КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА МАКІЇВКИ
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 3-574/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
4 серпня 2010 року м. Макіївка
Суддя Кіровського районного суду міста Макіївки Донецької області Шуляк Л.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Макіївської об*єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючої керуючим ТП № 11 ТОВ „ТС Обжора”, яка мешкає за адресою: 86130, АДРЕСА_1,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
17 травня 2010 року начальником відділу контролю за СГ, що здійснюють розрахунки в готівковій формі, Макіївської об*єднаної державної податкової інспекції Яшонковою Є.О. складено протокол за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у змісті якого зазначено, що 13 травня 2010 року о 16 год. 03 хв. керуюча супермаркетом ТП № 11 товариства з обмеженою відповідальністю „ТС Обжора” ОСОБА_2 на порушення ч. 8 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” № 509-Х11 від 04.12.1990 р. із змінами та доповненнями, п. 1 ч. 4 ст. 8 Закону України „Про систему оподаткування в Україні” № 1251-Х11 від 25.06.1991 р. із змінами та доповненнями, не виконала вимог посадових осіб Макіївської ОДПІ щодо припинення дій, що перешкоджають здійсненню посадовими особами податкової служби повноважень в частині відмови від допуску до перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в ТП № 11 ТОВ „ТС Обжора”, розташованому за адресою: м. Макіївка-30, вул. Леніна, будинок 140 „а”.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, своєчасно, належним чином повідомлена про час та місце розгляду адміністративної справи у судове засідання не зявилась, надавши суду письмові пояснення та заяву про розгляд справи за її відсутності, тому вважаю можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_2
Як зазначено в письмових поясненнях ОСОБА_2, свою провину в інкримінованому правопорушенні вона не визнає, пославшись на безпідставність складення стосовно неї протоколу за ч. 1 ст. 163-3 КУпАП. При цьому ОСОБА_2., не заперечуючи, що 13 травня 2010 року нею не були допущені до проведення планової перевірки ТП № 11 ТОВ „ТС Обжора” посадові особи Макіївської ОДПІ, якими були пред*явлені направлення на проведення цієї перевірки, вважає, що вимоги посадових осіб органів державної податкової служби у даному конкретному випадку були незаконними, оскільки вони не відповідали вимогам статей 11-1 та 11-2 ч. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”. Зокрема, письмове повідомлення про проведення планової виїзної перевірки платника податків - ТП № 11 ТОВ „ТС Обжора” податковим органом за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки не було надіслано. Вона вважає, що чинним законодавством даний вид перевірки визначений як позапланова виїзна перевірка, а тому перед початком її проведення посадові особи Макіївської ОДПІ повинні були надати під розписку копію наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки із зазначенням підстав її перевірки, дати її початку та тривалість. За наведених обставин вона вважає, що вимоги посадових осіб органів державної податкової служби були незаконними і законних підстав їх виконувати у неї не було.
Начальник відділу контролю за СГ, що здійснюють розрахунки в готівковій формі, Макіївської об*єднаної державної податкової інспекції ОСОБА_3 та головний державний податковий ревізор-інспектор відділу контролю за СГ, що здійснюють розрахунки у готівковій формі, Макіївської ОДПІ ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснили, що СГ ТОВ „Обжора” було включено до плану-графіку проведення перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій на травень 2010 року на підставі листа ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька від 09.04.2010 р. № 15255/7/23-412 за письмовим розпорядженням керівника МОДПІ. Виконуючим обов*язки Макіївської ОДПІ П.Г. Вертепою на ім*я кожної з них 05.05.2010 р. були підписані направлення і 13 травня 2010 року вони для проведення планової перевірки щодо здійснення контролю за розрахунковими операціями, прибули в ТП № 11 ТОВ „ТС Обжора”, яке розташоване за адресою: м. Макіївка-30, вул. Леніна, будинок 140 „а”. При цьому керуючій ОСОБА_2 були пред*явлені направлення на перевірку, однак вони не були допущені до проведення перевірки, про що за участю ОСОБА_2 було складено відповідний акт, який остання підписала із застереженням. 17 травня 2010 року відносно ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 163-3 КУпАП.
Крім того, зазначили, що підстави та порядок проведення планових перевірок суб*єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та доповненнями до пп. 3.1 п. 3 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків”, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05. 2008 р. № 355, які ними порушені не були.
