Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11 листопада 2022 року Справа № 280/4866/22 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЙЛТРЕЙД-ЛТД» (бульвар Шевченка, буд.71-А, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69091; код ЄДРПОУ 38708255)
про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,
ВСТАНОВИВ:
16.08.2022 від Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі позивач) до суду надійшла позовна заява до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЙЛТРЕЙД-ЛТД» (далі відповідач), в якій позивач просить суд: підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЙЛТРЕЙД-ЛТД» застосованого на підставі рішення заступника начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області від 11.08.2022.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України» заступником начальника ГУ ДПС у Запорізькій області був прийнятий наказ №235-п від 02.02.2022 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ОЙЛТРЕЙД-ЛТД». Разом з тим, під час виходу на перевірку співробітникам контролюючого органу було відмовлено у допуску до проведення перевірки. Зазначає, що відповідач не виконує встановлені діючим законодавством обов`язки, навмисно створює умови щодо унеможливлення проведення ГУ ДПС у Запорізькій області документальної планової виїзної перевірки, а саме: перешкоджає законній діяльності посадових осіб контролюючого органу під час виконання ними службових обов`язків, не виконує законні вимоги посадових осіб, не допускає посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів. Вказує, що у зв`язку із викладеним керівником ГУ ДПС у Запорізькій області було прийнято обґрунтоване рішення про застосування адміністративного арешту, який позивач просить суд підтвердити.
Ухвалою суду від 12.09.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 08.11.2022 у прийнятті уточненої позовної заяви Головного управління ДПС у Запорізькій області відмовлено.
Частиною п`ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін; з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Головним управління ДПС у Запорізькій області видано наказ від 02.02.2022 року №235-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ОЙЛТРЕЙД-ЛТД».
14.02.2022 податковим органом складено направлення №475,477,478,479 на проведення перевірки ТОВ «ОЙЛТРЕЙД-ЛТД».
Фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області, з метою ознайомлення з направленнями на проведення перевірки від 14.02.2022 №№475,477,478,479 та вручення наказу №235-п від 02.02.2021 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ОЙЛТРЕЙД-ЛТД» було здійснено вихід на юридичну адресу ТОВ «ОЙЛТРЕЙД-ЛТД»: бульвар Шевченка, буд.71-А, м.Запоріжжя, Запорізька область. Однак, директором ТОВ було відмовлено в допуску працівників ГУ ДПС у Запорізькій області до проведення фактичної перевірки
На підставі приписі п.81.2 ст.81 ПК України контролюючим органом складено Акт про відмову в допуску до проведення перевірки № 198/08/01-07-01/38708255 від 14.02.2022.
У зв`язку з відмовою платника податків у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення фактичної перевірки, заступник начальника ГУ ДПС у Запорізькій області 11.08.2022 прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна ТОВ «ОЙЛТРЕЙД-ЛТД», застосування якого контролюючий орган просить підтвердити у даній справі.
Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі ПК України).
За визначенням пункту 94.1 статті 94 ПК України, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом.
У пункті 94.2 цієї статті передбачені обставини, за наявності яких може бути застосовано адміністративний арешт майна, до яких згідно підпункту 94.2.3 віднесено таку обставину як: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Згідно з підпунктами 94.6.1 та 94.6.2 пункту 94.6 ст. 94 ПК України, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.
Аналіз вищевказаних норм Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що арешт на майна платника податків накладається за наявності підстав, визначених пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України.
Відтак, при вирішенні даного спору та встановлення наявності чи відсутності підстав для застосування до відповідача адміністративного арешту майна слід встановити наявність чи відсутність законних підстав для проведення перевірки відповідача, дотримання позивачем процедури її призначення.
Тобто, законодавець чітко визначив, що однією із підстав для застосування адміністративного арешту майна є відмова платника податків від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Отже, застосування адміністративного арешту з наведеної підстави можливе у разі дотримання таких умов:
1) відмова платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної перевірки;
2) вказана перевірка проводиться за наявності законних підстав для її проведення.
З програми «Діловодство спеціалізованого суду» судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 по справі №280/2584/22, яке набрало законної сили 26.10.2022, позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Ойлтрейд-ЛТД» до Головного управління ДПС у Запорізькій області задоволено у повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДПС в Запорізькій області № 235-п від 02.02.2022 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ойлтрейд-ЛТД».
Судом встановлено, що відповідно до рішення суду від 10.05.2022 по справі №280/2584/22 встановлено, що перевірка відповідача була призначена без законних на то підстав, тому відмова платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної перевірки була правомірною, що свідчить про відсутність законних підстав для застосування арешту майна.
Крім того, відповідно до пункту 94.10 ст. 94 ПК України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку, у тому числі за рішенням інших державних органів, крім випадків, коли власника майна, на яке накладено арешт, не встановлено (не виявлено). У цих випадках таке майно перебуває під режимом адміністративного арешту протягом строку, визначеного законом для визнання його безхазяйним, або у разі якщо майно є таким, що швидко псується, - протягом граничного строку, визначеного законодавством. Порядок операцій з майном, власника якого не встановлено, визначається законодавством з питань поводження з безхазяйним майном.
Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
Підпунктом 94.19.1 пункту 94.19 статті 94 ПК України визначено, що припинення адміністративного арешту майна платника податків здійснюється у зв`язку з: відсутністю протягом строку, зазначеного у пункті 94.10, рішення суду про визнання арешту обґрунтованим
Суд зазначає, що для реалізації вказаного повноваження контролюючого органу щодо звернення до суду на предмет перевірки обґрунтованості накладеного арешту на майно протягом 96 годин з часу прийняття рішення про такий арешт статтею 283 КАС України передбачено право звернення до суду із відповідної заявою. Позивач звертався до суду із заявою про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна, однак Ухвалою суду від 11.08.2022 по справі №280/4775/22 було відмовлено у відкритті провадження так як наявний спір про право.
З огляду на те, що рішенням суду встановленно, що перевірка відповідача була призначена без законних на то підстав, тому відмова платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної перевірки була правомірною, що свідчить про відсутність законних підстав для застосування арешту майна.
Враховуючи наведене, у суду відсутні підстави для задоволення позову оскільки, застосований арешт є припиненим в силу положень Податкового кодексу України.
Згідно зі статтею 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЙЛТРЕЙД-ЛТД» (бульвар Шевченка, буд.71-А, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69091; код ЄДРПОУ 38708255) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 11.11.2022.
Суддя О.В. Конишева