Рішення № 107190517, 08.11.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2022
Номер справи
560/8165/22
Номер документу
107190517
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/8165/22

РІШЕННЯ

іменем України

08 листопада 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправною та скасування відмови.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати відмову Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації від 06.04.2022 року № 141-02.02 у видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2;

- зобов`язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 02 вересня 1993 року йому було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2. Вказує, що 26 січня 2022 року звернувся до відповідача із заявою про видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 нового зразка, однак у видачі посвідчення відповідач відмовив. Також вказує, що для видачі посвідчення ним було надано копію наказу начальника Шепетівського району теплових мереж підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" № 103 від 21.07.1986 року "Про направлення у відрядження працівників в смт. Поліське Київської області", довідку форми №122, затверджену постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань №22 від 09.03.1988 року, довідку № 47 від 15.07.1993 року. Вважає, що вказаними документами підтверджується факт безпосередньої зайнятості позивача на роботах в зоні відчуження у період з 22 липня 1986 року по 30 липня 1986 року.

Зазначає, що Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не містить положень про необхідність підтвердження статусу у зв`язку із заміною посвідчення старого зразка на новий. Обставини, на підставі яких було видано попереднє посвідчення, не змінилися, тому категорія посвідчення не змінюється.

Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації подав до суду відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що позивачу відмовлено у видачі посвідчення у зв`язку з не підтвердженням факту робіт у зоні відчуження. Вказує, що Комісією при Міністерстві соціальної політики України протоколом від 07.12.2012 року № 55 не підтверджено факт виконання робіт позивачем у зоні відчуження. Відповідач повідомив, що позивач не отримує пільги та компенсації, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також вказує, що смт. Поліське Поліського району Київської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, що не дає правових підстав для встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У відповіді на відзив позивач заперечує доводи відповідача та вказує, що смт. Поліське Поліського району Київської області відноситься до зони безумовного (обов`язкового) відселення.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 09 серпня 2022 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2022 року справу № 560/8165/22 прийнято до провадження судді Гнап Д. Д..

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 02 вересня 1993 року видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_1 , що перереєстроване 29.05.1997 року.

Наказом підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" від 21.07.1986 року № 176 "Про направлення у відрядження працівників у смт. Поліське Київської області" доручено підібрати для проведення ремонтних робіт на теплотрасі в смт. Поліське Київської області 5 чоловік.

Відповідно до наказу Шепетівського району теплових мереж підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго" від 21.07.1986 року № 103 "Про направлення у відрядження працівників у смт. Поліське Київської області" ОСОБА_1 - електрозварювальника ручного зварювання відряджено у смт. Поліське Київської області для проведення ремонтних робіт на теплотрасі на 9 днів з 22.07.1986 року по 30.07.1986 року.

Згідно з довідкою Поліської районної державної адміністрації Київської області від 09.07.1998 року № 256 ОСОБА_1 дійсно був командирований у період аварії на ЧАЕС у Поліський район Київської області та направлявся у зону відчуження для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема у село Кливини у період з 22.07.1986 року по 30.07.1986 року (відпрацьовано 108 годин).

Відповідно до витягу з протоколу № 55 від 07.12.2012 року визнано безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_1 ; не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 26 січня 2022 року, у якій просив видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Згідно з витягом з протоколу № 2 засідання комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Хмельницької обласної державної адміністрації від 06.04.2022 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" у зв`язку з не підтвердженням факту робіт у зоні відчуження.

Листом від 06.04.2022 року № 141-02.02 відповідач повідомив позивачу, що за поданням Шепетівської об`єднаної державної фінансової інспекції, документи ОСОБА_1 були направленні на Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України. Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визнала безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та вилучення посвідчення категорії". Підстав для встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС немає.

Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Пунктом 1 абзацу першого статті 9 Закону № 796-XII передбачено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Відповідно до статті 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Тобто працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості тимчасово направлені або відряджені у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів для виконання робіт у зоні відчуження є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України (абзац перший пункту 1 статті 65 Закону № 796-XII).

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (абзац другий пункту 4 статті 65 Закону № 796-XII).

Судом встановлено, що 02 вересня 1993 року позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_1 .

Згідно з витягом з протоколу комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, № 55 від 07.12.2012 року визнано, що ОСОБА_1 на підставі представлених документів безпідставно видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тому що не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження.

Відповідно до положень пункту 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51, який діяв на момент прийняття вищезазначеного рішення комісії, спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Тобто, комісією було встановлено факт необґрунтованої видачі посвідчення і відповідно таке посвідчення підлягало вилученню.

У зв`язку з вказаним Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації листами від 18.01.2013 року № 03/02-573, від 15.03.2013 року № 03/02-3035 повідомляв позивача про необхідність повернення посвідчення.

Суд звертає увагу, що позивач не оскаржив рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, від 07.12.2012 року.

Згідно з витягом з протоколу засідання комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Хмельницької обласної державної адміністрації від 06.04.2022 року № 2 ОСОБА_1 відмовлено у видачі посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" у зв`язку з не підтвердженням факту робіт у зоні відчуження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок № 551), який є чинним та діяв на момент відмови у видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з приписами пункту 11 Порядку № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії). У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.

Тобто, підставою видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є рішення комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян.

Оскільки посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видане позивачу 02 вересня 1993 року, підлягає вилученню та рішенням комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Хмельницької обласної державної адміністрації від 06.04.2022 року № 2 позивачу відмовлено у видачі посвідчення, суд вважає, що Департаментом соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації правомірно та за наявності підстав відмовлено ОСОБА_1 у видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

За приписами частини першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Враховуючи висновок суду про відмову у задоволенні позову, правові підстави для стягнення з відповідача судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправною та скасування відмови відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 08 листопада 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська, 109, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 25921623)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап