Рішення № 107212481, 15.09.2022, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
15.09.2022
Номер справи
910/21951/21
Номер документу
107212481
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15.09.2022Справа № 910/21951/21

Суддя Н.Плотницька, розглянувши справу

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" (вулиця Предславинська, будинок 11, місто Київ, 03150) до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (вулиця Назарівська, будинок 3, місто Київ, 01032) в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" простягнення 42 737 118 грн 02 коп.Представники сторін:від позивача: Житченко О.В. - представник за довіреністювід відповідача:Добролюбова Т.В. - представник за довіреністю Синьоока Г.І. - представник за довіреністю

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

30.12.2021 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" з вимогами до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" про стягнення 27 685 239 грн 70 коп. збитків за договором купівлі-продажу електричної енергії від 14.06.2021 № 65-150-SD-21-00298.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства України та укладеного сторонами договору купівлі-продажу електричної енергії від 14.06.2021 № 65-150-SD-21-00298 в односторонньому порядку відмовився від виконання свої зобов`язань в частині продажу електричної енергії в узгоджених обсягах, чим завдав позивачу збитків у розмірі 27 685 239 грн 70 коп.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.01.2022 відкрито провадження у справі № 910/21951/21, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 10.02.2022.

03.02.2022 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.02.2022, в порядку статей 120-121 Господарського процесуального кодексу України, сторін повідомлено про оголошення перерви в підготовчому засіданні до 10.03.2022.

21.02.2022 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" на території України із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 введено воєнний стан строком на 30 діб, який продовжувався двічі на той самий строк Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 та № 259/2022 від 18.04.2022.

Указом Президента України № 341/2022 від 17.05.2022 "Про продовження дії воєнного стану в Україні" строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.

Підготовче засідання, призначене на 10.03.2022 не відбулось у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та активними бойовими діями у Київській області та місті Києві.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.06.2022 підготовче призначено на 30.06.2022.

20.06.2022 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.

24.06.2022 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшли заяви про залучення до участі у справі Кабінет міністрів України та Міністерство енергетики України в якості третіх особі, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.

27.06.2022 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог в порядку статті 46 ГПК України, відповідно до якої позивач просить суд стягнути з відповідача 42 737 118 грн 02 коп. заподіяних збитків.

30.06.2022 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли додаткові пояснення щодо заперечень на відповідь на відзив.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.06.2022, в порядку статей 120-121 Господарського процесуального кодексу України, сторін повідомлено про оголошення перерви до 28.07.2022.

18.07.2022 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшли заперечення на заяву про збільшення позовних вимог.

28.07.2022 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшли заяви про залучення до участі у справі Кабінет міністрів України та Міністерство енергетики України в якості третіх особі, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.

У підготовчому засіданні 28.07.2022 суд протокольною ухвалою постановив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 19.09.2022.

В судове засідання 15.09.2022 з`явились представники сторін та надали пояснення по суті спору.

Представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог. Представники відповідача надали пояснення, відповідно до яких заперечують проти заявлених позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

У судовому засіданні 15.09.2022 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

01 липня 2019 року в Україні повноцінно запрацювала нова модель ринку електричної енергії.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею - продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам визначається Законом України "Про ринок електричної енергії".

Учасниками ринку електричної енергії є виробники, електропостачальники, трейдери, оператор системи передачі, оператори системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживачі, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом (пункт 96 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Так, Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" є учасником ринку - виробником, який на підставі відповідної ліцензії здійснює діяльність з виробництва електричної енергії.

У відповідності до частини 2 статті 30 Закону України "Про ринок електричної енергії", виробники продають та купують електричну енергію на ринку електричної енергії відповідно до положень цього Закону, правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

У свою чергу, Товариство з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" є учасником ринку - трейдером, який на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу здійснює діяльність з перепродажу електричної енергії (трейдерську діяльність).

Згідно з частиною 2 статті 54 Закону України "Про ринок електричної енергії", трейдери здійснюють купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії, крім її продажу за договором постачання електричної енергії споживачу.

Частиною 1 статті 66 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку мають право вільно обирати контрагентів за двосторонніми договорами, укладати ці договори у довільній формі та на умовах, що визначаються за домовленістю сторін з урахуванням обмежень, зокрема: виробники електричної енергії - державні підприємства здійснюють продаж електричної енергії за двосторонніми договорами на електронних аукціонах, порядок проведення яких затверджується Кабінетом Міністрів України.

Зазначаємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року N9 499 було затверджено Порядок проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами (далі - Порядок).

Таким чином, оскільки Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" є державним підприємством, продаж ним електричної енергії за двосторонніми договорами здійснюється на електронних аукціонах, згідно з Порядком.

14 червня 2021 року на Товарній біржі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична біржа" відбувся електронний аукціон з продажу відповідачем електричної енергії за двосторонніми договорами № ЕР-140621-11, за наслідками, якого на підставі, зокрема аукціонного свідоцтва № ЕР-140621-11-1-1, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" (позивач у справі, покупець за договором) та Державним підприємством "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" (відповідач у справі, продавець за договором) був укладений Договір купівлі-продажу електричної енергії від 14 червня 2021 року № 65-150-SD-21-00298, відповідно до умов продавець зобов`язаний продати електричну енергію покупцю, а покупець зобов`язаний купити (прийняти та оплатити) електричну енергію в обсягах та за ціною, що визначаються за результатами електронного аукціону на підставі відповідного аукціонного свідоцтва та на умовах, що визначені у цьому договорі. Купівля-продаж електричної енергії за цим договором здійснюється в Об`єднаній енергетичній системі України (ОЕС України).

Згідно х пунктом 1.2 договору кожна сторона зобов`язана вжити всіх необхідних заходів (вчинити необхідні дії), що передбачені у Законі України "Про ринок електричної енергії", Кодексі системи передачі, Кодексі систем розподілу, Кодексі комерційного обліку електричної енергії, Правилах ринку та інших нормативно-правових актах для належного виконання своїх зобов`язань за цим договором купівлі-продажу електричної енергії, які, зокрема можуть включати, але не виключно, укладання відповідних договорів, внесення необхідних платежів та гарантій, отримання необхідних дозволів, підтверджень та погоджень, здійснення відповідних повідомлень, реєстрацію та надання необхідної інформації, впровадження програмного забезпечення тощо.

У відповідності до пункту 2.2. договору обсяги електричної енергії, що продаються і купуються за цим договором, є договірними зобов`язаннями щодо відпуску продавцем та відбору покупцем електричної енергії та не можуть бути перепродані покупцем на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку, за двосторонніми договорами не кінцевому споживачу.

Пунктом 2.3 договору сторони погодили, що обсяги електричної енергії, що продаються та купуються за цим договором, можуть бути використані для власного споживання покупця або компенсації технологічних витрат або безпосереднього продажу та/або постачання кінцевому споживачу, в тому числі, шляхом її продажу іншим електропостачальникам за двосторонніми договорами для безпосереднього продажу та/або постачання кінцевому споживачу.

Періодом постачання електричної енергії є календарні дати з першого календарного дня по останній календарний день такого періоду (далі - період постачання), що зазначаються у Додатковій угоді для Періоду постачання за результатами проведеного електронного аукціону. У додатковій угоді для періоду постачання зазначаються години, в які буде здійснюватися відпуск/відбір електричної енергії, для кожного торгового дня (доби постачання) у періоді постачання (пункт 3.1 договору).

Відповідно до пункту 3.2 договору обсяг електричної енергії, що купується та продається за цим договором, у періоді постачання визначається за результатами проведеного електронного аукціону на підставі відповідного аукціонного свідоцтва та зазначається v додатковій угоді для періоду постачання.

Крім того, 14.06.2021 між сторонами укладено Додаткову угоду № 2 до договору за умовами якої відповідно до результатів електронного аукціону ЕР-140621-11, що відбувся 14.06.2021, аукціонного свідоцтва 03-ЕР-140621-11-1-1 та договору, покупець купує у продавця електричну енергію в період з 01 липня 2021 року до 31 грудня 2021 року із загальним обсягом електричної енергії, що купується і продається у розмірі 247 352 МВт*год., згідно з графіками відпуску/відбору електричної енергії та цінами.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Дослідивши зміст укладених між позивачем та відповідачем договорів, суд дійшов висновку, що дані правочини за своєю правовою природою є договорами поставки.

Відповідно до частини 1 статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з частиною 4 статті 265 Господарського кодексу України сторони для визначення умов договорів поставки мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим Кодексом чи законами України.

Реалізація суб`єктами господарювання товарів негосподарюючим суб`єктам здійснюється за правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу (частина 6 статті 265 Господарського кодексу України).

Частинами 1 та 2 статті 712 Цивільного кодексу України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Нормами частини 1 статті 656 Цивільного кодексу України встановлено, що предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.

Згідно з частиною 1 статті 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Відповідно до статті 663 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

У відповідності до норм частини 1 статті 664 Цивільного кодексу України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов`язку передати товар.

28 вересня 2021 року на електронну адресу позивача надійшло повідомлення відповідача про настання відкладальної обставини та зменшення обсягу продажу електричної енергії за договором у розрахункових місяцях 01.10.2021 - 31.10.2021; 01.11.2021 - 30.11.2021; 01.12.2021 - 31.12.2021.

Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" обґрунтував зменшення продажу електроенергії настанням обставинами, що пов`язані з покладенням на нього відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії" спеціальних обов`язків, а саме оплачувати гарантованому покупцю вартість послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів, здійснювати продаж електричної енергії постачальникам універсальних послуг для постачання побутовим споживачам, реалізовувати електричну енергію операторам систем розподілу для компенсації їх технологічних витрат, які потребують додаткових фінансових ресурсів.

Відповідно до листа від 29.09.2021 № 05.0/00487 позивач заперечує проти тверджень відповідача, з огляду на те, що повідомлення про настання відкладальної обставини Відокремленого підрозділу "Енергоатом-трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" від 28.09.2021 № 50-02/2218 не відповідало умовам договору, оскільки зазначені в повідомленні обставини не підтверджували настання відкладальної обставини за договором та відповідно, не надавали продавцю право на зменшення обсягу продажу електричної енергії за договором у розрахункових місяцях.

Як зазначає позивач в позовній заяві, починаючи з 01 жовтня 2021 року продавець в порушення умов договору в односторонньому порядку відмовився від виконання своїх зобов`язань в частині продажу електричної енергії в узгоджених обсягах, чим спричинив збитки покупцю у розмірі 27 685 239 грн 70 коп., які позивач просить суд стягнути з відповідача.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

На момент укладання сторонами Договору купівлі-продажу електричної енергії №65-150-80-21-00281 від 25.05.2021, діяло Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483 в редакції постанови КМУ від 05 серпня 2020 року № 694, відповідно до якого спеціальні обов`язки покладаються на таких учасників ринку електричної енергії: гарантованого покупця електричної енергії (далі - гарантований покупець); виробників електричної енергії; постачальників універсальних послуг.

До спеціальних обов`язків належить:

- продаж електричної енергії виробниками електричної енергії, перелік яких наведено в додатку 1 (далі - виробники електричної енергії), за двосторонніми договорами на електронних аукціонах гарантованому покупцю за ціною 10 гривень за 1 МВтгод;

- продаж гарантованим покупцем електричної енергії за ціною, встановленою пунктом 6 цього Положення, постачальникам універсальних послуг за двосторонніми договорами купівлі-продажу електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для задоволення потреб побутових споживачів. Примірна форма зазначеного договору затверджується Міненерго (далі - двосторонній договір з постачальниками універсальних послуг);

- купівля та/або продаж у торговій зоні "об`єднана енергетична система України" гарантованим покупцем електричної енергії на організованих сегментах ринку електричної енергії та/або за двосторонніми договорами купівлі-продажу електричної енергії, укладеними за результатами електронних аукціонів;

