ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2010 року 13:47 Справа № 2а-3080/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Жучковій Н.С., за участю представника позивача Харламової О.О., представника відповідача Арестенка В.Л., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Комунального підприємства «Таврія» Новимоколаївської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області
про стягнення 3863 грн. 58 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році
ВСТАНОВИВ:
Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось із адміністративним позовом до Комунального підприємства «Таврія» Новомиколаївської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про стягнення 3863 грн. 58 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році, у звязку з тим, що середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача, за рік склала 10 осіб, таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на підприємстві відповідача повинна складати 1особу. Згідно відомостей, наданих відповідачем у звіті за 2009 рік, середньооблікова кількість інвалідів на підприємстві склала 0 осіб. На підставі викладеного, позивач просить стягнути з Комунального підприємства «Таврія» Новомиколаївської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області 3863 грн. 58 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
23.07.2010 відповідачем через канцелярію суду надані заперечення проти позову. Відповідач з вимогами викладеними у позовній заяві не згоден у повному обсязі, оскільки підприємство у 2009 році фактично працювало 6 місяців з 01.07.2009. Також, згідно заперечення, на підприємстві був працевлаштований 1 інвалід з 01.11.2009, а при складанні звіту припустилися механічної помилки.
Представник відповідача у судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у запереченнях.
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, вислухавши думку представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Комунальне підприємство «Таврія» Новомиколаївської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області (ідентифікаційний код 36238273) зареєстроване як юридична особа Мелітопольською районною державною адміністрацією Запорізької області 08.12.2008, за адресою: вул.Леніна, буд.12, с. Новомиколаївка, Мелітопольський район, Запорізька область, 72353.
Судом зясовано, що відповідач відноситься до субєктів підприємницької діяльності, яким, відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого Законом, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунку кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно із Звітом відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік за формою № 10-ПІ, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 10 осіб. З них, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб. Кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на підприємстві відповідача на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» повинна складати 1 особу.
Матеріалами справи встановлено, що протягом 2009 року у Комунальному підприємстві «Таврія» Новомиколаївської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області працювали інвалід ОСОБА_1. з 01.11.2009, тобто 2 місяці та інвалід ОСОБА_4 з 02.11.2009 р. по 08.12.2009 р., тобто 1 місяць.
Згідно Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», середньооблікова кількість працівників відображається відповідно до п. 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 № 286. Згідно п. 3.2.5 цієї Інструкції, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, …12. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Враховуючи вищевикладене, робиться розрахунок середньооблікової кількості штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, а саме:
3 / 12 = 0,25, (що при округленні дає 0).
Таким чином, середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, складає 0 осіб.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, у відповідності з ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.
Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року № 420 за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до п. 2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», роботодавці подають інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Згідно листа Мелітопольського районного центру зайнятості від 09.06.2010 р. №828 Комунальне підприємство «Таврія» Новимоколаївської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області у період з грудня 2008 року про грудень 2009 року інформацію про наявність вільних робочих місць (звіт форми № 3-ПН), в тому числі для працевлаштування інвалідів, до Мелітопольського міського центру зайнятості не надавало.
Частиною 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік, середньорічна заробітна плата штатного працівника Комунального підприємства «Таврія» Новомиколаївської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області складає 7620грн. 00 коп., тому, у відповідності до приписів ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів у 2009 році, застосованих до відповідача, складає 3810 грн. 00 коп.
У ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зазначено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Пункт 3.7 «Порядку нарахування пені та її сплати», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 р. № 223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 р. за № 552/13819, встановлює, що у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.
Термін прострочення на дату подання позовної заяви становив 47 днів, таким чином, сума пені становить 53 грн. 58 коп.
З урахуванням зазначеного, сума адміністративно-господарських санкцій для відповідача складає 3810 грн. 00 коп. та пені в сумі 53 грн. 58 коп., а всього 3863 грн. 58 коп.
Частина 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлює, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
У вказаний період відповідачем адміністративно-господарські санкції не сплачено.
Згідно ч. 9 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України; суд, ст.ст. 18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», п. 2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»; п. 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 № 286; п. 3.7 «Порядку нарахування пені та її сплати», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 р. № 223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 р. за № 552/13819; Інструкцією щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Таврія» Новимоколаївської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області (72353, с. Новимоколаївка Мелітопольського району Запорізької області, вул. Леніна, 12, код ЄДРПОУ 36238273) на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 147, код ЄДРПОУ34676932, р/р 31211230700168, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015; 50070000 «Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2009 рік») 3863 грн. 58 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.О. Прасов
Постанова у повному обсязі складена 04.08.2010.