Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2022 року ЛуцькСправа № 140/6091/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Київський області (далі ГУ ПФУ у Київській області, відповідач-2) про визнання протиправною бездіяльність щодо не зарахування періодів навчання позивача до страхового стажу; зобов`язання зарахувати до страхового стажу позивача періоди навчання з 01.09.1979 по 12.05.1981 та з 03.07.1982 по 04.07.1983 у Луцькому культурно-освітньому училищі за спеціальністю «Культурно-освітня робота».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії, так як не було зараховано період навчання в Луцькому культурно-освітньому училищі по спеціальності клубний працівник, керівник самодіяльного танцювального колективу.
Однак, ГУ ПФУ у Київській області прийняло рішення про відмову в перерахунку пенсії.
Зазначає, що не зараховано навчання в Луцькому культурно-освітньому училищі по спеціальності клубний працівник, керівник самодіяльного танцювального колективу, так як під час навчання позивач був призваний на службу в радянську армію, а в довідці Волинського фахового коледжу культури і мистецтв ім. І.Ф. Стравінського Волинської обласної ради від 13.07.2022 №257/1-24, яку останній надавав для підтвердження періодів навчання для визначення стажу даний факт не відображено.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідачів протиправною та просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи суддею одноособово, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України)
Представник ГУ ПФУ у Волинській області у відзиві на позов від 13.10.2022 за вх. №34071/22 (а.с.21-24) позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що диплом про освіту та довідка не містить відомостей про періоди навчання (з виключенням періоду проходження дійсної строкової військової служби), відтак, відсутні підстави для зарахування періоду навчання до страхового стажу позивача.
Вважає, що рішення про відмову у призначенні пенсії винесено згідно норм чинного законодавства, так як періоди навчання достовірно не підтвердженні а тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
18.10.2022 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач з доводами відзиву не погодився з підстав, викладених у позовній заяві (а.с.28-30).
Відповідач-2 у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Інших заяв по суті справи від сторін на адресу суду не надходила. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звертався до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії за віком, так як не було зараховано період навчання в Луцькому культурно-освітньому училищі по спеціальності клубний працівник, керівник самодіяльного танцювального колективу.
Рішенням ГУ ПФУ у Київській області відмовлено у перерахунку пенсії, у зв`язку із тим, що в період навчання з 01.09.1979 по 04.07.1983 є військовий квиток про проходження військової служби в період з 13.05.1981 по 02.07.1982, тому уточнююча довідка від 18.07.2022 №1675 про навчання не підходить, відтак, право на перерахунок пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відсутнє (а.с.8).
Позивач не погоджується з такою позицією відповідачів у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
За загальним правилом, на час виникнення спірних відносин, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 29 років (частина перша статті 26 Закону №1058-ІV).
Частиною першою статті 24 Закону №1058-ІV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта статті 24 Закону №1058-ІV).
Закон №1058-ІV набрав чинності 01 січня 2004 року.
Періоди трудової діяльності до 01 січня 2004 року, які зараховуються до страхового стажу, визначені статтею 56 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (надалі Закон №1788-XII).
Так, згідно зі статтею 56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Як визначено статтею 62 Закону №1788-XII, частиною першою статті 48 Кодексу законів про працю України (КЗпП України), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII Кабінет Міністрів України постановою від 12 серпня 1993 року №637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок №637).
Згідно з пунктами 1, 3 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Суд звертає увагу на те, що неточностей чи неправильності записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 05.09.1983 (а.с.12), які стосуються періоду навчання позивача з 01.09.1979 по 04.07.1983 у Луцькому культурно-освітньому училищі не встановлено. Крім того, період навчання ОСОБА_1 у Луцькому культурно-освітньому училищі підтверджується копією диплому серії НОМЕР_2 (а.с.9).
Під час навчання позивача діяли норми Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 №162 пункт 2.15 якої передбачав, що студентам, особам, які навчаються, аспірантам та клінічним ординаторам, що мають трудові книжки, учбовий заклад (науковий заклад) вносить запис про час навчання на денних відділеннях ( в тому числі підготовчих) вищих і середніх спеціальних учбових закладах, в партійних школах і школах профруху. Підставою для таких записів є накази учбового закладу (науковий заклад) про зарахування або відрахування студента, особи, яка навчається, аспіранта, клінічного ординатора.
Положення аналогічного змісту збережено і у Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженій наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерством соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58.
У відповідності до пункту "д" частини третьої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Позивачем долучено копію військового квитка серії НОМЕР_3 , згідно якого зазначено, що позивач призваний на строкову службу 13.05.1981 по 02.07.1982 (а.с.11).
Згідно записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , а саме №1-2 підтверджується період навчання з 01.09.1982 по 04.07.1983 та служби з 13.05.1981 по 02.07.1982 (а.с.12).
Окрім того, позивач надавав відповідачу довідку №257/1-24 від 13.07.2022, яка підтверджує, що ОСОБА_1 навчався на денній формі навчання у Луцькому культурно-освітньому училищі за спеціальністю «Культурно-освітня робота» з 01.09.1979 (наказ від 23.08.1979 №105) по 01.04.1983 (наказ від 04.07.1983 №74).
Таким чином, зазначений період навчання слід зарахувати до страхового стажу позивача.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення взаємопов`язаних позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо не зарахування до страхового стажу періоди навчання з 01.09.1979 по 12.05.1981 та із 03.07.1982 по 04.07.1983; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового стажу для перерахунку пенсії періоди навчання з 01.09.1979 по 12.05.1981 та із 03.07.1982 по 04.07.1983.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як слідує з матеріалів справи при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в сумі 992,40 грн. що підтверджується квитанцією №0.02674489280.1 від 15.09.2022 (а.с.7).
Таким чином, судові витрати позивачки на сплату судового збору в розмірі 992,40 грн належить стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань кожного з відповідачів у справі пропорційно.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду у Київській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів навчання з 01.09.1979 по 12.05.1981 та із 03.07.1982 по 04.07.1983.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періодів навчання з 01.09.1979 по 12.05.1981 та із 03.07.1982 по 04.07.1983.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 496,20 грн. (чотириста дев`яносто шість гривень двадцять копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 496,20 грн. (чотириста дев`яносто шість гривень двадцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, місто Київ, вулиця Ярославська, будинок 40, код ЄДРПОУ 22933548)
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський