Рішення № 107395041, 18.11.2022, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2022
Номер справи
260/3728/22
Номер документу
107395041
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

18 листопада 2022 рокум. Ужгород№ 260/3728/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Маєцької Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, в якій просить: 1) Визнати протиправними дії ГУНП в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у внесенні змін до наказу ГУНП в Закарпатській області По особовому складу №185 о/с від 04.09.2020 р.; 2) Зобов`язати ГУНП в Закарпатській області внести зміни до наказу По особовому складу №185 о/с від 04.09.2020 р. в частині обчислення календарного стажу служби ОСОБА_1 в поліції, який дає право на пенсію за вислугою років, зарахувавши до такого пільговий стаж за період роботи у територіальних підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Закарпатській області з 07.1999 по 05.2008 у загальній кількості 13 років 03 місяці (8 років 10 місяців календарної вислуги та 4 роки 5 місяців пільгової), зазначивши, що стаж його служби в поліції (з урахуванням зазначеного пільгового стажу) на день звільнення становить 25 років 6 місяців 26 днів та, що вислуга років у календарному обчисленні складає 25 років 6 місяців 26 днів, а загальний трудовий стаж для призначення пенсії складає 34 роки 02 місяці 20 днів; 3) Зобов`язати ГУНП в Закарпатській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області документи, необхідні для перерахунку пенсії із врахуванням указаних змін до наказу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія позивачу призначалася на підставі наказу Головного управління Національної поліції в Закарпатській області № 185 о/с від 04 вересня 2020 року від 04 вересня 2020 року, в якому зокрема зазначено, що стаж служби в поліції та вислуга років позивача в календарному обчисленні складає 21 рік 01 місяць 26 днів. Позивач 14 липня 2022 року звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до наказу № 185 о/с від 04 лютого 2020 року в частині обчислення календарного стажу служби в поліції, який дає право на пенсію за вислугою років, зарахувавши до такого пільговий стаж за період роботи у територіальних підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Закарпатській області з 07.1999 року по 05.2008 року у загальній кількості 13 років 03 місяці, обчислений відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та підпункту «в», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги, особам, як мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб». У вказаній заяві позивач просив зазначити в наказі, що стаж його служби в поліції (з урахуванням зазначеного пільгового стажу) на день звільнення становить 25 років 6 місяців 26 днів та що вислуга в календарному обчисленні складає 25 років 6 місяців 26 днів та направити до ГУ ПФ України в Закарпатській області документи необхідні для перерахунку пенсії із зарахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 07.1999 року по 05.2008 року, у загальній кількості 13 років 3 місяці. В той же час, відповідач листом від 13 вересня 2022 року відмовив у задоволенні заяви.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв`язку з тим, що згідно наказу ГУ НП в Закарпатській області № 185 о/с від 04 вересня 2020 року позивачу обчислена вислуга років для призначення пенсії у відповідності до чинної редакції Порядку № 393.

Представник позивача надав суду відповідь на відзив, у якому зазначив, що пільговий стаж за період роботи у територіальних підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Закарпатській області підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції, який дає право на пенсію за вислугою років.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

З довідки, виданої начальником УКЗ ГУНП в Закарпатській області від 12 квітня 2016 року вбачається, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на наступних посадах:

- 07.1999 року 04.2003 року оперуповноважений відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Ужгородського районного відділу УМВС України в Закарпатській області;

- 04.2003 року 07.2003 року старший оперуповноважений відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Ужгородського районного відділу УМВС України в Закарпатській області;

-07.2003 року 11.2007 року начальник відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Ужгородського районного відділу УМВС України в Закарпатській області;

- 11.2007 року 05.2008 року начальник сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю Ужгородського районного відділу УМВС України в Закарпатській області.

Наказом Головного управління Національної поліції в Закарпатській області від 04 вересня 2020 року № 185 о/с «По особовому складу» позивача звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» (за власним бажанням).

Відповідно до вказаного наказу стаж служби в поліції на день звільнення складає 21 рік 01 місяць 26 днів, вислуга років у календарному обчисленні складає 21 рік 01 місяць 26 днів, загальний трудовий стаж для призначення пенсії складає 29 років 09 місяців 20 днів.

Позивачу призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується протоколом.

Позивач звернувся до ГУ НП в Закарпатській області із заявою від 01 вересня 2022 року, в якій просив внести зміни до наказу № 185 о/с від 04.02.2020 року в частині обчислення календарного стажу служби в поліції, який дає право на пенсію за вислугою років, зарахувавши до такого пільговий стаж за період роботи у територіальних підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Закарпатській області з 07.1999 по 05.2008 року у загальній кількості 13 років 03 місяці, обчислений відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та підпункту «в» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» та зазначити, що стаж його служби в поліції (з урахуванням зазначеного пільгового стажу) на день звільнення становить 25 років 6 місяців 26 днів та що вислуга років у календарному обчисленні складає 25 років 06 місяців 26 днів. Також, у вказаній заяві просив направити до ГУ ПФ України в Закарпатській області документи, необхідні для перерахунку пенсії із зарахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 07.1999 року по 05.2008 року, у загальній кількості 13 років 3 місяці.

Листом від 13 вересня 2022 року № Р-180/106/2-2022 відповідач відмовив у зарахуванні пільгової вислуги.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Стаття 17-1 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393).

Підпунктом «в» пункту 3 Постанови №393 (у редакції, яка діяла в період перебування позивача на відповідних посадах) було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Як вже встановлено судом та підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою позивач у період 07.1999 року по 05.08.2008 року працював на посадах у територіальних підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю області.

Таким чином, вказаний вище період проходження позивачем служби на посадах підлягає зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах відповідно до пункту 3 Порядку №393 з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.

З огляду на вищенаведене, пільгова вислуга років за час служби позивача в підрозділах боротьби з економічною злочинністю становить 13 років та 3 місяці (8 років 10 місяців календарної вислуги та 4 роки 5 місяців пільгової).

Відтак, з урахуванням вищенаведеного, загальний стаж служби в поліції позивача становить 25 років 6 місяців 26 днів (21 рік 01 місяць 26 днів календарної вислуги та 04 роки 5 місяців пільгової) загальний трудовий стаж для при значення пенсії 34 роки 02 місяці 20 днів.

Відповідач у відзиві на позовну заяву посилається на втрату чинності положень постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року.

В той же час, суд зазначає, що Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001 та від 13.03.2012 № 6-рп/2012 висловив позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов`язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм.

З урахуванням наведеного, право позивача на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби в органах внутрішніх справ визначаються за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.

В той же час, відповідачем в наказі Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 04 вересня 2020 року № 185 о/с визначено, що стаж служби в поліції на день звільнення складає 21 рік 01 місяць 26 днів, вислуга років у календарному обчисленні складає 21 рік 01 місяць 26 днів, загальний трудовий стаж для призначення пенсії складає 29 років 09 місяців 20 днів.

Відтак, наявні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у внесенні змін до вищевказаного наказу.

Відповідно до ч.ч. 3-5 ст. 59 Закону України "Про Національну поліцію" рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України. Порядок підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції встановлює Міністерство внутрішніх справ України.

Відповідно до Розділу 2 Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом МВС України № 1235 від 23.11.2016, підставою для видання наказів по особовому складу є зміни в службовій діяльності, у тому числі обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейським надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Відповідно до Розділу 3 вказаного Порядку видавати накази по особовому складу можуть керівники органів та підрозділів поліції, а також закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України. Підставою для підготовки та видання наказів по особовому складу є документи з питань проходження служби, подані до підрозділу кадрового забезпечення поліцейським, його керівником або працівником, який здійснює кадрове забезпечення підрозділу.

У випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати. Крім того, зазначається інформація щодо необхідності виплати грошової компенсації за кількість діб невикористаних відпусток за фактично відпрацьований час у році звільнення або відрахування з грошового забезпечення коштів за кількість діб відпусток за час невідпрацьованої частини календарного року.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що для належного захисту порушеного права позивача необхідно зобов`язати Головне управління Національної поліції в Закарпатській області внести зміни до наказу від 04 вересня 2020 року № 185 о/с, в частині обчислення календарного стажу служби ОСОБА_1 в поліції, який дає право на пенсію за вислугою років, зарахувавши до такого пільговий стаж за період роботи у територіальних підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Закарпатській області з 07.1999 по 05.2008 у загальній кількості 13 років 03 місяці (8 років 10 місяців календарної вислуги та 4 роки 5 місяців пільгової), зазначивши, що стаж його служби в поліції (з урахуванням зазначеного пільгового стажу) на день звільнення становить 25 років 6 місяців 26 днів та, що вислуга років у календарному обчисленні складає 25 років 6 місяців 26 днів, а загальний трудовий стаж для призначення пенсії складає 34 роки 02 місяці 20 днів.

Оскільки позивачу була призначена пенсія за вислугою років, як наслідок, наявні підстави для зобов`язання Головного управління Національної поліції в Закарпатській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області документи, необхідні для перерахунку пенсії позивача, із врахуванням вказаних змін до наказу.

Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1, 3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, враховуючи вищенаведене правове регулювання спірних відносин та встановлені обставини справи, виходячи з встановлених Кодексом адміністративного судочинства України завдань та основних засад адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позову, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд.

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Ракоці, буд. 13, код ЄДРПОУ 40108913) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у внесенні змін до наказу Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області «По особовому складу» № 185 о/с від 04 вересня 2020 року.

3. Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Закарпатській області внести зміни до наказу «По особовому складу» № 185 о/с від 04 вересня 2020 року в частині обчислення календарного стажу служби ОСОБА_1 в поліції, який дає право на пенсію за вислугою років, зарахувавши до такого пільговий стаж за період роботи у територіальних підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Закарпатській області з 07.1999 по 05.2008 у загальній кількості 13 років 03 місяці (8 років 10 місяців календарної вислуги та 4 роки 5 місяців пільгової), зазначивши, що стаж його служби в поліції (з урахуванням зазначеного пільгового стажу) на день звільнення становить 25 років 6 місяців 26 днів та, що вислуга років у календарному обчисленні складає 25 років 6 місяців 26 днів, а загальний трудовий стаж для призначення пенсії складає 34 роки 02 місяці 20 днів;

4. Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Закарпатській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області документи, необхідні для перерахунку пенсії із врахуванням указаних змін до наказу.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Ракоці, буд. 13, код ЄДРПОУ 40108913) судові витрати у розмірі 992,40 грн. (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок)

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяН.Д. Маєцька