Рішення № 107269112, 11.11.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2022
Номер справи
140/6548/22
Номер документу
107269112
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2022 року ЛуцькСправа № 140/6548/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач, пенсійний орган) про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-XII), пенсії виходячи з розміру 86 процентів грошового забезпечення при розрахунку пенсії, на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» (далі ДУ «ТМО МВС України по Волинській області») від 03 листопада 2021 року №33/23-1820д, яка знаходиться в пенсійній справі; зобов`язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону №2262-XII, виходячи з розміру 86 процентів грошового забезпечення при розрахунку пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» від 03 листопада 2021 року №33/23-1820д, яка знаходиться в пенсійній справі; зобов`язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити обчислення, нарахування та виплату різниці в пенсійному забезпеченні за період з 01 грудня 2019 року по день проведення перерахунку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ (міліції), звільнений на пенсію 22 грудня 1987 року з посади заступника начальника відділу віз і реєстрації УМВС України у Волинській області в спеціальному званні підполковник міліції, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію на підставі Закону №2262-XII.

Відповідно до поданої позивачем заяви, Уповноваженим підрозділом МВС ДУ «ТМО МВС України по Волинській області», 03 листопада 2021 року видано довідку № 33/23-1820д про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року.

Позивач 10 лютого 2022 року звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки №33/23-1820д від 03 листопада 2021 року, проте листом від 22 березня 2022 року відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з такою відмовою, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13 липня 2022 року по справі № 140/3897/22 зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства Внутрішніх справи по Волинській області» №33/23-1820д від 03 листопада 2021 та здійснити нарахування та виплату різниці в пенсійному забезпеченні за період з 01 грудня 2019 року по день проведення перерахунку пенсії.

На виконання рішення суду від 13 липня 2022 року ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 03 листопада 2021 року в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення з 01 грудня 2019 року.

ОСОБА_1 з метою усунення порушення його прав подав до ГУ ПФ України у Волинській області заяву щодо перерахунку та збільшення належної йому пенсії з розрахунку 86 процентів суми відповідного грошового забезпечення, відсоток якої був визначений при виході на пенсію, однак відповідач листом від 26 вересня 2022 року №8148-7338/М-02/8-0300/22 повідомив про те, що для проведення перерахунку пенсії в розмірі 86 процентів грошового забезпечення в них немає підстав.

Позивач з такою позицією ГУ ПФУ у Волинській області не погоджується, оскільки уважає її такою, що звужує і порушує його права і законі інтереси, з огляду на що просить адміністративний позов задовольнити повністю.

У відзиві на позовну заяву від 27 жовтня 2022 року №0300-0902-7/35616 відповідач позовні вимоги не визнав, мотивуючи тим, що позивачу пенсія призначена відповідно до норм Закону №2262-XII в розмірі 86 відсотків грошового забезпечення при первинному виході на пенсію з 22 грудня 1987 року.

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13 липня 2022 року у справі №140/3897/22 пенсійним органом було перераховано пенсію ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року в розмірі 70 процентів сум грошового забезпечення зазначених у довідці ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» від 03 листопада 2021 року №33/23-1820д.

Вказує, що у період з часу призначення пенсії позивачу та по даний час стаття 13 Закону №2262-XII кілька разів зазнавала змін. Зокрема:

- Законом України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 25 березня 1996 року №103 визначено максимальний розмір пенсії - 85 процентів грошового забезпечення;

- Законом України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 04 липня 2002 року №51, визначено максимальний розмір пенсії - 90 процентів грошового забезпечення;

- Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668 визначено максимальний розмір пенсії - 80 процентів грошового забезпечення;

- Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII визначено максимальний розмір пенсії - 70 процентів грошового забезпечення.

Відповідно і у позивача змінювався розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення: 86 процентів - на час призначення пенсії, 70 процентів - з 01 квітня 2019 року.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII на час виникнення спірних правовідносин максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43) (норма чинна з 01 травня 2014 року).

Таку норму було прийнято Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (пункту 23). яким у Законі №2262-XII у частині другій статті 13 відсоток «80» замінено відсотком «70». Положення даної статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при перерахунку. Зміни, передбачені Законом, набрали чинності з 01 травня 2014 року. На даний час вищевказані положення не скасовані та не визнані неконституційними, а тому є обов`язковими для застосування органами Пенсійного фонду України.

Вимога позивача про перерахунок пенсії в розмірі 86 процентів не підлягає задоволенню, оскільки дія норми Закону №1166 про максимальний розмір пенсії 70 процентів не зворотня в часі, застосовується з 01 травня 2014 році та відповідає конституційному принципу, передбаченому частиною першою статті 58 Конституції України ( рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 про незворотність дії в часі норми закону).

