Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2022 року м. Житомир справа № 240/7961/22
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати йому грошової компенсації за невикористані дні основної та додаткових відпусток, за час служби в Головному управлінні Національної поліції в Житомирській області за період 2015-2021, виходячи із грошового забезпечення станом на звільнення зі служби - 30.09.2021;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплати йому грошову компенсацію за 3 (три) дні невикористаної основної та додаткової відпустки за період 2015-2021, виходячи із грошового забезпеченні станом на день звільнення зі служби 30.09.2021;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатній ОСОБА_1 грошову компенсацію за 4 (чотири) дні невикористаної додаткової відпустки за період 2015-2021, виходячи із грошового забезпечення і станом на день звільнення з служби 30.09.2021;
- зобов`язати відповідача нарахувати позивачу грошову компенсацію за невикористані 3 (три) дні основної та 10 (десять) днів додаткової відпустки за стаж служби в поліції, виходячи із грошового станом на день звільнення зі служби - 30.09 2021;
- зобов`язати відповідача зробити компенсації за 8 днів невикористаної відпустки за 2021 рік, яку йому виплатили та доплатити виходячи із грошового забезпечення, з урахуванням середньоденної заробітної плати та середньомісячної заробітної плати з урахуванням індексації станом на день звільнення зі служби - 30.07.2021.
На обґрунтування позову вказано, що Головне управління Національної поліції в Житомирській області при проведенні з ним розрахунку при звільненні не нарахувало та не виплатило компенсацію за невикористані календарні дні щорічних основних та додаткових відпусток, за час служби в Головному управлінні Національної поліції в Житомирській області за період 2015-2021 років. Вважає бездіяльність відповідача незаконною та такою, що порушує його конституційне право на соціальний захист.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 04.05.2022 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1ст.263 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено судом, наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 30.09.2021 №359 о/с позивач був звільнений зі служби в поліції через хворобу.
Згідно довідки Головного управління національної поліції України в Житомирській області від 29.11.2021 № С- 337/12/01-2021 за період проходження служби в поліції кількість діб невикористаних позивачем відпусток складає:
за 2015 рік - 3 доби;
за 2016 рік - 0 діб;
за 2017 рік - 0 діб;
за 2018 рік - 0 діб;
за 2019 рік - 0 діб;
за 2020 рік - 0 діб;
за 2021 рік - використано 25 діб основної щорічної відпустки.
Листом від 08.12.2021 № 89зі/29/105/05-2021 відповідач повідомив, що виплати компенсації за невикористані дні щорічних відпусток у 2015-2020 роках відповідно до п. 10 ст. 93 України від 02.07.2015 №580-8 "Про Національну поліцію" та п. 8 р. 3 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом МВС від 06.04.2016 № 260, поліцейським, які звільняються зі служби, виплачується грошова компенсація за невикористану у році звільнення відпустку. Виплата компенсації за невикористані відпустки у минулих роках нормами спеціального законодавства непередбачена.
Згідно наказу ГУНП в Житомирській області від 30.09.2021 №359 о/с зі змінами (наказ №397 о/с від 22.10.2021 року) позивача звільнено з виплатою компенсації за 8 діб невикористаної відпустки у 2021 році, яка складі 3828,69 грн. Зазначена сума коштів виплачена 27.10.2021 шляхом перерахування на його картковий рахунок у АБ "Укргазбанк" після утримання обов`язкових податків і зборів.
Листом від 03.02.2022 №24зі/29/105/05-2022 відповідач повідомив, що ГУНП в Житомирській області немає правових підстав для виплати йому компенсації за невикористані дні щорічних відпусток у 2015 - 2020 роках.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невиплати при звільненні компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпустки неправомірною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Приписами частини 1 та 2 статті 92 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580) встановлено, що поліцейським надаються щорічні чергові оплачувані відпустки в порядку та тривалістю, визначених цим Законом.
Поліцейському надаються також додаткові відпустки у зв`язку з навчанням, творчі відпустки, соціальні відпустки, відпустки без збереження заробітної плати (грошового забезпечення) та інші види відпусток відповідно до законодавства про відпустки.
Приписами частини другої статті 92 Закону №580 встановлено, що поліцейському надаються також додаткові відпустки у зв`язку з навчанням, творчі відпустки, соціальні відпустки, відпустки без збереження заробітної плати (грошового забезпечення) та інші види відпусток відповідно до законодавства про відпустки.
За приписами частини дев`ятої та десятої статті 93 Закон №580 поліцейським у рік звільнення за власним бажанням, за віком, через хворобу чи скорочення штату в році звільнення, за їх бажанням, надається чергова відпустка, тривалість якої обчислюється пропорційно з розрахунку однієї дванадцятої частини відпустки за кожний повний місяць служби в році звільнення. При звільненні поліцейського проводиться відрахування з грошового забезпечення надмірно нарахованої частини чергової відпустки за час невідпрацьованої частини календарного року. За невикористану в році звільнення відпустку поліцейським, які звільняються з поліції, виплачується грошова компенсація відповідно до закону.
Абзацом 8 пункту 8 Розділу III Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 квітня 2016 року №260 (далі - Порядок №260) встановлено, що виплата грошової компенсації за невикористану в році звільнення відпустку проводиться, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого поліцейський має відповідно до чинного законодавства, на день звільнення із служби. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів. Кількість днів для виплати грошової компенсації за невикористану відпустку вказується в наказі про звільнення.
Суд звертає увагу, норми частини десятої ст.93 Закону №580 та абз.8 п.8 Розділу III Порядку №260 не визначають вид такої відпустки, а наводять загальне поняття невикористаної в році звільнення відпустки.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 94 Закон №580 поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Закон України "Про відпустки" (далі - Закону №504/96-ВР) встановлює державні гарантії права на відпустки, визначає умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров`я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.
Статтею 4 Закону України від 05 листопада 1996 року № 504/96-ВР "Про відпустки" (далі - Закон № 504/96-ВР) передбачено такі види щорічних відпусток: основна відпустка (стаття 6 цього Закону); додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці (стаття 7 цього Закону); додаткова відпустка за особливий характер праці (стаття 8 цього Закону); інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.
Так, у випадку звільнення поліцейських з органів НП України, їм виплачується компенсація за всі невикористані ними дні, як основної так і додаткової відпусток.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач при звільненні зі служби в Національної поліції України мав право на отримання грошової компенсації за невикористану ним основну та додаткові відпустки. Однак, відповідачем протиправно не виплачено таку компенсацію.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 30.04.2013 у справі «Тимошенко проти України» (заява № 49872/11) вказав на необхідності дотримання принципу юридичної визначеності, який означає, що застосування національного законодавства має бути передбачуваним тією мірою, щоб воно відповідало стандарту «законності», передбаченому Конвенцією - стандарту, що вимагає, щоб усе законодавство було сформульовано з достатньою точністю для того, щоб надати особі можливість - за потреби, за відповідної консультації - передбачати тією мірою, що є розумною за відповідних обставин, наслідки, які може потягнути за собою її дія (параграф 264).
Окрім того, Верховний Суд у постанові від 19 січня 2021 року у справі №160/10875/19 зазначив про те, що у наступному календарному році, в тому числі і за умови, що він є роком звільнення, поліцейський має гарантоване право на чергову відпустку за поточний календарний рік та на відпустки (основні і додаткові), що не були використані в попередніх роках, що виражається в праві на отримання грошової компенсації за весь час невикористаної оплачуваної відпустки, незалежно від часу набуття права на таку відпустку, оскільки відпустки за попередні роки також є невикористаними в році звільнення та не можуть бути залишені без розрахунку з поліцейським, адже це суперечить суті та гарантіям як трудового, так і спеціального законодавства в частині реалізації права на відпочинок.
Рішенням Конституційного Суду України від 07 травня 2002 року №8-рп/2002 в справі за конституційним поданням Президента України щодо офіційного тлумачення положень частин другої, третьої статті 124 Конституції України (справа щодо підвідомчості актів про призначення або звільнення посадових осіб) зазначено, що при розгляді та вирішенні конкретних справ, пов`язаних із спорами щодо проходження публічної служби, адміністративний суд, установивши відсутність у спеціальних нормативно-правових актах положень, якими врегульовано спірні правовідносини, може застосувати норми, у яких визначені основні трудові права працівників - КЗпП України.
З огляду на відсутність правового врегулювання цього питання положеннями Закону №580-VIII та Порядку №260 питання компенсації невикористаної частини відпустки поліцейському за минулі роки, при вирішенні вказаного спору підлягають застосуванню приписи КЗпП України та Закону №504/96-ВР.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при звільненні позивач мав право на отримання грошової компенсації за невикористані дні щорічних основних та додаткових відпусток, за час служби в Головному управлінні Національної поліції в Житомирській області за період 2015 до 2021 років.
Щодо позову в частині нарахувати та виплатній ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні відпустки у 2020 році 4 дні та у 2021 році - 3 дні, що співпадають з періодами втрати працездатності, слід зауважити наступне.
Наказом ГУНП в Житомирській області №220 о/с від 03.08.2020 позивачу надано додаткову відпустку за 2020 рік з 03.08.2020 по 13.08.2020.
Згідно листа ДУ "ТМО МВС по Житомирській області" з 10.08.2020 по 28.08.2021 за записами медичної документації позивач перебував на лікарняному.
Також наказом ГУНП в Житомирській області №209 о/с від 02.07.2021 позивачу надано відпустку за 2021 рік з 19.07.2021 по 12.08.2021. Під час перебування у вказаній
відпустці, з 10.08,2020 по 28.08.2021 він перебував на лікуванні в ДУ "ТМО МВС по Житомирській області". Тобто З дні я перебував на лікуванні під час відпустки за 2021 рік.
Отже, невикористана основна та додаткова відпустка позивача становить:
- 3 дні у 2015 році;
- 4 дні у 2020 році;
- 3 та 10 днів у 2021 році.
Відповідач обґрунтовуючи підстави незарахування до невикористаних днів відпустки дні перебування на лікарняному вказує, що з рапортами про продовження відпустки чи її перенесення у зв`язку із хворобою позивач не звертався, листки непрацездатності до відділу кадрів не надавав, а лист медичної установи не може бути доказом перебування на лікарняному.
Водночас позивач стверджує, що листки непрацездатності не може надати до суду, оскільки здавав у відділ кадрів за місцем служби.
На підтвердження обставин перебування на лікарняних надав лист ДУ "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" №238/33/26-2022 від 10.02.2022.
Жодних доказів на спростування факту перебування позивача на лікарняних, відповідачем не надано.
Здійснивши системний аналіз позовних вимог, оцінивши наявні у матеріалах справи докази та обставини справи в сукупності, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористані дні щорічних основних та додаткових відпусток за 2015-2021 роки у загальній кількості 20 діб, виходячи із грошового забезпеченні станом на день звільнення зі служби 30.09.2021.
Щодо перерахунку компенсації за 8 днів невикористаної відпустки за 2021 рік, з урахуванням середньоденної заробітної плати та середньомісячної заробітної плати з урахуванням індексації станом на день звільнення зі служби - 30.07.2021 суд зазначає наступне.
Пунктом 8 розділу ІІІ Порядку №260 передбачено порядок здійснення розрахунку за невикористаної в році звільнення відпустки.
Зокрема, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого поліцейський має відповідно до чинного законодавства на день звільнення із служби. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.
Відповідно до довідки ГУНП в Житомирській області заробітна плата позивача за серпень 2021 року становить 15693,83 грн, за вересень - 15784,99 грн, середньомісячна - 15739,41 грн, а середньоденна - 516,05 грн.
Згідно листа від 03.02.2022 розмір компенсації позивачу 8 днів відпустки становить 3828,69 грн, з розрахунку місячної заробітної плати 14357,59 грн.
Грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 3 розділу І Порядку №260).
Пунктами 4-11 розділу ІІ Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання заслужений; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.
Відповідно до частини 5 статті 94 Закону №580 грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-ХІІ), згідно з статтею 1 якого індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Частиною 1 статті 2 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація є обов`язковою виплатою та входить до грошового забезпечення згідно із частиною 1 статті 2 Закону №1282-ХІІ, відповідно має враховуватись при розрахунку компенсації за невикористану відпустку, а тому заперечення відповідача в цій частині не приймаються судом.
Відтак одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення розміру грошового забезпечення станом на день звільнення - 15784,99 грн на 30 календарних днів.
Отже, одноденний розмір грошового забезпечення становить 524,65 грн.
Враховуючи викладене, суд вважає належним способом захисту порушеного права, зобов`язати ГУНП в Житомирській області зробити перерахунок компенсації за невикористані дні відпустки за 2021 рік з урахуванням наведених вище висновків суду.
Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позову.
Питання про розподіл судових витрат у спірних правовідносинах судом не вирішується.
Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління національної поліції України в Житомирській області (вул. Старий Бульвар, 5/37, Житомир, 10008, ЄДРПОУ 40108625) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд. код НОМЕР_1 ) грошової компенсації за невикористані дні основної та додаткових відпусток, за час служби у поліції за період 2015-2021 роки, виходячи із грошового забезпечення станом на день звільнення зі служби 30.09.2021.
Зобов`язати Головне управління національної поліції України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за 20 діб невикористаних основної та додаткової відпустки за період 2015-2021 років, виходячи із грошового забезпечення станом на день звільнення зі служби 30.09.2021.
Зобов`язати Головне управління національної поліції України в Житомирській області зробити перерахунок компенсації за 8 днів невикористаної відпустки за 2021 рік з урахуванням висновків суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Панкеєва