Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень
про виконання судового рішення
14 листопада 2022 р. Р і в н еСправа №460/1131/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, розглянувши в порядку письмового провадження звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом:
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області)про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинення певних дій.
Рішенням від 13.04.2020, яке набрало законної сили 06.07.2020, позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Рівненській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2008, на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237, виданої на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі №460/3230/18.
Зобов`язано ГУ ПФУ в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2008 на підставі виданої на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі № 460/3230/18 довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 10.12.2019 №12/1/1237, з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414, постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 №34, постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292, постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15, постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.
29.07.2020 за вказаним судовим рішенням видано, зокрема, виконавчий лист №1.
Ухвалою від 19.08.2020 встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення від 13.04.2020 у справі №460/1131/20. Зобов`язано ГУ ПФУ в Рівненській області подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановлено строк для його подання.
Ухвалами від 02.12.2020, від 19.03.2021, від 09.06.2021, 19.08.2021, від 03.11.2021, від 28.01.2022 встановлено ГУ ПФУ в Рівненській області новий строк для подання до суду звіту про виконання судового рішення від 13.04.2020 у справі №460/1131/20.
03.03.2022 на адресу Рівненського окружного адміністративного суду надійшов звіт ГУ ПФУ в Рівненській області про виконання судового рішення від 28.02.2022 №1, зареєстрований за вх.№16086/22 від 03.03.2022.
Згідно з частиною другою статті 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розглянувши звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення у справі №460/1131/20 та інші докази, надані органом Пенсійного фонду, судом встановлено, що на виконання судового рішення ГУ ПФУ в Рівненській області здійснено перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 за період з 01.02.2008 по 05.07.2020.
Крім того, на виконання рішення суду від 13.04.2020 та ухвали суду від 02.12.2020 ГУ ПФУ в Рівненській області (за дорученням №ДХГ0111751/94) здійснено перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 за період із січня 2018 року по жовтень 2020 року на суму 135928,94 грн, що підтверджується розрахунком.
На виконання рішення суду від 13.04.2020 та ухвали суду від 28.12.2021 в січні 2021 року ОСОБА_1 проведено доплату різниці пенсії за листопад та грудень 2020 року в сумі 6060,46 грн та новий розмір пенсії за січень 2021 року в сумі 10358,06 грн.
Також проведено донарахування суми доплати за період з січня 2018 року по жовтень 2020 року, що визначена окремою ухвалою в сумі 135928,94 грн. Загальна сума доплати за рішенням суду за період з 01.02.2008 по 05.07.2020 становить 444437,00 грн.
Відповідно до пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (пп.3); забезпечує ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, своєчасне внесення відомостей до них, їх використання, контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації (пп.4); забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду (пп.5); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (пп.8).
Тобто, виплати пенсій здійснюються ГУ ПФУ в Рівненській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Рівненській області неодноразово зверталося до Пенсійного фонду України з листами від 20.04.2021 №1700-0802-5/17061, від 16.06.2021 №1700-0802-5/25791 та від 15.02.2022 №1700-09-5/8807, у яких просило профінансувати суму заборгованості, що нарахована за рішенням суду у справі №460/1131/20 для виконання його у повному обсязі.
В свою чергу, Пенсійний фонд України в листах від 22.01.2021 №2800-030203-7/2878 та від 20.05.2021 №2800-030203-9/23561 зазначив, що виплата пенсії ОСОБА_1 у перерахованому розмірі здійснюється з січня 2021 року. Різницю коштів, що утворилась внаслідок здійсненого перерахунку пенсії, ГУ ПФУ в Рівненській області обліковано в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Відповідно до статті 8 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб виплата пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду (далі - програма 2506080). Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Законом України Про Державний бюджет України на 2021 рік по програмі 2506080 передбачено 195,3 млрд грн. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Враховуючи вищезазначене, погашення заборгованості, обчисленої на виконання рішення суду, буде здійснено в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету.
Також, на запит відповідача від 16.06.2021 №1700-0802-5/25791 Пенсійний фонд України листом від 15.07.2021 №2800-030203-9/33821 повідомив, що роз`яснення з порушеного питання надано листом Пенсійного фонд України від 20.05.2021 №2800-030203-9/23561.
Частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне зобов`язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Бюджетна програма - сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.
Видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом.
Таким чином, суд встановив, що на даний час виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії, перерахованої на виконання судового рішення, територіальним органом Пенсійного фонду в сумі 444437,00 грн не здійснено у зв`язку з відсутністю бюджетного фінансування.
Суд зауважує, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Однак, підставою її застосування є невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача.
Таким чином, спосіб судового контролю, передбачений статтею 382 КАС України, спрямований на забезпечення виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, яке залишається не виконаним.
При цьому, аби застосувати вказаний спосіб судового контролю, суд повинен мати обґрунтовані сумніви у виконанні суб`єктом владних повноважень свого конституційного обов`язку - виконання судового рішення.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними постановах від 21.11.2019 у справі №802/1933/18-а та від 29.04.2022 у справі №120/2914/19-а, які є обов`язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень судом встановлено, що судове рішення у справі №460/1131/20 в частині здійснення належного перерахунку пенсії позивача виконане відповідачем повністю; не виконане в частині виплати нарахованої суми 444437,00 грн з причин, які не залежать від відповідача, оскільки виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду.
При цьому, матеріалами справи стверджено про вчинення територіальним органом Пенсійного фонду дій, спрямованих на виконання судового рішення в повному обсязі, зокрема, шляхом скерування відповідачем до Пенсійного фонду України запитів про виділення коштів для погашення заборгованості за судовим рішенням у справі №460/1131/20.
Враховуючи викладене, відповідачем виконано рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 у справі №460/1131/20 в частині нарахування ОСОБА_1 заборгованості за період з 01.02.2008 по 05.07.2020, яка становить 444437,00 грн, при цьому суд не має обґрунтованих сумнівів у виконанні суб`єктом владних повноважень свого конституційного обов`язку - виконання судового рішення в іншій його частині, за умови виділення відповідного бюджетного фінансування.
Суд вважає, що за відсутності бюджетного фінансування для виплати заборгованості за судовим рішенням, багаторазове встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання судового рішення є формальним заходом, оскільки не впливає на поведінку відповідача та не призводить до повного виконання судового рішення, яке, як встановив суд, не виконується з незалежних від відповідача причин. Отже в такому випадку мета судового контролю відповідно до приписів статті 382 КАС України не досягається.
Водночас, судом не встановлено об`єктивних підстав для накладення на керівника відповідача штрафу за невиконання судового рішення, позаяк такі дії жодним чином не захищають право позивача на отримання бюджетних коштів.
Окрім цього, суд бере до уваги, що 29.07.2020 Рівненським окружним адміністративним судом на виконання судового рішення в цій справі видані виконавчі листи, які пред`явлені позивачем до виконання. Відділом примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) 06.08.2020 відкрито виконавче провадження № 62735021, стан якого згідно з відомостями з АСВП на 14.11.2022: відкрито. Таким чином, примусове виконання судового рішення на даний час здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".
З огляду на вищенаведене, враховуючи, що впродовж двох років судом було вжито всіх належних засобів судового контролю в розумінні статті 382 КАС України, суд дійшов висновку, що звіт ГУ ПФУ в Рівненській області про виконання судового рішення слід прийняти.
Керуючись статтями 241, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 28.02.2022 №1 про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 у справі №460/1131/20.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повну ухвалу складено 14 листопада 2022 року.
Суддя Н.О. Дорошенко