- купівля гарантованим покупцем електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на організованих сегментах ринку електричної енергії у торговій зоні "острів Бурштинської ТЕС" з метою забезпечення необхідних погодинних обсягів електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії;

- надання постачальниками універсальних послуг гарантованому покупцю послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів за формою згідно з додатком 2;

- спрямування гарантованим покупцем різниці між доходами та витратами, що виникла під час виконання ним спеціальних обов`язків, визначених цим Положенням, на забезпечення покриття власних економічно обґрунтованих витрат на виконання спеціальних обов`язків із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом та за аукціонною ціною.

Відповідно до пункту 7 Положення, виробник електричної енергії - державне підприємство НАЕК "Енергоатом" зобов`язане у кожному розрахунковому місяці здійснювати продаж гарантованому покупцю на електронних аукціонах в установленому законодавством порядку електричної енергії в погодинних обсягах, необхідних для задоволення потреб побутових споживачів у торговій зоні «об`єднана енергетична система України». Погодинні обсяги, необхідні для задоволення потреб побутових споживачів, розраховуються та надаються гарантованим покупцем державному підприємству "НАЕК "Енергоатом" до 20 числа кожного місяця, який передує розрахунковому місяцю. Обсяг за кожною розрахунковою годиною визначається гарантованим покупцем як сукупний в межах відповідної години за всіма постачальниками універсальних послуг і розраховується на підставі отриманої інформації згідно з підпунктом 1 пункту 13 цього Положення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 № 859 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року № 483 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року № 483 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії".

Так, доповнено постанову пунктами такого змісту:

1-2. Постачальникам універсальних послуг, державному підприємству "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", операторам системи розподілу забезпечити до 30 вересня 2021 року купівлю-продаж на електронних аукціонах електричної енергії, необхідної для виконання у жовтні 2021 року спеціальних обов`язків із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів, визначених у Положенні, затвердженому цією постановою.

1-4. Державному підприємству "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" здійснити продаж електричної енергії державному підприємству "Гарантований покупець" на жовтень та листопад 2021 року за двосторонніми договорами на електронних аукціонах за ціною 150 гривень за МВтгод. у обсягах, що відповідають коригуванням на фактичні дані щодо погодинних обсягів споживання електричної енергії побутовими споживачами у серпні та вересні 2021 року.

Також, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 №859 Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії викладено в новій редакції (далі Положення №859).

Так, відповідно до пункту 4 Положення №859 спеціальні обов`язки покладаються на таких учасників ринку електричної енергії: виробників електричної енергії, перелік яких наведено у додатку 1 (далі - виробники); постачальників універсальних послуг; гарантованого покупця; операторів систем розподілу виключно в частині обов`язкового придбання технологічних витрат електричної енергії в порядку та на умовах, визначених цим Положенням; постачальника "останньої надії".

Згідно з пунктом 5 Положення № 859 до спеціальних обов`язків належить:

- постачання електричної енергії побутовим споживачам постачальників універсальних послуг за фіксованими цінами, визначеними у додатку 3;

- надання постачальниками універсальних послуг гарантованому покупцю послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (далі - послуга постачальників універсальних послуг) за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг за примірною формою згідно з додатком 2 і відповідне прийняття та оплата послуг постачальників універсальних послуг гарантованим покупцем;

- надання гарантованим покупцем виробникам послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (далі - послуга гарантованого покупця) за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів гарантованим покупцем за примірною формою згідно з додатком 4 і відповідне прийняття та оплата послуг гарантованого покупця виробниками;

- придбання операторами системи розподілу за результатами проведення електронних аукціонів у державного підприємства "НАЕК "Енергоатом" стандартних продуктів BASE_Q або BASE_Y для компенсації власних технологічних витрат електричної енергії таких операторів системи розподілу в торговій зоні "об`єднаної енергосистеми України" в обсязі мінімальної величини технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами за годину в аналогічному місяці попереднього року з урахуванням показника ефективності технологічних витрат електричної енергії, визначеного рішеннями НКРЕКП, за ціною 1700 гривень за МВт*год. Зазначена ціна підлягає індексації на індекс цін виробників промислової продукції в кварталі, наступному за кварталом набрання чинності цим Положенням.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Зазначене також кореспондується зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (стаття 628 Цивільного кодексу України).

За приписами статей 216, 217 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Відшкодування збитків є однією з форм або заходів цивільно-правової відповідальності, яка вважається загальною або універсальною в силу правил статті 22 ЦК України, оскільки частиною 1 цієї статті визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Тобто порушення цивільного права, яке потягнуло за собою завдання особі майнових збитків, саме по собі є основною підставою для їх відшкодування.

За частиною третьою статті 147 Господарського кодексу України збитки, завдані суб`єкту господарювання порушенням його майнових прав громадянами чи юридичними особами, а також органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, відшкодовуються йому відповідно до закону.

Правовідносини щодо відшкодування збитків врегульовані, зокрема положеннями глави 25 "Відшкодування збитків у сфері господарювання" Господарського кодексу України та глави 82 "Відшкодування шкоди" Розділу III "Окремі види зобов`язань" Книги п`ятої "Зобов`язальне право" Цивільного кодексу України.

Положеннями статті 22 Цивільного кодексу України передбачено, що збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Частинами 1-4 статті 226 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов`язаний вжити необхідних заходів щодо запобігання збиткам у господарській сфері інших учасників господарських відносин або щодо зменшення їх розміру, а у разі якщо збитків завдано іншим суб`єктам, - зобов`язаний відшкодувати на вимогу цих суб`єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі, якщо законом або договором сторін не передбачено відшкодування збитків в іншому обсязі.

Для застосування такої міри відповідальності як відшкодування збитків необхідною є наявність усіх чотирьох загальних умов відповідальності, а саме: протиправна поведінка; збитки; причинний зв`язок між протиправною поведінкою та завданими збитками; вина.

Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.

Під шкодою (збитками) розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров`я тощо).

Причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов`язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об`єктивним наслідком поведінки заподіювача шкоди.

Отже, збитки - це об`єктивне зменшення будь-яких майнових благ кредитора, яке пов`язане з утиском його інтересів, як учасника певних суспільних відносин і яке виражається у зроблених ним витратах, у втраті або пошкодженні його майна, у втраті доходів, які він повинен був отримати.

Як було зазначено вище, позивач є учасником ринку, який здійснює діяльність з перепродажу електричної енергії, крім її продажу кінцевим споживачам (трейдерську діяльність). Необхідно враховувати, що електрична енергія є специфічним товаром і ця специфіка полягає в першу чергу в тому, що виробництво і споживання електричної енергії відбувається одночасно.

З огляду на таку особливість електричної енергії, трейдерська діяльність направлена на формування двох портфелів: "портфелю продажів" та "портфелю покупок", тобто обсягів, які будуть куплені та обсяги, які будуть продані учасником одночасно в розрахункову годину.

Модель ринку, яка запрацювала в України з 01.07.2019, з набранням чинності Закону України "Про ринок електричної енергії", передбачає можливість учасників ринку здійснювати купівлю та продаж електричної енергії на різних сегментах ринку, зокрема: на ринку двосторонніх договорів - сегмент ринку, де учасники ринку мають право вільно обирати контрагентів за двосторонніми договорами, укладати ці договори на тривалий проміжок часу та у довільній формі та на умовах, що визначаються за домовленістю сторін; на ринку "на добу наперед" (РДН) - де торгівля здійснюється учасниками ринку шляхом подачі погодинних заявок на торговій платформі ДП "Оператор ринку" за 7 календарних днів до доби постачання і до 12:00 години доби, що передує добі постачання ("закриття воріт РДН"); на внутрішньодобовому ринку (ВДР) - де торгівля здійснюється учасниками ринку шляхом подачі погодинних заявок на торговій платформі ДП "Оператор ринку" починаючи з 15:00 години доби, що передує добі постачання, і до "закриття воріт ВДР", що настає за 60 хвилин до початку розрахункового періоду, на який подається заявка, на балансуючому ринку - де торгівля відбувається на в межах доби постачання і де учасники ринку здійснюють купівлю у ПрАТ "НЕ Укренерго" та продаж ПрАТ "НЕК Укрнерго" електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії учасників ринку електричної енергії, що відповідають за баланс.

Згідно положень статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку).

При цьому сегментом ринку електричної енергії на якому учасниками здійснюються купівля-продаж основного обсягу електричної енергії є ринок двосторонніх договорів, інші ж організовані сегменти ринку виконують допоміжну роль для збалансування учасниками свого портфоліо та з метою зменшення обсягів своїх небалансів.

Отже, для формування свого "портфелю покупок", Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕ Трейдинг" здійснює роботу по укладенню договорів купівлі-продажу електричної енергії, в тому числі шляхом їх укладення за результатами участі у електронних аукціонах з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами, що проводяться виробниками відповідно до порядку.

Так, "портфель покупок" позивача на жовтень-листопад 2021 року включав, в тому числі законтрактований обсяг у відповідача, а саме: на жовтень 2021 року у розмірі 41 720,000 МВт*год, у листопаді у розмірі 40 320,000 МВт*год, який був сформований позивачем на підставі обсягів "портфелю покупок", шляхом укладення договорів купівлі-продажу електричної енергії з контрагентами покупцями.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.09.2021 Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" повідомило позивача про настання відкладальної обставини і зменшення обсягу продажу електричної енергії в період 01.10.2021-31.12.2021 на 20% .

Відповідач обґрунтував зменшення продажу електроенергії обставинами, які потребують додаткових фінансових ресурсів та посиланням на Положення № 859, яким на відповідача покладено додаткові спеціальні обов`язки.

Разом з тим, судом встановлено, що умовами договору визначено, що відкладальною обставиною як підставою для зменшення продажу електричної енергії покупцю є зменшення вільного обсягу електричної енергії, що підлягає купівлі-продажу за цим договором у торговий день (добу постачання).

Інших обставин, які б могли бути відкладальною обставиною як підставою для зменшення продажу електричної енергії покупцю, договором не передбачено.

Положення № 859 також не містить жодних норм, якими б встановлювались будь-які відкладальні обставини для зменшення продажу електричної енергії за укладеними Відповідачем договорами.

Отже, зі змісту укладеного сторонами договору вбачається, що обставини які потребують додаткових фінансових ресурсів або пов`язані з покладенням на відповідача додаткових спеціальних обов`язків, якщо це не призвело до зменшення вільного обсягу електричної енергії, не є ані відкладальними, ані іншими обставинами які надають продавцю право зменшити продаж електроенергії.

Так, в розділі 11 договору визначено, що вільний обсяг - це обсяг електричної енергії, що залишається вільним після виконання продавцем передбачених законодавством обов`язків у торговий день (добу постачання).

Отже, суд також зазначає, що відкладальною обставиною є зменшення саме вільного обсягу електричної енергії, що підлягає купівлі-продажу за цим договором (пункту 11.2) у торговий день (добу постачання).

Передумовами виникнення відкладальної обставини можуть бути (пункт 11.4 договору) позапланове зменшення (обмеження) обсягу відпуску електричної енергії, оперативні команди і розпорядження ОСП на розвантаження, вихід із ладу будь-якого енергоблоку атомної електростанції продавця, продовження строку проведення ремонтних робіт для будь-якого енергоблоку атомної електростанції продавця, встановлення законодавством додаткових, у тому числі спеціальних обов`язків щодо продажу електричної енергії, системні обмеження та інші події, що призводять до зменшення вільного обсягу електричної енергії.

Проте, суд наголошує, що встановлення законодавством додаткових, у тому числі спеціальних обов`язків, може бути відкладальною обставино виключно, якщо призвело до зменшення вільного обсягу електричної енергії.

При цьому, як вбачається з повідомлення про зменшення обсягів постачання Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" зазначає лише про можливу передумову виникнення відкладальної обставини, а не про її настання.

Крім того, відповідно до пунктів 15, 16 Положення № 859: учасники ринку, на яких покладено спеціальні обов`язки, мають права, передбачені цим положенням, договорами, укладеними на виконання цього положення, та законодавством.

Виконання спеціальних обов`язків, передбачених цим положенням, повинне забезпечувати покриття економічно обґрунтованих витрат учасника ринку на їх виконання.

Джерелами фінансування витрат оператора системи розподілу за виконання спеціальних обов`язків є тарифи на послуги з розподілу електричної енергії відповідного оператора системи розподілу. У разі понесення витрат на виконання передбачених цим положенням спеціальних обов`язків оператор системи розподілу має право клопотати про перегляд зазначених тарифів у порядку, визначеному НКРЕКП, або про здійснення інших заходів, передбачених відповідними нормативно-правовими актами, затвердженими НКРЕКП1, 3 метою покриття своїх економічно обґрунтованих витрат.

Джерелами фінансування витрат виробників за виконання спеціальних обов`язків є відповідна компенсація, порядок здійснення якої визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже відповідач намагався компенсувати свої витрати, пов`язані з виконанням спеціальних обов`язків, покладених Положення № 859, у спосіб, що не відповідає законодавству та укладеному сторонами договору.

Проте, передумови виникнення не є настанням відкладальної обставиною в розумінні укладеного сторонами договору.

Також, настання відкладальної обставини може мати місце лише у випадку зменшення вільного обсягу електричної енергії в конкретному торговому дні (добі постачання), тобто відкладальна обставина обмежена торговим днем (добою постачання).

Отже, умови договору щодо настання та застосування відкладальних обставин застосовуються виключно у випадках фізичного зменшення (дефіциту) електроенергії, виробленої НАЕК "Енергоатом" для покриття покладених на нього спецобов`язків.

Разом з тим, доказів зменшення вільного обсягу електричної енергії у спірний період матеріали справи не містять.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, Відокремленим підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" у період з 01.10.2021 неправомірно зменшено обсяг постачання електричної енергії позивачу за відсутності відкладальної обставини, що є порушенням відповідачем його договірних зобов`язань.

Проте, внаслідок неправомірного одностороннього зменшення відповідачем на 20 % обсягів купівлі-продажу за договором, портфель покупок позивача був зменшений на 8 334,000 МВт*год вартістю 12 543 356 грн 40 коп. (з ПДВ) у жовтні 2021 року, на 8 064,000 МВт*год. вартістю 12 122 438 грн 40 коп. у листопаді 2021 року та на 8 332,80 МВт*год. вартістю 12 526 519 грн 68 коп. у грудні 2021 року.

З метою компенсації вказаного дефіциту, позивачем була куплена у Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Система" у період з 01.10.2021 по 22.10.2021 електрична енергія обсягом 6 193,600 МВт*год, у листопаді 2021 року обсягом 8 064,000 МВт*год., у листопаді 2021 року обсягом 8 064,000 МВт*год., у грудні 2021 року обсягом 8 332,800 МВт*год., за ціною, що визначається у кожній годині постачання та дорівнює ціні, що фактично складалась на ринку "на добу наперед" у відповідну годину "мінус" 2,0 %, а недопоставлений обсяг електричної енергії у розмірі 2 150,000 МВт*год у період з 23.10.2021 - 30.10.2021 був придбаний у Товариства з обмеженою відповідальністю "Д.ТРЕЙДІНГ" за ціною, що визначається у кожній годині постачання та дорівнює ціні, що фактично складалась на ринку "на добу наперед" у відповідну годину "мінус" 1,99 %.

Як зазначає позивач в позовній заяві, що ціни на оптовому ринку електричної енергії у жовтні-грудні 2021 року значно зросли у порівнянні з цінами узгодженими позивачем та відповідачем у договорі, що спричинило додаткові витрати позивача на його закупівлю та відновлення своїх прав. Так, відповідно до договору, вартість недопоставленого відповідачем обсягу у жовтні 2021 року (8 334,000 МВт*год) складав 12 543 356 грн 40 коп. (з ПДВ), вартість недопоставленого обсягу у листопаді 2021 року (8 064,000 МВт*год.) - 12 122 438 грн 40 коп., а вартість недопоставленого обсягу у грудні 2021 року (8 332,800 МВт*год.) - 12 526 519 грн 68 коп.

В той же час, з урахуванням цін, що склались на ринку "на добу наперед" у жовтні - грудні 2021 року вартість електричної енергії придбаної у Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Система" і Товариства з обмеженою відповідальністю "Д. Трейдінг" для компенсації обсягу електричної енергії, яку протиправно зменшено Відповідачем, склала відповідно: 17 640 642 грн 96 коп. за період з 01.10.2021 - 22.10.2021 обсягом у розмірі 6 193,600 МВт*год; 27 653 040 грн 12 коп. (з ПДВ) у листопаді 2021 року обсягом 8 064,000 МВт*год, 27 631 818 грн 85 коп. (з ПДВ) у грудні 2021 року обсягом 8 322,800 МВт*год. та 7 057 351 грн 42 коп. (з ПДВ) з 23.10.2021 по 30.10.2021 у розмірі 150,000 МВт*год.

Так, судом встановлено, що відповідач допустив порушення взятих на себе зобов`язань за Договором купівлі-продажу електричної енергії № 65-150-SD-21-00298 від 14 червня 2021 року, що полягало у необґрунтованому зменшенні обсягу постачання електричної енергії позивачу за відсутності відкладальної обставини.

Таким чином, різниця між вартістю недопоставленого відповідачем обсягу, придбаного позивачем з інших джерел, і вартістю цього обсягу, згідно з умовами договору між позивачем та відповідачем, складають витрати, які поніс позивач для відновлення свого договірного права, порушеного відповідачем та є збитками позивача.

З огляду на викладене, протиправні дії відповідача призвели до заподіяння позивачу збитків, які виявилися у додаткових витратах для відновлення ним свого права у розмірі 42 737 118 грн 02 коп., а саме: 12 154 637 грн 98 коп. у жовтні 2021 року, 15 530 601 грн 72 коп. у листопаді 2021 року та 15 105 229 грн 17 коп. у грудні 2021 року.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010 "Справа "Серявін та інші проти України" (Заява N 4909/04) зазначено, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії", №37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії", № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

Окрім того, господарський суд, при вирішення даної справи враховує висновки, наведені Європейським судом з прав людини у справі "Проніна проти України",х яким було вказано, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

При цьому суд наголошує, що усі інші доводи та міркування сторін, окрім зазначених у мотивувальній частині рішення, взяті судом до уваги, однак не спростовують висновків суду та не суперечать дійсним обставинам справи і положенням чинного законодавства.

Враховуючи встановлення факту порушення відповідачем його договірних зобов`язань, встановивши в діях відповідача наявність всіх обов`язкових елементів складу правопорушення, а також причинного зв`язку між протиправною поведінкою та завданою шкодою, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача коштів в сумі 42 737 118 грн 02 коп., які за своєю правовою природою є збитками (витрати, які позивач зробив для відновлення свого порушеного права) та наявність підстав для задоволення позову.

Згідно з частиною 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, статтею 123, статтею 129, статтями 232-233, статтями 237- 238, статтями 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (01032, м. Київ, вул. Назарівська, буд. 3, ідентифікаційний код 24584661) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" (03150, місто Київ, вулиця Предславинська, будинок 11, ідентифікаційний код 42699760) 42 737 118 (сорок два мільйони сімсот тридцять сім тисяч сто вісімнадцять) грн 02 коп. збитків та 641 056 (шістсот сорок одна тисяча п`ятдесят шість) грн 77 коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Повний текст рішення складено: 08.11.2022

Суддя Н.Плотницька