву адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради було задоволено:
- визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради, щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі меншому, ніж передбачено ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- визнано протиправною відмову, викладену у листі Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради від 30.11.2021 року №1924/0/83-21, щодо проведення перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік;
- зобов`язано Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплачених коштів.
Вищезазначене рішення суду набрало законної сили 10.05.2022 року.
Підстави для звернення до суду із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення встановлені ст.378 КАС України, згідно ч.3 якої - звернення з заявою передбачає наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, перелік таких обставинам також встановлений цією статтею та такими обставинами є відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо та інші подібні обставини.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
З огляду на відсутність передбачених критеріїв для визначення поважності таких підстав, прийняття відповідних рішень є дискреційним повноваженням суду, яке він реалізує за власними переконанням, з урахуванням конкретних обставин справи. При цьому, таке розстрочення здійснюється виключно у виняткових випадках, за умови, що суд встановить наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
На виконання вищевказаного рішення Закарпатського окружного адміністративного суду відповідачем - боржником вжито всіх заходів для його добровільного виконання, в межах його компетенції.
Зокрема, 17 травня 2022 року на виконання рішення суду у справі №260/7367/21 відповідач добровільно здійснив перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України Про державний бюджет на 2021 рік, з урахуванням раніше виплачених сум. Згідно довідки Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради за №1159/01-07/7422 від 17.05.2022р. розмір донарахованої ОСОБА_1 на виконання рішення суду допомоги до 05 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій, становить 7354,00 грн..
Вищевказану довідку та лист №1167/01-07/7422 від 17.05.2022р. було надіслано на адресу ОСОБА_1 з повідомленням про вручення щодо добровільного виконання рішення суду в частині здійснення перерахунку та направлено довідку про розмір такого перерахунку, а також повідомлено, що виплату коштів буде проведено за рахунок коштів державного бюджету згідно черговості.
Щодо виплати суми перерахунку громадянину ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.
Виплата щорічної разової грошової допомоги до 05 травня здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Фінансування видатків на виплату допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України від 22.10.1993р. №3551-ХІІ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (далі - Закон №3551) і Законом України від 23.03.2000р. №1584-111 Про жертви нацистських переслідувань, проводиться в межах коштів, передбачених законами про Державний бюджет України на відповідні роки за бюджетною програмою КПКВК 2501150 Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №325 від 08.04.2021 року (далі - Постанова №325) Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань передбачено, що органи місцевого самоврядування лише перераховують ветеранам війни кошти, які їм розподілили Мінсоцполітики України та облдержадміністрації.
Зважаючи на викладене та враховуючи вищевказану Постанову №325 після здійснення добровільного перерахунку на виконання рішення суду, Управлінням надсилається до Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА інформація про потребу виділення коштів з Державного бюджету України на виконання рішення суду з метою виплати, в тому числі гр. ОСОБА_1 суми перерахованої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 7354,00 грн.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 902 від 26.08.2021 р. Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році (далі -Порядок), такий визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Забезпечення виконання рішень суду" (далі - бюджетні кошти) для забезпечення виконання рішень суду, прийнятих національними судами, а також виплати судового збору, виконавчих витрат і штрафів, накладених державним виконавцем відповідно до норм Закону України "Про виконавче провадження".
Згідно пп.2 п.5 вказаного Порядку визначено, що Бюджетні кошти спрямовуються з дотриманням такої пріоритетності напрямів, зокрема: для забезпечення виконання грошових зобов`язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України, боржниками у виконанні яких визначено регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат.
Відповідно до пункту 7 Порядку черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили; якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів,- за прізвищами в алфавітному порядку.
Рішення суду в частині виплати допомоги, як стверджує боржник, можливо буде виконати в порядку черговості в межах наявних бюджетних асигнувань.
Вказані обставини істотно ускладнюють виконання рішення та роблять його неможливим.
Відтак, невиконання відповідачем судового зобов`язання в частині виплати коштів через відсутність у нього відповідних бюджетних призначень в розумінні ч.3 ст. 378 КАС України свідчить про неможливість виконання судового рішення та є підставою для звернення до суду із заявою про відстрочку виконання рішення суду, оскільки ця виплата буде виконана при надходженні коштів із Державного бюджету України.
Згідно постанови про відкриття виконавчого провадження № 69867809 від 16.09.2022 р., боржнику (відповідачу) необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Зважаючи на те, що зазначеним Порядком визначено чіткий алгоритм (порядковість дій) дій з визначеними датами щодо виплати присудженої Стягувачу грошової допомоги до 5 травня, а також враховуючи той факт, що державні кошти Управлінню виділяють відповідно до вищевказаної Програми частинами, неможливо виконати рішення суду в частині виплати перерахованих коштів, у визначений постановою про відкриття виконавчого провадження строк, що істотно ускладнює виконання рішення суду та робить його неможливим, а відтак потребує відстрочки виконання рішення суду в частині виплати коштів.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання відповідачем судового зобов`язання в частині виплати коштів через відсутність у нього відповідних бюджетних призначень в розумінні ч.3 ст. 378 КАС України свідчить про неможливість виконання судового рішення та є вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана при надходженні коштів із Державного бюджету України.
Відповідно до ст.23 та ст.116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з п. п. 20, 29 ч. 1 ст.116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Оцінюючи додані до заяви докази на підтвердження наявності підстав для розстрочення виконання постанови суду у даній справі, суд приходить до переконання про те, що з урахуванням конкретних обставин справи, відповідачем обґрунтовано наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення.
Щодо відстрочення виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.5 ст378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Виходячи з наведеного, враховуючи доведеність поданої заяви належними та допустимими доказами, заяву відповідача слід задовольнити частково та розстрочити виконання судового рішення на 2 місяці з моменту винесення даної Ухвали, а саме до 14 січня 2023 року.
На підставі наведеного та керуючись ст. 238, 250, 255, 295 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Заяву Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради про відстрочення виконання судового рішення від 07 лютого 2022 року в адміністративній справі за №260/7367/21 задовольнити частково.
Відстрочити виконання Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року у справі №260/7367/21 на 2 місяці.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення за формою і змістом, передбаченими ст. 296 КАС України.
Суддя П.П.Микуляк