Рішення № 107043259, 27.10.2022, Новосанжарський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
27.10.2022
Номер справи
542/1183/22
Номер документу
107043259
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 542/1183/22

Провадження № 2/542/301/22

27 жовтня 2022 року смт Нові Санжари

Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Кашуби М.І.,

за участю:

секретаря судового засідання Бабенко М.В.,

прокурора Яцун С.М.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Нові Санжари цивільну справу за позовом Першого заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Новосанжарської селищної ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої незаконним рибним промислом,

в с т а н о в и в :

13.09.2022 року до суду звернувся Першийзаступник керівникаРешетилівської окружноїпрокуратури Полтавськоїобласті,в інтересахдержави вособі органу,уповноваженого державоюздійснювати відповідніфункції успірних правовідносинах:Новосанжарської селищноїради, до ОСОБА_1 , про стягнення з нього на користь держави в особі Новосанжарської селищної ради до спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища шкоди у розмірі 25 262,00 грн.

В позовній заяві посилався на те, що вироком Новосанжарського районного суду Полтавської області від 12.07.2022 у справі № 542/535/22 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 249 Кримінального кодексу України. Вирок набрав законної сили.

Вказав, що під час судового розгляду встановлено, що 20.04.2022 ОСОБА_1 , маючи умисел на незаконне зайняття рибним добувним промислом, без належного дозволу, прибув на берег річки Ворскла, неподалік с. Клюсівка Полтавського району Полтавської області, з метою вилову риби для своїх особистих потреб. Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_1 близько 15 години 20.04.2022 з використанням забороненого знаряддя лову «павука», усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки у вигляді незаконного видобутку риби та бажаючи їх настання, посягаючи на суспільні відносини у сфері охорони та відтворення навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, за допомогою вищевказаного забороненого знаряддя лову «павука», здійснив незаконний вилов риби, після чого був виявлений працівником поліції.

Зазначив, що ОСОБА_1 в результаті незаконного зайняття рибним добувним промислом без належного дозволу, забороненим знаряддям лову «павук», порушив вимоги п. 3.15 «Правил любительського і спортивного рибальства», затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України № 19 від 15.02.1999, п.п. 14 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України №1126 від 18.07.1998 «Про затвердження Порядку здійснення любительського і спортивного рибальства», ст. 27 Закону України «Про тваринний світ».

Посилався на висновок експертів № 851/852 від 08.06.2022 за результатами проведення комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертизи, відповідно до якого внаслідок вилову водних біоресурсів «риби» виду «карась» в кількості 14 шт., «плітка» в кількості 2 шт., за допомогою заборонених знарядь лову «павук», який складається з металевих прутів довжиною 1,5 м кожен, сітки розміром 2х2 м з кроком сіткового полотна 40*40 мм, що мало місце 20.04.2022 на березі р. Ворскла, неподалік с. Клюсівка Полтавського району Полтавської області, довкіллю (водному об`єкту) було заподіяно істотну шкоду за ознаками здійснення вилову водних біоресурсів у встановлений, згідно з Наказом № 46 від 24.03.2022 «Про встановлення весняно-літньої заборони лову риби у рибогосподарських водних об`єктах, підконтрольних Управлінню агентства меліорації та рибного господарства у Полтавській області», періоду природного відтворення (нересту). Розмір заподіяної шкоди становить 25 262 гривень.

Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 04 жовтня 2022 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання (а.с. 56).

Прокурор в підготовчому судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник Новосанжарської селищної ради в підготовче судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив задовольнити позовні вимоги.

Згідно з частиною 3 статті 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач в підготовчому судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Відповідно до частини 3 статті 200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до частини 4 статті 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Оскільки в підготовчому засіданні встановлено, що відповідач визнає позов, визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому суд вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого засідання.

Дослідивши письмовідокази,суд вважаєпозов таким,що підлягаєзадоволенню зтаких підстав.

Судом встановлено, що вироком Новосанжарського районного суду Полтавської області від 12 липня 2022 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 КК України та призначено йому покарання у вигляді 1 (одного) року обмеження волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнено ОСОБА_1 від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на 1 (один) рік.

Вирок суду набрав законної сили 12.08.2022.

Зі змісту вироку вбачається, що відповідачем вчинено кримінальне правопорушення за таких обставин: 20.04.2022 ОСОБА_1 , маючи умисел на незаконне зайняття рибним добувним промислом, без належного дозволу прибув на берег річки Ворскла неподалік с. Клюсівка Полтавського району Полтавської області з метою вилову риби для своїх особистих потреб.

Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_1 близько 15 години 00 хвилин, 20.04.2022, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, з використанням забороненого знаряддя лову - «павука», усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки у вигляді незаконного видобутку риби та бажаючи їх настання, посягаючи на суспільні відносини у сфері охорони та відтворення навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, за допомогою вищевказаного забороненого знаряддя лову - «павука», здійснив незаконний вилов риби, в порушення вимоги п. 3.15 «Правил любительського і спортивного рибальства», затверджені наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.02.1999 № 19, п.п. 14 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення любительського і спортивного рибальства», ст. 27 Закону України «Про тваринний світ» (а.с. 20-22).

Відповідно довисновку експертів№ 851/852від 08.06.2022за результатамипроведення комплексноїсудової інженерно-екологічноїта економічноїекспертизи укримінальному провадженні№12022175480000040,розмір заподіяноїшкоди внаслідоквилову воднихбіоресурсів «риби»виду «карась»в кількості14шт.,«плітка» вкількості 2шт.становить 25262,00грн (а.с. 29-43).

Таким чином обставини, встановлені вироком Новосанжарського районного суду від 12.07.2022 у справі №542/535/22 є встановленими та не підлягають доказуванню.

Згідно з ч. 6ст. 82 ЦПК Українивирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалено вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Частиною 1ст. 63 Закону України «Про тваринний світ», ч. 1ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»передбачено, що порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільно- правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідно дост. 1166 Цивільного кодексу Українимайнова шкода, завдана неправомірними діями, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частиною 1ст. 127 КПК Українивизначено, що підозрюваний, обвинувачений, а також за його згодою будь - яка інша фізична чи юридична особа має право на будь - якій стадії кримінального провадження відшкодувати шкоду, завдану потерпілому, територіальній громаді, державі внаслідок кримінального правопорушення.

Особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства (ч. 7ст. 128 КПК України).

Частиною 1ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно із ч. 4ст. 63 Закону України «Про тваринний світ»підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу. Розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного світу, а також і знищення чи погіршення середовища їх існування встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1ст. 10 Закону України «Про тваринний світ»встановлено, що громадяни відповідно до закону зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяв ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу.

Відповідно до частини 1статті 76 Цивільного процесуального кодексу України(далі -ЦПК України)доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з частиною 2 статті 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до частини 1статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які в своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Положеннямистатті 89ЦПК Українивизначено,що судоцінює доказиза своїмвнутрішнім переконанням,що ґрунтуєтьсяна всебічному, повному, об`єктивномута безпосередньомудослідженні наявниху справідоказів.Жодні доказине маютьдля судузаздалегідь встановленоїсили.Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожногодоказу окремо,а такождостатність і взаємний зв`язокдоказів уїх сукупності.Суд надаєоцінку якзібраним усправі доказамв цілому,так ікожному доказу(групіоднотипних доказів),який міститьсяу справі,мотивує відхиленняабо врахуваннякожного доказу (групи доказів).

Таким чином, враховуючи, що внаслідок неправомірних дій ОСОБА_1 - вилову риби - завдано майнової шкоди у розмірі 250262,00 грн., відповідач зобов`язаний відшкодувати ці збитки державі, шляхом зарахуванням їх до спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища.

Щодо підстав подання прокурором позовної заяви в інтересах держави, суд зазначає таке.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України).

Пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру», який набрав чинності 15.07.2015.

Частина перша цієї статті визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Згідно з абзацами першим та другим частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Відповідно до частини 4 статті 56 Цивільного процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Подібні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі за № 912/2385/18 (провадження № 12-194гс19).

Зокрема, у зазначеній постанові Великої Палати Верховного Суду вказано, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме: подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Досліджуючи вказані прокурором у позові підстави для представництва, судом були встановлені наступні обставини.

Решетилівська окружна прокуратура 17.08.2022 скерувала на адресу Новосанжарської селищної ради лист № 56/3-320/22, в якому повідомлено про наявність несплаченої шкоди, яка є результатом порушення вимог законодавства та спричинена протиправними діями ОСОБА_1 . У даному листі також висловлювалось прохання повідомити щодо вжиття Новосанжарською селищною радою, як уповноваженим органом, заходів щодо звернення до суду з позовною заявою про стягнення в примусовому порядку з ОСОБА_1 шкоди, завданої незаконним рибним промислом, в сумі 25262,00 грн, або висловлення іншої правової позиції із зазначеного питання (а.с. 45-47).

Новосанжарська селищна рада у своїй відповіді повідомила про те, що у зв`язку з деякими ускладненнями щодо отримання інформації та документів, які необхідні для звернення до суду з позовною заявою щодо примусового стягнення з ОСОБА_1 шкоди, завданої незаконним рибним промислом на суму 25262,00 грн прохають Решетилівську окружну прокуратуру звернутися до Новосанжарського районного суду Полтавської області в інтересах Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області з такою заявою (а.с. 48).

З огляду на викладені обставини, зважаючи на те, що орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, після отримання повідомлення прокурора самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, тобто фактично самоусунувся від виконання покладених на них повноважень щодо захисту інтересів держави, що є достатнім аргументом для підтвердження їх бездіяльності, а отже наявності підстав у Решетилівської окружної прокуратури звернутись з позовом до суду в інтересах держави в особі Новосанжарської селищної ради.

Отже, в даному випадку прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави через їх порушення, що виражається в недотриманні норм природоохоронного законодавства, а також через нездійснення повноважень Новосанжарською селищною радою, яка виражається в її бездіяльності.

Крім того, у відповідності до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», Решетилівською окружною прокуратурою попередньо повідомлено Новосанжарську селищну раду про здійснення захисту її інтересів в суді при стягненні з ОСОБА_1 шкоди у розмірі 25262,00 грн. (а.с. 49-51).

На підставі викладеного, враховуючи що кримінальним правопорушенням, у вчиненні якого визнано винуватим відповідача, завдано збитки в розмірі 25262,00 грн., а також те, що відомостей щодо добровільного відшкодування завданої шкоди суду не надано, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у заявленому позивачем розмірі.

Завдані державі збитки в сумі 25262,00 грн., відповідно до п. «б»ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підлягають стягненню та зарахуванню до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, за місцем заподіяння екологічної шкоди.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 259,263-265 ЦПК України суд,

у х в а л и в :

Позов Першого заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Новосанжарської селищної ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої незаконним рибним промислом- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,реєстраційний номеробліковоїкарткиплатника податків НОМЕР_1 ,місце проживання: АДРЕСА_1 на користь держави в особі Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області, ЄДРПОУ 21044987, до спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища на р/р UA478999980333119331000016620, код ЄДРПОУ: 37959255, банк одержувача: Казначейство України, одержувач: ГУК у Полтавській області/тг смт Нові Санжари/24062100, шкоду у розмірі 25262,00 грн (двадцять п`ять тисяч двісті шістдесят дві гривні).

Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частин рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: Першийзаступник керівникаРешетилівської окружноїпрокуратури Полтавської області, місцезнаходження: вул. Покровська, 22, м. Решетилівка,Полтавська область,38400,в інтересахдержави вособі органу,уповноваженого державоюздійснювати відповідніфункції успірних правовідносинах:Новосанжарської селищноїради, місцезнаходження: вул. Центральна, 23,смт.Нові СанжариПолтавського району Полтавської області,39300;

відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області Кашуба М.І.

Повне рішення складено 01 листопада 2022 року.