Враховуючи вищенаведене та те, що частина друга статті 13 Закону №2262-XII застосовується як для призначення, так і для перерахунку пенсії, а підстав для проведення перерахунку пенсій за вказаною вимогою не існує, на думку пенсійного органу, позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

З урахуванням викладеного ГУ ПФУ у Волинській області просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 16-18).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України (арк. спр. 14).

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 22 грудня 1987 року отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка призначена в розмірі 86 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» підготувала та надіслала до пенсійного органу довідку від 03 листопада 2021 року №33/23-1820д, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року згідно з Постановою №988 за прирівняною посадою поліцейського заступник начальника відділу, що не входить до складу управління, апарату головного управління становить: посадовий оклад - 3100,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 50% 2650,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби 60,82% 4835,19 грн., премія 51,67% 6606,11 грн, всього 19391,30 грн (арк. спр. 9).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13 липня 2022 року у справі №140/3897/22, яке набрало законної сили 13 серпня 2022 року, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії задоволено: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства Внутрішніх справи по Волинській області» №33/23-1820д від 03 листопада 2021 року; зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства Внутрішніх справи по Волинській області» №33/23-1820д від 03 листопада 2021 та здійснити нарахування та виплату різниці в пенсійному забезпеченні за період з 01 грудня 2019 року по день проведення перерахунку пенсії.

Відповідно до перерахунку пенсії по пенсійній справі ХА 2443 від 06 вересня 2022 року, на виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» від 03 листопада 2021 року №33/23-1820д з розрахунку 70 процентів відповідних видів грошового забезпечення. Розмір пенсії склав 15946,09 грн (арк. спр. 12).

Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 12 вересня 2022 року, в якій просив провести перерахунок пенсії в розмірі 86 процентів грошового забезпечення на рівнозначній посаді, на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» від 03 листопада 2021 №33/23-1820д у відповідності з Законами України, які діяли на час виходу на пенсію (арк. спр. 10).

За результатами розгляду вказаної заяви ГУ ПФУ у Волинській області листом від 26 вересня 2022 року №8148-7338/М-02/8-0300/22 повідомило, що на момент виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13 липня 2022 року у справі №140/3897/22, діють норми статей 13, 43 Закону №2262-ХІІ, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення та десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. У зв`язку із викладеним, перерахований розмір пенсії з грудня 2021 року складає 15946,09 грн. та правових підстав для проведення перерахунку пенсії в розмірі 86 процентів відповідного грошового забезпечення та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром відсутні (арк. спр. 11).

Уважаючи бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії за оновленою довідкою із розрахунку 86 процентів грошового забезпечення протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до положень статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною другою цієї статті визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Пунктом 23 Розділу ІІ Закону України №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, до Закону №2262-ХІІ внесено зміни, а саме: у частині другій статті 13 цифри «80» замінено цифрами «70». Ці зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.

Отже, з часу призначення позивачу пенсії стаття 13 Закону №2262-ХІІ була змінена в частині граничного (максимального) розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Як установлено судом позивачу з 22 грудня 1987 року була призначена пенсія в розмірі 86 процентів грошового забезпечення, яка з 01 грудня 2019 року, перерахована пенсійним органом виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13 липня 2022 року у справі №140/3897/22, яке набрало законної сили 13 серпня 2022 року зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства Внутрішніх справи по Волинській області» №33/23-1820д від 03 листопада 2021 та здійснити нарахування та виплату різниці в пенсійному забезпеченні за період з 01 грудня 2019 по день проведення перерахунку пенсії.

Відповідно до перерахунку пенсії по пенсійній справі №ХА2443 від 06 вересня 2022 року, на виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» від 03 листопада 2021 року №33/23-1820д з розрахунку 70 процентів відповідних видів грошового забезпечення. (арк. спр. 25).

На думку суду, внесені Законом №1166-VІІ зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 процентів від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-ХІІ на момент призначення пенсії та він є сталим, а розміри складових пенсії (грошового забезпечення) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Такі ж висновки щодо застосування норм права викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18. У цих судових рішеннях Верховний Суд вказав, що на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписі в статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

При перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач у цій справі не довів правомірності своїх дій щодо зменшення позивачу відсоткового розміру пенсії з 86 до 70 процентів при здійсненні її чергового перерахунку на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» від 03 листопада 2021 року №33/23-1820д про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 86 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» від 03 листопада 2021 року №33/23-1820д; зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 грудня 2019 року у розмірі 86 процентів сум грошового забезпечення, зазначених у довідці ДУ «ТМО МВС України по Волинській області» від 03 листопада 2021 року №33/23-1820д.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов`язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 139, 243, 244, 245, 246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 86 процентів до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» від 03 листопада 2021 року №33/23-1820д.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 грудня 2019 року у розмірі 86 процентів сум грошового забезпечення, зазначених у довідці Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» від 03 листопада 2021 року №33/23-1820д.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 11 листопада 2022 року.