Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
25 жовтня 2022 року Справа № 480/5023/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Суми клопотання представника Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про зупинення провадження у справі №480/5023/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про визнання протиправними та скасування постанов,
У С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, в якій просить суд:
- визнати протиправною та скасувати Постанову №08-2-9/03 від 24.01.2022 винесену Головним управління Держпродспоживслужби в Херсонській області про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в розмірі 68 000,00 грн.;
- визнати протиправною та скасувати Постанову №08-2-9/04 від 24.01.2022 винесену Головним управління Держпродспоживслужби в Херсонській області про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в розмірі 34 000,00 грн.
Ухвалою суду від 05.08.2022 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/5023/22, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
В подальшому, представником Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів до канцелярії суду подано клопотання про зупинення провадження по справі №480/5023/22 до деокупації території Херсонської області.
Вказане клопотання мотивоване тим, що у зв`язку з введенням в Україні з 24.02.2022 воєнного стану наказом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 04.08.2022 №302 встановлено простій у роботі територіальних органів, в тому числі й у роботі Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області. Крім того, Херсонська міська територіальна громада, на території якої розміщується Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, віднесена до громад, що розташовані в районні проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Оскільки планова виїзна перевірка характеристик продукції та, відповідно, акт перевірки (на підставі якого прийнято оскаржувані постанови) тощо складався саме працівниками Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, які безпосередньо знаходяться у простої, тому це, на переконання Держпродспоживслужби, у якої відсутні матеріали вищевказаної перевірки, унеможливить підтвердження або спростування обставин, викладених у позовній заяві, окрім цього унеможливлює підготовку заперечень щодо позову, надання суду доказів, що в свою чергу поставить під сумнів дотримання засад верховенства права, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин справи.
З вищезазначених підстав, представник відповідача вважає клопотання про зупинення провадження по справі № 480/5023/22 обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Дослідивши матеріали справи та з`ясувавши обставини, покладені в основу клопотання про зупинення провадження у справі, суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні з огляду на наступне.
24.02.2022 російські війська здійснили широкомасштабне вторгнення на територію України.
Згідно зі статтею 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан.
Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 15.08.2022 № 2500-ІХ, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, та Указом від 12 серпня 2022 року №573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Станом на день постановлення цієї ухвали згідно з підпунктом 8 пункту 5 розділу VІІІ Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 вересня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за № 453/37789, (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 26.09.2022 № 217) Херсонська міська територіальна громада, на території якої розміщується Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, віднесена до громад, що розташовані в районні проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Відповідно до статті 122 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Згідно з частиною другою статті 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Частиною 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд зупиняє провадження у справі в разі: 1) смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб`єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника; 2) необхідності призначення або заміни законного представника сторони чи третьої особи - до вступу у справу законного представника; 3) об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду; 4) звернення обох сторін з клопотанням про надання їм часу для примирення, у тому числі шляхом медіації, - до закінчення строку, про який сторони заявили у клопотанні; 5) перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції; 6) прийняття рішення про врегулювання спору за участю судді - до припинення врегулювання спору за участю судді.
Відповідно до ч.2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі: 1) захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до одужання; 2) знаходження учасника справи у довгостроковому відрядженні, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до повернення з відрядження; 3) перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі - до припинення перебування на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі; 4) призначення судом експертизи - до одержання її результатів; 5) перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції; 6) направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення; 7) звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів; 9) розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі; 10) постановлення ухвали про тимчасове вилучення доказів державним виконавцем для дослідження судом - до закінчення виконавчого провадження з вилучення доказів для дослідження судом.
В даному випадку, норми статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України передбачають виключний перелік підстав, коли суд зупиняє провадження (частина перша) або має право зупинити провадження у справі (частина друга), серед яких відсутня така підстава як ведення (дія) воєнного стану, встановлення простою в роботі у сторони в справі та (або) деокупація території.
Крім того, суд зазначає, що наказом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 04.08.2022 №302, яким встановлено простій у роботі територіальних органів, в тому числі й у роботі Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, установлено, що функції Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області покладено на Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача та зупинення провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні представника Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про зупинення провадження у справі №480/5023/22 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя С.В. Воловик