Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2022 року Справа № 160/14746/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Горбалінського В.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
23.09.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у поновленні та виплаті з 01.06.2022 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відповідності допостанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»установити та здійснити виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної та нарахованої на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/25021/21 пенсії ОСОБА_1 у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі, без будь-яких обмежень (постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.12.2021 року та №713 від 14.07.2021 року), з урахуванням раніше виплачених сум за період з 01.07.2021 року.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідач під час перерахунку пенсії позивача на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 року по справі №160/25021/21 не нарахував та не виплатив позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до вимог Постанови №713.
26.09.2022 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Також даною ухвалою витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_2 та встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов та витребуваних судом документів.
Відповідач отримав копію ухвали про відкриття провадження у справі та копію позовної заяви з додатками 04.10.2022 року, що підтверджується розпискою, яка наявна в матеріалах справи.
25.10.2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із відзивом на позовну заяву.
Відповідно до п.2 ч.4 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Як встановлено судом, відповідачем не додано до відзиву документу, який підтверджує надіслання відзиву і доданих до нього доказів позивачу. У зв`язку з чим, суд не приймає до уваги доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву.
Відповідач у встановлений судом строк не подав витребувані судом документи.
Відповідно до ч.9 ст.80 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне розглянути дану адміністративну справу за наявними в ній доказами.
Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 82% грошового забезпечення.
14.02.2022 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року по справі №160/25021/21 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» №33/24/С-846 від 07.06.2021 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2019р.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.06.2021р. №33/24/С-846, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» з урахуванням окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за стаж служби та додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум, у розмірі 82% грошового забезпечення, з 01.12.2019р. та з урахуванням проведених платежів.
01.06.2022 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 року по справі №160/25021/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 у розмірі 19497,14 грн.
13.07.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив поновити виплату доплати передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року у розмірі 2000,00 грн.
19.07.2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянуло заяву ОСОБА_1 від 13.07.2022 року та повідомило листом за №21478-17662/С-01/8-0400/22, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду сума збільшення пенсії під час її розгляду перевищує 2000,00 грн., тому підстави для проведення перерахунку за нормами постанови №713 відсутні.
Вказані обставини і слугували підставою для звернення до суду із цим позовом.
14.07.2021 року з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова №713).
Пунктом 1 Постанови №713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним вабзацах першомуідругомуцього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р.№2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеногоЗаконом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Отже, щомісячна доплата в сумі 2000,00 грн. запроваджена Кабінетом Міністрів України з метою зменшення диспропорцій в розмірах пенсій до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.
Системний аналіз вищезазначених положень дозволяє дійти висновку, що Постановою №713 встановлено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Суд звертає увагу, що така диспропорція виникла з огляду на правове регулювання призначення та перерахунку призначених пенсій, яке існувало до та після 01.03.2018 року, зокрема, в частині прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №103, деякі положення якої в подальшому були визнані нечинними в судовому порядку та якою було передбачено те, що призначення та перерахунок раніш призначених пенсій здійснюється з таких складових грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.
Суд зазначає, що умовою для виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. визначено те, що пенсії не переглядалися (не перераховувалися) після 1 березня 2018 року.
В свою чергу, пенсія позивача була перерахована з 01.12.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №33/24/С-846 від 07.06.2021 року Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».
При цьому, суд вказує, що розмір пенсії позивача після перерахунку станом на 01.07.2021 року збільшився на 9360,22 грн.
Таким чином, суд доходить висновку, що пенсія позивача після проведеного перерахунку збільшилася більше ніж на 2000,00 грн.
З огляду на зазначене, суд не вбачає правових підстав для призначення позивачу доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», у розмірі 2000,00 грн.
При цьому, позицію позивача про те, що виконання рішення суду не можливо вважати переглядом (перерахуванням) пенсії у розумінні постанови КМУ №713, суд вважає безпідставною, оскільки визначена постановою КМУ №713 умова для виплати доплати є безвідносною до того, з яких причин проводився перерахунок пенсії після 01.03.2018 року.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Горбалінський