Вважають, що їх дії відповідали чинному законодавству і законних підстав для недопущення посадових осіб органу держаної податкової служби до проведення планової перевірки у ОСОБА_2 не було.
Частиною 1 статті 163-3 КУпАП передбачена відповідальність за невиконання керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій, включаючи установи Національного банку України, комерційні банки та фінансово-кредитні установи, законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, перелічених у пунктах 5-8 частини першої статті 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”.
Як визначено статтею 15 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за додержанням суб*єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Наявними в матеріалах справи документами встановлено, що у зв*язку з проведенням ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька планової виїзної перевірки юридичної особи - ТОВ ТС „Обжора”, юридична адреса: 83000, м. Донецьк, проспект Театральний, 4 (33967456), згідно плану графіку на 2 квартал 2010 року листом від 9 квітня 2010 року № 15255/7/23-412 ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька звернулась до МОДПІ з проханням провести перевірку щодо контролю за порядком проведення розрахункових операцій, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій підрозділів товариста. На підставі зазначеного листа за письмовим розпорядженням керівника Макіївської ОДПІ суб*єкт господарювання ТП № 11 ТОВ „ТС Обжора”, розташований за адресою: м. Макіївка, вул. Леніна, 140 „а”, був включений до плану-графіку перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у готівковій та безготівковій сфері на травень 2010 року.
З тексту направлень № 339 та № 340 від 05.04.2010 року, виданих на підставі пункту 2 статті 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, убачається, що з метою здійснення контролю за додержанням суб*єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, торгових патентів та ліцензій посадовим особам Макіївської ОДПІ відповідно - головному державному податковому ревізору-інспектору відділу контролю за СГ, що здійснюють розрахунки у готівковій формі, ОСОБА_5 та начальнику відділу контролю за СГ, що здійснюють розрахунки в готівковій формі, ОСОБА_3 доручено з 07.05.2010 р. по 31.05.2010 р. провести планову перевірку СГ юридичної особи ТОВ ТС „Обжора”, ЕДРПОУ 33967456. Обидва направлення підписані виконуючим обов*язки начальника МОДПІ Вертепою П.Г. та скріплені печаткою органу державної податкової служби.
Таким чином, прихожу до висновку, що у даному випадку посадовим особам органу державної податкової служби ОСОБА_5 та ОСОБА_3 надано доручення на проведення планової виїзної перевірки.
Порядок проведення планових виїзних перевірок визначений статтею 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”. Зокрема, зазначеною нормою закону встановлено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов*язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцезнаходженням об*єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова перевірка. При цьому планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарчої діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік. Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Приписами частини 1 статті 11-2 цього Закону визначено, що посадові особи податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення , визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначається дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу держаної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки.
Як передбачено частиною 2 цієї статті Закону ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Адміністративним правопорушенням (проступком) відповідно до ст. 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна чи необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При розгляді справи встановлено, що Макіївською ОДПІ платнику податків ТП № 11 ТОВ „ТС Обжора” письмове повідомлення про проведення планової виїзної перевірки не надсилалось.
Зважаючи на те, що Макіївською ОДПІ платнику податків не пізніше ніж за десять днів до дня проведення планової виїзної перевірки не було надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення, вимоги службових осіб державної податкової служби щодо проведення перевірки не можливо вважати законними, у зв*язку з відсутністю права на проведення такої перевірки.
За таких обставин в діях ОСОБА_2, яка 13 травня 2010 року не допустила до здійснення планової виїздної перевірки, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-3 КУпАП.
Посилання службових осіб Макіївської ОДПІ щодо встановлення підстав і порядку проведення планових перевірок суб*єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються доповненнями до пп. 3.1 п. 3 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків”, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05. 2008 р. № 355, не приймаються до уваги, оскільки суперечать чинному законодавству.
За таких обставин справа про адміністративне правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 163-3 КУпАП, стосовно ОСОБА_2 відповідно до вимог пункту 1 ст. 247 цього Кодексу підлягає закриттю.
На підставі вищенаведеного, керуючись статями 9,10, 163-3 ч.1, 280, 283-284,287 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
П О С Т А Н О В И В:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 163-3 КУпАП, відносно ОСОБА_2 закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення..
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Донецької області через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: